Snajper John Allen Muhammad, który wraz ze wspólnikiem w 2002 roku terroryzowa³ ca³e Stany Zjednoczone, strzelaj±c i zabijaj±c przypadkowe osoby, nie ¿yje. Skazany na karê ¶mierci morderca dosta³ specjalny zastrzyk. - Nie by³o ¿adnych komplikacji - poinformowa³ Larry Traylor z wiêzienia w Wirginii.
- Pan Mohammad zapytany zosta³ o jego ostatni± wolê, ale na pytanie nie odpowiedzia³. Byæ mo¿e do niego nie dotar³o - stwierdzi³ Traylor.
Ostatni posi³ek
Na Johnie Allenie Mohammadzie wykonana zosta³a kara ¶mierci, za pomoc± ¶miertelnego zastrzyku. - Ca³a procedura trwa³a mo¿e 5 minut. Mohammad zmar³ równo o godzinie 21.11 (3.11 czasu polskiego) - poinformowa³ przedstawiciel wiêzienia. - Odk±d wszed³ do sali ¶mierci, nie odezwa³ siê ani s³owem. By³ spokojny, jakby zrelaksowany. Po otrzymaniu zastrzyku nie rusza³ siê. Tylko jego g³owa nieco przechyli³a siê na praw± stronê - relacjonowa³ amerykañskim mediom Traylor.
Przed ¶mierci±, skazany zjad³ swój ostatni posi³ek. - Kurczaka z keczapem, a na deser truskawkowe ciastko - poinformowa³ jego adwokat.
Strzela³ z baga¿nika
48-letni Mohammad przez trzy tygodnie pa¼dziernika 2002 roku terroryzowa³ ca³e Stany Zjednoczone. Wraz ze swoim wspólnikiem, 17-letnim Lee Boyd Malvo, je¼dzili razem specjalnie skonstruowanym samochodem, w którym Mohammad le¿a³ i strzela³ z wystaj±cej z baga¿nika lufy. Snajper le¿a³ w baga¿niku auta i przez wyciêty otwór wyszukiwa³ i mordowa³ swoje ofiary. Celowa³ do zupe³nie przypadkowych osób, zabijaj±c 10 i troje ciê¿ko rani±c.
Zosta³ skazany na karê ¶mierci i chocia¿ stara³ siê o u³askawienie, gubernator Wirginii Tim Kaine odrzuci³ jego wniosek. - Bacznie przygl±da³em siê pro¶bie o ³askê i opiniom sêdziów w tej sprawie. Jednak¿e nie znalaz³em ¿adnych podstaw, by przeciwstawiaæ siê decyzji s±du - o¶wiadczy³ gubernator.
By³ chory psychicznie?
Jeszcze przed egzekucj±, reprezentuj±cy oskar¿onego Wyndal Gordon powiedzia³, ¿e Mohammad "umrze z g³ow± wysoko podniesion± i bez wyrzutów sumienia, gdy¿ wie, ¿e jest niewinny". - On jest mêczennikiem ca³ego z³a kary ¶mierci - komentowa³ adwokat, który ju¿ po ¶mierci mordercy, z³o¿y³ kondolencje nie tylko rodzinom ofiar, ale tak¿e bliskim oskar¿onego. - To dramatyczna sytuacja dla wszystkich - oceni³.
Kara ¶mierci dla Johna Allena Mohammada wzbudza³a wiele kontrowersji. Przed budynkiem wiêziennym pojawili siê jej przeciwnicy. Sam Mohammad przez ca³y proces utrzymywa³, ¿e jest niewinny, a prawnicy wspó³pracuj±cy z Mohammadem utrzymywali, ¿e by³ on chory psychicznie.
- Diagnozowali go biegli psychiatrzy. Postawili wniosek, ¿e mia³ zaburzenia paranoiczne i psychotyczne, mia³ tak¿e omamy - poinformowa³ BBC adwokat Jonathan Sheldon. - Tak¿e skany mózgu oskar¿onego wykaza³y zmiany charakterystyczne dla schizofrenii - zaznaczy³.
Morderstwa w bia³y dzieñ
Sandra Merry, ¶wiadek dramatycznych wydarzeñ sprzed siedmiu lat opowiada, jak przestêpcy zaatakowali po raz pi±ty. Zabili wtedy m³od± kobietê odkurzaj±c± swój samochód. Amerykanka znajdowa³a siê kilkadziesi±t metrów dalej.
- Dekorowa³am w³a¶nie dom, gdy jaki¶ m³ody cz³owiek powiedzia³: "Proszê pani, proszê wej¶æ do ¶rodka, kto¶ w³a¶nie zastrzeli³ kobietê na tej ulicy. Proszê siê schowaæ, bo pani tez mo¿e byæ postrzelona" - mówi.
Atmosfera w okresie zamachów by³a bardzo napiêta. Media podawa³y najnowsze teorie i plotki. Charles Moose, by³y szef policji w Montgomery County w stanie Maryland, przyzna³, ¿e medialne doniesienia ¶ledzili równie¿ sami snajperzy. - Przyznajê, ¿e przesz³o mi nawet przez my¶l, ¿e mogli planowaæ jaki¶ atak podczas jednej z policyjnych konferencji prasowych - mówi w rozmowie z wys³annikiem "Faktów".
Konferencje - poza informacyjnym - mia³y jeszcze jeden cel: by³y wykorzystywane przez policjê do prowadzenia negocjacji z zamachowcami.
ktu/nsz/iga/kwj
http://www.tvn24.pl/0,1628127,0,1,dostal-zastrzyk-smierci-egzekucja-snajpera-wykonana,wiadomosc.htmlSam jestem przeciw karze ¶mierci nie zale¿nie od tego co kto zrobi³ ¶mieræ nie jest rozwi±zaniem. A co wy s±dzicie na ten temat?