Choose fontsize:
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.
 
Strony: 1   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Gigantyczna ¶wiec±ca plama na Wenus  (Przeczytany 5884 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
Leszek
Administrator
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 1391



Zobacz profil WWW Email
« : Sierpieñ 04, 2009, 18:22:15 »

Powiêksza siê gigantyczna plama w atmosferze Wenus
Eksperci ¶wiatowej astrofizyki próbuj± rozszyfrowaæ zadziwiaj±ce zjawisko na planecie Wenus. W jej atmosferze utworzy³a siê ostatnio gigantyczna ¶wiec±ca plama.



http://www.newscientist.com/article/dn17534-mysterious-bright-spot-found-on-venus.html?DCMP=OTC-rss&nsref=physics-math

Brytyjskie media poinformowa³y, ¿e plama zosta³a pierwszy raz dostrze¿ona przez astronoma-amatora 19 lipca. Kilka dni pó¼niej jej istnienie potwierdzi³a Europejska Agencja Kosmiczna.

Od tego czasu rozmiary plamy zwiêkszy³y siê. Wzros³a tak¿e jej jasno¶æ. Naukowcy nie s± na razie w stanie powiedzieæ, jaka jest natura tego zjawiska. Wielu specjalistów uwa¿a, ¿e chodzi o wielk± erupcjê wulkaniczn±. Nigdy wcze¶niej jednak nie odnotowano jakiejkolwiek aktywno¶ci wulkanicznej na Wenus.

Si³a erupcji wulkanicznej musia³a byæ wyj±tkowo potê¿na, by wyrzuciæ ma wysoko¶æ dziesi±tków kilometrów strumienie rozpalonych cz±steczek i gazów, powoduj±cych o¶wietlenie czê¶ci, sk³adaj±cej siê g³ównie z dwutlenku wêgla, atmosfery Wenus.

Inni eksperci uwa¿aj±, ¿e chodzi o silny strumieñ ¶wiat³a s³onecznego, który sta³ siê przyczyn± jasnej plamy w górnych warstwach atmosfery planety.



http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80355,6893844,Powieksza_sie_gigantyczna_plama_w_atmosferze_Wenus.html
« Ostatnia zmiana: Sierpieñ 06, 2009, 14:44:26 wys³ane przez Leszek » Zapisane

mi³o¶æ rado¶æ piêkno
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Kwiecieñ 05, 2010, 20:57:22 »


Mimas, jeden z ksiê¿yców Saturna, od dawna znany jest z tego, ¿e wygl±dem przypomina filmow± Gwiazdê ¦mierci. Jakby tego by³o ma³o, dopatrzono siê na nim... Pac-Mana. Gdyby nie to, ¿e wiadomo¶æ podano przedwczoraj, a zdjêcia s± dostêpne na stronie NASA, uznaliby¶my to za primaaprilisowy ¿art.

Kiedy uczeni przystêpowali do badania rozk³adu temperatur na powierzchni Mimasa przy pomocy spektrometru podczerwonego, nie spodziewali siê niczego niezwyk³ego. Oczekiwano typowego rozk³adu temperatury z najbardziej gor±c± stref± w okolicy równika i ³agodnymi przej¶ciami. Tymczasem zdjêcia w wysokiej rozdzielczo¶ci ujawni³y ich oczom widok przypominaj±cy Pac-Mana, postaæ z klasycznej gry lat osiemdziesi±tych, uznawan± za jedn± z ikon popkultury. Nie tylko najgorêtsza strefa kszta³tem przypomina s³ynn± mordkê, ale na dodatek krater Herschel - to w³a¶nie ten, dziêki któremu ksiê¿yc przypomina nam Gwiazdê ¦mierci - doskonale imituje zjadan± kropkê w jego paszczy - nie tylko znajduje siê idealnie po¶rodku, ale równie¿ jest nieco cieplejszy od otoczenia. 



Wy¿sza temperatura wielkiego krateru jest ³atwa do wyja¶nienia - jego wysokie na piêæ kilometrów ¶ciany mog± utrzymywaæ ciep³o s³oneczne jak w pu³apce. Trudniej jest wyja¶niæ zagadkê cieplnego Pac-Mana. Stosunkowo du¿e ró¿nice temperatur (minus 181° Celsjusza - minus 196° Celsjusza) mo¿na wyja¶niæ odmiennymi w³a¶ciwo¶ciami powierzchni i struktury pokrywaj±cego j± lodu. Dlaczego jednak strefa przetrzymuj±ca ciep³o utrzymuje swoje w³a¶ciwo¶ci mimo bombardowania meteorytami, sk±d siê wzi±³ tak dziwny kszta³t i dlaczego jej granice s± tak ostre - te pytania pozostaj± bez odpowiedzi.

Inne ksiê¿yce te¿ przyci±gaj± nasz± uwagê, ale Mimas jest jeszcze bardziej dziwny, ni¿ siê spodziewali¶my - stwierdzi³a Linda Spilker z pasadeñskiego Laboratorium Napêdów Odrzutowych NASA, cz³onkini projektu Cassini. - Definitywnie obdarowa³ nas nowymi zagadkami do rozwi±zania. Na wyja¶nienie czekaj± te¿ inne, nowo odkryte w³a¶ciwo¶ci Mimasa, m. in. sposób, w jaki uk³ada siê materia³ opadaj±cy na jego powierzchniê ze s³ynnych pier¶cieni Saturna. 

Zapisane

Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

julandia apelkaoubkonrad692 rekogrupastettin yourlifetoday cybersteam