Mg³awicê planetarn± w postaci piêknej bañki sfotografowali badacze z Kitt Peak National Observatory
Po raz pierwszy naukowcom uda³o siê sfotografowaæ rzadkie kuliste mg³awice planetarne dostrze¿one przez astronoma amatora w zesz³ym roku.
Zwykle obiekty astronomiczne maj± niewiele wspólnego ze swoimi nazwami. Konstelacja Byka czy Barana nie przypomina w ¿aden sposób tych zwierz±t. Ale inaczej sprawa wygl±da w przypadku odkrytych niedawno mg³awic planetarnych nazwanych Soap Bubble ("bañka mydlana"). Wygl±daj± jak prawdziwe mydlane bañki: przezroczyste, niemal idealnie kuliste zawieszone na nocnym niebie jak unosz±ce siê w powietrzu b±belki.
Kosmiczne bañki zosta³y po raz pierwszy dostrze¿one przez astronoma amatora Dave'a Jurasevicha w Kalifornii 6 lipca 2008 r., ale dopiero teraz badaczom z obserwatorium Kitt Peak National Observatory w Arizonie uda³o siê uchwyciæ jasny obraz zjawiska. Wcze¶niejsze zdjêcia nie oddawa³y ich piêkna, na wykonanych teraz zdjêciach bañki widaæ jak na d³oni.
Bañka to rzadki rodzaj mg³awicy planetarnejOficjalnie nazwana PN G75.5 +1.7 Soap Bubble jest przyk³adem mg³awicy planetarnej, która powstaje z gazu i py³u z zewnêtrznych warstw gwiazdy koñcz±cej etap syntezy j±drowej we wnêtrzu. Otoczka gazowa odrywa siê i dryfuje przez tysi±ce lat.
Gazy te maj± ró¿ne kszta³ty i rozmiary. Najczê¶ciej maj± kszta³t elipsy lub cygara. Soap Bubble Nebula jest rzadk± mg³awic± w kszta³cie kuli.
Nazwa "mg³awica planetarna" jest myl±ca, poniewa¿ te obiekty nie maj± niczego wspólnego z planetami. Nazwa pochodzi z XVIII wieku, kiedy nie odró¿niano mg³awic od gazowych olbrzymów - czyli planet sk³adaj±cych siê g³ównie z gazów.
Najbardziej znan± planet± z olbrzymów jest Jowisz, który w tym tygodniu tak¿e skorzysta³ na czujnej obserwacji astronoma-amatora. Australijczyk Anthony Wesley odkry³, ¿e co¶ uderzy³o w Jowisza i mailem zawiadomi³ NASA, która za pomoc± teleskopu wykona³a zdjêcia dziury w Jowiszu .
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80355,6859685,Niesamowite_kosmiczne_banki_mydlane__ZDJECIA_.html