Choose fontsize:
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.
 
Strony: 1 2 »   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Fizyka kwantowa - NOWA FIZYKA  (Przeczytany 25451 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« : Grudzieñ 06, 2009, 12:05:34 »


 



Polsko-austriacki zespó³ fizyków dowiód³, ¿e realny ¶wiat nie jest tym, czy siê nam do tej pory wydawa³o. Rzeczywisto¶æ, któr± obserwujemy za pomoc± zmys³ów, jest mocno ograniczona. Z przeprowadzonego przez nich eksperymentu, opisanego w kwietniowym numerze pisma „Nature”, jasno wynika – klasyczny realizm nale¿y odrzuciæ.

NOWA FIZYKA

Zamieszczony, w tym najbardziej presti¿owym wydawnictwie naukowym na ¶wiecie, artyku³ dotyczy podstaw mechaniki kwantowej i jej mo¿liwych interpretacji.

„Wiemy ju¿, ¿e niemo¿liwe jest zrozumienie przewidywañ kwantowo-mechanicznych w oparciu o klasyczny ¶wiatopogl±d g³osz±cy, ¿e obiekty fizyczne maj± dobrze okre¶lone w³a¶ciwo¶ci, niezale¿nie od tego czy s± one obserwowane, czy te¿ nie (realizm), oraz ¿e odleg³e obiekty s± od siebie niezale¿ne (lokalno¶æ, wynikaj±ca w teorii wzglêdno¶ci Einsteina)” – t³umaczy wspó³autor artyku³u, prof. Marek ¯ukowski, kierownik Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyku Uniwersytetu Gdañskiego.

Powstaje zatem pytanie, jak interpretowaæ mechanikê kwantow±? Które z wymienionych za³o¿eñ s± nieprawdziwe? „Du¿a cze¶æ fizyków obstawia, ¿e to lokalno¶æ zawodzi – mówi ¯ukowski. - Czêsto s³yszy siê s³owa +mechanika kwantowa jest nielokalna+”.

TEORIA KWANTÓW

Mechanika kwantowa narodzi³a siê na pocz±tku XX wieku i obali³a dotychczasowe postrzeganie ¶wiata przez fizyków. Okaza³o siê bowiem, ¿e to, co rejestruj± nasze zmys³y jest jedynie w±skim wycinkiem istniej±cej rzeczywisto¶ci. Mechanikê kwantow±, zwan± inaczej teori± kwantów, najoglêdniej mo¿na nazwaæ teori± praw ruchu obiektów ¶wiata mikroskopowego. Opisuje ona przede wszystkim przedmioty o bardzo ma³ych masach i rozmiarach, jak atomy i cz±stki elementarne, dla których przewidywania klasycznej mechaniki nie sprawdzi³y siê.

Za twórców tej „nowej fizyki” uwa¿a siê (niezale¿nie od siebie) Wernera Heisenberga i Erwina Schrodingera. W kolejnych latach rozwijali j± tacy geniusze, jak Max Born, Paul Dirac, Niels Bohr czy Richard Feynman.

¦WIAT JEST NIEREALNY

„W naszej pracy uogólnili¶my nierówno¶æ Leggetta (za któr± w 2003 ten brytyjski naukowiec otrzyma³ Nagrodê Nobla), któr± spe³niaj± niektóre teorie zarówno nielokalne, jak i realistyczne. Nastêpnie, wraz ze s³ynn± grup± fizyków z Wiednia pod kierunkiem Antona Zeilingera, przeprowadzili¶my bardzo precyzyjny eksperyment, w którym wyprowadzona nierówno¶æ zosta³a z³amana, potwierdzi³y siê natomiast przewidywania kwantowe”.

„Oznacza to – t³umaczy naukowiec - ¿e omawiana klasa alternatywnych teorii nie nadaje siê do wyja¶niania zjawisk kwantowych. W szerszym kontek¶cie wyniki te stawiaj± za³o¿enie realizmu pod du¿ym znakiem zapytania, poniewa¿ musia³by on mieæ postaæ bardzo wynaturzonej teorii nielokalnej”.

REALIZM FIZYCZNY

Realizm to pogl±d g³osz±cy, ¿e obiekty fizyczne nios± ze sob± informacjê o wszystkich pomiarach, które mo¿emy na nich wykonaæ. „Powiedzmy, ¿e mój rozmówca nie wie, ile pieniêdzy mam w lewej kieszeni spodni – wyja¶nia prof. ¯ukowski. - Wie jednak, ¿e jaka¶ ich ilo¶æ na pewno tam jest, powiedzmy od zera do miliarda z³otych. I to jest w³a¶nie spojrzenie realistyczne – w ka¿dej chwili, niezale¿nie od tego czy to sprawdzamy (mierzymy), czy te¿ nie, w mojej kieszeni jest tyle pieniêdzy, ile jest”. Natomiast s³owem „lokalny” realizm okre¶lamy wówczas, gdy jest on w zgodzie z teori± wzglêdno¶ci, a wiêc spe³nia za³o¿enie, ¿e ¿adne oddzia³ywanie nie rozchodzi siê z prêdko¶ci± wiêksz± ni¿ prêdko¶æ ¶wiat³a.

Mechanika kwantowa obala takie realistyczno-lokalne spojrzenie na ¶wiat. „Nasz eksperyment wzmacnia pogl±d, ¿e natura nie wyznacza obiektywnych w³asno¶ci cz±stek kwantowych”.

DYSKUSJA Z EINSTEINEM

Genialny Albert Einstein nie zgadza³ siê z teori± kwantów. Uwa¿a³ bowiem, ¿e wynika z niej, jakoby obiekt fizyczny, na który akurat nie patrzymy, w ogóle nie istnieje, gdy¿ nie mo¿emy przypisaæ mu ¿adnej cechy.

Austriacko-polskie badania udowodni³y, ¿e nawet geniusz mo¿e siê myliæ. „Pomiar jest wynikiem oddzia³ywania z mierzonym obiektem kwantowym – t³umaczy ¯ukowski. - To oddzia³ywanie ma naturê fizyczn±. Aby wiêc zobaczyæ cz±stkê, nie wystarczy patrzeæ. Trzeba j± jeszcze o¶wietliæ, czyli zmusiæ do oddzia³ywania ze ¶wiat³em. Cz±stki nieo¶wietlonej nie widzimy!”

Dlaczego? Otó¿, aby mówiæ o istnieniu cz±stki musimy wykryæ j± za pomoc±, dostêpnych cz³owiekowi, detektorów. Oddzia³ywanie grawitacyjne pojedynczej cz±stki jest natomiast za s³abe, aby mieæ wp³yw na takie detektory. Zatem dziêki samej grawitacji „nie zobaczymy” danej cz±stki. Musimy zadzia³aæ na ni± w jaki¶ inny sposób, czyli „o¶wietliæ” innym oddzia³ywaniem, np. elektromagnetycznym. „Je¿eli tego nie zrobimy to jej nie zauwa¿ymy. Mo¿na wiêc powiedzieæ, ¿e cz±stk±, z któr± nie oddzia³ujemy, w ogóle dla nas nie istnieje. Objawia siê tylko w momencie oddzia³ywania z naszym detektorem”.

Za³o¿enie to, potwierdzone w³a¶nie przez polsko-austriackich badaczy, obala teoriê realizmu – obiekt, którego po³o¿enia nie mo¿emy w ¿aden sposób ustaliæ (czyli obiekt, z którym nie oddzia³ujemy), nie ma tego po³o¿enia. Ono siê objawia i realizuje tylko w akcie oddzia³ywania.

Realizm zak³ada³ natomiast, ¿e cz±stki zawsze maj± okre¶lone po³o¿enie lub parametry ruchu, które dok³adnie to po³o¿enie wyznaczaj±, bez wzglêdu na to, czy oddzia³ujemy z nimi, czy nie. „Nasz eksperyment postuluje zatem ca³kowite odrzucenie realizmu w opisie zjawisk kwantowych” – podsumowuje ¯ukowski.

„Wszystkie cz±stki mog± wykazywaæ korelacje (tzw. korelacje Einsteina-Podoskiego-Rosena), zupe³nie niezrozumia³e z punktu widzenia zdrowego rozs±dku i fizyki klasycznej. Takie w³a¶nie korelacje obserwowali¶my w naszym eksperymencie. Jakakolwiek próba ich opisu na sposób klasyczny (realistyczny), prowadzi do konieczno¶ci wprowadzenia nielokalnych, sprzecznych z teori± wzglêdno¶ci oddzia³ywañ”.

Czemu konkretnie zaprzecza nowatorski eksperyment? „Nasze odkrycie obala pogl±dy, podkre¶lam pogl±dy, Einsteina na fizykê kwantow±, ale nie jego wielkie dokonania w postaci teorii wzglêdno¶ci. Tê ostatni± bowiem nawet wzmacnia – wyja¶nia ¯ukowski. – My atakujemy, podejmowane przez niektórych fizyków, próby wyja¶nienia paradoksów kwantowych przy pomocy teorii, sprzecznych z teori± wzglêdno¶ci. Pokazujemy, ¿e musz± prowadziæ do ca³kiem nieprawdziwych, wrêcz +zwariowanych+ teorii. Bo te +rozs±dne+ zosta³y obalone przez otrzymane przez nas dane pomiarowe”.

OWOCNA WSPÓ£PRACA

Wspó³praca prof. ¯ukowskiego z Austriakami trwa nieprzerwanie od 1990 r. „Razem zaproponowali¶my schematy eksperymentalne, które prowadz± do zjawisk interferencyjnych dla cz±stek ¶wiat³a, emitowanych przez co najmniej dwa niezale¿ne ¼ród³a ¶wiat³a”. Dziêki tej technice w 1997 r. grupa profesora Zeilingera dokona³a pierwszej teleportacji kwantowej. Pó¼niej zajmowali¶my siê relacj± pomiêdzy teoriami klasycznymi (lokalnymi i realistycznymi) a mechanika kwantow±, co zaowocowa³o kilkoma pracami teoretycznymi, obalaj±cymi pewne mity. Obecnie zajmujemy siê komunikacj± kwantow± – nies³ychanymi mo¿liwo¶ciami jakie otwiera przed nami ¶wiat kwantów w dziedzinie przesy³u i szyfrowania informacji.

W pa¼dzierniku ubieg³ego roku prof. Anton Zeilinger otrzyma³ tytu³ Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Gdañskiego.

W badaniach bra³ tak¿e udzia³ Tomasz Paterek, doktorant z Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki Uniwersytetu Gdañskiego.

PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Paw³owska
Zapisane

Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Styczeñ 09, 2010, 17:19:34 »



Uci±¿liwa bywa ta fizyka kwantowa...

Kiedy powsta³a, to oczywi¶cie by³o wielkie odkrycie, wielkie osi±gniêcie ludzko¶ci, ale okaza³a siê teori± bardzo trudn±. Ludzie testowali j± niezliczon± liczbê razy w najró¿niejszych do¶wiadczeniach i wydaje siê, ¿e trzyma siê kupy. Równocze¶nie, poniewa¿ jest probabilistyczna (proponuje opis ¶wiata w kategoriach prawdopodobieñstw, a nie jednoznacznych warto¶ci – red.), nie pozostaje w zgodzie z naszym sposobem my¶lenia, bo my wolimy my¶leæ w sposób deterministyczny. Je¿eli stanie siê A, to konsekwencj± bêdzie B, a je¶li stanie siê B, to jego konsekwencj± bêdzie C. W mechanice kwantowej my¶lenie liniowe nie dzia³a w ogóle. Je¶li stanie siê A, to jego wynikiem mo¿e byæ z pewnym prawdopodobieñstwem i B, i C. Nie ma prostego wynikania.

I to fizykom, równie¿ mnie, bardzo utrudnia ¿ycie. Trzeba przestawiaæ siê na nieoczywisty sposób my¶lenia. Szukaj±c analogii do ¿ycia codziennego powiem, ¿e nie czujê siê naturalnie p³ywaj±c. Zawsze towarzyszy mi pod¶wiadomy strach, ¿e siê mogê utopiæ. Podobnie jest z my¶leniem w kategoriach mechaniki kwantowej.

Wiêkszo¶æ uczonych szarpa³a siê z pytaniem, dlaczego ¶wiat jest zrobiony tak, ¿e nie potrafimy go rozumieæ i przewidywaæ intuicyjnie. A¿ w po³owie XX w. Richard Feynman, amerykañski fizyk, wpad³ na pomys³, ¿e zamiast siê czym¶ martwiæ, trzeba to wykorzystaæ.

Mo¿na zleciæ doktorantowi rozpisanie i rozwi±zanie równañ opisuj±cych ewolucjê czasow± uk³adu kwantowego, ale mo¿na te¿ wykorzystaæ ten uk³ad do realizacji jakiej¶ operacji matematycznej – w szczególno¶ci do wykonania rachunków na temat tego, jak sam siê bêdzie zachowywa³. Kilkadziesi±t lat temu by³ to lu¼ny koncept, którego nikt nie podchwyci³ – a¿ do lat osiemdziesi±tych.

Zamiast walczyæ z teori±, zaczynamy j± wykorzystywaæ. Moim zdaniem to niebywale g³êboka zmiana w podej¶ciu do fizyki kwantowej. Dotyczy bardziej psychologii ludzkiej ni¿ samej nauki.

Zwyciê¿a pragmatyzm?

Ja my¶lê, ¿e to jest piêkne, i¿ naukowcy siê prze³amali i powiedzieli: dlaczego mamy siê tym martwiæ, skoro to jest samo w sobie takie fajne? We¼my to i co¶ z tym zróbmy.

Czy to przypadkiem nie jest kompromis z natur±? ¦lizganie siê po powierzchni rzeczywisto¶ci?

Pytanie jest trudniejsze i brzmi, czy jest cokolwiek poza materi±. Bo je¿eli jest tylko materia, to pañskie obawy s± bezzasadne. Nie mo¿e byæ ¿adnych obliczeñ innych ni¿ te, które s± dozwolone przez uk³ady fizyczne. Nie da siê nic innego zrobiæ. Je¿eli przyjmiemy za³o¿enie, ¿e jest tylko materia, to bêdzie oznaczaæ, ¿e nie ma lepszych rachunków ni¿ te dokonywane przez uk³ady kwantowe. A je¶li dopu¶cimy, ¿e jest co¶ innego ni¿ materia, to wtedy w±tpliwo¶æ jest zasadna. Czy mo¿emy na wy¿szym poziomie abstrakcji podchodziæ do obliczeñ? Oto jest pytanie!

A jakie za³o¿enia czyni do¶wiadczalnik?

[g³êbokie westchniêcie, dym z papierosa] Zwyk³em mawiaæ, ¿e – jak ka¿dy – musi w co¶ wierzyæ. Ja wierzê, ¿e wszystko, czym dysponujemy, to materia. Takie jest moje g³êbokie przekonanie ju¿ od kilkudziesiêciu lat.

Niestety, na pytanie o materiê nie ma odpowiedzi do¶wiadczalnej. W tym, co robiê zawodowo, staram siê ograniczaæ do stawiania pytañ, na które powinny istnieæ tego typu odpowiedzi. I to chyba jako¶ rozprzestrzenia siê na ca³y ¶wiatopogl±d, który koncentruje siê wokó³ stwierdzenia, ¿e je¶li czego¶ nie da siê sprawdziæ do¶wiadczalnie, to pewnie to co¶ nie istnieje. Albo te¿ pytanie zosta³o ¼le postawione...

Ech, nie jestem filozofem, bardzo mnie pan wymêczy³ tymi pytaniami o naturê rzeczy!
http://www.polityka.pl/spoleczenstwo/niezbednikinteligenta/193088,1,mechanika-kwantowa-teoria-wbrew-zdrowemu-rozsadkowi.read
Zapisane

Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
east
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 620


To jest ¶wiat wed³ug Ciebie i wed³ug mnie


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Styczeñ 10, 2010, 13:34:16 »

Nie jest filozofem, ale w ten czy inny sposób ka¿dy bêdzie musia³ odpowiedzieæ sobie na te podstawowe pytanie o w³asn± relacjê z otaczaj±cym go ¶wiatem.
Czy jak na co¶ nie patrzê, to znaczy ,¿e tego nie ma ? W jaki sposób otoczenie oddzia³uje na mnie, a ja na otoczenie ?
Filozofia opiera siê w znacznej mierze na tym w jaki sposób komunikujemy siê ze ¶wiatem. Je¶li s± to prawa fizyki newtonowskiej , prawa realizmu to relacje ze ¶wiatem bêd± klasyczne - wszystko jest odrêbne dlatego na przyk³ad medycyna bêdzie leczyæ tylko organy i objawy, a nie przyczyny, za¶ wszech¶wiat bêdzie postrzegany jako wieczna wojna o swoje miejsce w przyrodzie, o wszystko ze wszystkimi.
A je¶li nasze postrzeganie ¶wiata zmieni  siê na kwantowe  ? Jak wtedy bêd± wygl±daæ te relacje ? Kim jeste¶my , jak funkcjonujemy ?
Ju¿ sam fakt ,¿e istnieje jaki¶ wybór jest wielce znacz±cy , gdy¿ automatycznie cz³owiek staje siê tym, który wybiera - najwa¿niejszym i najcenniejszym podmiotem, a nie przedmiotem w wiecznej wojnie .
Moim zdaniem to dobrze ,¿e fizycy tacy jak Marek ¯ukowski zajmuj± siê pragmatyczn± stron± fizyki kwantowej odk³adaj±c na bok aspekty filozoficzne. Dlatego, ¿e fakty i dowody przemówi± same za siebie . Niech ka¿dy , kto ich do¶wiadczy sam dobuduje sobie filozofiê, czyli OZNACZY  swój stan . W³a¶nie takie bêd± relacje we wszech¶wiecie ,bo taka jest ta fizyka .

Jednocze¶nie ka¿dy oznaczony stan ma swoje oparcie w nieoznaczono¶ci. Zatem od nowej medycyny na przyk³ad bêdziemy oczekiwali dzia³ania na CA£Y obszar, jakim jest ludzkie zdrowie, a nie na poszczególne jego organy.
Wydaje siê równie¿, ¿e filozofia wynikaj±ca z kwantowo¶ci bêdzie filozofi± po³±czenia wszystkiego, co ¿yje w jeden organizm.


Najwa¿niejsze jest to, ¿e nie da siê d³u¿ej utrzymaæ klasycznych iluzji. Kwantowa maszyna ruszy³a i ju¿ nie da siê jej zatrzymaæ.
Zapisane

..  " wszystkie te istnienia, które Ciê otaczaj± s± w Tobie " naucza   Mooji -  " s± w Twoim umy¶le, s± w  Twojej ¶wiadomo¶ci . Wydaje Ci siê , ¿e patrzysz na inne ludzkie umys³y , ale wszystkie te umys³y egzystuj± w Tobie poniewa¿ Ty jeste¶ tym, który je postrzega. TO JEST ¦WIAT WED£UG CIEBIE "
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Styczeñ 10, 2010, 14:42:23 »

Indukcjonizm fizyki klasycznej Newtonowskiej zaprowadzi³ masy na manowce swoim opisem rzeczywisto¶ci dlatego tak cie¿ko jest zrozumieæ zawi³o¶ci fizyki kwantowej.
Polecam East ten temat
"Paradoksy kwantowe - kot Schrödingera i kot Hawkinga"
który znajduje siê tutaj
http://www.swietageometria.darmowefora.pl/index.php?topic=511.0
Zapisane

Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Marzec 24, 2010, 23:24:53 »

<a href="http://www.youtube.com/v/2ngVvV7UPXU&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/2ngVvV7UPXU&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;640&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;" target="_blank">http://www.youtube.com/v/2ngVvV7UPXU&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/2ngVvV7UPXU&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;640&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;</a>

<a href="http://www.youtube.com/v/fJBrysa6PKI&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/fJBrysa6PKI&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;640&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;" target="_blank">http://www.youtube.com/v/fJBrysa6PKI&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/fJBrysa6PKI&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;640&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;</a>

<a href="http://www.youtube.com/v/USJXJ4PnJ7A&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/USJXJ4PnJ7A&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;640&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;" target="_blank">http://www.youtube.com/v/USJXJ4PnJ7A&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/USJXJ4PnJ7A&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;640&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;</a>

<a href="http://www.youtube.com/v/KLQ_D4aDfYg&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/KLQ_D4aDfYg&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;640&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;" target="_blank">http://www.youtube.com/v/KLQ_D4aDfYg&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/KLQ_D4aDfYg&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;640&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;</a>

<a href="http://www.youtube.com/v/v4HdFPAZ_jQ&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/v4HdFPAZ_jQ&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;640&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;" target="_blank">http://www.youtube.com/v/v4HdFPAZ_jQ&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/v4HdFPAZ_jQ&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;640&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;</a>
Zapisane

Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Kwiecieñ 13, 2010, 23:21:12 »

rewolucja kwantowa

<a href="http://www.youtube.com/v/rSooeXDwudI&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/rSooeXDwudI&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;480&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;" target="_blank">http://www.youtube.com/v/rSooeXDwudI&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/rSooeXDwudI&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;480&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;</a>

<a href="http://www.youtube.com/v/sauZCAqTe6I&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/sauZCAqTe6I&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;480&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;" target="_blank">http://www.youtube.com/v/sauZCAqTe6I&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/sauZCAqTe6I&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;480&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;</a>

<a href="http://www.youtube.com/v/ydnCEFikLtU&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/ydnCEFikLtU&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;480&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;" target="_blank">http://www.youtube.com/v/ydnCEFikLtU&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/ydnCEFikLtU&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;480&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;</a>

<a href="http://www.youtube.com/v/W5dGp1RAe0w&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/W5dGp1RAe0w&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;480&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;" target="_blank">http://www.youtube.com/v/W5dGp1RAe0w&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/W5dGp1RAe0w&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;480&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;</a>

<a href="http://www.youtube.com/v/fqShnhwH6dY&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/fqShnhwH6dY&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;480&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;" target="_blank">http://www.youtube.com/v/fqShnhwH6dY&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/fqShnhwH6dY&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;480&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;</a>

<a href="http://www.youtube.com/v/teaPimsB9AA&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/teaPimsB9AA&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;480&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;" target="_blank">http://www.youtube.com/v/teaPimsB9AA&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/teaPimsB9AA&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;480&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;</a>



« Ostatnia zmiana: Kwiecieñ 13, 2010, 23:39:41 wys³ane przez Micha³-Anio³ » Zapisane

Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Czerwiec 20, 2010, 19:43:43 »

eliasz
Poczytaj ca³y dzia³ a nie  twórz interpretacji  które tu nie pad³y
Masz tu 4 tematy interpretacje niech ka¿dy tworzy swoj±, taka przy¶wieca mi idea, nie dorabiaj ideologi której niema .
Zapisane

Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
east
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 620


To jest ¶wiat wed³ug Ciebie i wed³ug mnie


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : Czerwiec 21, 2010, 02:00:32 »

elijasz napisa³
Cytuj
znale¼li¶cie wielkiego nauczyciela - Nassim Haramein, który dopiero teraz przypuszcza, ¿e energia pochodzi z pró¿ni, ja o tym napisa³em 20 lat temu i od tego czasu trzy pokolenia profesorów fizyki siê wykszta³ci³y, ale ¿aden nie potrafi³ obaliæ mojej wiedzy wykraczaj±cej poza istnienie materii.

No có¿ "boski " eljaszu, Ty ju¿ wszystko pozna³e¶. Ty ju¿ wiesz. Reszta to ograniczona ma³piarnia , a Mooji to pêtak bez wykszta³cenia. W takim wydaniu odbieram Ciê jako aroganck± osobê, a Twoja arogancja, niestety, ale prowadzi Ciê w ¶lep± uliczkê. Mo¿e spu¶æ trochê z tonu, a znajdziesz tu wiernych s³uchaczy.

Pisz du¿o i tre¶ciwie. Twórz swój dorobek .

Mimo wszystko dziêkujê Ci ,¿e tu zawita³e¶ do nas. Na tym forum panuje pewien poziom . Poziom niskiej arogancji i wysokiej empatii. Postaraj siê do tego zastosowaæ, proszê.
Interesuj± mnie Twoje opowie¶ci.
Zapisane

..  " wszystkie te istnienia, które Ciê otaczaj± s± w Tobie " naucza   Mooji -  " s± w Twoim umy¶le, s± w  Twojej ¶wiadomo¶ci . Wydaje Ci siê , ¿e patrzysz na inne ludzkie umys³y , ale wszystkie te umys³y egzystuj± w Tobie poniewa¿ Ty jeste¶ tym, który je postrzega. TO JEST ¦WIAT WED£UG CIEBIE "
MEM HEI SHIN
Aktywny u¿ytkownik
***
Wiadomo¶ci: 224


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #8 : Lipiec 04, 2010, 22:51:05 »



znale¼li¶cie wielkiego nauczyciela - Nassim Haramein, który dopiero teraz przypuszcza, ¿e energia pochodzi z pró¿ni, ja o tym napisa³em 20 lat temu i od tego czasu trzy pokolenia profesorów fizyki siê wykszta³ci³y, ale ¿aden nie potrafi³ obaliæ mojej wiedzy wykraczaj±cej poza istnienie materii.


 Energia nie bierze siê z pró¿ni, jak i pró¿nia nie jest energi±.
Energia bierze siê z ruchu. Jednak to twierdzenie wymaga rozszerzenia. Ruch nie powoduje energii, tylko powoduje zaburzenie pola energii.Dalej... w momencie zaburzenia pola nastêpuje przyp³yw energii, która z powrotem d±¿y do równowagi.Wówczas mo¿emy zaobserwowaæ stan energii.

Co do twierdzenia, ¿e to nie elektrony powoduj± przep³yw energii w przewodniku to mogê siê zgodziæ.Na dzieñ dzisiejszy mo¿na postawiæ tezê, ¿e jest to ''zas³uga''  electrino.

Kilka koñcowych wniosków :
 1. Pró¿nia nie jest energi±.
 2. Energia nie jest dos³ownie energi± - jest fraktalnie skompresowan± informacj±.
 3.A je¿eli jest skompresowan± informacj± stanowi pole informacyjne, czyli pole energii - ¶wiadomo¶ci.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2010, 22:57:34 wys³ane przez MEM HEI SHIN » Zapisane

¦wiat potrzebuje nowej wiedzy, dziêki której nauczyliby¶my siê ws³uchiwaæ w ciszê swego serca.....
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : Lipiec 09, 2010, 15:40:04 »

Nowe pomiary jego promienia ró¿ni± siê od wcze¶niejszych o 4 proc. Mo¿na by rzec, i¿ prawie siê nie zmieni³y. Ale w tym wypadku "prawie" mo¿e oznaczaæ jaki¶ feler w teorii elektrodynamiki kwantowej (QED), która zwana jest "klejnotem fizyki", bo opisuje z niespotykan± w dziejach nauki dok³adno¶ci± zjawiska zwi±zane ze ¶wiat³em i z elektryczno¶ci±.

Jak mo¿na wyczytaæ w podrêcznikach, proton sk³ada siê z trzech kwarków (dwóch "górnych" i jednego "dolnego"), ale zgodnie z teori± kwantow± w rzeczywisto¶ci wype³nia go morze kwarków i antykwarków, które non stop pojawiaj± siê i w mgnieniu oka znikaj±. Tworz± one kulist± chmurê ³adunków, której rozmiar nieznacznie wp³ywa na orbity w atomie, a wiêc te¿ na czêsto¶ci jego promieniowania, kiedy elektron przeskakuje miêdzy orbitami. To promieniowanie mo¿na mierzyæ w laboratorium, a potem za pomoc± skomplikowanych rachunków w ramach teorii QED wyliczaæ promieñ na³adowanej chmury, czyli protonu. Dot±d wychodzi³o 0,877 fm (biliardowej czê¶ci metra).


Zapisane

Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
Strony: 1 2 »   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

wyscigi-smierci yourlifetoday ganggob rekogrupastettin cinemak