Choose fontsize:
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
 
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Szczecin miastem Oriona... / Szczecin - The City of Orion  (Przeczytany 10680 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Leszek
Administrator
Ekspert
*****
Wiadomości: 1391



Zobacz profil WWW Email
« : Maj 16, 2009, 17:52:47 »

16 maja 2009 o godz. 20:00, w Muzeum Narodowym na Wa³ach Chrobrego w Szczecinie, odbêdzie siê premierowy pokaz filmu dokumentalnego "Szczecin miastem Oriona"[/i] autorstwa Ma³gorzaty i Edwarda Gardasiewiczów, zrealizowanego przy wspó³udziale Miasta Szczecin.
 
Official "promo": Szczecin -  The City of Orion.
<a href="http://www.youtube.com/v/DtsvFT-v4aI&amp;hl=pl&amp;fs=1" target="_blank">http://www.youtube.com/v/DtsvFT-v4aI&amp;hl=pl&amp;fs=1</a>
No có¿... reklama dŸwigni¹ handlu

Wywiad z autorami na temat "Oriona w Szczecinie".
http://www.ukryta.eu/art-kosmicznyszczecin1.html

Komentarz:

UwaÂżam teoriĂŞ za naciÂąganÂą.
Trzy place Szczecina le¿¹ w linii prostej, a trzy gwiazdy pasa Oriona NIE le¿¹ w linii prostej... Wystarczy poni¿sze obrazki: pasa Oriona, piramid w Egipcie i trzech placów w Szczecinie....


http://pl.wikipedia.org/wiki/Pas_Oriona
http://www.bibliotecapleyades.net/piramides/esp_piramide_8.htm

Nawet jeÂśli w planach architektonicznych miaÂło byĂŚ "jak w Egipcie", to najwyraÂźniej realizacja planĂłw nie wyszÂła najlepiej...

Tak czy inaczej promocja ruszyÂła:
DziÂś o godzinie 17 na placach Sprzymierzonych, Odrodzenia i Grunwaldzkim odsÂłoniĂŞto tablice-gwiazdy. MĂłwiÂą one o podobieĂąstwie ukÂładu placĂłw do konstelacji Oriona oraz ukÂładu egipskich piramid w Gizie.

http://www.kultura.wszczecinie.pl/szczecin_siegnal_gwiazd,15619,wystawy_i_spotkania,0,0



Trzy place w Szczecinie (z Google Earth):



http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=36611948
 


Prezentacja konstrukcji pasa Oriona w Egipcie (we flashu):
http://www.scottcreighton.co.uk/Flash/Giza-Plan2.swf

Wywiad z autorami na temat "Oriona w Szczecinie".

Fragment:

Jak odkryliœcie to, ¿e trzy g³ówne place Szczecina mog¹ mieÌ odniesienie do pasa Oriona i piramid z Gizy? Czy by³o to coœ oczywistego czy mo¿e jakiœ rodzaj olœnienia?

Edward Gardasiewicz:
Zanim odpowiem ci na pytanie muszê przede wszystkim powiedzieÌ o jednej rzeczy, która nie powinna nam umkn¹Ì. Otó¿ fundamentaln¹ kwesti¹ jest fakt, ¿e ten plan Szczecina, który zosta³ w ostatecznoœci zrealizowany, który prze³o¿y³ siê na znan¹ zabudowê, by³ w istocie rzeczy planem œwiadomym, od pocz¹tku do koùca przemyœlanym. Od koncepcji, przez projekt a¿ po realizacjê. Nie mo¿emy mówiÌ o historii tego typu, ¿e jest to jakaœ wypadkowa pewnych czynników (chocia¿ np. ukszta³towanie terenu te¿ mia³o na to wp³yw). Niemniej jednak, co do koncepcji, by³a to rzecz wrêcz perfekcyjnie przygotowana. Geneza tego zagadnienia opiera siê na tym, ¿e ktoœ z niemieckim wyrachowaniem to przygotowa³.

A wracaj¹c do pytania... Mo¿na powiedzieÌ, ¿e by³o to doœwiadczenie opieraj¹ce siê, tak jak wspomnia³eœ, na kategoriach nag³ego olœnienia. Aczkolwiek nic takiego by nie zaistnia³o, gdyby nie by³o podstaw daj¹cych pod³o¿e do powstania skojarzeù. Chodzi o informacje, które sk³ada³y siê na pog³êbion¹ percepcjê i mo¿liwoœÌ zauwa¿enia tego w³aœnie odniesienia. Oczywiœcie nale¿y tego szukaÌ w ró¿nych, nazwijmy to, dyscyplinach wiedzy czy nauki. Niemniej jednak w sensie odkrycia zdarzy³o siê to w³aœciwie po wielu latach. Chodzi o to, ¿e pojawi³a siê mo¿liwoœÌ obejrzenia urbanistyki Szczecina z lotu ptaka. Byliœmy na wystawie Cezarego Skórki, który prezentowa³ swoje zdjêcia i w³aœnie na jednym z tych zdjêÌ dostrzegliœmy to bardzo piêkne ujêcie, które natychmiast da³o skojarzenie, ¿e jest to odwzorowanie gwiazd na Ziemi. Jest to uk³ad tak charakterystyczny, który ju¿ wówczas przypisywaliœmy temu (choÌ takiej pewnoœci na samym pocz¹tku nie by³o), ¿e bêdzie to pas gwiazdozbioru Oriona. To stwierdzenie nie dawa³o jeszcze podstaw do tego, ¿eby powiedzieÌ w 100 procentach, ¿e na pewno jest to pas Oriona. Ale w momencie, kiedy pojawi³y siê pierwsze analogie a czas pokaza³, ¿e tych analogii jest coraz wiêcej - ju¿ w tej chwili jest to ca³kiem spójny i zazêbiaj¹cy siê wzajemnie uk³ad zale¿noœci detali, drobiazgów, które tworz¹ bardzo syntetyczn¹ ca³oœÌ. Tak ¿e mo¿na powiedzieÌ, ¿e wizyta na wystawie na Zamku Ksi¹¿¹t Pomorskich i podziwianie piêknych fotografii miasta z lotu ptaka zaowocowa³y tym, ¿e pojawi³o siê to pierwsze skojarzenie, które by³o oczywiœcie póŸniej dr¹¿one.

MaÂłgorzata Gardasiewicz:
Tak naprawdê to nie mieliœmy ¿adnych w¹tpliwoœci, ¿e to jest Orion. To skojarzenie wp³ynê³o na nas i wtedy pojawi³o siê to g³êbokie, intuicyjne odczucie, które nastêpnie trzeba by³o sprawdziÌ, odszukaÌ w historii, odszukaÌ w dokumentach i by³a przy tym do wykonania ogromna praca, ¿eby to wszystko odnaleŸÌ. Bo wiadomo, ¿e - niestety - historia Szczecina jest, powiedzmy sobie, bardzo sk¹po opracowana i zapa³, który by³ potrzebny musia³ niejako wzi¹Ì siê z pewnoœci, ¿e na pewno mamy racjê. I taki by³ bodziec.

Ca³oœÌ:
http://www.ukryta.eu/art-kosmicznyszczecin1.html
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 13, 2009, 22:59:35 wysłane przez Leszek » Zapisane

mi³oœÌ radoœÌ piêkno
Leszek
Administrator
Ekspert
*****
Wiadomości: 1391



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #1 : Czerwiec 13, 2009, 22:43:02 »

"¯eby skonfrontowaÌ historyczne podstawy pomys³u Gardasiewiczów, prof. Stelmach przekaza³ ich pracê historykowi z Ksi¹¿nicy Pomorskiej dr. Wojciechowi £opuchowi. Ten jest bardziej sceptyczny.
(...)
Jego zdaniem trudno byÂło w XIX-wiecznym Szczecinie prowadziĂŚ budowĂŞ tak, by miaÂła ona odpowiadaĂŚ gwiazdom Oriona, bo miasto nie byÂło budowane wtedy na zaoranym polu, ale na planie istniejÂącego juÂż fortu. - Architekci nie mieli potrzebnej swobody planowania - twierdzi.

Ale uwaÂża, Âże egipska filozofia i zamiÂłowanie do gwiazd na pewno nie byÂło im obce. - W Ăłwczesnym Szczecinie byÂło astronomiczne obserwatorium w gmachu dzisiejszego I LO i istniaÂły loÂże wolnomularskie, do ktĂłrych naleÂżaÂł Schwartau - potwierdza dr ÂŁopuch. - Tym ludziom byÂły to idee nieobce."
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=303316

I faktycznie na fasadach kamienic stojÂących przy tych placach jest trochĂŞ symboliki masoĂąskiej... ;-)

GĂłra budynku z bliska (z ulubionÂą sowÂą Alexa Jonesa



http://www.panoramio.com/photo/9156185
Inne motywy masoĂąskie:
http://img20.imageshack.us/gal.php?g=pld2.jpg

"Plac Grunwaldzki (1864 - 1877 niem. Westend Kirchplatz, 1877 - 1945 niem. Kaiser Willhelm Platz) - najokazalszy plac gwia¼dzisty w Szczecinie. Zaprojektowany wraz z zabudow± przez Georges'a Haussmanna na wzór paryskiego Placu Gwiazdy (Place de l'Étoile, obecnie plac Charles'a de Gaulle'a).
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plac_Grunwaldzki_w_Szczecinie
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 13, 2009, 22:45:59 wysłane przez Leszek » Zapisane

mi³oœÌ radoœÌ piêkno
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

julandia ganggob cybersteam yourlifetoday wyscigi-smierci