Buddyzm jest pozbawionym dogmatów, spójnym, wolnym od pojêcia osobowego Boga-Stwórcy systemem nastawionym na duchowy rozwój cz³owieka. G³ównym celem praktykowania metod jakie oferuje jest oczyszczenie umys³u z negatywnych emocji, rozpuszczenie egoizmu oraz rozwiniêcie wszechobejmuj±cego wspó³czucia, intuicyjnej m±dro¶ci i absolutnej wolno¶ci, co prowadzi do do¶wiadczenia nieuwarunkowanej rado¶ci i szczê¶cia.
Religia przysz³o¶ci bêdzie religi± kosmiczn±. Powinna ona przekraczaæ koncepcjê Boga osobowego oraz unikaæ dogmatów i teologii. Zawieraj±c w sobie zarówno to, co naturalne, jak i to, co duchowe, powinna oprzeæ siê na poczuciu religijno¶ci wyrastaj±cym z do¶wiadczania wszelkich rzeczy naturalnych i duchowych jako pe³nej znaczenia jedno¶ci. Buddyzm odpowiada takiemu opisowi.(...) Je¿eli istnieje w ogóle religia, która mo¿e sprostaæ wymaganiom wspó³czesnej nauki, to jest ni± buddyzm.
Autor: Albert Einstein
To, ¿e w buddyzmie nie istnieje koncepcja Boga osobowego, wydaje mi siê najbardziej atrakcyjne. To znaczy, mo¿na wyznawaæ ¶wiatopogl±d naukowy i jednocze¶nie byæ buddyst±.
Autor: Czes³aw Mi³osz
"Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, ¿e przez d³ugi czas obowi±zywa³y w wielu krajach. Nie wierzcie w co¶ tylko dlatego, ¿e wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, ¿e kto¶ inny to powiedzia³, ¿e popiera to swoim autorytetem jaki¶ mêdrzec albo kap³an, lub ¿e jest to napisane w jakim¶ ¶wiêtym pi¶mie. Nie wierzcie w co¶ tylko dlatego, ¿e brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobra¿enia, które uwa¿acie za zes³ane przez boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznali¶cie za prawdziwe po d³ugim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym."
"¯adna religia nie jest wa¿niejsza ni¿ ludzkie szczê¶cie."
Budda Siakjamuni
Oby wszystkie istoty osi±gnê³y szczê¶cie i przyczynê szczê¶cia.
Oby by³y wolne od cierpienia i przyczyny cierpienia.
Oby nie by³y oddzielone od prawdziwego szczê¶cia - wolno¶ci od cierpienia.
Oby spoczywa³y w wielkiej równo¶ci, wolnej od przywi±zania i niechêci.
"Istnieje bardzo prosty sposób, by staæ siê Budd±. Nie czyñcie z³a, nie lgnijcie do ¿ycia i ¶mierci, miejcie g³êbokie wspó³czucie dla wszystkich odczuwaj±cych istot, odno¶cie siê z szacunkiem do tych ponad wami i b±d¼cie uprzejmi dla tych, którzy stoj± ni¿ej. Porzuæcie nienawi¶æ i pragnienia, zmartwienia i smutek – oto co zwie siê Budd±. Nie szukajcie niczego innego."
Eihei Dogen Zenji, Shoi
"Wyobra¼my sobie falê na powierzchni morza. Z jednego punktu widzenie jest samodzielnym zjawiskiem, z pocz±tkiem i koñcem, narodzeniem i ¶mierci±. Z innego punktu widzenia fala, bêd±c tylko stanem wody, nie ma samoistnego bytu. Jest to chwilowy fenomen powsta³y z wody i wiatru. Ka¿da fala jest po³±czona z innymi.
Je¶li spojrzycie na ¿ycie w ten sposób nic nie ma samoistnego bytu. To w³a¶nie w ten sposób postrzega zjawiska i rzeczy umys³ w stanie pró¿ni."
Sogyal Rinpoche
Budda z seksu zrodzony:
http://interia360.pl/artykul/budda-z-seksu-zrodzony,10668 Wojtek Tracewski o Buddyzmie
http://www.youtube.com/watch?v=vHK9Kvp2aTs O polskich buddystach:
http://www.multikulti.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=74&Itemid=33 http://orbitorun.pl/szybkajazdaautemskoknabungeerolkiibuddyzm,348,l1.html Buddyzm a Chrze¶cijañstwo:
http://www.zen.pl/katowice/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=57 Wprowadzenie do Buddyzmu:
http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/list.php?c=intro Cyber Sangha - internetowe kompendium wiedzy o Buddyzmie
http://www.buddyzm.edu.pl/