Co to jest i jak dziaÂła Hasbara.27 Stycznia 2009, 0:28
(…)
Jak wielu dziennikarzy, o "operacji Hasbara" us³ysza³em pierwszy raz w czasie izraelskiej inwazji Libanu w 2006 roku. Izraelskie MSZ og³asza³o wtedy nabór do programu PR, który mia³by wp³yw na opinie o konflikcie na Bliskim Wschodzie, wyra¿ane w Internecie. W brytyjskim Guardianie Richard Silverstein pisze, ¿e wraz z ofensyw¹ izraelsk¹ w Gazie Hasbara nasila swoj¹ dzia³alnoœÌ i wznawia rekrutacjê. Przedstawia nawet tekst e-maila, wysy³anego do potencjalnych kandydatów...
"Drodzy przyjaciele,
Mamy przewagĂŞ militarnÂą, ale przegrywamy walkĂŞ w miĂŞdzynarodowych mediach. Musimy zyskaĂŚ na czasie, by wojsko odniosÂło sukces. MoÂżemy mu pomĂłc pozostajÂąc kilka minut wiĂŞcej w Internecie.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych podejmuje wysiÂłki, by zrĂłwnowaÂżyĂŚ media, ale wszyscy wiemy, Âże ta bitwa rozgrywa siĂŞ na poziomie iloÂści. Im bardziej angaÂżujemy siĂŞ w komentarzach, blogach, odpowiedziach i sondaÂżach, tym wiĂŞcej zdobywamy opinii przychylnych naszej sprawie.
Izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poprosi³o mnie o zorganizowanie sieci ochotników, którzy chcieliby uczestniczyÌ w tym wspólnym wysi³ku. Jeœli siê zgodzicie, bêdziecie codziennie dostawaÌ odpowiednie informacje, programy komputerowe i listê celów. Jeœli siê zgodzicie, prosimy o odpowiedŸ na tê wiadomoœÌ."
Wed³ug Silversteina osoba, która na pocz¹tku stycznia przyst¹pi³a do Hasbary, dosta³a na pocz¹tek argumentariusz na rzecz wyrobienia pozytywnej opinii o akcji w Gazie, a potem listê mediów. Hasbara jest nastawiona g³ównie na media europejskie. Zadaniem uczestników jest odpowiednie reagowanie na artyku³y czy wypowiedzi dotycz¹ce konfliktu.
KaÂżdy z nich dostaje oprogramowanie o nazwie Megaphone, ktĂłre wyÂświetla argumenty dostosowane do aktualnej chwili i wyznacza media, na ktĂłre naleÂży wÂłaÂśnie zwrĂłciĂŚ wiĂŞkszÂą uwagĂŞ. W tamtym momencie byÂły to Times, Guardian, Sky News, BBC, Yahoo!News, Huffington Post i Dutch Telegraaf.
Uczestnicy, rekrutowani w Izraelu i krajach diaspory, maj¹ pe³n¹ swobodê formy i treœci oddzia³ywania, ale dla tych, którzy maj¹ mniej czasu, przewidziano gotowce, które da siê wkleiÌ wszêdzie jednym klikniêciem. Czasem to rozbudowane wypowiedzi, czasem pojedyncze, te same zdania w ró¿nych wersjach, do wyboru w kilku jêzykach.
7 zasad Hasbara Handbook Hasbara jest starsza ni¿ wojna w Libanie. Pierwszy podrêcznik Hasbary by³ przeznaczony dla Œwiatowego Zwi¹zku Studentów ¯ydowskich. Wydano go w 2002, jednak chodzi³o wówczas g³ównie o walkê z tzw. witrynami alternatywnymi, przewa¿nie lewicowymi, jeœli krytykowa³y politykê izraelsk¹. Hasbara Handbook - Promoting Israel on Campus krótko, na 130 stronach, wyjaœnia pozytywne znaczenie propagandy i omawia jej "7 zasad", trochê jakby niechlujn¹ mieszaninê starych sposobów politycznej retoryki (erystyki) ze wspó³czesnymi metodami sprzeda¿y proszków do prania i szczypt¹ "czarnego PR". Wszyscy to znaj¹.
Pierwsza to name calling - próba trwa³ego przypisania jakiejœ osobie lub idei pozytywnego lub negatywnego symbolu czy atrybutu. Podrêcznik radzi np. nazywaÌ wszystkie palestyùskie partie polityczne "organizacjami terrorystycznymi", a ¿ydowskie kolonie na terytoriach okupowanych "spo³ecznoœciami", "wsiami" lub "osiedlami". Name calling jest bardzo trudny do skontrowania - zapewniaj¹ autorzy i przypominaj¹, ¿e najwa¿niejsze w nim jest powtarzanie dok³adnie tych samych s³ów (np. przymiotników) w odniesieniu do konkretnych celów.
Druga, glittering generality ("lœni¹cy ogólnik"), polega na trwa³ym ³¹czeniu opisu dzia³aù rz¹du izraelskiego z pojêciami cenionymi przez audytorium (np. "wolnoœÌ", "cywilizacja", "demokracja" itd.). Podrêcznik przypomina te¿ techniki zwalczania "b³yszcz¹cego ogólnika", gdyby stosowa³ go przeciwnik.
Transfer, trzecia zasada, to przypisanie prestiÂżu jakiegoÂś autorytetu bÂądÂź idei czemuÂś innemu (nam - jeÂśli jest pozytywny, przeciwnikom - jeÂśli negatywny).
Na czwartym miejscu jest testimonial (œwiadectwo szacunku), czyli wci¹ganie popularnych gwiazd czy osobistoœci do publicznego poparcia odpowiedniego stanowiska. Osoba, która nas popiera, wcale nie musi popieraÌ Izraela we wszystkim. Jej s³owa mog¹ s³u¿yÌ za testimonial, nawet jeœli s¹ pozbawione aktualnego kontekstu. Podrêcznik radzi, by nie zadowalaÌ siê Britney Spears, tylko szukaÌ wœród œrodowisk inteligenckich. WiêkszoœÌ s³awnych osób bardziej k³opocze siê w³asnym
wizerunkiem niÂż tym, co mogÂą zrobiĂŚ dla PalestyĂączykĂłw. GroÂźba zabrudzenia tego wizerunku moÂże ich przekonaĂŚ do porzucenia kontrowersyjnych opinii politycznych.
PiÂąta, plain folks, to prezentowanie odpowiednich poglÂądĂłw jako ogĂłlnie przyjĂŞtych, wychodzÂących prosto "z uczciwego ludu". PodrĂŞcznik radzi jednak - z powodĂłw etycznych - ostroÂżnie obchodziĂŚ siĂŞ ze stosowaniem wypowiedzi populistycznych o charakterze rasistowskim (np. "Arabowie to...").
SzĂłsta to zwykÂły strach, metoda "jeÂśli mnie nie posÂłuchasz stanie siĂŞ coÂś strasznego". Strach jest Âłatwy do manipulowania w klimacie zagroÂżenia terroryzmem, moÂże byĂŚ z sukcesem stosowany do wzmocnienia odpowiedniego przekazu. PodrĂŞcznik podaje przykÂłady technik, ktĂłre mogÂą rozbroiĂŚ tĂŞ metodĂŞ, jeÂśli jest stosowana przez przeciwnika.
Ostatnia to bandwagon, tworzenie sztucznej wiĂŞkszoÂści. Zwolennicy Izraela mogÂą np. zamawiaĂŚ sondaÂże opinii wÂśrĂłd grup przychylnych Izraelowi i wykorzystaĂŚ je dla wzmocnienia poparcia. WedÂług podrĂŞcznika krytykom Izraela udaÂło siĂŞ stworzyĂŚ wraÂżenie, Âże majÂą przewagĂŞ w Internecie - jako antidotum radzi stosowaĂŚ przede wszystkim plain folks.
Dla wielu Hasbara jest przyk³adem profesjonalnej, dobrze skoordynowanej akcji PR (wed³ug Guardiana w "operacji" bierze aktywny udzia³ kilkadziesi¹t tysiêcy osób). Dzia³a inspiruj¹co i stosuje siê do zwyk³ych kampanii politycznych. Dla innych to próba zniekszta³cenia czy sfa³szowania debaty publicznej. W ka¿dym razie Izraelczycy podkreœlaj¹, ¿e w europejskim Internecie przegrywaj¹, a to by znaczy³o, ¿e "operacja Hasbara" natrafia tu na pewne ograniczenia. Jedni to t³umacz¹ europejskim indywidualizmem, inni zakorzenionym antysemityzmem. Niewykluczone te¿, ¿e pope³niono jakiœ b³¹d, o którym nie da siê mówiÌ przez megafon.
ÂŹrĂłdÂła:
http://www.wykop.pl/ramka/136722/operacja-hasbara-przegrana-bitwahttp://wiadomosci.onet.pl/waszymzdaniem/20407,co_to_jest_i_jak_dziala_hasbara,artykul.htmlhttp://www.blogmedia24.pl/node/8387