Woda to jeden z najprostszych, ale zarazem najdziwniejszych zwiÂązkĂłw chemicznych. W szkole uczÂą nas, Âże wystĂŞpujÂą trzy stany skupienia wody: lĂłd, ciecz i gaz, czyli para wodna. Kto uwaÂżniej sÂłuchaÂł na lekcjach pamiĂŞta jeszcze, woda ró¿ni siĂŞ od innych substancji: w fazie staÂłej jest lÂżejsza niÂż w ciekÂłej - czÂąsteczki wody tworzÂą bowiem puste w Âśrodku klatki, zamarzajÂąc woda powiĂŞksza swojÂą objĂŞtoœÌ - z tego samego powodu. Jeszcze bardziej uwaÂżni mogÂą pamiĂŞtaĂŚ, Âże po roztopieniu zachowuje jeszcze czêœÌ struktury lodu, oraz Âże zwiĂŞksza swojÂą objĂŞtoœÌ juÂż od temperatury 4º Celsjusza. RzeczywistoœÌ jest bardziej skomplikowana, naukowcy zamiast trzech, wyró¿niajÂą aÂż piĂŞtnaÂście faz skupienia wody. Ostatnio odkryto jeszcze jednÂą, bĂŞdÂącÂą mieszaninÂą fazy ciekÂłej i staÂłej.
Odkryta przez naukowcĂłw z Uniwersytetu Utah faza bĂŞdÂąca wspó³istnieniem cieczy i lodu nie jest raczej spotykana na co dzieĂą, ale mimo to jej zrozumienie bĂŞdzie mieĂŚ znaczenie praktyczne. Stan skupienia nazwany dowcipnie „ziemiÂą niczyjÂą" pojawia siĂŞ, kiedy woda krystalizuje w bardzo niskiej temperaturze, poniÂżej 180 kelwinĂłw.
WÂłaÂśnie ten stan rozmycia pomiĂŞdzy wyraÂźnymi fazami zainteresowaÂł ValeriĂŞ Molinero, a to dlatego, Âże pojawia siĂŞ on w gĂłrnych warstwach atmosfery. Odkryte dziwne zachowanie wody moÂże mieĂŚ istotny wpÂływ na formowanie siĂŞ i zachowanie chmur.
Valeria Molinero i Emily Moore natknĂŞÂły siĂŞ na to zjawisko badajÂąc proces zamarzania przechÂłodzonej wody. Niestety, ruch czÂąsteczek okazaÂł siĂŞ zbyt szybki do bezpoÂśredniej obserwacji. PosÂłuÂżono siĂŞ wiĂŞc symulacjÂą komputerowÂą dla okreÂślenia wÂłaÂściwoÂści takiego stanu.
Badania nad zachowaniem siê wody w ró¿nych warunkach, jakie prowadzi Valeria Molinero, mimo pozornej hermetycznoœci, mog¹ okazaÌ siê wa¿ne w wielu dziedzinach nauki. Wiele z cech wody jest istotnych dla istnienia i zachowania ¿ycia na naszej planecie. A zrozumienie w³aœciwoœci, jakie woda zyskuje w warunkach niskich temperatur bêdzie na pewno istotne dla przysz³ych, ulepszonych modeli przewidywania pogody.
Autor: Artur Jurgawka
ÂŹrĂłdÂło: PhysOrg.com
http://kopalniawiedzy.pl/woda-stan-skupienia-zamarzanie-lod-stan-ciekly-ziemia-niczyja-Valeria-Molinero-Emily-Moore-University-of-Utah-10658.htmlWiĂŞcej na ten temat znajdziesz :
http://www.swietageometria.darmowefora.pl/index.php?topic=879.0http://www.swietageometria.darmowefora.pl/index.php?topic=876.0http://www.swietageometria.darmowefora.pl/index.php?topic=61.0