Choose fontsize:
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.
 
Strony: « 1 2   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Dan Winter - Avatar oczami nauki  (Przeczytany 14514 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
east
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 620


To jest ¶wiat wed³ug Ciebie i wed³ug mnie


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : Luty 05, 2010, 02:35:08 »

W opracowaniu czytamy  :
"
Cytuj
Nawet je¶li istoty Pandory ¶wiadomie odrzuci³y ca³± technikê, by ¿yæ w zgodzie z natur±, nadal powinny mieæ ogromn± wiedzê o swoim (i nie tylko) ¶wiecie oraz o fundamentalnych prawach nim rz±dz±cych. Nic takiego nie obserwujemy, m±dro¶æ Na'vi jest nie do odró¿nienia od m±dro¶ci indiañskiego szamana sprzed wieków."
M±dro¶ci indiañskich szamanów sprzed wieków nie nale¿y niedoceniaæ. Oni równie¿ mieli, i dalej zachowuj±, ³±czno¶æ z Planet±.
Reszta to radosna twórczo¶æ re¿ysera . To ¶wiat, który ma przemawiaæ do naszego wewnêtrznego dziecka, a nie do racjonalnej lewej pó³kuli mózgu.
Zapisane

..  " wszystkie te istnienia, które Ciê otaczaj± s± w Tobie " naucza   Mooji -  " s± w Twoim umy¶le, s± w  Twojej ¶wiadomo¶ci . Wydaje Ci siê , ¿e patrzysz na inne ludzkie umys³y , ale wszystkie te umys³y egzystuj± w Tobie poniewa¿ Ty jeste¶ tym, który je postrzega. TO JEST ¦WIAT WED£UG CIEBIE "
radoslaw
Aktywny u¿ytkownik
***
Wiadomo¶ci: 209



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : Luty 05, 2010, 12:10:02 »

Hej!


 Astronomia klimatu

Czas na filmowe nieprawdopodobieñstwa, a tych jest sporo. Przyk³ad? Urzekaj±ca piêknem d¿ungla. Problem nie w tym, ¿e nie znamy obcych planet z ro¶linno¶ci± – bo zapewne kiedy¶ i takie uda siê znale¼æ – lecz w uk³adzie gwiezdnym Pandory. Akcja „Awatara” rozgrywa siê w systemie Alfa Centauri. Sk³ada siê on z dwóch do¶æ podobnych S³oñcu gwiazd, oznaczanych A i B. Byæ mo¿e do uk³adu nale¿y trzeci sk³adnik, czerwony karze³ Proxima Centauri, prawdopodobnie jest on jednak przypadkowym go¶ciem. Gwiazdy A i B okr±¿aj± siê w specyficzny sposób: gdy s± najbli¿ej siebie, odleg³o¶æ miêdzy nimi odpowiada tej miêdzy S³oñcem a Saturnem, gdy najdalej, dystans jest równy dziel±cemu S³oñce i Neptuna. Okres obiegu gwiazd wokó³ wspólnego ¶rodka masy to ok. 80 lat, a kszta³t orbit powoduje, ¿e blisko siebie przebywaj± krótko. Filmowa Pandora by³aby wiêc co 60-70 lat poddawana wyra¼nemu wzrostowi temperatury, prawdopodobnie o kilkana¶cie-kilkadziesi±t stopni. Trudno sobie wyobraziæ, aby bogata w ¿ycie i wra¿liwa na warunki klimatyczne d¿ungla przetrwa³a tak nag³±, trwaj±c± lata zmianê. Drugi wariant – liczone w dziesiêcioleciach zimy z kilkuletnim okresem ciep³ym – jest jeszcze mniej przyjazny. James Cameron, by³y student fizyki, wybieraj±c Alfê Centauri A dla planety z ksiê¿ycem o obfitej d¿ungli nie popisa³ siê znajomo¶ci± astronomii.


Pragnê zauwa¿yæ ¿e "nieprawdopodobieñstwa" wi±¿± siê do¶æ mocno ze ¶wiatopogl±dem autora i wiedz± z zakresu mainstreamowej nauki - a wiêc "virtualnej nauki".

Dostrzegam te¿ tutaj nawi±zanie do ukladu gwiezdnego Syriusz A, Syriusz B (Syriusz C? trzeba spytaæ Dogonów...), powi±zanego z Uk³adem S³onecznym.

Cytuj
Zabawy z grawitacj±


To ju¿ chyba przerabiali¶my.
Jak cz³owiek który ma w g³owie brednie Newtona mo¿e wypowiadaæ siê na ten temat?

Cytuj
Zagmatwana ewolucja

W „Awatarze” znakomicie uwidoczni³ siê mit b³êkitnej planety – naiwne przekonanie, ¿e obcy glob o warunkach zbli¿onych do ziemskich, z bogat± biosfer±, bêdzie dla nas przyjazny. Nic bardziej b³êdnego. Przyroda Pandory, choæ odmienna od ziemskiej, jest do niej jednocze¶nie zbli¿ona – i to na tyle, ¿e DNA Na'vi mo¿na z powodzeniem mieszaæ z ludzkim...


Tutaj poleci³bym trochê historii i staro¿ytnych tekstów Szok

Cytuj
Organizm ludzki na Pandorze by³by zatem wystawiony na miliony gatunków obcych drobnoustrojów, do zwalczania których nie zosta³ wytrenowany. Wyj¶cie na planetê w samej masce na twarzy, najmniejsze skaleczenie – oznacza³yby pewn± ¶mieræ.

Ignorancja i przero¶niête ego. A mo¿e mój uk³ad odporno¶ciowy "daje radê" w ca³ej galaktyce?

Cytuj
¦wiat Pandory zawiera elementy ró¿nych ekosystemów naszej planety, widaæ np. wyra¼n± inspiracjê faun± oceanicznych g³êbin, gdzie bioluminescencja nie nale¿y do rzadko¶ci. Naprawdê wielk± zagadk± filmu pozostaje tylko Eywa. Idea tworu, który ³±czy³by wszystkie ¿ywe istoty, a tak¿e przechowywa³ ich wiedzê, jest i popularna, i efektowna, lecz niewiarygodna w zestawieniu z rozwojem cywilizacyjnym Na'vi. Istnienie kolektywnego umys³u i banku danych umo¿liwia przechowywanie wiedzy d³u¿ej ni¿ czas ¿ycia poszczególnych osobników, a tym samym musi implikowaæ postêp naukowo-techniczny. Nawet je¶li istoty Pandory ¶wiadomie odrzuci³y ca³± technikê, by ¿yæ w zgodzie z natur±, nadal powinny mieæ ogromn± wiedzê o swoim (i nie tylko) ¶wiecie oraz o fundamentalnych prawach nim rz±dz±cych. Nic takiego nie obserwujemy, m±dro¶æ Na'vi jest nie do odró¿nienia od m±dro¶ci indiañskiego szamana sprzed wieków.

Tutaj polecam autorowi opowie¶ci Hopi o portalach, transporcie galaktycznym, oraz analizê budowli przez nich wzniesionych...

Cytuj
Na'vi wywodz± siê z zupe³nie innej linii ewolucyjnej ni¿ pozosta³e zwierzêta Pandory:....

O ewolucji napisano wiele, ale podobnie jak z Newtonowsk± fizyk± s± to jakie¶ naiwne spekulacje.
Mam nadziejê ¿e autor artyku³u zmieni niebawem swoje podej¶cie i wprowadzi do swego s³ownika termin "ewolucja spontaniczna".

pozdrawiam

p.s. na filmie jeszcze nie by³em
Zapisane
Strony: « 1 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

julandia apelkaoubkonrad692 cybersteam rekogrupastettin ganggob