Informacja o tej bajce nie przypadkowo znalaz³a siê w dziale po¶wiêconym Nassimowi Harameinowi, gdy¿ jego m³odzieñczy zapa³ i poznawcza pasja niew±tpliwie koresponduj± z przes³aniem zawartym w bajce "Gwiazda Kopernika".
By³oby czym¶ wspania³ym, gdyby osoby zainteresowane bajk±
po obejrzeniu Gwiazdy Kopernika zapozna³y siê tak¿e z wyk³adami zatytu³owanymi
Przekroczyæ Horyzont Zdarzeñ które dziêki ¿yczliwo¶ci i bezinteresownemu zaanga¿owaniu trzech osób
najprawdopodobniejj w ca³o¶ci zostan± przet³umaczone na jêzyk polski.
http://www.swietageometria.darmowefora.pl/index.php?topic=411.0Nic nie stoi te¿ na przeszkodzie, aby po premierze bajki miejsce to sta³o siê przestrzeni± dla swobodnej dyskusji na ró¿ne tematy zwi±zane z tym piêknie zapowiadaj±cym siê filmem animowanym.
* * * * *
"W pi±tek, 9 pa¼dziernika na ekrany polskich kin trafi film "Gwiazda Kopernika" - polska produkcja animowana, w której ukazane jest dzieciñstwo i pocz±tki naukowej kariery najwiêkszego polskiego astronoma, Miko³aja Kopernika.
Premiera filmu, w szczególnym dla astronomów czasie - podczas trwania Miêdzynarodowego Roku Astronomii, odbêdzie siê jutro, 29 wrze¶nia w Toruniu, mie¶cie narodzin Kopernika, na uniwersytecie nosz±cym jego imiê.
Opowie¶æ o ¿yciu - zarówno naukowym, jak i prywatnym - wielkiego astronoma, dotyczy w "Gwie¼dzie Kopernika" przede wszystkim jego dzieciñstwa. W ten sposób twórcy filmu chcieli przybli¿yæ postaæ naukowca najm³odszym, ale tak¿e pokazaæ, jakie wydarzenia z wczesnych lat ¿ycia Kopernika mia³y potem wp³yw na jego karierê jako astronoma i matematyka.
W filmie zwrócono szczególn± uwagê na atmosferê naukowego o¿ywienia, które mia³o miejsce w latach, w których dorasta³, a pó¼niej pracowa³ Kopernik. Twórcy scenariusza, po licznych konsultacjach z astronomami i historykami po³o¿yli jednak nacisk na pokazanie ówczesnej astronomii jako nauki, która nie przez wszystkich by³a przyjmowana z pe³n± akceptacj±.
St±d w filmie bardzo mocno zaakcentowany jest konflikt miêdzy naukowcami, twórcami nowo¿ytnej astronomii, a zwolennikami astrologii. To starcie widoczne jest przede wszystkim w scenach ukazuj±cych studia Kopernika na Uniwersytecie Jagielloñskim, kiedy to o m³odego, bardzo zdolnego studenta walcz± profesorowie astronomii i astrologii (ta ostatnia na wielu uniwersytetach, w tym na UJ, mia³a swoje katedry nawet do XVIII wieku). (...)
Wiêcej o filmie:
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2307