Ciekawa sprawa taka epoka lodowcowa to taki reset na 50% ziemi jakby wydarzyÂł siĂŞ dzisiaj cywilizacja jakÂą znamy przestaÂłaby istnieĂŚ.A maÂła epoka lodowcowa uzmysÂławia nam ten nonsens histerii zwiÂązanej z ocieplenie . 60lat temu dopiero siĂŞ ona zakoĂączyÂła.
W Internecie aÂż roi siĂŞ od przepowiedni zwiÂązanych z rokiem 2012 i majÂącÂą wĂłwczas nastÂąpiĂŚ apokalipsÂą. Wiele osĂłb gÂłowi siĂŞ, jak moÂże wyglÂądaĂŚ ewentualna zagÂłada. Kolejne scenariusze dostarczane sÂą przez samych naukowcĂłw. Okazuje siĂŞ, Âże jednÂą z potencjalnych przyczyn katastrofy mogÂłaby byĂŚ nowa epoka lodowcowa. Wyniki najnowszych badaĂą pokazaÂły, Âże poprzedni okres zlodowaceĂą nadszedÂł w ciÂągu zaledwie 6 miesiĂŞcy.
Autorem odkrycia dotyczÂącego ostatniej epoki lodowej jest prof. William Patterson. Geolog uwaÂża, Âże do ostatniego zlodowacenia doszÂło w tempie bÂłyskawicznym, bo w ciÂągu zaledwie 6 miesiĂŞcy, czyli 20 razy szybciej niÂż dotÂąd przypuszczano. Poprzednie badania mĂłwiÂły, Âże nadejÂście zlodowacenia sprzed 13 tysiĂŞcy lat zajĂŞÂło blisko dekadĂŞ.DÂługotrwaÂłe badania przeprowadzone przez Pattersona pokazaÂły, Âże klimat panujÂący na Ziemi jest nieobliczalny i w kaÂżdej chwili moÂże ulec gwaÂłtownej zmianie. - poinformowaÂł dziennik "Daily Mail".
Naukowiec opowiadaj¹c o swoich obserwacjach porówna³ ostatni¹ epokê lodowcow¹ do sytuacji, w której Wielka Brytania, w ci¹gu kilku miesiêcy zostaje przeniesiona w rejon Arktyki. W ci¹gu pó³ roku ciep³a i s³oneczna Europa zosta³a wówczas pokryta warstw¹ lodu.
Patterson prowadziÂł swoje badania na jeziorze w regionie Lough Monreagh, w zachodniej czĂŞÂści Irlandii. Analiza osadu zalegajÂącego na dnie jeziora pokazaÂła, Âże ÂżyjÂące tam przed tysiÂącami lat zwierzĂŞta i roÂśliny wymarÂły w ciÂągu zaledwie kilku miesiĂŞcy.
Wielu naukowców uwa¿a, ¿e œwiat zagro¿ony jest obecnie nadejœciem kolejnego zlodowacenia. Do gwa³townej zmiany klimatycznej, podobnej do tej sprzed kilkunastu tysiêcy lat mog³oby doprowadziÌ np. rozpuszczenie siê fragmentu czapy lodowej na Grenlandii, co skutkowa³oby zak³óceniem pr¹dów oceanicznych.
http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,page,2,title,Naukowcy-ostrzegaja-epoka-lodowcowa-moze-nadejsc-w-ciagu-6-miesiecy,wid,11738391,wiadomosc.html.
MaÂła epoka lodowa (w skrĂłcie MEL; ang. Little Ice Age – LIA) – okres ochÂłodzenia znany g³ównie z rejonu pó³nocnego Atlantyku, ktĂłry nastÂąpiÂł po okresie Âśredniowiecznego optimum klimatycznego. ByÂł to ostatni z wielu chÂłodnych okresĂłw holocenu (tzw ang. Little Ice Age Type Events) i zarazem jeden z najchÂłodniejszych z nich (Joerin i in. 2006, Matthews & Briffa 2005, Mayewski i in. 2004,). Pierwotnie termin 'maÂła epoka lodowa' tyczyÂł siĂŞ okresu progresywnej fluktuacji lodowcĂłw gĂłrskich w póŸnym holocenie jakie zaobserwowano w gĂłrach Sierra Nevada w USA. Obecnie okres ten (ostatnie 4-5 tys. lat) nazywany jest neoglacjaÂłem (Luckman 2004), a MEL stanowi jego ostatniÂą transgresjĂŞ glacjalnÂą.
Pocz¹tkowo s¹dzono, ¿e zmiany temperatury by³y globalne[1]. Pogl¹d ten zakwestionowano; raport IPCC podsumowa³ te badania, oœwiadczaj¹c, ¿e "...obecne dowody naukowe nie popieraj¹ globalnie synchronicznych okresów nietypowego oziêbienia lub ocieplenia w tym przedziale czasowym, a konwencjonalne terminy 'Ma³a epoka lodowa' i 'Œredniowieczne optimum klimatyczne' okazuj¹ siê mieÌ ograniczon¹ u¿ytecznoœÌ w opisywaniu trendów hemisferycznych lub globalnych zmian temperatury w ostatnich stuleciach"[2].
Glacjologicznie okres ten trwaÂł od 1300 do 1950 r. (Matthews, Briffa 2005) – w tym czasie lodowce gĂłrskie w wielu obszarach gĂłrskich miaÂły nieprzerwanie wiĂŞkszy zasiĂŞg niÂż w okresie poprzedzajÂącym MEL (optimum klimatyczne Âśredniowiecza) i po tym okresie, czyli obecnym ociepleniu (m.in. Hozlhauser 1983, Holzhauser i in. 2005, Matthews, Briffa 2005).
Klimatycznie okres ten trwa³ od 1570 do 1900 r. (Pfister 1980, Matthews, Briffa 2005) Cechuje go och³odzenie klimatu pó³kuli pó³nocnej, z temperatur¹ ok. 1 °C ni¿sz¹ ni¿ w XX. wieku[3].
W Alpach podczas MEL lodowce osi¹gnê³y maksima w trzech g³ównych etapach XIV w (ok. 1350), XVII w (1600-1660) i XIX w (1820-1850 r.) (Holzhasuer i in. 2005). Jednak trzeba zaznaczyÌ, ¿e zarówno zmiany klimatyczne jak i awanse lodowców w ró¿nych regionach Ziemi podczas MEL nie by³y synchroniczne (Matthews, Briffa 2005). Mimo, i¿ najwiêcej dowodów na znacz¹ce awanse lodowców podczas MEL znajduje siê na pó³kuli pó³nocnej (g³ównie w Alpach, Skandynawii i górach Ameryki Pó³nocnej) nieliczne badania na pó³kuli po³udniowej tak¿e œwiadcz¹ o ich wiêkszym zasiêgu. W Alpach Po³udniowych ostatnie dwa holoceùskie maksima, lodowce osi¹gnê³y w 1725-1740 i 1860-1890/95 (Winkler 2004). Podobnie w Andach patagoùskich najwiêkszym holoceùskim awansem lodowców by³a MEL, i podobnie jak w Alpach, lodowce osi¹gnê³y tam trzy maksima (Koch, Kilian 2005), co potwierdzaj¹ badania dendrochronologiczne (Villalba 1994).
Od 1850 r. (czyli maksimum zasiĂŞgu lodowcĂłw podczas MEL) do 2000 r. lodowce w Alpach straciÂły Âśrednio 50% swojej powierzchni, a linia wiecznego Âśniegu w tych gĂłrach podniosÂła siĂŞ o okoÂło 150 m (Zemp 2006, Zemp i in.). CzoÂło najwiĂŞkszego lodowca alpejskiego Grosser Aletsch wycofaÂło siĂŞ w tym czasie o ok. 3,4 km (Holzhauser 1983, 1984, Holzhauser i in. 2005)
G³ównymi przyczynami zmian klimatycznych zwi¹zanych z MEL by³y[potrzebne Ÿród³o]:
* Zmiany sta³ej s³onecznej wynikaj¹ce z cyklów aktywnoœci S³oùca oraz zwi¹zana z tym interakcja miêdzy wiatrem s³onecznym, promieniowaniem kosmicznym a procesami atmosferycznymi. Najzimniejszy okres MEL przypada na najmniejsz¹ aktywnoœÌ S³oùca zwan¹ minimum Maundera 1645-1715. Awans w latach 1820 i 1850 pokrywa siê z Minimum Daltona.
* Cyrkulacja termohalinowa, której ogrzewaj¹cy wp³yw na rejon Pó³nocnego Atlantyku by³ s³abszy, powoduj¹c m.in. zwiêkszenie zalodzenia oraz zasiêgu paku lodowego na oceanie.
* AktywnoœÌ wulkaniczna, która mia³a oziêbiaj¹cy wp³yw na klimat szczególnie intensyfikowa³a efekty minimów aktywnoœci s³onecznej: Wolfa, Maundera i Daltona. Na to ostatnie minimum przypada wybuch wulkanu Tambora w 1815 r., co jest uwa¿ane za bezpoœredni powód znacz¹cych anomalii klimatycznych na ca³ej Ziemi. Kolejny 1816 r. nazywany jest rokiem bez lata.
MEL wywar³a olbrzymi wp³yw na gospodarkê i cywilizacje, szczególnie w obszarze Pó³nocnego Atlantyku, tj. Europy i Ameryki Pó³nocnej[
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ma%C5%82a_epoka_lodowaEpoka lodowcowa rozpocznie siĂŞ w 2014 r.
u¿ za cztery lata bêdziemy musieli siê zmierzyÌ z tzw. ma³¹ epok¹ lodow¹ - takie wnioski podczas odbywaj¹cej siê w Stanach Zjednoczonych konferencji poœwiêconej zmianom klimatycznym wysnu³ znany rosyjski naukowiec.
Chabibullo Abdusamatow w czasie sympozjum, które odby³o siê w Heartland Institute w Chicago stwierdzi³ z pe³nym przekonaniem, ¿e obserwowana obecnie tendencja wskazuje na to, ¿e ju¿ wkrótce dojdzie do kolejnej tzw. ma³ej epoki lodowej. Wczeœniej sytuacja taka mia³a miejsce po tzw. œredniowiecznym optimum klimatycznym - by³ to trwaj¹cy kilka stuleci okres ocieplenia. Potem nast¹pi³a trwaj¹ca ok. 200 lat ma³a epoka lodowcowa. Zdaniem Abdusamatowa, który jest szefem badaù kosmicznych w obserwatorium astronomicznym Rosyjskiej Akademii Nauk w Pu³kowie jest wiele sygna³ów, które œwiadcz¹ o tym, ¿e kolejna ma³a epoka lodowa nadejdzie ju¿ za cztery lata.
REKLAMA Czytaj dalej
Rosyjski naukowiec argumentuj¹c swoj¹ tezê przypomnia³ o kilku zjawiskach, które œwiadczyÌ mog¹ o trafnoœci jego prognoz. Od lat 90-tych œrednia roczna aktywnoœÌ S³oùca wyraŸnie siê obni¿y³a. Poza tym maksymalne temperatury podczas obserwowanego przez jakiœ czas trendu, zwi¹zanego z ocieplaniem siê klimatu, zanotowano w latach 2005-2008.
Abdusamatow przewiduje, ¿e przez najbli¿sze cztery lata czekaj¹ nas znacz¹ce wahania temperatur. Ich maksymalna wartoœÌ nie bêdzie jednak wy¿sza od tych osi¹ganych w latach 1998-2005. Wg Abdusamatowa stopniowej redukcji ulegaÌ te¿ bêdzie aktywnoœÌ plam s³onecznych, która swoje minimum osi¹gnie ok. 2042 r. To sprawi, ¿e w latach 2055-2060 bêdziemy mieli ju¿ do czynienia z naprawdê g³êbokim och³odzeniem klimatu.
trakcie konferencji Abdusamatow skarci³ te¿ naukowców upowszechniaj¹cych teorie dotycz¹ce globalnego ocieplenia. Zdaniem eksperta, dzia³alnoœÌ cz³owieka i emisja gazów cieplarnianych nie ma tu nic do rzeczy. Rosjanin ju¿ wczeœniej opublikowa³ kilka swoich prac, z których jasno wynika, ¿e g³ównym czynnikiem, który wp³ywa na temperaturê na Ziemi jest promieniowanie s³oneczne.
"Obserwacje SÂłoĂąca pokazujÂą, Âże jeÂśli chodzi o wzrost temperatury, dwutlenek wĂŞgla jest 'niewinny'." - stwierdziÂł Abdusamatow. "JeÂśli chodzi zaÂś o to, co nas czeka w nadchodzÂących dekadach, to nie jest to katastrofalne ocieplenie, ale globalny i bardzo wydÂłuÂżajÂący siĂŞ spadek temperatury."
REKLAMA Czytaj dalej
W ubiegÂłym roku amerykaĂąska komisja senacka zajmujÂąca siĂŞ sprawami Âśrodowiska wydaÂła dokument, w ktĂłrym znalazÂły siĂŞ opinie 700 naukowcĂłw, ktĂłrzy nie zgadzajÂą siĂŞ z twierdzeniem, Âże globalne ocieplenie jest wynikiem dziaÂłalnoÂści gospodarczej czÂłowieka. poinformowaÂł serwis wnd.com. Abdusamatow byÂł jednym z ekspertĂłw, ktĂłrego ocena zostaÂła w raporcie uwzglĂŞdniona.
(rc)
http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,page,2,title,Epoka-lodowcowa-rozpocznie-sie-w-2014-r,wid,12300395,wiadomosc.html