Ciekawe ¿e z ta rop± to Polacy zaczêli...
"Nie wszyscy u¶wiadamiaj± sobie, nawet w Polsce, ¿e w roku 1853, we Lwowie Ignacy £ukasiewicz, skromny polski chemik pierwszy w ¶wiecie odkry³ ropê naftow±, doceni³ jej znaczenie przemys³owe i wybudowa³ pierwsze rafinerie w Ulaszowicach ko³o Jas³a (w 1856 r.), w Klêczanach(w 1858 r.), w Polance (w 1861 - 1863 r.) i w Chorkówce (w 1865 r.) [10], [2].
W XIX wieku koszty rozbudowy przemys³u naftowego przekracza³y mo¿liwo¶ci Polaka, by³y zbyt du¿ym obci±¿eniem. Sprawa ta wymaga³a kapita³ów i rozmachu amerykañskiego i w koñcu, jak wiadomo to w³a¶nie Stany Zjednoczone sta³y siê wiod±c± potêg± w dziedzinie wykorzystania przemys³owego ropy naftowej. "
¼ród³o:
http://www.sciaga.pl/tekst/55802-56-wszystko_o_ropie_naftoweji jeszcze kwestia pochodzenia ropy:
"
Organiczna czy nieorganicznaPrzy ka¿dej próbie odpowiedzi na pytanie, na jak d³ugo ¶wiatu starczy ropy, trzeba zadaæ sobie pytanie pomocnicze, sk±d siê wziê³a ropa i czy aby nie powstaje na naszych oczach tak jak choæby metan na ¶mietniskach miejskich?
Od pocz±tku funkcjonuj± niemal równolegle dwie teorie pochodzenia ropy naftowej. Pierwsz±, organiczn±, mówi±c± o tym, ¿e jest ona produktem rozk³adu i przekszta³ceñ mikroorganizmów, które ¿y³y przed milionami lat sformu³owali dwaj Niemcy: Engler i Hoefer, potwierdzi³ za¶ Polak, profesor chemii ogólnej i farmaceutycznej Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie - Bronis³aw Radziszewski.
Teoriê nieorganicznego pochodzenia ropy naftowej sformu³owa³ natomiast Rosjanin - Dimitrij Iwanowicz Mendelejew, twórca uk³adu okresowego pierwiastków, obdarzony tak genialn± intuicj± naukow±, i¿ potrafi³ przewidzieæ istnienie pierwiastków, które odkryto dopiero d³ugo po jego ¶mierci. Mendelejew twierdzi³, ¿e ropa powsta³a w j±drze Ziemi na skutek reakcji wêglików metali z wod±.
O tej w³a¶nie optymistycznej teorii, której - jak do tej pory nikt nie obali³ - zawsze mówi³ swoim studentom zmar³y przed kilku laty prof. Stefan Jucha, kierownik Zak³adu Geologii Naftowej ówczesnego Wydzia³u Wiertniczo-Naftowego AGH. Je¶li Mendelejew mia³ racjê, musi oznaczaæ to, ¿e ropa naftowa generowana mo¿e byæ na bie¿±co we wnêtrzu Ziemi i migruje do jej warstw przypowierzchniowych, gdzie gromadzi siê, je¶li tylko napotka sprzyjaj±ce temu warunki. A wiêc nie zabraknie jej nam nigdy, dopóki bêdzie trwa³a Ziemia.
.....
Prof. Ney szacuje, ¿e je¶li potwierdz± siê prognozy co do przyrostu zasobów, to ¶wiat bêdzie mia³ zapewnion± ropê do 2050 roku i jeszcze 60 mld ton na dalsze lata. W tych szacunkach nie uwzglêdniono ropy zmagazynowanej w ³upkach i piaskach bitumicznych. Wprawdzie jest ona trudna do uzyskania i k³opotliwa w dalszej przeróbce, ale na „czarn± godzinê” jest tam ukryte blisko 250 mld ton ropy, a wiêc 5/6 tego, co znajduje siê w z³o¿ach klasycznych. S± to oczywi¶cie dane wywiedzione na gruncie organicznej teorii pochodzenia ropy naftowej. Je¶li prawdziwa okaza³aby siê nieorganiczna teoria Mendelejewa - to ropy starczy nam do koñca ¶wiata..."
¼ród³o:
http://www.ekoenergia.pl/index.php?id_akt=213&plik=Zasoby_ropy_naftowej.htmlpozdrawiam