Choose fontsize:
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.
 
Strony: 1   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Praktyczne kszta³cenie my¶lenia Rudolf Steiner  (Przeczytany 4142 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« : Grudzieñ 04, 2009, 19:15:53 »

Praktyczne kszta³cenie my¶lenia

Rudolf Steiner



Mo¿e siê komu¶ wydawaæ dziwnym, ¿e w³a¶nie Antropozofia uwa¿a siê za powo³an± do poruszania sprawy praktycznego kszta³cenia my¶lenia. Albowiem bardzo czêsto s³yszy siê tu i ówdzie zdanie, jakoby Antropozofia by³a wiedz± w najwy¿szym stopniu niepraktyczn±, nie maj±c± nic wspólnego z ¿yciem. Podobny pogl±d mo¿e utrzymywaæ siê tylko skutkiem powierzchownej znajomo¶ci rzeczy. To bowiem, o co naprawdê chodzi Antropozofii, ma byæ nici± przewodni± w najbardziej codziennym ¿yciu, powinno w ka¿dym momencie przemieniaæ siê we wra¿enia i uczucia, daj±ce nam mo¿no¶æ mocnego stania na ziemi i stawiania czo³a ¿yciu. Ludzie, którzy maj± siê za praktycznych, wyobra¿aj± sobie, ¿e postêpuj± wed³ug najbardziej ¿yciowych zasad. Je¶li jednak przyjrzymy siê temu bli¿ej, przekonamy siê, ¿e to ich tak zwane „Rzeczowe my¶lenie” w ogóle nie jest my¶leniem, a jedynie szablonem, rutyn± w przyswajaniu s±dów o rzeczach i przyzwyczajeniem siê do pewnych pojêæ. Przypatrzmy siê ca³kiem obiektywnie my¶leniu tzw. ludzi praktycznych, temu, co zwykle nazywamy owym rzeczowym my¶leniem, a spostrze¿emy, jak czêsto tak ma³o mamy do czynienia z rzeczywist± praktyczno¶ci±.

wiêcej znajdziesz tutaj
http://www.gnosis.art.pl/e_gnosis/anthropos_i_sophia/steiner_praktyczne_kszt_myslenia.htm
Zapisane

Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Grudzieñ 06, 2009, 10:48:26 »

" Cz³owiek posiada cia³o astralne, w którym ¿yje jego wyobra¼nia.

Dopóki wiêc spekuluje umys³owo, dopóty to cia³o astralne jest niewolnikiem ja¼ni. Nie koñczy siê jednak na tym dzia³aniu ¶wiadomym, cia³o to pozostaje w pewnej relacji do ca³ego wszech¶wiata. W miarê wiêc, jak powstrzymujemy siê od samowoli my¶lenia, jak pow¶ci±gliwie ograniczamy siê do prze¿ywania obrazów nastêpuj±cych po sobie zjawisk, dzia³aj± w nas wewnêtrzne my¶li ¶wiata i wyciskaj± swe piêtno na naszym ciele astralnym, chocia¿ nic o tym nie wiemy. W miarê, jak ³±czymy siê z biegiem ¶wiata przez obserwowanie zachodz±cych w nim procesów i wch³aniamy je mo¿liwie w niezm±conym kszta³cie, jako obrazy do naszych my¶li, pozwalaj±c im w nas dzia³aæ - zdobywamy coraz wiêcej m±dro¶ci w tych naszych organach, które wymykaj± siê ¶wiadomo¶ci.

 Dzi¶ ludzie powszechnie twierdz± co¶ nie z jakiej¶ racji, tylko dlatego, ¿e przyswoili sobie pewne nawyki my¶lowe, które wywieraj± swój wp³yw na wszystkie ich uczucia i wra¿enia. Gdy chc± cokolwiek uzasadniæ, uczucia ich i wra¿enia wystêpuj± pod mask± my¶lowych przyzwyczajeñ.

Dlatego to czêsto nie tylko pragnienie rodzi my¶l, lecz tak¿e rodz± je wszystkie uczucia i przyzwyczajenia umys³u.

Kto zna ¿ycie, wie dobrze jak trudno jest dowie¶æ co¶ komu¶ za pomoc± logicznych wywodów. Rozstrzygaj± tu rzeczy le¿±ce znacznie g³êbiej w duszy, ani¿eli logiczne argumenty. "
Zapisane

Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

julandia rekogrupastettin apelkaoubkonrad692 classicdayz wyscigi-smierci