Choose fontsize:
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.
 
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 »   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Architektura i ¿ycie  (Przeczytany 86991 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
Baska
Nowy u¿ytkownik
*
Wiadomo¶ci: 14


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #50 : Grudzieñ 18, 2009, 01:21:24 »

A ja dopiero teraz na poprzednie posty w tym dziale zajrzalam i znalazlam linka do okraglego domu z cegly pod Warszawa !
Teraz wiem skad moj zeszloroczny  zleceniodawca inspiracje bral

 Wciaz jednak uwazam ze  okragle formy sa wspaniale jesli mozemy je odbierac wewnatrz w calosci, a wiec nie podzielone(albo jak najmniej podzielone)  scianami .
Tak buduja Indianie i eskimosi , Michael Rice tez w swoich projektach pokazuje wnetrza okragle-puste w srodku.
Jak dotad najfajniejszymi takimi realizacjami w Polsce sa okragle domki  z kopulami -zrobione z workow z piaskiem przez Jareme Dubiela i Pauline Wojciechowska -www.earthhandsandhouses.org (zdecydowanie najlepsi w Polsce specjaliscji od biobudownictwa)  .
 O ile wiem jeszcze zaden z tych domkow  nie jest  caloroczny/mieszkalny u nas , ale w Stanach takie istnieja . Ta technika jest naprawde ECO -zero zuzycia energii (fossil energy) przy powstawaniu budynku + nieprzetworzone materialy lokalne -oprocz samych workow oczywiscie.

Co do moich projektow  to bynajmniej 'hobbitowskie' nie sa , a gwozdzie w slomianym domu mozna wbijac w poziome belki konstrukcji drewnianej  wstawiane co kilka warstw slomy , pokaze zdjecia jak juz  naucze sie  je wklejac ...

Zapisane
Leszek
Administrator
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 1391



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #51 : Styczeñ 19, 2010, 11:39:32 »


Ziemianka wcale nie musi byæ prymitywna. Nowoczesna technologia i futurystyczny design daj± niesamowity efekt. Zobacz podziemne domy!



Vals, Szwajcaria, SeArch and Christian Müller Architects

Po³±czenie idei prymitywnego budownictwa i futurystycznego designu przynios³o zdumiewaj±cy efekt. Tak powsta³a ziemianka w nowoczesnym wydaniu. Dom ulokowano w Szwajcarii na alpejskich wzgórzach w Vals. Rzeczywi¶cie trudno go zauwa¿yæ poniewa¿ idealnie wtapia siê w zbocze góry. Paradoksalnie najbardziej widoczny staje siê po zmroku, kiedy z ogromnego wg³êbienia wydostaje siê snop ¶wiat³a. To w³a¶nie okr±g³e patio, wokó³ którego rozmieszczono okna podziemnego domu jest najbardziej efektown± czê¶ci± budynku.
http://dom.wp.pl/galeria/zakopane_domy,242.html
Zapisane

mi³o¶æ rado¶æ piêkno
Echnaton
Aktywny u¿ytkownik
***
P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 241



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #52 : Styczeñ 19, 2010, 12:26:23 »

W³a¶nie ogl±da³em to na wirtualnej... Co¶ piêknego!

Kontynuuj±c temat wrzucê inne, podobne rozwi±zania dla domków "podziemnych"







Niesamowite, fantazyjne kszta³ty domów powstaj± dziêki specyficznej konstrukcji z drucianej siatki i cementu. Ten zestaw mo¿na formowaæ na tysi±ce sposobów i tworzyæ efektowne, rze¼bione elewacje. Chocia¿ gleba nie jest dobrym izolatorem i szybko siê wyziêbia w pomieszczeniach wbrew pozorom wcale nie jest ch³odno. W czym zatem tkwi sekret ciep³a? Kluczowym czynnikiem jest sta³a temperatura ziemi. Tak wiêc kiedy na zewn±trz spada do 0 st. C, w domu odizolowanym betonem wynosi ok. 10 – 14 st. C.(bez ogrzewania). Poza tym dom nie jest szczególnie wra¿liwy na kaprysy aury, zazwyczaj panuje tam stabilna temperatura. W zwi±zku z tym op³aty za energiê tak¿e nie spustosz± portfela. Zapotrzebowanie na energiê, w porównaniu do przeciêtnego mieszkania, zmniejsza siê prawie o 50 proc.! Niektórzy dowodz±, ¿e podziemne lokum mo¿e byæ w 100 procentach samowystarczalne. Wówczas trzeba jednak siêgn±æ po najbardziej ekologiczne rozwi±zania wykorzystuj±c energiê ze s³oñca i wiatru, a wodê z odzyskanej deszczówki. Ta metoda naprawdê siê sprawdza. Przynajmniej w Mole Manor, jednym z pierwszych domów podziemnych w Anglii. Tam woda u¿ywana do mycia oraz prania jest równie¿ przetwarzana. Wraca do toalety po czym poddawana jest oddzia³ywaniu trzcinowej oczyszczalni ¶cieków.

http://dom.wp.pl/galeria/domy_otulone_ziemia,192.html?page=1
« Ostatnia zmiana: Styczeñ 19, 2010, 12:28:17 wys³ane przez Echnaton » Zapisane

Wolno¶æ daje kolosaln± energiê, intensywno¶æ i ¿ywotno¶æ. Tracicie j± zupe³nie, uznaj±c autorytety profesorów, czy duchowych przywódców. Uczuciowo jeste¶cie sentymentalni, ogromnie przywi±zani do jakiego¶ boga, czy jakiejs osoby. Nie daje to energii poniewa¿ kryje w sobie lêk. - Jiddu Krishnamurti
miszka
Aktywny u¿ytkownik
***
P³eæ: Kobieta
Wiadomo¶ci: 123



Zobacz profil
« Odpowiedz #53 : Styczeñ 19, 2010, 23:42:52 »

  Piêkne, prawda ale zrobione z siatki i cementu. O ile sobie dobrze przypominam to mieszkania w metalowych siatkach nie s±
za dobre dla ¿ywych stworzeñ. To jakby byæ zamkniêtym w siatce Faraday'a. No i ten cement mi te¿ jako¶ nie le¿y ale formy cudne,
przyznajê.
miszka
Zapisane
east
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 620


To jest ¶wiat wed³ug Ciebie i wed³ug mnie


Zobacz profil
« Odpowiedz #54 : Styczeñ 19, 2010, 23:49:39 »

Zgadza siê miszka. Metalowe -niefraktalne wed³ug Dana Wintera. Lepsze w³a¶ciwo¶ci maj± s³oma i glina , ale tych z kolei z ziemi± , czy podziemi± ba³bym siê ³±czyæ . Zastanawia mnie to jak wygl±da³by dom zbudowany ponad ziemi± , to znaczy na drewnianym rusztowaniu , ¶ciany oraz izolacje ze s³omy i gliny, dach z trzciny lub drewno.
Zapisane

..  " wszystkie te istnienia, które Ciê otaczaj± s± w Tobie " naucza   Mooji -  " s± w Twoim umy¶le, s± w  Twojej ¶wiadomo¶ci . Wydaje Ci siê , ¿e patrzysz na inne ludzkie umys³y , ale wszystkie te umys³y egzystuj± w Tobie poniewa¿ Ty jeste¶ tym, który je postrzega. TO JEST ¦WIAT WED£UG CIEBIE "
miszka
Aktywny u¿ytkownik
***
P³eæ: Kobieta
Wiadomo¶ci: 123



Zobacz profil
« Odpowiedz #55 : Styczeñ 19, 2010, 23:57:16 »

To znaczy jak? Na palach? Takie domy s± budowane na ¶wiecie. A odno¶nie Twojego pytania jak po³±czyæ ziemiê i glinê... hym
Albo usun±æ ziemiê na dachu i zamieniæ na glinê (tylko w glinie nic raczej nie uro¶nie). Albo front zrobiæ z kamieni a ¶cianki dzia³owe z gliny i s³omy... tylko co ze stropem wtedy?Nie wiem i na tê chwilê nie mam pomys³u ale siê zastanowiê :-))
Zapisane
miszka
Aktywny u¿ytkownik
***
P³eæ: Kobieta
Wiadomo¶ci: 123



Zobacz profil
« Odpowiedz #56 : Styczeñ 20, 2010, 00:20:10 »

Mam g³upi pomys³ :-) a mianowicie taki.
Lepimy ¶ciany no¶ne z gliny i na nich k³adziemy strop w kszta³cie ³uku w drewnianym szalunku.
Nastêpnie nanosimy drewna do wnêtrza i robimy wielkie ognicho w chatce:-)) Ale by by³o :-)
Spala siê szalunek a glina twardnieje i zostaje nam strop gliniany, o! :-)
Zapisane
radoslaw
Aktywny u¿ytkownik
***
Wiadomo¶ci: 209



Zobacz profil
« Odpowiedz #57 : Luty 07, 2010, 14:28:28 »

Hej!

EDIT (Leszek):
"Budowanie z ziemi obok budowania z kostek s³omy jest jedn± z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych metod na zapewnienie sobie taniego, ekologicznego schronienia. Niniejszy film jest pobie¿n± instrukcj± budowy ma³ego domku w kszta³cie kopu³y monolitycznej. Krok po kroku przedstawione zosta³y fazy wznoszenia budynku now± technik± zwan± super-adobe, w której budulec stanowi± worki wypchane stabilizowan± ziemi±.
Ta nowoczesna technika ³±czy tradycyjne, staro¿ytne metody "adobe" (ceg³y gliniane lub mu³owe), z technik± "rammed earth" (ubijanej ziemi) i klasycznej budowy z worków wype³nionych piaskiem." - KFI







Wszystkie czê¶ci 1-6 na You Tube
<a href="http://www.youtube.com/p/04EF93A38F6DAD61&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/p/04EF93A38F6DAD61&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; width=&quot;480&quot; height=&quot;385&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;" target="_blank">http://www.youtube.com/p/04EF93A38F6DAD61&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/p/04EF93A38F6DAD61&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; width=&quot;480&quot; height=&quot;385&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;</a>
Malutki Domek, Zwany "Eko Kopu³±" wed³ug projektu architekta Nadera Khalili.


Gdyby kto¶ chcia³ ¶ci±gn±æ film na dysk to linki s± tu:

http://davidicke.pl/forum/eco-dome-dom-w-kszta-cie-kopu-y-napisy-pl-t1620.html

Dziêkujê piêknie t³umaczom

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2010, 08:59:35 wys³ane przez Leszek » Zapisane
Ada¶
Nowy u¿ytkownik
*
P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 43

2680916
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #58 : Luty 08, 2010, 00:48:52 »

Obejrza³em ca³y film i jestem pod wra¿eniem. Od razu ma³a uwaga do ludzi, którzy pisali o mar¼niêciu w zimê. Na stronie http://calearth.org/ w dziale galeria jest zdjêcie domku, które jest do¶æ mocno obsypane ¶niegiem. Wiêc chyba nie marzn± skoro mieszkaj±. Po drugie to jaki problem z zewn±trz daæ warstwê ocieplaj±c±. Ogl±daj±c ten materia³ wpad³ mi taki pomys³ i jest to jedynie moja my¶l, by wokó³ g³ównej du¿ej kopu³y daæ piêæ mniejszych zamiast czterech. Tak by zgóry mia³ kszta³ naszej fraktalnej ró¿y, lub gwiazdy. Pomy¶la³em sobie; skoro taki kszta³t mamy w naszym DNA, mo¿emy w takim i mieszkaæ by zachowaæ równowagê. Salon (kopu³a ¶rodkowa) zrobi³ bym wiêksz±. Fundamenty zacz±³ od kamieni, od tych o których mówi³ Dan Winter. A na nich do piero zacz±³ budowaæ. Stworzy³o by to pole fraktalne.
Zapisane
Baska
Nowy u¿ytkownik
*
Wiadomo¶ci: 14


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #59 : Luty 08, 2010, 10:56:15 »

 super, piekny domek !
Proby budowania z workow w Polsce juz byly , ten typ budynku sprawdza sie swietnie w naszym polskim klimacie, ziemia czy piasek tworza stala temperature we wnetrzu  i dodatkowe ocieplanie nie jest wlasciwie potrzebne, no i niesamowita dowolnosc ksztaltu !
A uzycie jakichkolwiek siatek metalowych przy tynkowaniu powoduje efekt klatki Faradaya i zdrowy nie jest .
Wlasnie ten typ domu ze wzgledu na jednorodna konstrukcje jest najzdrowszy, bo mozna uniknac metalu powodujacego zawsze zaklocenia pola magnetycznego , oczywiscie zbrojenia w podlodze tez sie nie robi, jedyny warunek to  ochota do przebywanie w okraglych pomieszczeniach, a czasami mezczyzni maja z tym problemy )

Robilismy kiedys w Holandii na warsztatach takie  cwiczenia   w ramach zajec klubu .'Mens en Architectuur' -Czlowiek i Architektura- jak podswiadomie odbieramy otaczajaca przestrzen budynku  i paru facetow,  ktorzy byli na stanowiskach kierowniczych mialo z tym problem, tzn z przebywaniem w  okraglym budynku .
W takim domu trudno znalezc 'miejsce kontroli' nad innymi,   sprzyja on bardzo relacjom partnerskim i dobrej komunikacji miedzy ludzmi bez zbednej hierarchizacji .
W koncu ksztalt okragly to element Metalu w chinskim systemie energetycznym ( medycynie ) i symbolizuje usta -czzyli komunikacje .
Zapisane
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 »   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

julandia apelkaoubkonrad692 yourlifetoday wyscigi-smierci cybersteam