Choose fontsize:
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.
 
Strony: 1   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Manuskrypt Voynicha - najbardziej tajemnicza ksiêga ¶wiata  (Przeczytany 6668 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
Leszek
Administrator
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 1391



Zobacz profil WWW Email
« : Grudzieñ 04, 2009, 15:37:23 »

Manuskrypt Voynicha - najbardziej tajemnicza ksiêga ¶wiata

Manuskrypt Voynicha – pergaminowa ksiêga oprawiona w skórê sk³adaj±ca siê ze 136[1] dwustronnie zapisanych (do dzi¶ przetrwa³o 120) welinowych kart formatu 6 na 9 cali (15 x 22,5 cm) pokrytych rysunkami, wykresami i niezrozumia³ym pismem. Swoj± nazwê zawdziêcza Wilfriedowi M. Voynichowi, amerykañskiemu antykwary¶cie i kolekcjonerowi antyków polskiego pochodzenia, który w roku 1912 naby³ rêkopis od oo jezuitów z Willi Mondragone we Frascati ko³o Rzymu. Do dzi¶ manuskrypt uchodzi za jeden z najbardziej tajemniczych manuskryptów ¶redniowiecza, poniewa¿ jego autor, pismo oraz jêzyk do dzi¶ pozostaj± nieznane. Pierwsza podobizna rêkopisu (faksymile) zosta³a wydana w 2005 roku[2].


Rozk³adane ilustracje w manuskrypcie przedstawiaj± diagramy przypominaj±ce obiekty astronomiczne.


Manuskrypt Voynicha jest przedmiotem intensywnych badañ prowadzonych przez profesjonalnych kryptologów, jak i amatorów, m.in. przez uznanych amerykañskich i brytyjskich specjalistów od ³amania kodów, którzy dzia³ali podczas II wojny ¶wiatowej (¿adnemu z nich nie uda³o siê rozszyfrowaæ ani jednego s³owa). Ta seria niepowodzeñ spowodowa³a, ¿e manuskrypt sta³ siê s³ynnym przedmiotem kryptologii historycznej (...)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Manuskrypt_Voynicha

Co do zawarto¶ci Manuskryptu Voynicha, to tak naprawdê nikt nie jest w stanie powiedzieæ nic pewnego, jako ¿e do dzi¶ nie zosta³ odczytany. Ilustracje jednak¿e mog± sugerowaæ, ¿e jest to jaka¶ ksiêga alchemiczna, której tre¶æ autor chcia³ zachowaæ w tajemnicy. Manuskrypt sk³ada siê z kilku rozdzia³ów, przynajmniej tak mo¿na wywnioskowaæ z ilustracji, choæ nie ma gwarancji na to, ¿e s± one zwi±zane z tre¶ci±:

    * Sekcja zielarska: wiele nie zidentyfikowanych i fantastycznych ro¶lin;
    * Sekcja astronomiczna: z wiêkszo¶ci± symboli zodiakalnych;
    * Sekcja biologiczna: "anatomiczne" rysunki i ludzkie postacie;
    * Sekcja kosmologiczna:  z ko³ami, gwiazdami i niebiañskimi sferami;
    * Sekcja farmaceutyczna: z nazwami i czê¶ciami ro¶lin;
    * Sekcja przepisów: wiele krótkich paragrafów.

Dodatkowo znale¼æ tam mo¿na:

    * stronicowanie i zbieranie numerów (sygnatur);
    * kilka "sekwencji-kluczy", przewijaj±cych siê przez ca³± ksiêgê;
    * trochê staroniemieckiego pisma, prawdopodobnie dodanego pó¼niej;
    * nazwy miesiêcy w sekcji astronomicznej, prawdopodobnie dodane pó¼niej;
    * kilka przyk³adów obcego pisma, innego od reszty manuskryptu;
    * tekst znajduj±cy siê na ostatniej stronicy dokumentu, nie bêd±cy czê¶ci± Manuskryptu, który mo¿na odczytaæ jako: "michiton oladabas", byæ mo¿e wskazówka - klucz do odszyfrowania tekstu.

Istnieje kilka teorii na temat zawarto¶ci Manusklryptu Voynicha:

    * jest to zbiór odkryæ i wynalazków Rogera Bacona, zapisany bardzo skomplikowanym kodem,
    * stek bzdur, napisany przez ¶redniowiecznego w³oskiego szarlatana, maj±cy zaimponowaæ jego klienteli,
    * rzadki modlitewnik Katarów, który nie zosta³ zniszczony przez Inkwizycjê,
    * ci±g znaków bez ¿adnego znaczenia, sprokurowany przez dr Johna Dee i Edwarda Kelly'ego w celu wy³udzenia pieniêdzy.

http://www.teksty.gildia.pl/kormak/manuskrypt_voynicha

Inne:
http://www.paranormalne.pl/index.php?showtopic=13686&st=0&p=222131&#entry222131
« Ostatnia zmiana: Grudzieñ 04, 2009, 16:11:50 wys³ane przez Leszek » Zapisane

mi³o¶æ rado¶æ piêkno
Echnaton
Aktywny u¿ytkownik
***
P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 241



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Maj 24, 2010, 17:26:06 »

Manuskrypt Voynicha dzieli od blisko stulecia naukowców i amatorów. Jedni twierdz±, ¿e to autentyk, inni, ¿e fa³szerstwo. Najnowsze analizy tej ksiêgi dowodz± jednak, ¿e ten artefakt faktycznie powsta³ ponad pó³ tysi±clecia temu.

Nie wiadomo jaki tytu³ nosi ta ksiêga. Oficjalnie mówi siê o niej Manuskrypt Voynicha, od nazwiska antykwariusza Wilfrieda M. Voynicha. To oprawiona w skórê ksiêga spisana na welinowym pergaminie, o wymiarach ok. 15 na 22,5 cm. Do dzi¶ przetrwa³o 120 stron z pocz±tkowych 272. Tre¶æ tego manuskryptu jest podzielona na czê¶ci, te za¶ na rozdzia³y. Z ilustracji, którymi ksiêgê bogato opatrzono, mo¿na wywnioskowaæ, ¿e mówi ona o takich dziedzinach, jak astronomia lub astrologia, zielarstwo, wodolecznictwo.

Voynich w 1912 r. kupi³ rêkopis od jezuitów z Villa Mondragone we Frascati pod Rzymem. Zakonnicy nie byli zainteresowani niezrozumia³ym zielnikiem, za jaki ksiêgê uwa¿ali, a Voynicha zaintrygowa³a w³a¶nie tajemniczo¶æ znaków na pergaminowych kartach.

Trzeba przyznaæ, ¿e nie tylko wspomniana ksiêga jest niezwyk³a. Tak¿e jej odkrywca, to nietuzinkowa postaæ. Wilfrid Michael Voynich, urodzony 31 pa¼dziernika 1865 r. w Telszy, zmar³y 19 marca 1930 r. w Nowym Jorku, by³ Polakiem z polsko-litewskiej rodziny szlacheckiej. Nazywa³ siê Micha³ Habdank-Wojnicz. W 1885 r. wstapi³ do za³o¿onej przez Ludwika Waryñskiego organizacji rewolucyjnej Proletarjat. W 1886 r. zosta³ aresztowany przez carsk± policjê i zes³any na Syberiê, sk±d uciek³ w 1890 r. Nastêpnie trafi³ do Londynu gdzie w 1893 r. o¿eni³ siê z Ethel Lilian Boole, córk± angielskiego matematyka George Boole. W 1914 r. wyjecha³ z ¿on± do USA, gdzie przybra³ nazwisko Voynich i zaj±³ siê dzia³alno¶cia antykwaryczn±.



Wróæmy do zagadkowego manuskryptu. Wg badañ prowadzonych najpierw przez Voynicha, a potem zastêpy naukowców i amatorów, pierwsza wzmianka o ksiêdze pojawi³a siê ok. 1585 r. Manuskrypt trafi³ wówczas do Pragi, na dwór cesarza Rudolfa II. Rudolf, którego panowanie trwa³o do 1552 do 1612 r., ineresowa³ siê wszystkim, co tajemne - wspiera³ prace alchemików, astrologów i wywo³ywaczy duchów, poza tym kolekcjonowa³ niezwyk³e przedmioty. ¬ród³a mówi±, ¿e Manuskrypt Voynicha za 600 dukatów sprzeda³ cesarzowi angielski alchemik, astrolog i szpieg John Dee. Po latach ksiêga w niejasnych okoliczno¶ciach trafi³a z praskich zbiorów cesarza do jezuitów we Frascati.

Przeprowadzone w latach 70. XX-go w. analizy metod± radiowêglow± wykaza³y, ¿e pergamin, na którym spisano ksiêgê powsta³ pomiêdzy 1300 a 1660 r. Te ma³o precyzyjne ustalenia by³y poddawane w w±tpliwo¶æ przez wielu badaczy. Stawiano nawet hipotezê, ¿e ksiêgê sfa³szowano na pocz±tku XX-go w., a g³ównym podejrzanym by³ sam Voynich. Ten stan rzeczy zmieni³y jednak najnowsze analizy pergaminu i atramentu przeprowadzone przez ekspertów z uniwersytetu stanowego Arizony w Tucson w grudniu 2009 r. Amerykañscy naukowcy stwierdzili, ¿e Manuskrypt Voynicha powsta³ pomiêdzy rokiem 1404 a 1438. Mamy wiêc jeden pewnik – ksiêgê spisano 600 lat temu.



Voynich bada³ ksiêgê a¿ do swej ¶mierci. W 1960 r. wdowa po antykwariuszu przekaza³a anuskrypt nauce - w³a¶cicielem artefaktu sta³a siê biblioteka Uniwersytetu Yale, gdzie do dzi¶ Manuskrypt siê znajduje.

Na pierwszy rzut oka Manuskrypt Voynicha przypomina inne almanachy wiedzy z okresu od XV do XVII w. Jednak botanicy nie s± w stanie ustaliæ, jakie ro¶liny namalowano na stronach ksiêgi, a astronomowie wskazaæ konstelacje umieszczone na za³±czonych tam mapach nieba. Poza tym jêzykoznawcy i kryptolodzy nie potrafi± stwierdziæ w jakim jêzyku i jakim pismem, czy te¿ kodem, skre¶lono tre¶æ manuskryptu.

Na temat Manuskryptu Voynicha powsta³o wiele hipotez. Wg niektórych badaczy jest to tajna ksiêga templariuszy, gdzie opisano ich sekretne praktyki magiczne i lokalizacjê ukrytych skarbów. Inna koncepcja mówi, ¿e to ¶wiêta ksiêga Katarów, która przetrwa³a rozprawê Ko¶cio³a z t± sekt±. Inni twierdz±, ¿e Manuskrypt Voynicha jest zaszyfrowanym kompendium wiedzy jakiego¶ alchemika, czy uczonego. A nawet ¿e to ksiêga spisana jêzykiem anio³ów.

Fizyk z Yale, dr W. Benett stwierdzi³ w 1976 r., ¿e tekst wykazuje pokrewieñstwo z jêzykami Polinezji, a wg brazylijskiego uczonego J. Stolfle, mo¿e to byæ fonetyczny zapis w jêzyku chiñskim.

W kwietniu 2007 r. wyniki analizy komputerowej tajemniczej ksiêgi przedstawi³ Austriak dr Andreas Schinner, fizyk teoretyczny i ekspert w dziedzinie programowania z Uniwersytetu im. Johannesa Keplera. Analizy statystyczne, wg Schinnera wykazuj±, ¿e znaki, którymi spisano ksiêgê, nie przekazuj± ¿adnej tre¶ci.

- To be³kot – twierdzi dr Schinner. - Statystyczne w³a¶ciwo¶ci tekstu wskazuj±, ¿e mamy do czynienia z ¿artem, albo oszustwem. Wcze¶niej, w 2004 r., do podobnego wniosku doszed³ Brytyjczyk, dr Gordon Rugg z Uniwersytetu Keele. Wg niego, manuskrypt to dzie³o oszusta.

- W tek¶cie wystêpuj± subtelne regularno¶ci struktury i rozk³adu s³ów, dlatego nikt powa¿nie nie rozwa¿a³ mo¿liwo¶ci, ¿e to dzie³o jest najzwyczajniejsz± w ¶wiecie mistyfikacj± - stwierdzi dr Rugg w wypowiedzi dla mediów.

Czy faktycznie ta ksiêga jest fa³szerstwem? Ustalenie wieku manuskryptu dowodzi jednoznacznie, ¿e nie wykonano go, aby wy³udziæ pieni±dze od cesarza Rudolfa. Nie jest te¿ spreparowan± na pocz±tku XX-go w. „fa³szywk±”. Autorstwo i tre¶æ Manuskryptu Voynicha wci±¿ stanowi zagadkê.

Tadeusz Oszubski

http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,title,Najbardziej-tajemnicza-ksiega-swiata,wid,12298811,wiadomosc.html
Zapisane

Wolno¶æ daje kolosaln± energiê, intensywno¶æ i ¿ywotno¶æ. Tracicie j± zupe³nie, uznaj±c autorytety profesorów, czy duchowych przywódców. Uczuciowo jeste¶cie sentymentalni, ogromnie przywi±zani do jakiego¶ boga, czy jakiejs osoby. Nie daje to energii poniewa¿ kryje w sobie lêk. - Jiddu Krishnamurti
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

wyscigi-smierci classicdayz ganggob cybersteam rekogrupastettin