Choose fontsize:
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.
 
Strony: 1   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Wszech¶wiat  (Przeczytany 5592 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
Echnaton
Aktywny u¿ytkownik
***
P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 241



Zobacz profil Email
« : Lipiec 07, 2010, 16:46:07 »



Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) zaprezentowali zdjêcie ca³ego wszech¶wiata. Obraz uzyskano przy pomocy teleskopu Plancka.

Teleskop Plancka, wart bagatela 600 milionów euro, zosta³ wystrzelony na orbitê oko³oziemsk± w maju 2009r. Podczas 12-miesiêcznej pracy wykona³ tysi±ce zdjêæ w ró¿nych parametrach d³ugo¶ci fali, nie tylko ¶wietle widzialnym, ale równie¿ w podczerwieni, ultrafiolecie i mikrofalach.

Dotar³ do najdalszych zak±tków wszech¶wiata, miliony kilometrów od naszej planety. Jego g³ównym zadaniem by³o zbadanie pocz±tków wszech¶wiata. Dane zebrane przez to urz±dzenie, pos³u¿± naukowcom ESA, do analizy wieku wszech¶wiata oraz wyja¶nienia historii powstania Kosmosu, potwierdzenia teorii Wielkiego Wybuchu.

Zdjêcie przedstawia obraz Wszech¶wiata, otrzymany z na³o¿enia obrazów uzyskanych w ró¿nych zakresach ¶wiat³a, g³ównie w mikrofalach (znanych wszystkim z w³a¶ciwo¶ci podgrzewania pokarmów w kuchenkach mikrofalowych), znajduj±cych siê w pa¶mie pomiêdzy podczerwieni±, a falami ultrakrótkimi. Obserwacje promieniowania mikrofalowego kosmosu, pozwalaj± na uchwycenie zjawisk niewidocznych w ¶wietle widzialnym.

Dominuj±ca jasna smuga na pierwszym planie, to najbli¿szy nam dysk galaktyki – Drogi Mlecznej, w linii którego znajduje siê S³oñce, Ziemia i pozosta³e planety naszego uk³adu. Widoczne s± równie¿ olbrzymie ilo¶ci gazów i py³ów, które wype³niaj± przestrzeñ kosmiczn±. Ich obecno¶æ dowodzi, ¿e w kosmosie nastêpuj± ci±g³e przemiany, rodz± siê nowe gwiazdy i galaktyki, unicestwione zostaj± inne. Kosmos jest jak ¿ywy organizm.

Zdjêcie to, dostêpne w bardzo wysokiej rozdzielczo¶ci, przez najbli¿sze miesi±ce, a nawet lata bêdzie g³ównym narzêdziem do badañ wszech¶wiata dla wielu astrofizyków. Stanowi nieograniczone ¼ród³o informacji. David Southwood, jeden z dyrektorów naukowych ESA, porównuje je do legendarnego El Dorado, krainy z³otem p³yn±cej, która przyniesie ogromne bogactwo i s³awê ¶mia³kom, którzy podejm± siê jej eksploracji.

Na zdjêciu widoczne s± takie elementy jak gwiazdozbiór Oriona, Perseusza, Wielka Chmura Magellana (Foto: ESA/ LFI & HFI Consortia)

http://odkrywcy.pl/kat,111394,page,2,title,Zdjecie-calego-wszechswiata,wid,12451027,wiadomosc.html
Zapisane

Wolno¶æ daje kolosaln± energiê, intensywno¶æ i ¿ywotno¶æ. Tracicie j± zupe³nie, uznaj±c autorytety profesorów, czy duchowych przywódców. Uczuciowo jeste¶cie sentymentalni, ogromnie przywi±zani do jakiego¶ boga, czy jakiejs osoby. Nie daje to energii poniewa¿ kryje w sobie lêk. - Jiddu Krishnamurti
Echnaton
Aktywny u¿ytkownik
***
P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 241



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Lipiec 22, 2010, 19:59:57 »

Najwiêksze gwiazdy w naszej galaktyce

Astronomowie odkryli najmasywniejsze znane gwiazdy, w tym tak± o masie w momencie narodzin oko³o 320 razy wiêkszej ni¿ masa S³oñca. To dwukrotnie wiêcej ni¿ limit wynikaj±cy z przewidywañ teoretyków.

Zespó³ astronomów kierowany przez Paula Crowthera z Uniwersytetu Sheffield (Wielka Brytania) u¿y³ do obserwacji Bardzo Du¿ego Teleskopu VLT nale¿±cego do Europejskiego Obserwatorium Po³udniowego. Naukowcy korzystali te¿ z archiwalnych danych z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a (NASA/ESA).

Badanymi obiektami by³y dwie m³ode gromady gwiazd: NGC 3603 oraz RMC 136a (oznaczana te¿ R136). Pierwsza z nich le¿y w odleg³o¶ci 22 tysiêcy lat ¶wietlnych od S³oñca, natomiast dystans do drugiej wynosi 165 tysiêcy lat ¶wietlnych.

Astronomowie znale¼li w tych gromadach kilka gwiazd kilkadziesi±t razy wiêkszych i miliony razy ja¶niejszych od S³oñca. Po przeanalizowaniu modeli ewolucji gwiazd okaza³o siê, ¿e niektóre z nich musia³y narodziæ siê z masami przekraczaj±cymi 150 mas S³oñca. Rekordzistk± jest gwiazda R136a1 z gromady R136 - ma masê oko³o 265 mas S³oñca, a w momencie swoich narodzin mia³a a¿ 320 mas S³oñca.

"W przeciwieñstwie do ludzi, gwiazdy te rodz± siê ciê¿kie i z wiekiem trac± masê" mówi Paul Crowther. "Maj± niewiele ponad milion lat, najbardziej ekstremalna gwiazda R136a1 jest ju¿ w '¶rednim wieku' i przesz³a intensywn± dietê odchudzaj±c±, trac±c pi±t± czê¶æ swojej pocz±tkowej masy, czyli wiêcej ni¿ piêædziesi±t mas S³oñca."

Gdyby R136a1 umie¶ciæ w Uk³adzie S³onecznym w miejscu S³oñca, ¶wieci³aby o tyle ja¶niej od S³oñca, o ile nasza dzienna gwiazda jest ja¶niejsza od Ksiê¿yca w pe³ni. Olbrzymia masa gwiazdy spowodowa³aby skrócenie d³ugo¶ci roku ziemskiego o trzy tygodnie, a na Ziemi nie powsta³oby ¿ycie, z powodu straszliwie intensywnego promieniowania ultrafioletowego.

R136a1 to nie tylko najmasywniejsza znana gwiazda, ale tak¿e gwiazda o najwiêkszej jasno¶ci, prawie 10 milionów razy wiêkszej ni¿ S³oñce. "S±dz±c po rzadko¶ci tych potworów, my¶lê ¿e rekord ten nie zostanie pobity szybko" przypuszcza Crowther.

Istnieje dolny limit masy gwiazdy, poni¿ej którego obiekt nie jest w stanie wytworzyæ reakcji termoj±drowych zmiany wodoru w hel. Taka nieudana gwiazda zwana jest br±zowym kar³em. Dolny limit masy gwiazdy wynosi osiemdziesi±t mas Jowisza. "Nasze nowe odkrycia wspieraj± poprzednie pogl±dy, ¿e istnieje te¿ górny limit na to, jak du¿e mog± byæ gwiazdy, ale ten limit podnie¶li¶my o czynnik dwa, do oko³o 300 mas S³oñca" mówi cz³onek zespo³u badawczego Olivier Schnurr z Astrophysikalisches Institut Potsdam (Niemcy).

Masywne gwiazdy koñcz± swój krótki ¿ywot wybuchaj±c jako supernowe. Pozostaj± po nich gwiazdy neutronowe albo czarne dziury. Istnienie gwiazd o masach z przedzia³u 150-300 mas S³oñca prowadzi do mo¿liwo¶ci wybuchów tak silnych, ¿e gwiazda nie pozostawi po sobie ¿adnych tego typu szcz±tków, a jedynie wzbogaci swojego otoczenie w du¿± ilo¶æ ¿elaza. Kilka kandydatów na takie eksplozje zosta³o zaproponowanych w ostatnich latach.

Wyniki badañ naukowców zosta³y opublikowane w czasopi¶mie "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society". (PAP)

http://odkrywcy.pl/kat,111394,title,Najwieksze-gwiazdy-w-naszej-galaktyce,wid,12496097,wiadomosc.html
Zapisane

Wolno¶æ daje kolosaln± energiê, intensywno¶æ i ¿ywotno¶æ. Tracicie j± zupe³nie, uznaj±c autorytety profesorów, czy duchowych przywódców. Uczuciowo jeste¶cie sentymentalni, ogromnie przywi±zani do jakiego¶ boga, czy jakiejs osoby. Nie daje to energii poniewa¿ kryje w sobie lêk. - Jiddu Krishnamurti
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

ganggob vfirma yourlifetoday classicdayz rekogrupastettin