Choose fontsize:
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.
 
Strony: 1   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Wojna w Afganistanie  (Przeczytany 10053 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« : Czerwiec 16, 2010, 17:11:56 »

Walka z terroryzmem i jak zwykle drugie dno.

Z³o¿a minera³ów o warto¶ci niemal biliona dolarów odkryli w wielu rejonach tego biednego kraju geolodzy z USA.

    * Afganistan surowcow± potêg±?

Znaleziono ¿y³y z³ota oraz du¿e z³o¿a ¿elaza, miedzi, kobaltu i litu. Jak zauwa¿a „The New York Times”, odkryte w Afganistanie z³o¿a minera³ów s± o wiele wiêksze, ni¿ wcze¶niej przypuszczano. Wed³ug cytowanych przez dziennik wysokich rang± amerykañskich urzêdników mog± one mieæ fundamentalne znaczenie dla rozwoju gospodarki tego pañstwa, a nawet zmieniæ je w jeden z najwiêkszych o¶rodków wydobywczych ¶wiata.

Bogate w minera³y tereny s± rozproszone po ca³ym kraju. Czê¶æ znajduje siê na po³udniu i wschodzie, gdzie tocz± siê najbardziej za¿arte walki z talibami, a tak¿e w prowincji Ghazni – tzw. polskiej strefie. Tamtejsze z³o¿a litu maj± byæ porównywalne do zasobów Boliwii, uznawanej dotychczas za kraj o najwiêkszych z³o¿ach tego metalu.

Lit jest kluczowy dla rozwoju nowoczesnego przemys³u – wykorzystuje siê go m.in. w produkcji baterii do laptopów i telefonów komórkowych. Na terenie biednego, górzystego Afganistanu odkryto tak wielkie zasoby tego metalu, ¿e pracownicy Pentagonu w wewnêtrznej notatce napisali, i¿ kraj ten ma szanse staæ siê „litow± Arabi± Saudyjsk±”.

– Oczywi¶cie jest wiele znaków zapytania, ale z³o¿a te mog± byæ naprawdê ogromne – podkre¶la³ cytowany przez „New York Timesa” genera³ David Petraeus stoj±cy na czele Centralnego Dowództwa USA. Nowojorski dziennik podkre¶la, ¿e chocia¿ rozwój przemys³u wydobywczego mo¿e zaj±æ wiele lat, to tak bogate z³o¿a przyci±gn± wielu inwestorów oferuj±cych miejsca pracy, które mog± odci±gn±æ Afgañczyków od walki.

Odkrycie z³ó¿ mo¿e wiêc w zasadniczy sposób wp³yn±æ na dalsze losy wojny prowadzonej od niemal dziesiêciu lat przez USA i NATO. Odnalezienie minera³ów zwiêkszy jednak równie¿ motywacjê talibów do walki o odzyskanie kontroli nad krajem.

Ogromne bogactwo mo¿e tak¿e pog³êbiæ korupcjê w¶ród rz±dowych urzêdników, którzy ju¿ teraz nie ciesz± siê opini± najuczciwszych. „New York Times” zauwa¿a równie¿, ¿e rozwój afgañskiego przemys³u wydobywczego mog± chcieæ zdominowaæ Chiny, co oczywi¶cie nie spodoba siê Amerykanom.

Afganistan, od dziesiêcioleci wstrz±sany kolejnymi konfliktami zbrojnymi, jest jednym z najbiedniejszych pañstw ¶wiata. Wed³ug pozarz±dowej organizacji Oxfam 40 procent Afgañczyków ¿yje poni¿ej progu ubóstwa. PKB kraju szacuje siê na 12 – 13 miliardów dolarów, a gospodarka w du¿ym stopniu oparta jest na produkcji opium, przemycie narkotyków oraz pomocy ze strony zachodnich pañstw.

—Jacek Przybylski z Waszyngtonu
Rzeczpospolita
http://www.rp.pl/artykul/25,494024_Wielkie_bogactwa_w_polskiej_strefie.html
Zapisane

Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
Szewc
Aktywny u¿ytkownik
***
Wiadomo¶ci: 113


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Czerwiec 17, 2010, 12:07:20 »

Okupacja NATO w Afganistanu trwa od 2001 roku a wielko¶ci z³ó¿ badano od 2006 r.
Do tamtej pory jedyn± wiedzê na temat zasobów naturalnych Afganistanu dostarcza³y raporty radzieckich geologów które wskazywa³y na znacznie ilo¶ci tych zasobów.
Wiec chyba co¶ jest nie halo z tym powodem wojny... no chyba ¿e amerykanie wiedzieli co¶ na 5 lat zanim zaczêli to badac.
W Iraku walczyli o ropê, ale w Afganistanie wojna siê zaczê³a zanim okaza³o siê ze jest to kraj bogaty.
Je¶li ta zasada "wyzwalania" krajów z zasobami dzia³a strach pomy¶lec co siê stanie jak potwierdz± sie nasze z³o¿a gazu
Zapisane

"Nie wymy¶laj nowych czynników je¿eli nie istnieje taka potrzeba, a je¿eli ju¿, to udowodnij najpierw ich istnienie" - Arystoteles
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Czerwiec 17, 2010, 15:01:27 »

"Do tamtej pory jedyn± wiedzê na temat zasobów naturalnych Afganistanu dostarcza³y raporty radzieckich geologów które wskazywa³y na znacznie ilo¶ci tych zasobów. "
dodaj do tego szukanie z³ó¿ przez satelity,obecno¶æ  amerykanów w czasie wojny radziecko afgañskiej i masz odpowied¼
Zapisane

Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
Szewc
Aktywny u¿ytkownik
***
Wiadomo¶ci: 113


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Czerwiec 17, 2010, 19:08:53 »

Zapomnia³em wpisac miêdzy znacznie a ilo¶ci s³owa "mniejsze" bo o to mi chodzi³o, mea culpa.
Byli owszem amerykanie podczas wojny w Afganistanie... ale to by³y ochotnicze oddzia³y domoros³ych komandosów zajmuj±ce siê partyzantk± i podszkalaniem pasztunów.
Gdyby satelitarne metody by³y a¿ tak wydajne to nie by³o by potrzeby robic próbnych odwiertów i poszukiwañ konwencjonalnych z wykorzystaniem fal sejsmicznych...
Zapisane

"Nie wymy¶laj nowych czynników je¿eli nie istnieje taka potrzeba, a je¿eli ju¿, to udowodnij najpierw ich istnienie" - Arystoteles
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Czerwiec 20, 2010, 02:01:02 »

Jest jedno ale. Z nieoficjalnych informacji wynika, ¿e te z³o¿a by³y znane Stanom Zjednoczonym od lat. Co wiêcej - podobno wiedzieli o nich ju¿ Sowieci w latach osiemdziesi±tych. Jaki jest wiêc cel wyci±gania tych informacji na ¶wiat³o dzienne w³a¶nie teraz?

Pos³uchajcie co ma do powiedzenia Webster Tarpley:
<a href="http://www.youtube.com/v/rrPTj8PH6QQ&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/rrPTj8PH6QQ&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;480&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;" target="_blank">http://www.youtube.com/v/rrPTj8PH6QQ&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/rrPTj8PH6QQ&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;480&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;</a>
http://newworldorder.com.pl/artykul,2226,Rzekomo-nowo-odkryte-zloza-surowcow-w-Afganistanie

Szewc mo¿e jedna metoda jest niewystarczaj±ca lae w po³oczeniu z innymi daje efekty .


Zastosowanie satelitów do badania Ziemi, do poszukiwania jej zasobów, coraz bardziej potrzebnych cz³owiekowi, zwiêksza siê z ka¿dym dniem. Specjalne satelity pomagaj± zarówno w poszukiwaniu z³ó¿ zasobów tzw. nieodnawialnych (ropa naftowa, rudy metali), jak i w gospodarowaniu zasobami odnawialnymi (woda, plony zbó¿), znajduj± zastosowanie w planowaniu przestrzennym, kartografii, le¶nictwie, oceanografii, a nawet w poszukiwaniu o¶rodków trzêsieñ Ziemi. O ile jednak satelity telekomunikacyjne umo¿liwiaj± bezpo¶rednie, natychmiastowe u¿ytkowanie efektu ich dzia³ania (np. rozmowa telefoniczna, transmisja telewizyjna), o tyle w przypadku badania zasobów czy stanu powierzchni Ziemi satelity zbieraj± dane przej¶ciowe, które po odebraniu na Ziemi podlegaj± obróbce oraz analizie i dopiero po tych etapach nastêpuje ich wykorzystanie.

      Satelity naprowadzaj± na ¶lad ropy naftowej, wskazuj± mo¿liwo¶æ jej wystêpowania czy innych minera³ów. Na podstawie analizy zdjêæ satelitarnych prowadzi siê dok³adne badania ju¿ na Ziemi, które mog± doprowadziæ do odkrycia nowych z³ó¿.
http://www.interklasa.pl/meteo/nasa/wst3.htm
Zapisane

Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
Echnaton
Aktywny u¿ytkownik
***
P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 241



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #5 : Czerwiec 20, 2010, 11:57:59 »

Zawsze kojarzy³em ostatni konflikt w Afganistanie z narkotykami.

"Oko³o 90 proc. afgañskiego opium jest przetwarzana" na heroinê i morfinê - powiedzia³a na konferencji prasowej przedstawicielka UNODC w Kabulu Christina Oguz. Afganistan wyprodukowa³ w ubieg³ym roku 92 proc. ¶wiatowego opium.
"Kilka lat temu narkotykiem, który opuszcza³ ten kraj, by³o g³ownie opium. Teraz jego miejsce w coraz wiêkszym stopniu zajmuj± heroina i morfina. ¦wiadczy to o zaawansowaniu produkcji, czego wcze¶niej w tym kraju nie by³o" - podkre¶li³a.

Z moich danych statystycznych wynika, ¿e w okresie dominacji talibów, produkcja opium drastycznie spad³a. Talibowie z pobudek religijnych niszczyli plantacje... Produkcja opium po wej¶ciu wojsk pod kryptonimem ONZ natychmiast wzros³a. W tym roku lekko spada, ale w 2007 mia³a oko³o 8200 ton (je¿eli oczywi¶cie wierzyæ, tym prawdopodobnie zani¿anym danym) !!!

ale media ubieraj± to w tak± informacjê:

Wed³ug Oguz, wiêkszo¶æ nielegalnych laboratoriów znajduje siê w prowincjach Badachszan (pó³nocny wschód kraju), granicz±cej z Tad¿ykistanem, oraz Nimroz i Helmand na po³udniu. Ta ostatnia prowincja, bêd±ca bastionem rebeliantów talibskich, jest g³ównym regionem produkuj±cym opium w Afganistanie - st±d pochodzi 42 proc. tego narkotyku.
Oguz zaznaczy³a, ¿e handel narkotykami, który przynosi rocznie dochody w wys. ponad 3 mld dolarów, s³u¿y finansowaniu dzia³alno¶ci talibów. "Handel narkotykami powinien byæ zwalczany jednocze¶nie z rebeli±" - podkre¶li³a przedstawicielka UNODC.

To jest jaki¶ absurd. Rozumiem ¿e te pola maku s± ukrywane pod ziemi± i nie mo¿na ¿adnym sposobem ich unicestwiæ ONZ  maj±c do dyspozycji najnowocze¶niejsze ¶rodki biodegradacji nie mo¿e namierzyæ pól makowych i zniszczyæ ich w dowolnym okresie wzrostu ro¶liny. No chyba ¿e talibowie pomimo swoich twardych zasad zaczeli handlowaæ z amerykanami. Wystarczy sprawdziæ jak wygl±da produkcja opium w Afganistanie na przestrzeni ostatnich lat. W czasie rz±dów talibów produkcja spad³a, pomijam formê tych rz±dów
Zapisane

Wolno¶æ daje kolosaln± energiê, intensywno¶æ i ¿ywotno¶æ. Tracicie j± zupe³nie, uznaj±c autorytety profesorów, czy duchowych przywódców. Uczuciowo jeste¶cie sentymentalni, ogromnie przywi±zani do jakiego¶ boga, czy jakiejs osoby. Nie daje to energii poniewa¿ kryje w sobie lêk. - Jiddu Krishnamurti
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

apelkaoubkonrad692 classicdayz ganggob rekogrupastettin wyscigi-smierci