W stronê stanu wyj±tkowego w Grecji?
Po konsultacjach z szefem brytyjskiego Scotland Yardu, jak równie¿ amerykañskim doradcami do spraw bezpieczeñstwa wewnêtrznego, grecki rz±d, dysponuj±cy w parlamencie wiêkszo¶ci± zaledwie jednego g³osu, og³osi³ wczoraj wprowadzenie nowych, drakoñskich przepisów ograniczaj±cych wolno¶ci politycznych demonstracji i przyznaj±cych nowe uprawnienia si³om policyjnym. Z poparciem korporacyjnych mediów rz±d og³osi³, ¿e nie zamierza tolerowaæ przemocy na tle politycznym na ulicach Aten i da³ oddzia³om szturmowym policji woln± rêkê w t³umieniu podobnych wyst±pieñ za pomoc± wszelkich dostêpnych ¶rodków.W³adze og³osi³y równie¿, ¿e zamierzaj± utworzyæ w stolicy policyjne si³y szybkiego reagowania, z³o¿one z 300 uzbrojonych policjantów na motocyklach, oraz ¿e piesze patrole policji bêd± wyposa¿one w specjalnie tresowane psy. Minister sprawiedliwo¶ci og³osi³ rozporz±dzenie, wprowadzaj±ce surowe kary za sam fakt zas³aniania twarzy za pomoc± masek lub kapturów w czasie politycznych manifestacji.
Korporacyjne media greckie prowadz± ca³y czas lobbing na rzecz zniesienia zakazu wstêpu policji na teren wy¿szych uczelni, zagwarantowany przez greck± konstytucjê. Próby jego ograniczenia w latach 2006 – 2007 doprowadzi³y do fali demonstracji studenckich, które w konsekwencji zmusi³y rzad do rezygnacji z podobnych projektów.
Media lewicowe i niezale¿ne, podobnie jak wiêkszo¶æ ruchów spo³ecznych potêpi³y wspomniane regulacje jako krok w kierunku pañstwa policyjnego i dowód na to, ¿e prawdziwym celem rz±du jest brutalne zd³awienie spo³ecznych protestów.
Jak siê powszechnie oczekuje, przyznanie nowych uprawnieñ policji, jak i ograniczenie prawa do zgromadzeñ doprowadzi do dalszego zaostrzenia sytuacji w kraju, w którym od grudnia trwa de facto spo³eczna rebelia. Ostatnie posuniêcia w³adz, w tym wyznaczenie szefa propagandy z czasu dyktatury Czarnych Pu³kowników na dyrektora archiwów pañstwowych ¶wiadcz± o tym, ¿e w obliczu fali protestów rz±d przyjmuje kurs na konfrontacjê.
Opracowanie: Wila
http://wolnemedia.net/?p=13655