Rosyjscy naukowcy stwierdzili, i¿ zbli¿amy siê coraj bardziej do urzeczywistnienia my¶li o maszynie czasu, a to wszystko przez eksperyment, który ma byæ przeprowadzony w tym roku w Genewie. Oczywi¶cie nie przybêd± do nas od razu go¶cie z przysz³o¶ci, ale wielu naukowców uwa¿a, i¿ mo¿e doj¶æ do powstania mini tuneli czasowych. Artyku³ ten przybli¿a wizje podró¿y w przysz³o¶æ i stoj±cych na niej przeszkód.O CO CHODZI?
Dwoje rosyjskich naukowców wysunê³o tezê, i¿ ogromny akcelerator cz±stek zbudowany w Genewie i nale¿±cy do Europejskiego O¶rodka Badañ J±drowych (CERN), mo¿e stworzyæ warunki odpowiednie dla podró¿y w przesz³o¶æ i przysz³o¶æ. Podsumowuj±c, Irina Arefiewa oraz Igor Wo³owicz uwa¿aj±, i¿ Wielki Zderzacz Hadronów (LHC), który uruchomiony zostanie w tym roku, mo¿e wytworzyæ niewielkie „dziury robacze”, które pozwol± na podró¿e w czasie, oczywi¶cie w ograniczonej formie.
Je¶li to prawda, po raz pierwszy w historii ludzko¶ci bêdziemy mieæ do czynienia z maszyn± czasu. Je¶li mo¿liwe jest w ogóle cofanie siê w czasie, w teorii powinno byæ siê w stanie przenie¶æ jedynie do czasu po wynalezieniu pierwszej maszyny na to pozwalaj±cej. Ma to zastosowanie tak¿e dla go¶ci z przysz³o¶ci, którzy teoretycznie bêd± mogli nas odwiedzaæ. Magazyn „New Scientist” sugerowa³ ostatnio, ¿e rok 2008 mo¿e stanowiæ „rok zerowy” dla podró¿y w czasie.
CZY TO MO¯LIWE?
Magazyn wskazuje tak¿e na wiele praktycznych problemów i teoretycznych paradoksów zwi±zanych z podró¿owaniem w czasie. „Nie mniej jednak minimalne prawdopodobieñstwo, ¿e w nastêpnym roku spotkamy go¶ci z przysz³o¶ci” – czytamy w artykule.
Powiedziano ju¿, ¿e kilkoro naukowców akceptuje pogl±d mówi±cy, i¿ Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) stworzy warunki niezbêdne do podró¿owania w czasie. Urz±dzenie stworzono do badania tajemniczych si³ dzia³aj±cych na poziomie cz±steczek subatomowych. Samo urz±dzenie nie zosta³o zaprojektowane jako maszyna czasu, ale ma ono pomóc w uzyskaniu odpowiedzi na wiele pytañ, zwi±zanych m.in. z grawitacj±.
Je¶li nawet przez przypadek LHC zadzia³a jak maszyna czasu, nie bêdzie ona w stanie przenosiæ ludzi w przesz³o¶æ czy przysz³o¶æ, co znamy g³ownie z fantastyki.
CO NA TO EKSPERCI?
Teoretycznie istnieje mo¿liwo¶æ podró¿owania w czasie, ale jednocze¶nie wszyscy zgadzaj± siê, ¿e problemy praktyczne z tym zwi±zane s± tak ogromne, ¿e mo¿e nigdy do tego nie doj¶æ. Brian Cox z Uniwersytetu Manchester, badacz CERN, wskazuje na fakt, i¿ nawet je¶li fizyka nie wyklucza podró¿y w czasie, nie znaczy to, ¿e s± one mo¿liwe, a szczególnie odnosi siê to do wycieczek w przesz³o¶æ.
- Jest to mo¿liwe, ale nie prawdopodobne – mówi. Podró¿ w przysz³o¶æ jest absolutnie mo¿liwa – w rzeczywisto¶ci czas p³ynie inaczej na orbicie ni¿ na ziemi, co wziêto pod uwagê przy budowie systemów nawigacji satelitarnej. Ale podró¿ w przesz³o¶æ, choæ mo¿liwa technicznie wedle teorii Einsteina, w opinii wiêkszo¶ci fizyków, zostanie uznana za niemo¿liw±, kiedy tylko, i je¶li w ogóle, poznamy dog³êbnie fundamentalne prawa fizyki. Do tego s³u¿y LHC.
ROZWA¯ANIA
Wszystko wywodzi siê z ogólnej teorii wzglêdno¶ci opracowanej przez Alberta Einsteina. Jak na razie to najlepsza z teorii odnosz±cych siê do natury czasu i przestrzeni. To w³a¶nie Einstein sformu³owa³ pierwsze równania, które odnosz± siê do „czasoprzestrzeni”. Same równania i teoria nie wykluczaj± mo¿liwo¶ci podró¿owania w czasie, choæ od czasów Einsteina wielokrotnie próbowano udowodniæ, ¿e podró¿e w przesz³o¶æ równie¿ s± mo¿liwe.
CZY ISTNIEJE CO¦, CO WSPIERA TÊ TEORIÊ?
Sprawami podró¿y w czasie zajmowa³o siê wielu twórców fantastyki. H.G. Wells pisa³ o „Maszynie Czasu” w 1895, na 10 lat przed powstaniem teorii wzglêdno¶ci.
Pisz±c sw± ksi±¿kê pt. „Kontakt” amerykañski astronom Carl Sagan chcia³ w ca³kiem mo¿liwy sposób obej¶æ problem niemo¿liwo¶ci poruszania siê z prêdko¶ci± wiêksz± ni¿ prêdko¶æ ¶wiat³a. Jego bohaterowie musieli bowiem w jaki¶ sposób przemierzaæ wielkie kosmiczne odleg³o¶ci. O pomoc poprosi³ swego przyjaciela Kipa Thorne’a.
Ten zasugerowa³, ¿e przez manipulowanie czarnymi dziurami mo¿na wytworzyæ „dziurê robacz±”, która pozwoli na podró¿e z jednej czê¶ci Wszech¶wiata do drugiej w jednej chwili. Pó¼niej u¶wiadomi³ on sobie, ¿e mo¿e to tak¿e odnosiæ siê do podró¿y w przesz³o¶æ. By³a to tylko teoria, ale w miarê mo¿liwa. Wywo³a³a ona du¿e zainteresowanie „dziurami robaczymi” i podró¿ami w czasie.
CO MO¯E PRZESZKODZIÆ PODRÓ¯OM W CZASIE?
Najwiêkszym teoretycznym problemem jest tzw. paradoks podró¿y w czasie. Je¶li kto¶ dokona³by tego i zrobi³ co¶, co zapobieg³oby jego narodzinom, to jak móg³by siê przenie¶æ w czasie? Klasycznym przyk³adem jest podró¿nik w czasie, który zabija swego dziadka w okresie przed narodzinami ojca.
Ale kosmologowie wiedz± ju¿ jak rozwi±zaæ ten paradoks. Zasugerowali, i¿ nie istnieje jeden wszech¶wiat, ale jest ich wiele, tak wiele, ¿e mo¿liwe w nich jest ka¿de mo¿liwe rozwi±zanie ka¿dej kwestii. Wedle tego modelu kobieta, która cofa siê w czasie i morduje w³asn± babkê mo¿e tego dokonaæ, poniewa¿ w innym wszech¶wiecie babcia ¿yje.
JAKA JEST ZATEM ROLA GENEWSKIEGO AKCELERATORA?
Pisarz i fizyk John Gribbin, wskazuje na stosowane w tej nauce twierdzenie: wszystko, co nie jest zakazane, jest mo¿liwe.
- Problemem jest to, ¿e przypadkowy tunel czasowy, który mo¿e zostaæ stworzony przez LHC mo¿e przybraæ formê miniaturowej dziury robaczej, znacznie mniejszej od atomu, przez któr± nic siê nie przedostanie. Dlatego w Genewie nie pojawi± siê od razu go¶cie z przysz³o¶ci. Traktowa³bym to z lekkim przymru¿eniem oka, ale z pewno¶ci± nie jest to zupe³nie niemo¿liwe – mówi.
¬ród³o oryginalne: The Independent
Za:
http://wolnemedia.net/?p=2247