Choose fontsize:
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.
 
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Dan Winter i Nassim Haramein - próba syntezy ich geometrii  (Przeczytany 123594 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
Echnaton
Aktywny u¿ytkownik
***
P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 241



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #50 : Styczeñ 21, 2010, 12:39:08 »

Ma³e sprostowanie...

To jest ostros³up o podstawie kwadratu (chyba), czyli 4 ¶ciany trójk±tne i kwadrat jako podstawa. Typowa piramida.

Nie zmienia to faktu ¿e w ten sam sposób mo¿emy przedstawic fraktalny czworo¶cian, czyli szeroko tu omawiany nasz tetraedr, czyli podstawê Nassima do jego geometrycznej budowy pró¿ni.
Zapisane

Wolno¶æ daje kolosaln± energiê, intensywno¶æ i ¿ywotno¶æ. Tracicie j± zupe³nie, uznaj±c autorytety profesorów, czy duchowych przywódców. Uczuciowo jeste¶cie sentymentalni, ogromnie przywi±zani do jakiego¶ boga, czy jakiejs osoby. Nie daje to energii poniewa¿ kryje w sobie lêk. - Jiddu Krishnamurti
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« Odpowiedz #51 : Styczeñ 21, 2010, 13:01:11 »

Zgadzam sie z wypowiedzi± MEM HEI SHIN o ile przemawia do mnie opis Dana dotycz±cy holograficznej matrycy naszej rzeczywisto¶ci to teraz raczej szukam sposobu jak t± wiedzê mo¿na wykorzystaæ w praktyce,  to ¿e kto¶ t± wiedzê ma i z niej korzysta  jest dla mnie oczywiste .I tak jak w nauce g³ównego nurtu nadmierna komplikacja s³u¿y jedynie zamazaniu rzeczywistego obrazu to to samo dotyczy zagadnienia wykorzystania tej wiedzy w tajemnicy przed ca³± reszt±.Wskazania na masonów  iluminatów czy ¿ydów ,to odwracanie uwagi tak jak z najnowsz± technik± wojskow± zanim siê ja wykorzysta ,wtedy nagle siê okazuje ¿e to czym siê zajmowa³a tzw.ludzko¶æ to tylko kamufla¿.
MEM HEI SHIN napisa³
"Fundamentem strategii manipulacji jest nie celowa manipulacja tylko (jej) efekt"

Prawda ma dziwn± w³a¶ciwo¶æ tam gdzie jest ich wiele zazwyczaj ona jest po ¶rodku
Mamy tu dwie wyk³adnie geometrii przestrzeni, ¿adna z nich nie jest pe³n± i skoñczon± ide± ,niema siê co podniecaæ i dzieliæ na obozy, ale wa¿ne ¿e s± obie, wnioski wyci±gn±æ trzeba samemu, jak zawsze.
« Ostatnia zmiana: Styczeñ 21, 2010, 13:08:24 wys³ane przez Micha³-Anio³ » Zapisane

Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
Leszek
Administrator
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 1391



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #52 : Styczeñ 21, 2010, 13:37:40 »

Poni¿ej oddam g³os samemu Danowi, gdzie t³umaczy on jak definiuje fraktalno¶æ i dlaczego definiuje j± tak a nie inaczej. Jest to kolejny fragment z zamieszczonego powy¿ej angielskiego tekstu. (tam tak¿e do³±czam ten kolejny fragment - mo¿e tekst uda siê skompletowaæ...)

Uwa¿am, ¿e powinno siê zacz±æ od podstawowych za³o¿eñ, aby szczegó³y rozumiane by³y w kontek¶cie W KTÓRYM SIÊ ONE POJAWIAJ¡. Wtedy zyskuj± swój w³a¶ciwy sens. Poza tym mo¿e warto siê skupiæ na budowie i funkcjach, a DOPIERO POTEM przej¶æ do praktycznych zastosowañ.
Nie mniej dla osób zainteresowanych technologiami: http://www.fractalfield.com/

Proponowa³bym wiêc skupiæ siê TUTAJ na temacie. Skoro obaj panowie mówi±, ¿e ich fraktale s± jedyne, a jeden z ich zaprasza drugiego do dialogu, to mo¿e to warto najpierw pokazaæ o co chodzi Danowi, skoro to on zaprasza i przedstawiæ o co mu chodzi. Inaczej dyskusja rozmyje siê w szczegó³ach wyrwanych z kontekstu.

Chce tylko podkre¶liæ, ¿e wed³ug Dana  geometria piêcio- i szcze¶ciok±tna maja po prostu inne funkcje i o ile piêciok±tna umo¿liwia harmonijne transfery energii, wzrost czy te¿ przej¶cia przej¶cia miêdzy mikro i makro ¶wiatem (sam Nassim mówi o tym pod koniec pierwszej czê¶ci wyk³adu - Prawo Skalowania oparte na PHI!) to geometria sze¶ciok±ta po prostu stabilizuje i sk³aduje energie - ona jest trochê ja zbiornik, pojemnik, ale transfer energii opiera siê zasadniczo na ruch fal wed³ug symetrii piêciok±tnej. Dlatego tam, gdzie jest ¿ycie, wzrost i przekraczanie "wymiarów" niezbêdne s± algorytmy oparte na piêciok±cie, a tam, gdzie potrzebne jest sk³adowanie i stabilizowanie energii fale kr±¿± wed³ug symetrii sze¶ciok±tnej.
I dzia³a to w ró¿nych obszarach i wykorzystywane jest praktycznie, tak¿e w  bioarchitekturze, ale nie tylko. Jednak nie wszystko na raz...

Znów dam linka , aby to zobrazowaæ.
http://www.swietageometria.darmowefora.pl/index.php?topic=15.msg111#msg111
Zobaczcie raz jeszcze na geometriê DNA (jest pod powy¿szym linkiem w kolejnym po¶cie). DNA zawiera piêcio- i sze¶ciok±ty. One po prostu pe³ni± inne funkcje. Niemniej osi± umo¿liwiaj±c± harmoniê wszystkiego jest Z³ota Proporcja i dwunasto¶cian - taki sposób pojmowania spraw ma swoj± tradycjê ci±gn±ca siê ju¿ od Pitagorasa i Platona.

Dlaczego czworo¶cian NIE jest fraktalny.

Wiemy, ze mo¿e byæ wiele definicji FRAKTALNO¦CI. Mog± one mówiæ o samopodobieñstwie, mo¿liwo¶ci optycznego powiêkszania siê w nieskoñczono¶æ etc. Matematyka posiada w tym wzglêdzie bardzo rozwiniêty jêzyk. Jednak chcieliby¶my powiedzieæ tutaj, ¿e NAJWY¯SZ¡, NAJBARDZIEJ ZNACZ¡C¡ I ROZSTRZYGAJ¡C¡ DEFINICJ¡ FRAKTALA jest jego ZDOLNO¦Æ DO IDEALNEJ KOMPRESJI.

Matematyka jest jasna - JEDYN¡ form± nieskoñczonej kompresji jest fraktal. Teoria pola elektrycznego bardzo wolno sz³a tym tropem, aby rozpoznaæ jak wygl±da FRAKTALNE POLE ELEKTRYCZNE. To, ¿e stellacja ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Stellacja ) dwunasto - dzwudziesto¶cianu jest idealnym trójwymiarowym polem elektrycznym dowiedli¶my na http://goldenmean.info/gravitycode i http://goldenmean.info/gravitycause . Sugerujemy, i¿ czysta zasada jest taka: gdy przed³u¿asz krawêdzie dwunasto¶cianu w linii prostej - zagnie¿d¿aj±c tak w nieskoñczono¶æ dodeca/icosa/dodeca.... (dwunasto¶cian/dwudziesto¶cian/dwunasto¶cian - dok³ady opis po polsku: http://www.swietageometria.darmowefora.pl/index.php?topic=15.msg107#msg107 - L.) to ka¿dy pojedynczy wêze³ (punkt przeciêcia tych linii - L) w tym nieskoñczonym zagnie¿d¿aniu posiada wspó³rzêdne na osi X,Y,Z, które s± prost± liczb± ca³kowit± pomno¿on± przez Z³ot± Proporcjê i pasuje to do tych animacji.



To dlatego twierdzimy, ¿e stellacja dwunasto¶cianu jest zasadnicz± symetri± DNA, Siatki Ziemi, Zodiaku, Wszech¶wiata (jak og³osi³ to magazyn Nature) (zobacz: http://www.swietageometria.darmowefora.pl/index.php?topic=15.msg33#msg33 ) City of Revelation/New Jerusalem (John Michell - http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:New_Jerusalem_%28Michell%29_Sacred_Geometry.svg ) Kó³ Ezechiela ( http://www.wordplanet.org/pl/26/1.htm ), Merkaby, Gwiezdnej Matki etc. W fizyce jest to symetria grawitacji S3 Poincarego i palladu - klucza do zimnej fuzji. Mo¿emy te¿ napomkn±æ, ¿e oba magazyny: "Nature", który og³osi³, ¿e WSZECH¦WIAT JEST DWUNASTO¦CIANEM i "New Scientist", który og³osi³, ¿e WSZECH¦WIAT jest FRATALNY - oba maj± racjê. Tak¿e z tego powodu CZWORO¦CIAN NIE JEST najlepsz± geometri± fraktalno¶ci.

Musimy jednak uzasadniæ g³ebiej dlaczego TETRA (czworo¶cian) NIE jest fraktalny. Nasz argument jest taki: najwa¿niejsz± definicj± fraktalno¶ci dla teorii pola (i przez to w ca³ej fizyce) jest (jej) zdolno¶æ umo¿liwiaj±ca IDEALN¡ KOMPRESJÊ.

To jest proste: doskonalenie kompresji jest najwa¿niejszym POWODEM dla którego FRAKTALNO¦Æ jest interesuj±ca/u¿yteczna.

Oczywi¶cie doskonalenie kompresji le¿y u podstaw informatyki, ró¿y, ¶wiadomo¶ci, DNA, nie wspominaj±c ju¿ naleganiu Einsteina na to, ¿e idealna nieskoñczona (nie-destrukcyjna) kompresja jest rozwi±zaniem (z teorii pola elektrycznego) dla jednolitego pola. Czêsto zastanawiam siê nad tym jak innym by³by dzisiaj ¶wiat, gdyby kto¶ powiedzia³ Einsteinowi czym jest fraktal.

Tak wiêc (i nie krêpuj siê spieraæ tu ze mn±) obstawiam ca³± swoj± intelektualn± reputacjê trzymaj±c siê hipotezy, ¿e IDEALNA KOMPRESJA jest ostateczn± definicj± tego czym jest FRAKTAL. Twierdzê tak, poniewa¿ mocno wierzê, ¿e wszech¶wiat jest jednym kompresowalnym jednolitym polem fal ³adunków i geometria, która pozwala tym falom kompresowaæ siê idealnie i implozyjnie (co wyra¼nie opiera siê na fraktalno¶ci) jest kluczem do powstawania WSZYSTKICH si³ do¶rodkowych, które nazywamy GRAWITACJ¡, ¦WIADOMO¦CI¡, SAMO-ORGANIZACJ¡ i SAMYM ¯YCIEM!
« Ostatnia zmiana: Styczeñ 22, 2010, 15:35:24 wys³ane przez Leszek » Zapisane

mi³o¶æ rado¶æ piêkno
radoslaw
Aktywny u¿ytkownik
***
Wiadomo¶ci: 209



Zobacz profil
« Odpowiedz #53 : Styczeñ 21, 2010, 17:28:58 »

Wczoraj wklei³em w innym dziale powinno znale¼æ siê napewno i tutaj - najnowsze obrazki znalezione u Dana (a sporz±dzone przez Johna Fanuzzi) w temacie:





http://www.goldenmean.info/reinventingfractallife/

pozdrawiam


« Ostatnia zmiana: Kwiecieñ 06, 2010, 11:28:17 wys³ane przez radoslaw » Zapisane
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« Odpowiedz #54 : Styczeñ 21, 2010, 20:07:57 »

My¶lê ¿e to uproszczenie ca³ej sprawy ( przemówi³o ego)  niema si³y do¶rodkowej bez od¶rodkowej jak niema ciep³a bez zimna.
JEDYN¡ form± nieskoñczonej kompresji jest fraktal.Wiemy, ze mo¿e byæ wiele definicji FRAKTALNO¦CI. I to wcale nie znaczy ¿e jeden jest dobry a drugi z³y geometria piêcio- i szcze¶ciok±tna maja po prostu inne funkcje.  NAJWY¯SZ¡, NAJBARDZIEJ ZNACZ¡C¡ I ROZSTRZYGAJ¡C¡ DEFINICJ¡ FRAKTALA jest jego ZDOLNO¦Æ DO IDEALNEJ KOMPRESJI i t± maj± obie wersje. Gdy¿ idealna kompresja  s³u¿y te¿ do magazynowania czyli przechowywania informacji czyli tak i tak jest dobrze.Choæ te dwie geometrie opisuj± ro¿ne rzeczy , s± jednym FRAKTALNYM opisem rzeczywisto¶æ.
« Ostatnia zmiana: Styczeñ 21, 2010, 20:11:40 wys³ane przez Micha³-Anio³ » Zapisane

Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
percepcja
Nowy u¿ytkownik
*
P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 32


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #55 : Styczeñ 21, 2010, 21:11:31 »

@Micha³-Anio³
Trochê FIZYKI
Si³a do¶rodkowa czy od¶rodkowa nie istniej± jako dodatkowe jakie¶ tam si³y.
Je¶li wektor si³y np. grawitacji przy³o¿ony jest prostopadle do wektora prêdko¶ci poruszaj±cego siê cia³a to si³a ta PE£NI ROLÊ SI£Y DO¦RODKOWEJ i zakrzywia tor ruchu cia³a, np. zgodnie z tym Ksiê¿yc kr±¿y wokó³ Ziemi.
Poza tym si³a od¶rodkowa pojawia siê w opisie ruchu cia³a z punktu widzenia obserwatora znajduj±cego siê w NIEINERCJALNYM (wystêpuje przyspieszenie) uk³adzie odniesienia a w uk³adzie INERCJALNYM obserwator "widzi" tylko si³ê do¶rodkow±.
Poza tym si³a od¶rodkowa jest si³± pozorn± tzw. si³± bezw³adno¶ci, która nie wynika z ¿adnego z oddzia³ywañ a wprowadza siê j± do opisu tylko po to aby móc zastosowaæ równania Newtona do opisu zachowania siê cia³a z punktu widzenia obserwatora z nieinercjalnego uk³adu odniesienia.
Si³y do¶rodkowa i od¶rodkowa nigdy nie wystêpuj± razem w opisie.
PODSUMOWUJ¡C: si³a pe³ni±ca rolê si³y do¶rodkowej istnieje (jest to realna si³a) a si³a od¶rodkowa nie istnieje (pojawia siê tylko ze wzglêdu na wygodê opisuj±cych - nie jest to ¿adna z realnych si³).
Zapisane
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« Odpowiedz #56 : Styczeñ 21, 2010, 21:15:49 »

@percepcja
"si³a pe³ni±ca rolê si³y do¶rodkowej istnieje (jest to realna si³a) a si³a od¶rodkowa nie istnieje (pojawia siê tylko ze wzglêdu na wygodê opisuj±cych - nie jest to ¿adna z realnych si³)."
Udowodnij t±  tezê . Jest + bez - ,dó³ bez góry tak to widzisz ?
Sztucznej grawitacji te¿ nie mo¿na wytworzyæ za pomoc± ruchu obrotowego czyli tzw si³y od¶rodkowej ?
Choæ wcze¶niej piszesz
"Si³a do¶rodkowa czy od¶rodkowa nie istniej±"
to s± twoje wypowiedzi raz istnieje taka si³a raz nie mo¿e jaka¶ decyzja?
rozumiem ¿e to taka semantyka , ale to nie ja wymy¶li³em takie nazewnictwo

Je¿eli to samo zagadnienie jest rozpatrywane w inercjalnym uk³adzie odniesienia, to si³a od¶rodkowa nie wystêpuje, ale wówczas cia³o to porusza siê po okrêgu i by pozosta³o w ruchu po okrêgu musi na nie dzia³aæ si³a o warto¶ci równej sile do¶rodkowej.(nazwij j± jak chcesz  np si³y pozorne, si³y bezw³adno¶ci,bezw³adno¶ci zwrócona na zewn±trz okrêgu )
Teoria Einsteina zawiera nietrywialne tre¶ci fizyczne dotycz±ce koncepcji czasu, przestrzeni, geometrii czasoprzestrzeni, zwi±zków masy bezw³adnej i wa¿kiej oraz spostrze¿enia dotycz±ce równowa¿no¶ci grawitacji i si³ bezw³adno¶ci. Jest ona uogólnieniem Szczególnej Teorii Wzglêdno¶ci obowi±zuj±cej dla inercjalnych uk³adów odniesienia na dowolne, tak¿e nieinercjalne uk³ady odniesienia. W warstwie matematycznej korzysta ona obficie z metod rachunku tensorowego, geometrii nieeuklidesowej, teorii przestrzeni Riemanna itp.
To tak na szybko z wiki
« Ostatnia zmiana: Styczeñ 22, 2010, 14:55:09 wys³ane przez Micha³-Anio³ » Zapisane

Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
percepcja
Nowy u¿ytkownik
*
P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 32


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #57 : Styczeñ 21, 2010, 23:07:14 »

@Micha³-Anio³
Rozwinê ten temat:
1)si³a pe³ni±ca rolê si³y do¶rodkowej istnieje (jest to realna si³a) a si³a od¶rodkowa nie istnieje (pojawia siê tylko ze wzglêdu na wygodê opisuj±cych - nie jest to ¿adna z realnych si³).Udowodnij t±  tezê . Jest + bez - ,dó³ bez góry tak to widzisz ?
Odp:
Gdy Ksiê¿yc porusza siê wokó³ Ziemi to z punktu obserwatora w uk³adzie inercjalnym dzia³a na Ksiê¿yc tylko si³a grawitacji (pe³ni±ca rolê si³y do¶rodkowej). Podobnie jak wje¿d¿asz w zakrêt swoim samochodem to jedyn± si³± zakrzywiaj±c± twój tor ruchu jest si³a tarcia, której wektor skierowany jest wzd³u¿ promienia krzywizny (si³a tarcia pe³ni rolê si³y do¶rodkowej) itd.
Je¶li kto¶ to wszystko rozumie to jest to semantyka, je¶li nie to warto wiedzieæ, ¿e ka¿da realnie dzia³aj±ca si³a (wynikaj±ca z jakiego¶ oddzia³ywania) mo¿e pe³niæ rolê si³y
do¶rodkowej a nie jest tak, ¿e pojawia siê jaka¶ dodatkowa nowa si³a zwana do¶rodkow± (nazwa do¶rodkowa opisuje jak± funkcjê dana realna si³a pe³ni).

2)Jest + bez - ,dó³ bez góry tak to widzisz ?
ODP:
Na razie wiemy, ¿e wystêpuj± ró¿ne oddzia³ywania a z tym wi±¿± siê ró¿ne si³y tak wiêc czy np. si³a grawitacji ma byæ "+" a inna np. si³a tarcia "-" choæ obie mog± pe³niæ rolê si³y do¶rodkowej. Przecie¿ ¶wiat nie ma natury tylko "dwujako¶ciowej" (np. trzy kwarki daj± proton czy trzy inne neutron). O ile wszech¶wiat od strony "softwer'owej" jest jedno¶ci± to po stronie "hardwer'owej" mieni siê nieskoñczon± ró¿norodno¶ci± (mo¿e kiedy¶ zobaczymy jednolit± teoriê pola, które obserwujemy obecnie jako z³o¿one z wielu pól pozornie oddzielonych).

3)Sztucznej grawitacji te¿ nie mo¿na wytworzyæ za pomoc± ruchu obrotowego czylui tzw si³y od¶rodkowej ?
ODP:
W takiej obracaj±cej siê np stacji kosmicznej dzia³a na jej pasa¿era si³a reakcji pod³o¿a i pe³ni ona rolê si³y do¶rodkowej. Obserwator patrz±c na sytuacjê z zewn±trz tej stacji (w uk³adzie inercjalnym) powie: "na astronautê dzia³a si³a reakcji pod³o¿a, której wektor jest prostopad³y do jego wektora prêdko¶ci a wiêc pe³ni±ca rolê si³y do¶rodkowej, która nadaje mu przyspieszenie do¶rodkowe co powoduje ruch astronauty po okrêgu".Natomiast obserwator bêd±cy obok astronauty wewn±trz tej stacji (w uk³adzie nieinercjalnym) powie: " astronauta spoczywa wiêc zgodnie z I zasad± dynamiki Newtona wypadkowe si³y dzia³aj±ce na niego musz± siê równowa¿yæ tak wiêc si³a reakcji pod³o¿a dzia³aj±ca na astronautê musi byæ zrównowa¿ona przez jak±¶ si³ê oczywi¶cie bêdzie to si³a od¶rodkowa - pozorna, któr± musimy wprowadziæ do opisu je¶li chcemy nadal stosowaæ zasady dynamiki Newtona). Zwracam uwagê, ¿e si³a wypadkowa w pierwszym przyk³adzie jest ró¿na od zera a w drugim równa zeru. Jest tak poniewa¿ Zasady dynamiki Newtona w pierwotnym za³o¿eniu mia³y s³u¿yæ do opisu zachowania siê cia³ z punktu widzenia obserwatora znajduj±cego siê w uk³adzie inercjalnym, ale chc±c je stosowaæ z innego punktu widzenia (w uk³adach nieinercjalnych) musiano
dodaæ pewn± pozorn± si³ê (nie wynikaj±c± z ¿adnych oddzia³ywañ) nazywan± si³± bezw³adno¶ci (SI£A OD¦RODKOWA jest te¿ tej klasy si³±), która w rzeczywisto¶ci NIE ISTNIEJE a jest tylko elementem UZGADNIAJ¡CYM RÓWNANIE.

Nie wiem czy wystarczaj±co siê wyt³umaczy³em, ale jak to mówi± "diabe³ tkwi w szczegó³ach".

Poza tym stan NIEWA¯KO¦CI wystêpuje tylko wtedy gdy si³y zwi±zane z oddzia³ywaniem z pod³o¿em s± równe zeru (nacisku i reakcji pod³o¿a). Przyk³adowo w swobodnie spadaj±cej windzie czy w statku na orbicie dzia³aj± na pasa¿erów si³a grawitacji (chyba nie ma takiego miejsca we wszech¶wiecie gdzie si³a grawitacji nie dzia³a) a mimo to mamy niewa¿ko¶æ.

CIEKAWOSTKA tematyczna: otó¿ na Ksiê¿yc dzia³a oko³o 2 razy wiêksza si³a grawitacji pochodz±ca od S³oñca ni¿ od Ziemi (mo¿na to wyliczyæ z prawa ci±¿enia), wiêc dlaczego Ksiê¿yc nadal jest przy Ziemi zamiast spa¶æ na S³oñce?

Pozdrawiam zapaleñców
« Ostatnia zmiana: Styczeñ 21, 2010, 23:10:23 wys³ane przez percepcja » Zapisane
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« Odpowiedz #58 : Styczeñ 21, 2010, 23:19:57 »

Zasady dynamiki Newtona s± w ogólnej teorii wzglêdno¶ci zachowane w lokalnych uk³adach odniesienia. W szczególno¶ci cz±stki, na które nie dzia³a ¿adna si³a, poruszaj± siê po liniach prostych w lokalnych inercjalnych uk³adach odniesienia. Jednak je¿eli linie te siê przed³u¿y, to nie otrzymujemy linii prostych, lecz krzywe zwane geodezyjnymi. Dlatego te¿ pierwsza zasada dynamiki Newtona zostaje zast±piona przez zasadê poruszania siê po geodezyjnej.Odró¿niamy inercjalne uk³ady odniesienia, w których cia³a fizyczne nie zmieniaj± swojego stanu ruchu, je¿eli nie oddzia³uj± z ¿adnym innym cia³em fizycznym, od nieinercjalnych uk³adów odniesienia, w których poruszaj±ce siê cia³a maj± przyspieszenie pochodz±ce od uk³adu odniesienia. W tych drugich pojawia siê pozorna si³a wynikaj±ca z przyspieszenia samego uk³adu odniesienia, a nie z oddzia³ywania z innym cia³em fizycznym. W zwi±zku z tym np. odczuwamy si³ê od¶rodkow± wtedy, gdy samochód, bêd±cy naszym uk³adem odniesienia, skrêca. Podobnie obserwujemy Efekt Coriolisa i tzw. si³ê od¶rodkow± wtedy, gdy uk³adem odniesienia jest cia³o bêd±ce w ruchu obrotowym (na przyk³ad b±k-zabawka lub Ziemia). Zasada równowa¿no¶ci w ogólnej teorii wzglêdno¶ci mówi, ¿e w uk³adzie lokalnym nie mo¿na przeprowadziæ do¶wiadczenia, dziêki któremu da³oby siê odró¿niæ spadek swobodny w polu grawitacyjnym od ruchu jednostajnego przy braku pola grawitacyjnego. Mówi±c w skrócie, w uk³adzie odniesienia zwi±zanym z cia³em spadaj±cym swobodnie nie ma grawitacji. Oznacza to, ¿e obserwowana na powierzchni Ziemi grawitacja jest si³± obserwowan± w uk³adzie odniesienia zwi±zanym z materi± na powierzchni, która nie jest "wolna", lecz na któr± oddzia³uje materia z wnêtrza Ziemi i sytuacja ta jest analogiczna do sytuacji w skrêcaj±cym samochodzie.We wspó³czesnej fizyce grawitacjê opisuje ogólna teoria wzglêdno¶ci. Oddzia³ywanie grawitacyjne jest w niej skutkiem zakrzywienia czasoprzestrzeni przez ró¿ne formy materii (obiekty fizyczne).Wracaj±c do si³ grawitacyjnych, nie musimy siê martwiæ co siê z nimi dzieje, kiedy obiekty poruszaj± siê ruchem swobodnym (bo ¿adnych si³ wtedy nie ma). Np. Ziemia porusza siê po elipsie dooko³a S³oñca, bo nie dzia³a na ni± ¿adna si³a i to jest jej "ruch swobodny". Podobnie z innymi obiektami. Poruszaj± siê "prosto przed siebie". Tyle, ¿e to "prosto" z naszego punktu widzenia zwykle nie jest proste, bo my widzimy tylko przestrzeñ, a nie widzimy czasu. Ten ruch "prosto przed siebie" jest nie w przestrzeni ale w zakrzywionej (obecno¶ci± mas) czasoprzestrzeni.

Grawitacja jest nie rozró¿nialna czyli to¿sama z przyspieszeniem ,hamowaniem ,bezw³adno¶ci±



« Ostatnia zmiana: Styczeñ 21, 2010, 23:38:14 wys³ane przez Micha³-Anio³ » Zapisane

Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
konserwa
Aktywny u¿ytkownik
***
Wiadomo¶ci: 196


Zobacz profil
« Odpowiedz #59 : Styczeñ 21, 2010, 23:32:38 »

Koledzy, super dyskusja ale za³ó¿cie odrêbny w±tek
potem na tej ¶wietnej (¶wiêtej?) witrynie nic nie mo¿na znale¼æ, bo ka¿dy temat obrós³ w dziesiêæ pobocznych (ale wa¿nych...) w±tków
Zapisane
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

classicdayz cinemak rekogrupastettin cybersteam vfirma