Ciekawa jest ta cykliczno¶æ zjawisk
Astronomowie z NASA obawiaj± siê, ¿e kilkugodzinny deszcz meteorytów, który czeka nas w przysz³ym roku, mo¿e uszkodziæ satelity, teleskop Hubble'a czy Miêdzynarodow± Stacjê Kosmiczn±. Nadchodz±cy deszcz Drakonidów mo¿e byæ najintensywniejszym tego typu zjawiskiem od 10 lat.
W zwi±zku z tym wydano ostrze¿enie dla w³a¶cicieli satelitów, a NASA sprawdza mo¿liwo¶ci takiego przesuniêcia Hubble'a oraz ISS by znalaz³y siê one poza zasiêgiem meteorytów. Prawodpodobnie wydany te¿ zostanie zakaz spacerów kosmicznych.
O ile Hubble'a i ISS mo¿na przesun±æ, to satelity, szczególnie komunikacyjne, musz± pozostaæ na swoich miejscach. Grozi im nie tylko bezpo¶rednie uderzenie, ale równie¿ gwa³towne wy³adowania elektryczne, które mogê uszkodziæ wyposa¿enie.
Szczególnie intensywne bombardowanie Drakonidami ma miejsce co 13 lat, gdy pozosta³o¶ci komety Giacobini-Zinner powracaj± z okolic S³oñca. W roku 1933 zaobserwowano a¿ 54 000 meteoryty w ci±gu godziny. W roku 1946 by³o ich 10 000. Ostatni szczyt przypad³ na rok 1998 z kilkuset rozb³yskami na godzinê.
Obecnie doktor William Cooke z NASA mówi, ¿e 8 pa¼dziernika przysz³ego roku czeka nas bombardowanie podobne do tego z 1998.
Autor: Mariusz B³oñski
¬ród³o: Telegraph
http://kopalniawiedzy.pl/Drakonidy-meteoryt-deszcz-meteorytow-NASA-Hubble-Miedzynarodowa-Stacja-Kosmiczna-10657.html