w budowie /uder construction
INANNAIsztar (sumeryjskie Inanna) by³a najwa¿niejszym ¿eñskim bóstwem Mezopotamii. Bogini mi³o¶ci i zmys³owo¶ci, ale równie¿ wojny i zemsty. Królowa niebios. Imiê Isztar (wcze¶niej Esztar) w jêzyku akadyjskim spokrewnione jest z imionami: Attar (po³udniowoarabskie bóstwo) i Astarte (fenicka bogini, biblijna Asztoret).
Sumeryjskie "Inanna" prawdopodobnie wywodzi siê od Nin-ana ("Pani Nieba"). Wystêpuje równie¿ w formie Inana oraz Innin.
http://pl.wikipedia.org/wiki/IsztarIZYDA (po lewej...) z Horusem Relief ze ¶wi±tyni Izydy w PHILAE
Izyda (gr. Ἶσις Isis, dope³niacz Ἴσιδος Isidos, egip. Iset, Iszet) – w mitologii egipskiej w³adczyni nieba i ziemi, jedno z wcieleñ Wielkiej Macierzy; uto¿samiana pó¼niej z greck± Demeter.
Córka bogini Nut i boga Geba, siostra Ozyrysa, Seta i Neftydy. Kiedy Set zabi³ Ozyrysa, Izyda odnalaz³a jego poæwiartowane cia³o i wraz z Neftyd± przywróci³a mê¿a do ¿ycia. Po¶lubi³a swojego brata Ozyrysa, by³a matk± Horusa. Wraz z bratem i synem stanowili naczeln± triadê bóstw Egiptu. Wed³ug innych ¼róde³ jest ona siostr± Horusa. Izyda przez wielu badaczy jest uwa¿ana za protoplastkê Maryi, matki Jezusa Chrystusa w religii chrze¶cijañskiej.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Izyda¦wi±tynia Izydy w PHILAE:
http://fotogalerie.pl/fotka/2631861147108506126,hymenos,Philae.-Swiatynia-Izydy..htm;jsessionid=AF8FC149EE199B60476368C7884A1D3ENINHURSAGNinhursag (zwana tak¿e Ki) – sumeryjska wielka bogini-matka nazywana "matk± bogów", symbol ¿ycia i p³odno¶ci ziemi. Imiê Ninhursag znaczy "Pani Gór".
Jako Ninlil by³a ¿on± Enlila, "Pana Powietrza"; natomiast jako ¿ona boga s³odkich wód praoceanu Enki (babiloñskiego Ea) nosi imiê Ninki.
Znana jest tak¿e pod imionami: Aruru, Mama/Mami, Ninmah, Ninsikil, Nintu ("Pani Ptaków").
http://pl.wikipedia.org/wiki/NinhursagNEFILIMNefilimowie (hebr. נפלים - giganci lub upadli) postacie z pradawnych legend ¿ydowskich, pojawiaj± siê zarówno w kultach staro¿ytnych Sumerów jak i innych starych cywilizacji. Jest to rasa o czê¶ciowo boskim, a czê¶ciowo ludzkim pochodzeniu, wed³ug legend mezopotamskich z innego ¶wiata lub planety, za¶ wed³ug pism ¿ydowskich - owoc zwi±zków Czuwaj±cych anio³ów (Grigorich) z ludzkimi kobietami. Owe istoty mia³y obdarowaæ ludzko¶æ wiedz±, zarówno techniczn± (np. rolnictwo), jak i mistyczn±.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nefilimhttp://www.google.pl/search?hl=pl&client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Apl%3Aofficial&hs=EES&q=nefilim&btnG=Szukaj&lr=ANNUNAKIAnunnaki, Annunaki lub Anunaki (sum. z królewskiej krwi albo ci co przybyli z nieba na ziemiê) - w mitologii sumeryjskiej grupa najwy¿szych w panteonie bóstw, bêd±cych dzieæmi boga niebios, Anu oraz bogini ziemi Ki, m. in. bóg m±dro¶ci Enki oraz bóg-w³adca ¶wiata Enlil. Zgodnie z mitem Enlil dokona³ pó¼niej rozdzielenia ziemi od nieba i obj±³ w³adzê nad ziemi±, niebo pozostawiaj±c królestwem Anu. Mimo, i¿ nie zachowa³ siê pierwotny, sumeryjski mit o stworzeniu ¶wiata, opowie¶æ ta zrekonstruowana zosta³a na podstawie po¶rednich przekazów oraz babiloñskiego poematu kosmo- i teogonicznego Enuma Elisz (Gdy na wysoko¶ciach).
http://pl.wikipedia.org/wiki/Anunnakihttp://www.google.pl/search?q=annunaki&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-aENKIEnki w mitologii sumeryjskiej (Ea w mitologii babiloñskiej) – bóg s³odkich wód, bóg m±dro¶ci, stwórca cz³owieka, czczony w Eridu. Razem z bogiem nieba Anu i bogiem Enlilem tworzy³ wielk± triadê g³ównych bóstw.
http://pl.wikipedia.org/wiki/EnkiENLILEnlil - sumeryjski bóg powietrza, zwany "Panem Powietrza" lub "Panem Wiatru", syn Ziemi (Ki) i Nieba (An), ma³¿onek Ninlil, ojciec Nanna - boga ksiê¿yca, Nergala, Ningirsu, Ninurty i Nisaba. G³ównym o¶rodkiem jego kultu by³o sanktuarium Ekur w mie¶cie Nippur. Razem z Anu i Enkim stanowi³ trójcê wielkich bogów.
http://pl.wikipedia.org/wiki/EnlilTHOTThot (lub Thoth) – egipski bóg Ksiê¿yca, patron m±dro¶ci, m±¿ bogini Maat, uwa¿ano go za wynalazcê egipskiego pisma - hieroglifów, kalendarza, a tak¿e arytmetyki, geometrii, muzyki, liczby i rysunków. Znany jest tak¿e jako lekarz i mag zarówno bogów, jak i ludzi (¿ywych i umar³ych). Przedstawiany by³ jako ibis, pawian lub cz³owiek z g³ow± tych zwierz±t.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Thot