Mimas, jeden z ksiê¿yców Saturna, od dawna znany jest z tego, ¿e wygl±dem przypomina filmow± Gwiazdê ¦mierci. Jakby tego by³o ma³o, dopatrzono siê na nim... Pac-Mana. Gdyby nie to, ¿e wiadomo¶æ podano przedwczoraj, a zdjêcia s± dostêpne na stronie NASA, uznaliby¶my to za primaaprilisowy ¿art.
Kiedy uczeni przystêpowali do badania rozk³adu temperatur na powierzchni Mimasa przy pomocy spektrometru podczerwonego, nie spodziewali siê niczego niezwyk³ego. Oczekiwano typowego rozk³adu temperatury z najbardziej gor±c± stref± w okolicy równika i ³agodnymi przej¶ciami. Tymczasem zdjêcia w wysokiej rozdzielczo¶ci ujawni³y ich oczom widok przypominaj±cy Pac-Mana, postaæ z klasycznej gry lat osiemdziesi±tych, uznawan± za jedn± z ikon popkultury. Nie tylko najgorêtsza strefa kszta³tem przypomina s³ynn± mordkê, ale na dodatek krater Herschel - to w³a¶nie ten, dziêki któremu ksiê¿yc przypomina nam Gwiazdê ¦mierci - doskonale imituje zjadan± kropkê w jego paszczy - nie tylko znajduje siê idealnie po¶rodku, ale równie¿ jest nieco cieplejszy od otoczenia.
Wy¿sza temperatura wielkiego krateru jest ³atwa do wyja¶nienia - jego wysokie na piêæ kilometrów ¶ciany mog± utrzymywaæ ciep³o s³oneczne jak w pu³apce. Trudniej jest wyja¶niæ zagadkê cieplnego Pac-Mana. Stosunkowo du¿e ró¿nice temperatur (minus 181° Celsjusza - minus 196° Celsjusza) mo¿na wyja¶niæ odmiennymi w³a¶ciwo¶ciami powierzchni i struktury pokrywaj±cego j± lodu. Dlaczego jednak strefa przetrzymuj±ca ciep³o utrzymuje swoje w³a¶ciwo¶ci mimo bombardowania meteorytami, sk±d siê wzi±³ tak dziwny kszta³t i dlaczego jej granice s± tak ostre - te pytania pozostaj± bez odpowiedzi.
Inne ksiê¿yce te¿ przyci±gaj± nasz± uwagê, ale Mimas jest jeszcze bardziej dziwny, ni¿ siê spodziewali¶my - stwierdzi³a Linda Spilker z pasadeñskiego Laboratorium Napêdów Odrzutowych NASA, cz³onkini projektu Cassini. - Definitywnie obdarowa³ nas nowymi zagadkami do rozwi±zania. Na wyja¶nienie czekaj± te¿ inne, nowo odkryte w³a¶ciwo¶ci Mimasa, m. in. sposób, w jaki uk³ada siê materia³ opadaj±cy na jego powierzchniê ze s³ynnych pier¶cieni Saturna.