Choose fontsize:
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.
 
Strony: 1   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: A Crude Awakening - The Oil Crush  (Przeczytany 4170 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
Echnaton
Aktywny u¿ytkownik
***
P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 241



Zobacz profil Email
« : Grudzieñ 08, 2009, 16:14:36 »

Gwa³towne przebudzenie - katastrofa naftowa



http://www.youtube.com/watch?v=aqsQOGgBVxM&feature=related
http://video.google.com/videoplay?docid=-8183966529898602701#

My¶lê ¿e warto zamie¶ciæ ten film na tym forum. Je¿eli szukamy alternatywnych ¼róde³ energii, warto sobie u¶wiadomiæ w którym momencie jeste¶my teraz. Film przemawia mocno do wyobra¼ni pokazuj±c co znaczy wykorzystywanie nieodnawialnych ¼róde³ energii (ropa, wêgiel, gaz).
Film ogl±da³em chyba rok, mo¿e dwa temu. Wcze¶niej my¶la³em ¿e zastosowanie ropy w przemy¶le jako paliwa (g³ównie w transporcie) jest fundamentalne i praktycznie na tym opiera³em ca³± swoj± wiedzê. Jednak po obejrzeniu tego dokumentu okaza³o siê, ¿e jest to wiedza fragmentaryczna i niepe³na. Niektóre moje przypuszczenia by³y wogóle nietrafne. Oczy otwiera porównanie naszego "hiper-rozwoju" z momentem odkrycia i zastosowania ropy w przemy¶le. Wszystkie liczby, statystyka (liczba ludno¶ci, standard ¿ycia, nowe wynalazki...) s± ¶ci¶le skorelowane z wykorzystaniem ropy przez cz³owieka. Nie zdawa³em sobie wcze¶niej sprawy ¿e praktycznie ka¿da ga³±¼ przemys³u (np. w³ókienniczy te¿) nie obejdzie siê bez ropy. I nie chodzi o zastosowanie ropy przy uruchamianiu jakiej¶ maszyny, tylko o zastosowanie bezpo¶rednie. Przerazi³a mnie wizja tak mocnego uzale¿nienia cz³owieka od ropy.
Wydawa³o mi siê, ¿e jak ropa siê ju¿ skoñczy to bêdziemy zmuszeni zastosowaæ jak±¶ alternatywn± energiê. Nawet pod¶wiadomie chcia³em przyspieszyæ ten proces, aby w ten sposób przyspieszyæ nasz rozwój. Mocno siê myli³em z takim podej¶ciem. Skupia³em siê gdzie¶ w okolicach transportu, nie bra³em pod uwagê spodni, majtek, laptopa (z którego teraz klikam), TV i wszystkich rzeczy podstawowego zastosowania które nie istani³y by bez zastosowania ropy.

Otwórzcie szeroko oczy, jeste¶my bardzo blisko dna beczki !
« Ostatnia zmiana: Grudzieñ 08, 2009, 17:11:18 wys³ane przez Echnaton » Zapisane

Wolno¶æ daje kolosaln± energiê, intensywno¶æ i ¿ywotno¶æ. Tracicie j± zupe³nie, uznaj±c autorytety profesorów, czy duchowych przywódców. Uczuciowo jeste¶cie sentymentalni, ogromnie przywi±zani do jakiego¶ boga, czy jakiejs osoby. Nie daje to energii poniewa¿ kryje w sobie lêk. - Jiddu Krishnamurti
radoslaw
Aktywny u¿ytkownik
***
Wiadomo¶ci: 209



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Grudzieñ 08, 2009, 18:29:05 »

Ciekawe ¿e z ta rop± to Polacy zaczêli...

"Nie wszyscy u¶wiadamiaj± sobie, nawet w Polsce, ¿e w roku 1853, we Lwowie Ignacy £ukasiewicz, skromny polski chemik pierwszy w ¶wiecie odkry³ ropê naftow±, doceni³ jej znaczenie przemys³owe i wybudowa³ pierwsze rafinerie w Ulaszowicach ko³o Jas³a (w 1856 r.), w Klêczanach(w 1858 r.), w Polance (w 1861 - 1863 r.) i w Chorkówce (w 1865 r.) [10], [2].
W XIX wieku koszty rozbudowy przemys³u naftowego przekracza³y mo¿liwo¶ci Polaka, by³y zbyt du¿ym obci±¿eniem. Sprawa ta wymaga³a kapita³ów i rozmachu amerykañskiego i w koñcu, jak wiadomo to w³a¶nie Stany Zjednoczone sta³y siê wiod±c± potêg± w dziedzinie wykorzystania przemys³owego ropy naftowej. "
¼ród³o: http://www.sciaga.pl/tekst/55802-56-wszystko_o_ropie_naftowej

i jeszcze kwestia pochodzenia ropy:

"
Organiczna czy nieorganiczna

Przy ka¿dej próbie odpowiedzi na pytanie, na jak d³ugo ¶wiatu starczy ropy, trzeba zadaæ sobie pytanie pomocnicze, sk±d siê wziê³a ropa i czy aby nie powstaje na naszych oczach tak jak choæby metan na ¶mietniskach miejskich?

Od pocz±tku funkcjonuj± niemal równolegle dwie teorie pochodzenia ropy naftowej. Pierwsz±, organiczn±, mówi±c± o tym, ¿e jest ona produktem rozk³adu i przekszta³ceñ mikroorganizmów, które ¿y³y przed milionami lat sformu³owali dwaj Niemcy: Engler i Hoefer, potwierdzi³ za¶ Polak, profesor chemii ogólnej i farmaceutycznej Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie - Bronis³aw Radziszewski.

Teoriê nieorganicznego pochodzenia ropy naftowej sformu³owa³ natomiast Rosjanin - Dimitrij Iwanowicz Mendelejew, twórca uk³adu okresowego pierwiastków, obdarzony tak genialn± intuicj± naukow±, i¿ potrafi³ przewidzieæ istnienie pierwiastków, które odkryto dopiero d³ugo po jego ¶mierci. Mendelejew twierdzi³, ¿e ropa powsta³a w j±drze Ziemi na skutek reakcji wêglików metali z wod±.

O tej w³a¶nie optymistycznej teorii, której - jak do tej pory nikt nie obali³ - zawsze mówi³ swoim studentom zmar³y przed kilku laty prof. Stefan Jucha, kierownik Zak³adu Geologii Naftowej ówczesnego Wydzia³u Wiertniczo-Naftowego AGH. Je¶li Mendelejew mia³ racjê, musi oznaczaæ to, ¿e ropa naftowa generowana mo¿e byæ na bie¿±co we wnêtrzu Ziemi i migruje do jej warstw przypowierzchniowych, gdzie gromadzi siê, je¶li tylko napotka sprzyjaj±ce temu warunki. A wiêc nie zabraknie jej nam nigdy, dopóki bêdzie trwa³a Ziemia.

.....

Prof. Ney szacuje, ¿e je¶li potwierdz± siê prognozy co do przyrostu zasobów, to ¶wiat bêdzie mia³ zapewnion± ropê do 2050 roku i jeszcze 60 mld ton na dalsze lata. W tych szacunkach nie uwzglêdniono ropy zmagazynowanej w ³upkach i piaskach bitumicznych. Wprawdzie jest ona trudna do uzyskania i k³opotliwa w dalszej przeróbce, ale na „czarn± godzinê” jest tam ukryte blisko 250 mld ton ropy, a wiêc 5/6 tego, co znajduje siê w z³o¿ach klasycznych. S± to oczywi¶cie dane wywiedzione na gruncie organicznej teorii pochodzenia ropy naftowej. Je¶li prawdziwa okaza³aby siê nieorganiczna teoria Mendelejewa - to ropy starczy nam do koñca ¶wiata..."
¼ród³o: http://www.ekoenergia.pl/index.php?id_akt=213&plik=Zasoby_ropy_naftowej.html

pozdrawiam
Zapisane
Leszek
Administrator
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 1391



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #2 : Grudzieñ 08, 2009, 21:23:46 »

My¶lê, ¿e po prostu wystarczy rozwinaæ nieco swoj± my¶l, bo skróty my¶lowe nie daj± wgl±du w kontekst, który pozostaje tylko w g³owie autora posta.

Pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: Grudzieñ 08, 2009, 23:05:17 wys³ane przez Leszek » Zapisane

mi³o¶æ rado¶æ piêkno
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

classicdayz yourlifetoday julandia rekogrupastettin cybersteam