Choose fontsize:
small
normal
big
large
Forum
Home
Custom
TP
Witamy,
Go¶æ
.
Zaloguj siê
lub
zarejestruj
.
1 Godzina
1 Dzieñ
1 Tydzieñ
1 Miesi±c
Zawsze
Strona g³ówna
Pomoc
Search
Zaloguj siê
Rejestracja
>
Medycyna komórkowa, Codex Alimentarius, GMO
>
Medycyna komórkowa, Codex Alimentarius, GMO
>
ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
Strony:
«
1
2
3
4
5
6
»
Do do³u
« poprzedni
nastêpny »
Drukuj
Autor
W±tek: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie (Przeczytany 103319 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
Barbarax
Nowy u¿ytkownik
Wiadomo¶ci: 33
Odp: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
«
Odpowiedz #30 :
Marzec 06, 2010, 11:36:36 »
c.d.
Program "8 x O" : Odreagowanie
„Neutralizowanie fizjologicznej reakcji na stres” Program Odnowy Wojciecha Eichelbergera
Odreagowywanie stresu jest niezbêdne. Odreagowanie bardzo podobne jest do wydechu. Aby wzi±æ wdech, musimy najpierw zrobiæ wydech. Je¿eli nie wypu¶cimy powietrza z p³uc, to nie ma w nich miejsca na ¶wie¿y ³yk powietrza.
Podobnie ze stresem. Je¶li nie uwolnimy siê od poczucia zagro¿enia, gniewu i innych negatywnych uczuæ, nie bêdziemy w stanie przyj±æ od innych tego, co dla nas dobre. Przepe³nienie z³ymi emocjami powoduje problemy spo³eczne, wywo³uje niepotrzebne k³ótnie i spiêcia. Najczê¶ciej cierpi± na tym nasi najbli¿si, gdy na ich mi³e s³owa, czu³e gesty reagujemy niechêci± i z³o¶ci±.
Jednym ze sposobów zapobiegania wy³adowywaniu naszej frustracji i z³o¶ci na rodzinie jest zasada ¶luzy, czyli po prostu nie wracanie z pracy prosto do domu.Kazdy potrzebuje trochê czasu na doj¶cie do siebie oraz na odreagowanie.
Sposoby odreagowania:
- odreagowanie stresu wymaga fizycznego dzia³ania. Najlepszy jest sport, ruch fizyczny, który pozwoli wypociæ z³o¶æ np. p³ywanie, granie w tenisa. Wysi³ek fizyczny prze³±cza zmêczony, przeci±¿ony organizm z trybu mobilizacji na tryb regeneracji;
- je¶li praca jest szczególnie stresuj±ca, pracujemy pod wielkim obci±¿eniem psychicznym, to trzeba znale¼æ codziennie wieczorem 20-40 minut na ulubion± formê aktywno¶ci fizycznej, Jest jedna zasada: têtno podczas wysi³ku powinno wynosiæ oko³o 120 uderzeñ serca na minutê.
- najlepiej pomog± nam odreagowaæ te formy aktywno¶ci fizycznej, które automatycznie skupiaj± uwagê na konkretnym dzia³aniu, bo wtedy umys³ najlepiej siê relaksuje. Nasz mózg nie jest w stanie w tym samym czasie zajmowaæ siê gr± i jednocze¶nie tworzyæ stresuj±cych scenariuszy;
- dobrze jest wykorzystaæ zasadê kontrastu - je¶li g³ównie pracujemy indywidualnie, wybieramy sporty dru¿ynowe, i na odwrót - je¶li pracujemy w zespole, sport wybierajmy indywidualny.
Je¶li nie mamy czasu na zajêcia sportowe, jest inny sposób na odreagowanie nagromadzonych w pracy emocji przed powrotem do domu. Mo¿e to byæ g³o¶ne ¶piewanie albo krzyczenie w samochodzie w drodze do domu.
http://www.w-spodnicy.pl/Tekst/Zdrowie/529356,1,Program-8-x-o--odreagowanie-.html
Program "8 x O" : Odpuszczanie
”Umiejêtno¶æ odmawiania i regulowania wewnêtrznej i zewnêtrznej presji” Program Odnowy Wojciecha Eichelbergera
Odpuszczanie - s³owo, które dawno ju¿ trafi³o do jêzyka m³odzie¿owego, jest bardzo wa¿nym terminem w Programie Odnowy Wojciecha Eichelbergera. Tutaj to, innymi s³owy, rezygnowanie z tego, co zbyt trudne. Zbyt czêsto staramy siê sprê¿aæ ponad w³asne si³y czy mo¿liwo¶ci, graæ herosów, by zaspokoiæ oczekiwania zwierzchników i w³asne wyobra¿enia o sobie. Musimy nauczyæ siê odmawiaæ i odpuszczaæ bitwy nie do wygrania po to, aby wygraæ wojnê. Wojnê o w³asne zdrowie i dobr± formê psychiczn±. To forma opiekowania siê sob±.
"Mo¿emy pojazd, jakim jest nasz organizm, dobrze serwisowaæ i byæ sprawnym kierowc±, ale je¶li nie mamy ¶wiadomo¶ci granic naszej ³adowno¶ci, to przekroczymy normy bezpieczeñstwa. Dlatego musimy nauczyæ siê nie braæ na siebie zbyt wiele. Czyli odmawiaæ innym i odpuszczaæ sobie. Odpuszczaæ sobie, bo zamiarem naszych szefów na ogó³ nie jest przeci±¿anie nas prac±. To czêsto my sami – z w³asnej woli – bierzemy sobie za du¿o na g³owê i potem nie dajemy rady"
Wojciecha Eichelberger
¯eby móc sobie spokojnie odpuszczaæ, musimy przyswoiæ pewne prawdy:
- Musisz odmawiaæ zawsze, kiedy uznasz, ¿e podjêcie siê kolejnego zadania przekracza nasze si³y;
- Odmawianie nie jest niczym z³ym, nie jest ani poni¿aniem ani odrzucaniem;
- Powtarzaj sobie: „Jestem dobrym pracownikiem, nie muszê tego udowadniaæ na si³ê ka¿dego dnia, nie muszê wszystkiego w oko³o kontrolowaæ".
- Umiejêtno¶æ korzystania z czyjej¶ pomocy ¶wiadczy o dojrza³o¶ci i jest wyrazem odpowiedzialno¶ci. A tkwienie w przekonaniu „Jestem niezast±piony", to niestety dziecinada. Trzeba uczyæ siê przekazywania sterów.
- Dla w³asnego dobra, naucz siê prosiæ o pomoc.
- Dla w³asnego zdrowia, naucz siê ufaæ innym.
Æwiczenie z asertywno¶ci:
W³asna wysoka samoocena i pozytywne my¶lenie o sobie s± podstaw± w bezbolesnym odmawianiu innym. Dlatego musisz zacz±æ mówiæ i my¶leæ o sobie pozytywnie ju¿ od zaraz:
1. Przypomnij sobie swoje pozytywne do¶wiadczenia ¿yciowe, swoje ma³e sukcesy, np.: „Jestem dobrym cz³owiekiem, bo pomagam s±siadce z bloku", „Jestem uczciwa, bo odda³am kasjerce pieni±dze, gdy wyda³a mi za du¿o", „Jestem dobr± siostr±, zawsze jestem przy niej, gdy jestem potrzebna". Takie krótkie zdania (koniecznie z prawdziwych do¶wiadczeñ) zapisujemy na karteczce i odczytujemy kilka razy dziennie. S± to zdania proasertywne. Kartkê mo¿na zamie¶ciæ przy lustrze w ³azience, ¿eby móc czytaæ myj±c zêby, czy przy monitorze komputera.
2. Nie pozwalaj innym umniejszaæ Twojej warto¶ci. Kiedy szef Ciê ruga s³uchaj uwa¿nie, ¿eby móc odpowiednio zareagowaæ. Przyk³ad: Prze³o¿ony zwraca Ci uwagê: „Niczego nie umiesz za³atwiæ porz±dnie. Mia³a¶ zadzwoniæ do XX i ustaliæ szczegó³y i do tej pory tego nie zrobi³a¶." Zareaguj np.. tak: Powiedzia³e¶, ¿e niczego nie umiem za³atwiæ porz±dnie. To nieprawda. Za³atwi³am (tu wymieniasz swoje sukcesy). Faktycznie, nie zadzwoni³am jeszcze do XX, bo (wyt³umaczenie), ale zaraz tam zadzwoniê".
3. Pamiêtaj, ze s³owo jest bardzo wa¿ne. Dlatego zmieniaj komunikaty, które formu³ujesz w swoich my¶lach, z antyasertywnych w proasertywne, np.: zamiast „Niczego dobrze nie robiê" my¶l „Mam prawo pope³niaæ b³êdy".
4. W ¿yciu spo³ecznym obowi±zuj± pewne zasady. Dlatego my¶l o sobie jako czê¶ci grupy, wtedy ³atwiej bêdzie Ci powiedzieæ stanowczo „nie", np.:
„Mam prawo, jak ka¿dy, pracowaæ 8 godzin dziennie" - i nie muszê zostawaæ po godzinach,
„Mam prawo, jak ka¿dy, do w³asnego zdania" - wiêc zawsze mogê powiedzieæ, co my¶lê,
„Mam prawo, jak ka¿dy, zawsze przerwaæ komu¶, je¶li mnie obra¿a" - nawet je¿eli jest to mój prze³o¿ony.
http://www.w-spodnicy.pl/Tekst/Zdrowie/529340,1,Program-8-x-o--odpuszczanie.html
Program "8 x O" : Od¿ywianie
„Jedzenie jako lekarstwo na stres to z³y pomys³. Zajadaj±c stres, przeci±¿amy uk³ad pokarmowy, w wyniku czego mamy jeszcze mniej energii. A wtedy nawet drobne k³opoty zamieniaj± siê w trudny do uniesienia stres. Jedzenie nie s³u¿y do poprawiania samopoczucia, ma zapewniaæ organizmowi niezbêdny budulec oraz substancje i minera³y utrzymuj±ce go w równowadze biochemicznej” Program „8 razy O" Wojciecha Eichelbergera, psychoterapeuty i doradcy biznesowego
Od¿ywianie siê to jedna z podstawowych konieczno¶ci ka¿dego organizmu ¿ywego do podtrzymania ¿ycia. I zgodnie z tym jemy. Czasem poch³aniamy wielkie ilo¶ci jedzenia, czasem spo¿ywamy produkty, które niewiele z od¿ywianiem maj± wspólnego, czasem dostarczamy naszemu cia³u g³odowe racje. Uk³ad pokarmowy na ogó³ szybko siê regeneruje - to pozwala nam traktowaæ go arogancko, jak ¶mietnik. Powinni¶my zapamiêtaæ fundamentaln± zasadê „Jedz tylko wtedy, kiedy jeste¶ g³odny".
I tu pojawia siê problem. Wspó³czesny cz³owiek o wiele czê¶ciej jada z zupe³nie innych powodów ni¿ zaspokojenie g³odu.
• Jemy z ³akomstwa, bo co¶ ³adnie wygl±da, smakowicie pachnie.
• Jemy z ciekawo¶ci, bo takiej potrawy jeszcze nie kosztowali¶my.
• Jemy z nudów.
• Jemy dla towarzystwa.
• Jemy przez dobre wychowanie (to najlepiej widaæ w ¶wiêta Bo¿ego Narodzenia lub Wielkiej Nocy. Kiedy odwiedzaj±c rodzinê nie potrafimy odmówiæ spróbowania kolejnej potrawy, choc nam ju¿ jedzenie „bokiem wychodzi").
• Jemy z nerwów. (A niestety jedzenie faktycznie uspokaja. Taki jest mechanizm np.: Karmienia piersi± - karmienie zaspokaja g³ód i uspokaja jednocze¶nie)
Istniej± ogólne wskazania dotycz±ce od¿ywiania:
- Nie ma jednej uniwersalnej najlepszej diety. Ka¿dy powinien ws³uchiwaæ siê we w³asny organizm, ¿eby je¶æ jak najzdrowiej, bo ka¿demu potrzeba innych sk³adników.
- Jedz, tylko kiedy czujesz g³ód. Jedz przynajmniej trzy starannie przygotowane, po¿ywne posi³ki dziennie. Mo¿na je¶æ mniej a czê¶ciej; jest to zalecane przy intensywnej pracy.
- Jedz ¶wiadomie - pamiêtaj, co, ile i kiedy jesz.
- Zrezygnuj z przegryzania w przerwach miêdzy posi³kami, z bezwiednego przyjmowania pokarmu, z poprawiania sobie nastroju jedzeniem, kiedy nie jeste¶ g³odny. ¯o³±dek dzia³a jak pralka, musi mieæ luz, ¿eby trawiæ.
- Jedz obfite ¶niadanie, a za to lekk± kolacjê. (Chiñskie przys³owie: "¦niadanie zjedz sam, obiadem podziel siê z przyjacielem, a kolacjê oddaj wrogowi").
- Ostatni posi³ek jedz nie pó¼niej ni¿ 3- 4 godziny przed snem. W nocy uk³ad trawienny jest ma³o aktywny i pó¼ny posi³ek niepotrzebnie go obci±¿a.
- ¦pi±c z pustym brzuchem, kiedy kolacjê zd±¿ysz spaliæ jeszcze przed za¶niêciem, zgubisz jednej nocy nawet pó³ kilograma.
- Zapomnij o s³odyczach.
- Pij du¿o p³ynów w ci±gu dnia.
- Jedz powoli, w odpowiednim miejscu, starannie gryz±c i ¿uj±c. Nie gdzie¶ w biegu lub na st±j±co. Celebruj ka¿dy posi³ek.
- Im mniej jedzenie jest przetworzone, tym lepsze. Chemia zawarta w pokarmie nie jest obojêtna dla zdrowia.
- Nie traktuj jedzenia jako leku na poprawê samopoczucia i zag³uszania trudnych emocji. Bez wzglêdu na to ile by¶my nie zjedli - problem zostanie. A dodatkowo przybêdzie nam kolejny problem - dodatkowe kilogramy.
http://www.w-spodnicy.pl/Tekst/Zdrowie/529360,1,-program-8-x-o--odzywianie.html
Program "8 x O" : Opiekowanie siê sob±
”¦wiadomo¶æ swoich potrzeb i zdolno¶æ do ich systematycznego zaspokajania”Program Odnowy Wojciecha Eichelbergera
Cz³owiek jest jednym organizmem, w którym fizyczno¶æ z psychik± nie tylko wystêpuj± razem, obok siebie, ale i uzupe³niaj± siê nawzajem i oddzia³ywaj±. S³owa „W zdrowym ciele zdrowy duch" nie s± jedynie sloganem. Stres powoduje zaburzenia nie tylko w sferze psychicznej, emocjonalnej, ale równie¿ ma fizyczne objawy - mo¿e spowodowaæ wysypkê, gor±czkê czy biegunkê. Cz³owiek, który chce efektywnie dbaæ o siebie, musi pamiêtaæ o wszystkich p³aszczyznach funkcjonowania. Najlepszym przyk³adem s± sportowcy, którymi zajmuje siê ca³y sztab fachowców. Lekarz dba o zdrowie, psycholog o wolê walki i motywacjê, dietetyk o prawid³owe zbilansowane posi³ki, terapeuta o sprawno¶æ fizyczn±, kilku trenerów o odpowiednie przygotowanie sportowe.
Ka¿dy cz³owiek, chc±cy do¿yæ w dobrym stanie sêdziwego wieku powinien zadbaæ o odpowiednio zbilansowane po¿ywienie, przerwy na odpoczynek, czas przeznaczony na odnowê biologiczn± i na sen. Przy intensywnej pracy konieczne jest zadbanie o utrzymanie wysokiego poziomu energii.
Opiekowanie siê sob± to jeden z obowi±zków cz³owieka. Czasem ¿artobliwie powtarzamy „Jak ja o siebie nie zadbam, to kto to zrobi". I jest to przejaw bardzo s³usznej postawy, bo to w³a¶nie my sami najlepiej wiemy, czego najbardziej potrzebuje nasz organizm. Opieka nad sob± to nie tylko nale¿yty wypoczynek i dba³o¶æ o zdrowie. Jest to dbanie o ca³y organizm i wszystkie p³aszczyzny jego funkcjonowania: cia³o, emocje, relacje miêdzyludzkie i samopoznanie, intelekt, samodoskonalenie siê i rozwój duchowy.
Opiekowanie siê sob±:
- Bezgraniczne zaanga¿owanie siê w jak±¶ ideê, bez wzglêdu na to, czy dotyczy pracy zawodowej, ¿ycia rodzinnego czy jakiego¶ hobby, jest szkodliwe. Kiedy kierunkujemy ca³± uwagê w jedn± stronê zapominamy o w³asnych potrzebach. I tak pracoholizm wypala. Branie na siebie odpowiedzialno¶ci za ca³e gospodarstwo domowe i wszystkich domowników doprowadza do zgorzknienia i „cierpiêtnictwa" („To ja ca³e ¿ycie wszystko wam..., a wy tego nie doceniacie...") . Zapomnienie siê w pasji prowadzi do zaniedbania rodziny i pracy. Jaki wniosek? Z³oty ¶rodek. I konieczno¶æ ws³uchiwania siê w nasze cia³o, które samo podpowie, jakie ma potrzeby.
- W codziennej gonitwie, nat³oku spraw i obowi±zków, w³asne potrzeby odk³adamy na pó¼niej. B³±d. Pamiêtaj, ¿eby codziennie zadbaæ o siebie, bo to z sob± masz ¿yæ d³ugo i szczê¶liwie, a na pewno s± w Twoim terminarzu sprawy, które mog± zaczekaæ do jutra. Bie¿±ce zaspokajanie w³asnych potrzeb jest konieczne, pozwala lepiej pracowaæ i wykonywaæ inne na³o¿one na nas obowi±zki.
- Rozwijaj±c ¶wiadomo¶æ (¶wiadomo¶æ w³asnego cia³a) wyczulamy siê na sygna³y, które nam w³asny organizm wysy³a. Dziêki temu mo¿emy zapobiegaæ niedoborom, odpuszczaæ zawczasu i ³adowaæ akumulatorki za nim siê do koñca roz³aduj±.
- Opiekuj siê sob±, jak matka dzieckiem. Nie tylko dbaj o potrzeby, ale zawsze znajd¼ dla siebie dobre s³owo. Patrz±c w lustro zawsze powiedz sobie jaki¶ komplement. Zasypiaj±c pomy¶l o czym¶ mi³ym, co Ciê w danym dniu spotka³o. Warto pielêgnowaæ postawê szacunku i mi³o¶ci do siebie samego.
http://www.w-spodnicy.pl/Tekst/Zdrowie/529358,1,Program-8-x-o--opiekowanie-sie-soba-.html
Zapisane
Barbarax
Nowy u¿ytkownik
Wiadomo¶ci: 33
Odp: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
«
Odpowiedz #31 :
Marzec 07, 2010, 08:42:43 »
Wiosna….ach to Ty! Czyli o przesileniu wiosennym.
Wiosna tu¿, tu¿…Przyroda budzi siê do ¿ycia, dni staj± siê coraz d³u¿sze i bardziej s³oneczne, wszystko zaczyna siê zieleniæ, a co siê dzieje z nami? Im bardziej wszystko budzi siê do ¿ycia, tym bardziej my padamy ze zmêczenia, jeste¶my bardziej podatni na infekcje, odczuwamy znu¿enie pomimo d³ugiego snu, niechêæ, poczucie rezygnacji, i ze zgroz± my¶limy, ¿e trzeba i¶æ do pracy. Ponadto ogarnia nas apatia i tracimy apetyt. Na szczê¶cie objawy te nie ¶wiadcz± o ¿adnej powa¿nej chorobie, a o tzw. przesileniu wiosennym.
Ci ,którzy jednak odczuwaj± negatywne skutki przesilenia wiosennego, wiedz± ¿e jest bardzo uporczywe. Sprawia, ¿e trudno nam siê skoncentrowaæ, pracowaæ, wszystkie obowi±zki staj± siê dwa razy trudniejsze. Czy¿ nie?
Przesilenie wiosenne dopada, niestety, wiêkszo¶æ z nas, na szczê¶cie jest stanem przej¶ciowym i u wiêkszo¶ci osób szybko mija( trwa oko³o 2-4 tygodni). W sytuacji, gdy utrzymuje siê d³u¿ej, nasila siê lub gdy typowe dla niego objawy pojawiaj± siê regularnie prawie ka¿dego roku, nale¿y zwróciæ na to uwagê i skonsultowaæ swój stan z lekarzem psychiatr±. Mo¿e to bowiem ¶wiadczyæ o depresji.
Do jego najczêstszych objawów przesilenia wiosennego zaliczamy:
- ogólne poczucie zmêczenia, znu¿enie i apatiê,
- niechêæ do podejmowania aktywno¶ci fizycznej i umys³owej,
- trudno¶ci w koncentracji (k³opoty ze skupieniem siê na pracy czy nauce),
- nadmiern± senno¶æ lub przeciwnie, trudno¶ci z zasypianiem,
- obni¿on± odporno¶æ organizmu, a w zwi±zku z ni± podatno¶æ na infekcje,
- bóle g³owy,
- odczuwanie niewielkich wzrostów temperatury jako du¿o wy¿szych,
- odczuwanie nieusprawiedliwionej niechêci wobec innych ludzi.,
-stawianie sobie zbyt wysokich wymagañ(„czas skoñczyæ z lenistwem, czas wzi±æ siê do pracy, zrobiæ porz±dki, zaj±æ siê wygl±dem…”
O czym ka¿dy z nas powinien pamiêtaæ, aby unikn±æ towarzysz±cym przesileniu wiosennemu zagro¿eniom? Dzisiaj kilka s³ów, jak sobie z tym radziæ.
1. Zadbaj o swój sen.
O¶miogodzinny odpoczynek nocny znakomicie regeneruje organizm, a po dobrze przespanej nocy samopoczucie jest zdecydowanie lepsze. Aby dobrze zasypiaæ, unikaj picia po po³udniu napojów pobudzaj±cych np. mocnej herbaty, kawy albo coca-coli. Kolacja powinna byæ lekka i opieraæ siê na produktach bogatych w tryptofan (aminokwas, który wykazuje dzia³anie uspokajaj±ce) takich, jak: bia³y ser, mleko, miêso z indyka, ryby i banany.
2. Wstawanie.
Mrok za oknem nie zachêca do porannego wstawania informuj±c nasz mózg, ¿e jest jeszcze noc i pora snu. Dlatego pozwól swojemu organizmowi obudziæ siê powoli. Nie zrywaj siê rano gwa³townie z ³ó¿ka, jak tylko us³yszysz dzwonek budzika. Pole¿ w ³ó¿ku przez kilka minut przeci±gaj±c siê, co uaktywni miê¶nie po nocnym odpoczynku. Nastêpnie wstañ i za¶wieæ wszystkie lampy w pobli¿u (ekolodzy mnie zastrzel±;-),by obudziæ rozespany organizm i daæ mu pozytywn± dawkê ¶wiat³a. Ch³oñ ka¿dy promieñ s³oñca – w domu i w pracy w ci±gu dnia odsuwaj zas³ony i ¿aluzje, ¿eby jak najwiêcej ¶wiat³a dziennego wpada³o do pomieszczeñ. Nastêpnie otwórz równie¿ okno i wykonaj kilka g³êbokich, ale powolnych oddechów.W ten sposób dotlenisz siê po ca³onocnym ¶nie.
3. Pamiêtaj, aby zje¶æ po¿ywne ¶niadanie, które dostarcza organizmowi energii do dzia³ania.
Powinno ono sk³adaæ siê z wêglowodanów czyli ,np. pieczywa, jak równie¿ bia³ka w postaci wêdliny, jajka i sera. Kanapki najlepiej smakuj± ze spor± ilo¶æ surowych warzyw np. pomidorów, ogórków, sa³aty, które s± jednocze¶nie ¼ród³em witamin. Po¿ywne ± równie¿ p³atki owsiane, ziarna zbó¿, suszone owoce i orzechy. Do ¶niadania niezbêdna jest odrobina mas³a ro¶linnego, poniewa¿ t³uszcz u³atwia przyswajanie witamin z warzyw. Bardzo wa¿ne jest ¶niadanie, które zim± powinno byæ szczególnie po¿ywne, poniewa¿ dostarcza organizmowi energii nie tylko do dzia³ania, ale i do zapewnienia uczucia ciep³a wewnêtrznego.
4. Od¿ywianie.
Warto pamiêtaæ o mro¿onkach, gdy¿ zachowuj± one wiêkszo¶æ niezbêdnych dla nas witamin, zw³aszcza wit. C,A,E oraz te z grupy B. W jad³ospisie warto te¿ uwzglêdniaæ kie³ki, które stanowi± ¼ród³o cennych witamin i sk³adników mineralnych. Mo¿na je kupiæ lub hodowaæ w domu. Samemu mo¿emy te¿ hodowaæ natkê pietruszki i szczypiorek ,odporno¶æ poprawiaj± tak¿e jogurty i inne mleczne napoje zawieraj±ce ¿ywe kultury. Doskona³ym stymulatorem serotoniny jest na przyk³ad czekolada, a do nieco mniej kalorycznych „rozweselaczy” zalicza siê szpinak, ser, czy w±tróbkê. Warto siêgn±æ te¿ po pokarmy zawieraj±ce spor± ilo¶æ b³onnika np. jab³ka.
5. Zwróæ uwagê na swój ubiór, gdy wychodzisz na dwór.
Ubranie powinno byæ kilkuwarstwowe, poniewa¿ powietrze znajduj±ce siê pomiêdzy poszczególnymi elementami garderoby dodatkowo zabezpiecza przed utrat± ciep³a. Nie zapominaj o czapce, szaliku i rêkawiczkach. Nale¿y pamiêtaæ, ¿e najwiêcej ciep³a uchodzi przez skórê g³owy, tote¿ jej ochrona jest niezmiernie istotna. A komfort cieplny jest jedn± ze sk³adowych dobrego samopoczucia. Warto zwróciæ te¿ uwagê na kolorystykê ubioru, i tak np. kolor czerwony –o¿ywia, dodaje energii, pobudza do dzia³ania. ¯ó³ty-wzmacnia i o¿ywia umys³, wp³ywa pozytywnie na odporno¶æ nerwow±. Podobnie pomarañczowy. Z kolei kolory niebieski, zielony i fioletowy dzia³aj± raczej uspokajaj±co, likwiduj± napiêcia, przywracaj± równowagê.
6. Je¶li palisz papierosy
, to organizm twój jest dodatkowo niedotleniony na skutek dzia³ania sk³adników dymu tytoniowego, co pogarsza znacznie samopoczucie i kondycjê, dlatego koñcówka zimy mo¿e byæ dobrym pretekstem do rzucenia tego na³ogu, choæ wymaga to silnej motywacji i wytrwania w postanowieniu. Nagrod± bêdzie lepsze samopoczucie i kondycja oraz poprawa wygl±du, zauwa¿alne ju¿ po kilku tygodniach niepalenia.
7. Na wiosnê nieoceniony jest regularny ruch i æwiczenia fizyczne, które znakomicie usprawniaj± i dotleniaj± organizm.
Jednocze¶nie wydzielane w czasie wysi³ku przez mózg endorfiny i serotonina poprawiaj± nastrój i wprowadzaj± w stan b³ogo¶ci. Aktywno¶æ fizyczn± trzeba jednak wprowadzaæ stopniowo w zale¿no¶ci od w³asnej wydolno¶ci, gdy¿ nadmierny wysi³ek mo¿e po prostu zaszkodziæ. Ka¿dy trening nale¿y zaczynaæ od kilkuminutowej rozgrzewki. Dla zdrowia najlepsze s± dyscypliny stymuluj±ce uk³ad kr±¿enia ,np. marsz, bieganie, jazda na rowerze i p³ywanie. Æwiczyæ nale¿y oko³o 20-30 minut i co najmniej 3 razy w tygodniu. Zima nie zachêca do aktywno¶ci fizycznej, warto jednak w czasie przedwio¶nia rozruszaæ swój organizm. Regularny ruch usprawnia nas i dotlenia. Polecam równie¿, „szybki spacer” lub jak kto woli- Nordic Walking. Ws³uchajmy siê w przyrodê. Znajd¼my choæ jeden dzieñ na wycieczkê na ³ono natury, a budz±ca siê do ¿ycia przyroda pozytywnie na nas wp³ynie!
8. Na dobre samopoczucie ma wp³yw równie¿ umiejêtno¶æ radzenia sobie ze stresem.
W okresie przesilenia wiosennego warto nieco zwolniæ tempo w pracy i w domu rozdzielaj±c sprawy na wa¿ne i nie wa¿ne oraz pilne i nie pilne. Rozlu¼niaj±co mo¿e dzia³aæ regularne s³uchanie muzyki relaksacyjnej, masa¿e lub uprawianie technik relaksacyjnych np. joga albo aromaterapia, któr± w warunkach domowych mo¿e byæ wieczorna ciep³a k±piel z dodatkiem olejku lawendowego lub ró¿anego albo ulubionych zió³.
9. Warto siêgn±æ do starych, domowych sposobów wzmacniania odporno¶ci i piæ herbatê z sokiem malinowym, mleko z miodem, sok z cebuli lub z cytryny albo spo¿ywaæ czosnek.
W aptekach dostêpne s± gotowe preparaty zio³owe pobudzaj±ce uk³ad immunologiczny, a tym samym stymuluj±ce naturaln± odporno¶æ organizmu. Do najpopularniejszych nale¿y je¿ówka (echinacea), ziele pokrzywy, preparaty z ¿eñ-szenia i mi³orzêbu japoñskiego. Dodatkowo mo¿na przyjmowaæ mikroelementy (zw³aszcza preparaty magnezu i cynku). Wszystkie one dostêpne s± bez recepty w ka¿dej aptece. Odczuwaj±c silnie stresy, niepokój czy z³e samopoczucie warto zwróciæ uwagê na naturalne sposoby, m.in. zio³a. Herbatka z melisy skutecznie ³agodzi napiêcie i niepokoje, a wypita przed snem dodatkowo u³atwia zasypianie. Wprost nieoceniona jest herbatka z owoców dzikiej ró¿y, która zawiera znów bardzo du¿o minera³ów (potas, magnez, cynk, wapñ) oraz witaminy C. Powy¿sze preparaty pobudzaj± nasz uk³ad odporno¶ciowy do zwalczania bakterii, wirusów, grzybów oraz innych patogenów chorobotwórczych.
10. Warto siêgn±æ po suplementy
Odpowiednio zbalansowana dieta dostarcza zazwyczaj wszystkich potrzebnych sk³adników od¿ywczych, ³±cznie z witaminami i minera³ami. Cze¶æ ludzi aktywnych zawodowo nie jest jednak w stanie od¿ywiaæ siê racjonalnie, co mo¿e prowadziæ u nich na przedwio¶niu do niedoborów witaminowych. Dlatego u takich osób warto na przedwio¶niu rozwa¿yæ suplementacjê witaminow± uzupe³niaj±c± codzienn± dietê zw³aszcza, ¿e w aptekach dostêpna jest szeroka gama preparatów wielowitaminowych.. Farmaceuta jest w stanie doradziæ ka¿demu odpowiedni preparat w zale¿no¶ci od wieku, p³ci, stanu zdrowia i stopnia wytrenowania. Nale¿y jednak pamiêtaæ, ¿e kuracja witaminowa powinna trwaæ nie d³u¿ej ni¿ 1-2 miesi±ce, bo witaminy w nadmiarze mog± zaszkodziæ.
11. W miarê mo¿liwo¶ci unikaj du¿ych skupisk ludzi (w autobusach, tramwajach, w hipermarketach), bo tam mo¿esz „z³apaæ” przeziêbienie lub grypê.
I tak ju¿ na koniec, pragnê jeszcze raz zaznaczyæ, ¿e nasze aktualne odczucia s± skutkiem procesów przestawiania siê organizmu z jesienno-zimowego, "u¶pionego jak nied¼wied¼" na rytm wiosenno-letni „radosnego jak skowronek”. Zmienia siê sposób funkcjonowania uk³adu kr±¿enia, têtno, czêsto¶æ oddychania oraz poziom hormonów, które wp³ywaj± na nasz nastrój. Stosuj±c siê jednak do powy¿szych rad mo¿na ten "trudny" okres uczyniæ nieco zno¶niejszym.
Zatem „Skowronki” cieszmy siê nadchodz±c± wiosn±, wykorzystajmy d³u¿sze dni na spotkania z przyjació³mi, relaks i odpoczynek, a z pewno¶ci± nasze samopoczucie poprawi siê w ci±gu najbli¿szych tygodni i powitamy wiosnê w dobrym nastroju….Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty!
Anna S³omiñska
http://zdrowie-publiczne.com.pl/artykul_medyczny_wiosna--8230--ach-to-ty--czyli-o-przesileniu-wiosennym--164.html
Zapisane
Barbarax
Nowy u¿ytkownik
Wiadomo¶ci: 33
Odp: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
«
Odpowiedz #32 :
Marzec 18, 2010, 21:17:02 »
Cudowny ocet jab³kowy
Oto przyk³ad bardzo prostego i taniego naturalnego produktu-przyprawy, która leczy.
Angielskie przys³owie mówi, ¿e je¶li zjesz choæ jedno jab³ko dziennie, zapomnisz drogê do lekarza. Podobnie dzia³a te¿ ocet jab³kowy, gdy¿ wszystkie po¿yteczne substancje, zawarte w tych owocach, przechodz± w ocet.
Z Anglii pochodzi okre¶lenie octu jab³kowego jako eliksiru ¿ycia.
Inne powiedzenie mówi: Wypij dwa razy dziennie nieco octu jab³kowego, a wiêkszo¶æ chorób bêdzie siê trzyma³a od ciebie z daleka.
Pozbêdziesz siê bowiem toksyn z organizmu, zapobiegniesz mia¿d¿ycy i cieszyæ siê bêdziesz zgrabn± sylwetk±.
Dzia³anie lecznicze octu jab³kowego by³o znane ju¿ w dawnym Egipcie i w¶ród Rzymian. Rzymscy legioni¶ci podobno zawsze nosili ze sob± ten specyfik. Znana jest te¿ niezwyk³a ¿ywotno¶æ i tê¿yzna rolników ze stanu Vermont w USA, którzy pijali codziennie rano szklaneczkê rozpuszczonego z miodem i wod± octu, który to zwyczaj przywie¼li kiedy¶ zapewne ich przodkowie z Europy pamiêtaj±cy rzymski zwyczaj.
W wielu potrawach ocet jab³kowy u¿ywany jest jako dodatek do sa³atek i dañ miêsnych. Przyspiesza trawienie, pobudza wydzielanie soków ¿o³±dkowych i syntezê enzymów trawiennych, usuwa z³ogi i pomaga rozszczepiaæ t³uszcze, a w rezultacie przyczynia siê do obni¿enie wagi.
Ocet pomaga spaliæ t³uszcz i oczy¶ciæ organizm z toksyn, a tak¿e jest znakomitym ¶rodkiem dietetycznym. I to nie tylko dlatego, ¿e jest prawie bezkaloryczn± przypraw±, która jako dodatek do sa³atek mo¿e zast±piæ majonez. Jego kwa¶ny odczyn znacznie przyspiesza procesy trawienia i w ten sposób organizm jest w stanie spaliæ wiêcej kalorii i skutecznie pozbyæ siê nagromadzonych zapasów t³uszczów.
Ocet jab³kowy jest wiêc nie tylko dodatkiem smakowym, ale tak¿e lekiem.
Dostarcza wielu potrzebnych sk³adników
Lekarze i naturoterapeuci rekomenduj± go jako naturalny ¶rodek o korzystnym dzia³aniu, g³ównie ze wzglêdu na du¿± zawarto¶æ potasu, wapnia, fosforu i sodu. W occie jab³kowym jest oko³o 20 najwa¿niejszych substancji mineralnych i mikroelementów, a tak¿e kwasy octowy, mlekowy i cytrynowy, cenne substancje balastowe, ca³y szereg fermentów i aminokwasów.
G³ówn± rolê w powrocie organizmu do zdrowia odgrywa tu sk³adnik octu jab³kowego pektyna. Jest to substancja balastowa, poprawiaj±ca procesy trawienia i pe³ni±ca szereg po¿ytecznych funkcji w organizmie: obni¿a poziom cholesterolu we krwi, poprawia stan naczyñ krwiono¶nych, zapobiega mia¿d¿ycy, nadci¶nieniu itp.
Ocet jab³kowy zawiera tak¿e witaminê E , uwa¿an± za jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, neutralizuj±cych szkodliwe dzia³ania wolnych rodników, które mog± byæ przyczyn± przedwczesnego starzenia siê, zaburzeñ systemu immunologicznego, chorób sercowo-naczyniowych, zaæmy i chorób onkologicznych.
Ocet z jab³ek jest wa¿ny dla systemu nerwowego i uk³adu kr±¿enia.
Wyrównuje on tak¿e równowagê zasadowo-kwasow± organizmu. Wbrew pozorom s³u¿y odkwaszaniu organizmu.
W medycynie ludowej jest powszechnie stosowany ze wzglêdu na wysok± zawarto¶æ potasu, który jest niezbêdny dla naszego organizmu. Niedobór tego pierwiastka mo¿na rozpoznaæ po takich objawach jak os³abienie pamiêci, wra¿liwo¶æ na zimno, podatno¶æ stóp na odciski, sk³onno¶æ do zaparæ, podatno¶æ na przeziêbienia, psucie zêbów, wystêpowanie pryszczy, bezsenno¶æ, bóle w stawach. Potas jest te¿ konieczny do prawid³owego wzrostu dzieci, opó¼nia stwardnienie naczyñ krwiono¶nych, a wiêc przeciwdzia³a procesom mia¿d¿ycowym.
Stosowanie wewnêtrzne
Nie nale¿y oczywi¶cie piæ go w du¿ych ilo¶ciach (wtedy by³oby to szkodliwe). W zupe³no¶ci wystarcz± dwie, trzy ³y¿eczki rozpuszczone w szklance przegotowanej wody. Piæ nale¿y 2 - 3 razy dziennie bezpo¶rednio przed posi³kami ma³ymi ³yczkami. Dla z³agodzenia smaku mo¿na mieszaæ go tak¿e z sokami lub dodaæ miodu. Je¿eli natomiast chcemy zastosowaæ ocet jako ¶rodek wspomagaj±cy odchudzanie, pierwsz± porcje takiego koktajlu nale¿y spo¿yæ zaraz po przebudzeniu.
Ze wzglêdu a tyle korzystnych oddzia³ywañ, ocet jab³kowy mo¿na za¿ywaæ profilaktycznie. Doro¶li: dwa razy dziennie 2 ³y¿eczki octu z 2 ³y¿eczkami miodu na pó³ szklanki przegotowanej wody. Dzieci: 1 ³y¿eczka octu z dodatkiem 2 ³y¿eczek miodu rozpuszczonego w po³owie szklance przegotowanej wody.
Szybsze trawienie i odchudzanie
Z pozbyciem siê zbêdnych kilogramów boryka siê a¿ 40% ludzi. Wiêkszo¶æ z nich próbuje odchudzaæ siê za pomoc± cudownych diet czy g³odówek. Ich efekty niestety nie s± d³ugotrwa³e, gdy¿ w wiêkszo¶ci przypadków koñcz± siê tzw. efektem jo-jo, który w znacz±cy sposób destrukcyjnie wp³ywa na psychikê osoby oty³ej. W takich sytuacjach warto skorzystaæ z naturalnych, znanych od lat metod wspomagaj±cych odchudzanie, które powoduj± utratê zbêdnych kilogramów bez stosowania drastycznych diet.
Osoby z nadwag± pragn±ce przeprowadziæ kuracjê octow± powinny go piæ trzy razy dziennie (po dwie ³y¿ki octu na pó³ szklanki przegotowanej wody): na czczo, przed obiadem i przed snem. Trzeba przy tym ograniczyæ spo¿ycie soli. Kuracja trwa d³ugo, gdy¿ spalanie t³uszczu odbywa siê powoli, za to bez szkody dla zdrowia.
Porcjê octu powinny codziennie wypiæ te¿ osoby cierpi±ce na anemiê, gdy¿ pobudza on produkcjê czerwonych krwinek.
£y¿eczka octu wlana do szklanki wody i wypijana regularnie obni¿a gor±czkê i hamuje rozwój infekcji.
Uwaga! Nie wszyscy jednak mog± stosowaæ ocet jab³kowy w czystej postaci (osoby z problemami ¿o³±dkowymi, nie jest wskazany dla wrzodowców). W aptekach jest wiele dostêpnych preparatów maj±cych w swoim sk³adzie ocet jab³kowy, który nie oddzia³uje ju¿ negatywnie na ¿o³±dek.
Zastosowanie zewnêtrzne
Ju¿ nasze prababcie zaleca³y p³ukanie jamy ustnej jego roztworem, gdy pojawia³y siê ple¶niawki. S³u¿yæ mo¿e tak¿e do p³ukania gard³a przy stanach zapalnych oraz zapaleniu krtani. Octowe ok³ady poleca³y te¿ w przypadku skrêcenia stawów i st³uczeniach.
Dermatolodzy utrzymuj±, ¿e ma w³a¶ciwo¶ci przeciwalergiczne. Nie rozcieñczony, stosowany bezpo¶rednio na skórê, leczy dolegliwo¶ci skórne. U¿ywany do p³ukania w³osów zapobiega ich wypadaniu. P³ukanie w³osów w s³abym roztworze octu pozwala dok³adnie usun±æ resztki piany i myd³a i zapobiega przet³uszczaniu siê w³osów sprawiaj±c, ¿e d³ugo pozostaj± one ¶wie¿e, pachn±ce i z po³yskiem.
Kwas octowy to równie¿ doskona³y antyseptyk. Rozcieñczony mo¿emy u¿yæ tak¿e do przemywania powierzchownych oparzeñ, co zapobiegnie tworzeniu siê blizn i u¶mierzy ból.
Najlepszy domowej roboty
W sklepach nie brakuje najrozmaitszych rodzajów octu, ale najlepiej przygotowaæ go osobi¶cie w domu. To czynno¶æ ³atwa, a za to mamy pewno¶æ, ¿e produkt jest ca³kowicie naturalny.
Wybierz kilka ³adnych jab³ek, umyj i pokrój je wraz ze skórkami i gniazdami nasiennymi, na ma³e kawa³ki, mo¿na te¿ zetrzeæ. Umie¶æ je w du¿ym s³oiku i zalej pos³odzon± przegotowan± wod± (jedna ³y¿ka cukru na jedn± szklankê wody).
Naczynie zatkaj obwi±zuj±c p³ótnem. Postaw w ciep³ym miejscu, aby jab³ka sfermentowa³y - na oko³o 4 tygodnie. Od czasu do czasu p³yn zamieszaæ drewnian± ³y¿k±. Gdy p³yn przestanie siê burzyæ, przelej go do butelek, przecedzaj±c przez gazê. Szczelnie zamknij i przechowuj w ch³odnym miejscu.
Podstawowa receptura
Wieczorem rozpu¶ciæ w ma³ej ilo¶ci ciep³ej wody 2 ³y¿eczki octu jab³kowego i 2 ³y¿eczki miodu, wymieszaæ i odstawiæ. Rano zalaæ ciep³± woda (lub wod± mineraln± niegazowan±) do objêto¶ci szklanki.
Piæ naczczo na ok. 20 min przed ¶niadaniem.
Ocet jab³kowy ma jeszcze wiele innych w³asno¶ci leczniczych, przyk³adowe receptury/sposoby u¿ycia np. na: przeziêbienia - kuracja wzmacniaj±ca, katar i flegma (¶luz), katar zatoki czo³owej , bóle gard³a i chrypka, kaszel, gor±czka, ból ucha, ...znajdziecie np. na
http://www.mojadrogadozdrowia.com/Ocet%20Jablkowy.htm
(jest te¿ wiele innych stron).
http://www.lepszezdrowie.info/ocet.htm
http://www.lideria.pl/Ocet-jablkowy-Heike-Braak-Silke-Kuster/sklep/opis?nr=25020
Zapisane
Barbarax
Nowy u¿ytkownik
Wiadomo¶ci: 33
Odp: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
«
Odpowiedz #33 :
Marzec 21, 2010, 08:51:06 »
Ziemniaki na choroby ¿o³±dka
Ziemniaki uprawiane by³y od pradawnych czasów w wysokich Andach. W XVI wieku sprowadzone zosta³y do Europy i zrobi³y tu zawrotn± karierê. I s³usznie, bo to g³ównie dziêki ziemniakom wyeliminowano w Europie szkorbut.
Ziemniaki s± lekkostrawne, zasadotwórcze, a zawarte w nich zwi±zki s± ³atwo przyswajalne.
Maj± opiniê tucz±cych, jednak tucz±cy jest przede wszystkim dodawany do nich t³uszcz. Same ziemniaki nie s± tucz±ce, bo zawieraj± tylko ok. 0,1 % t³uszczu i ok. 80 kcal w 100g, g³ównie pod postaci± ³atwo przyswajalnych wêglowodanów, polecanych tak¿e dla cukrzyków.
S± dosyæ bogate w sole i sk³adniki mineralne, w tym przede wszystkim potas, siarkê i fosfor. Maj± te¿ nieco wapnia i magnezu oraz liczne mikroelementy (¿elazo, mangan, mied¼, cynk i inne). Dostarczaj± sporo witaminy C i chocia¿ oko³o 50% tej witaminy traci siê podczas gotowania, pozostaj± kartofle wa¿nym jej ¼ród³em. Ponadto zawieraj± nieco witamin A, B1, B2, B3, B6 i PP. Dostarczaj± równie¿ b³onnika oraz cennego bia³ka. Wprawdzie bia³ka jest w ziemniakach tylko 2%, ale jest ono pe³nowarto¶ciowe i ³atwostrawne.
W³a¶ciwo¶ci lecznicze
Ziemniaki w pe³ni zas³uguj± na miano ro¶liny leczniczej.
¦wie¿o odcedzony sok z ziemniaków zawiera substancjê o dzia³aniu zbli¿onym do atropiny, dziêki czemu mo¿e u¶mierzyæ lub z³agodziæ bóle ¿o³±dka. Trzeba jednak pamiêtaæ, ¿e sok z ziemniaków likwiduje bóle ¿o³±dka, ale nie eliminuje choroby, która je wywo³a³a.
Ziemniaki podawane jako puree zalecane s± przy wielu chorobach ¿o³±dka, jak: zapalenie b³ony ¶luzowej ¿o³±dka, nadkwasotê, wrzody ¿o³±dka i dwunastnicy. S± skuteczne równie¿ przy nieunormowanym stolcu i zaparciach.
Wyci¶niêty sok z tartych dojrza³ych ziemniaków (nigdy z ju¿ kie³kuj±cych!) likwiduje nadmiar kwasu ¿o³±dkowego oraz zmniejsza zawarto¶æ cukru w moczu i jego objêto¶æ, ³agodzi bolesne skurcze ¿o³±dka, a tak¿e zgagê.
Dziêki potasowi, w który ziemniaki s± bogate, zaleca siê je chorym na serce, poniewa¿ przyspieszaj± wydalanie nadmiernej ilo¶ci p³ynów z organizmu i u³atwiaj± pracê serca.
W ludowej medycynie papka z surowych ziemniaków zalecana jest jako ok³ady na oparzenia.
Ale uwaga, wed³ug niektórych ¼róde³, ziemniaki - tak jak wszystkie psiankowate - zaburzaj± metabolizm wapnia i z tego wzglêdu jedz±c du¿o ziemniaków powinni¶my dostarczaæ organizmowi dodatkowych porcji wapnia. Psiankowate (a wiêc ziemniaki, pomidory, papryka, ober¿yna, tytoñ) nie s± równie¿ zalecane w diecie osób chorych na artretyzm czy reumatyzm.
Lecznicze przepisy
Sok z ziemniaków na nadmiar kwasów ¿o³±dkowych
Przy chronicznej nadkwasocie nale¿y przyjmowaæ dziennie 200-300 g wyci¶niêtego soku z tartych dojrza³ych ziemniaków (ale nigdy z ziemniaków ju¿ kie³kuj±cych!). Na zgagê wystarczy jedna ³y¿eczka od herbaty soku.
Przeciwko wrzodom ¿o³±dka i dwunastnicy
*Obraæ 50 g ziemniaków i wycisn±æ sok, Piæ przed posi³kami przez pe³ne 6 tygodni. W tym czasie nale¿y przestrzegaæ ostrej diety.
*Za¿ywaæ codziennie przed jedzeniem rano i wieczorem 1 dl soku z ziemniaków, przygotowanego ok. 12 godzin przed za¿yciem.
Przy gor±czce i bólach g³owy
W przypadku temperatury czy migreny pokroiæ ziemniak na plasterki i ob³o¿yæ nim czo³o.
Przy bólu g³owy
Po³o¿yæ na g³owê ok³ad z surowego, utartego ziemniaka i w tym samym czasie moczyæ nogi.
Przy bólu zêbów
Ze ¶wie¿o utartego ziemniaka zrobiæ ok³ad na policzek przy bol±cym zêbie.
Zapalenie ¶linianek
Upiec ziemniak, przekroiæ na po³owê i po³o¿yæ na ¶linianki.
K±piel przy reumatyzmie i go¶æcu
Utrzeæ surowe ziemniaki, przelaæ wrz±tkiem i przemywaæ obola³e miejsca. Stosuje siê przy opuchli¼nie spowodowanej reumatyzmem i przy napadach go¶æca.
K±piel ³agodz±ca w przewlek³ych chorobach skóry
2 kg otrêbów i 5 kg obranych ziemniaków w³o¿yæ do gêstego worka, a nastêpnie worek w³o¿yæ do wanny z 10 litrami wrz±tku. Zostawiæ go w wodzie na 1 godzinê, po czym nape³niæ wannê ciep³± wod±. Pozostaæ w k±pieli co najmniej przez 15 minut, nie wyjmuj±c worka. Je¶li to mo¿liwe, nie nale¿y siê wycieraæ, lecz wyschn±æ na powietrzu.
Przeciwko wilgotnej egzemie
Przekroiæ ziemniaka i ugotowaæ w nie osolonej wodzie. Lekko ciep³ym wywarem przemywaæ chore miejsca. Wody mo¿na u¿ywaæ przez trzy dni. Po przemyciu nie nale¿y chorych miejsc wycieraæ, ale nasmarowaæ oliw± z oliwek. Leczenie trwa 8 dni.
Przy oparzeniach
Oparzone miejsca posypaæ m±k± ziemniaczan± lub po³o¿yæ na nim plasterki ¶wie¿ego ziemniaka lub ok³ad z tartego.
Na brodawki
Robiæ ok³ady z utartego ¶wie¿ego ziemniaka.
Na odciski
Utrzeæ ziemniak, zrobiæ ok³ad na odcisk i trzymaæ go przez ca³± noc. Powtarzaæ przez kilka wieczorów.
Przy odmro¿eniu
Zmarzniêty ziemniak rozgnie¶æ i przyk³adaæ na odmro¿one miejsce przez kilka wieczorów.
Ze wzglêdu na swoje w³a¶ciwo¶ci koj±ce, ziemniak stosowany jest te¿ w pielêgnacji urody.
Uwaga:
Pod wp³ywem ¶wiat³a ziemniaki zieleniej±. Powstaje wtedy solanina - szkodliwy alkaloid, który wywo³uje bóle g³owy, biegunkê i wymioty. Solanina nie rozk³ada siê podczas ogrzewania i tylko czê¶ciowo przechodzi do wody podczas gotowania. Dlatego nale¿y dok³adnie wycinaæ zielone miejsca.
Wskazówki:
*Podczas gotowania ziemniaków znaczna czê¶æ sk³adników mineralnych wyp³ukuje siê, st±d zalecenia, by gotowaæ je na parze, a najlepiej „w mundurkach”.
*Nigdy nie obieramy ziemniaków za wcze¶nie, ale tu¿ przed przygotowaniem potrawy.
*Stare ziemniaki s± bardziej kaloryczne ni¿ m³ode, ale maj± mniej witaminy C. Za to zawieraj± wiêcej potasu i fosforu, witamin B1 i B6.
Przepisy na dania z ziemniaków
Dania z ziemniakówZiemniaki s± lekkostrawne, zasadotwórcze i dosyæ zasobne w ³atwo przyswajalne zwi±zki. Maj± równie¿ pewne w³a¶ciwo¶ci lecznicze, zw³aszcza przy chorobach ¿o³±dka. (Zobacz Ziemniak na chory ¿o³±dek).
Dziêki sporej ilo¶ci siarki, jedzone w nadmiarze rozdymaj± ¿o³±dki, ale porcja 20 dag dziennie wydaje siê byæ bezpieczn±. No i siarka jest niezbêdna nie tylko dla zdrowia, ale i urody (w³osy, paznokcie i cera).
Jedzmy wiêc ziemniaki, bo s± zdrowe, niedrogie i mo¿na przyrz±dzaæ je na wiele sposobów.
Pamiêtajmy tylko o w³a¶ciwym ich przygotowywaniu. Oto kilka wskazówek.
Obieranie
Obieramy ziemniaki jak najcieniej. Jedynie wiosn± i latem, gdy mog± zawieraæ truj±c± solaninê, obieramy grubiej i koniecznie wycinamy zazielenione czê¶ci i wszystkie oczka z zal±¿kiem kie³ka. I wtedy powinni¶my gotowaæ je w wiêkszej ilo¶ci wody, któr± nastêpnie wylewamy.
Gotowanie
Nigdy nie nale¿y pozostawiaæ obranych ziemniaków d³ugo w wodzie, bo trac± du¿o witaminy C. Najlepiej gotowaæ je na parze, albo natychmiast po obraniu zalaæ gor±c± wod± i gotowaæ.
Ziemniaki w mundurkach
Najzdrowsze, poniewa¿ nie trac± swoich sk³adników mineralnych. Ugotowane ziemniaki po odcedzeniu nale¿y na moment zalaæ zimn± wod±. Dziêki temu bêdzie ³atwiej obraæ je z ³upin.
Ziemniaki sma¿one
Frytki ziemniaczane mo¿na odgrzewaæ, nie mog± byæ jednak przedtem osolone, gdy¿ zrobi± siê miêkkie.
Kluski, knedle
Na próbê trzeba najpierw ugotowaæ jeden knedel ziemniaczany, aby siê przekonaæ, czy nie jest zbyt miêkki. Je¶li tak, to nale¿y do ciasta dodaæ trochê wiêcej m±ki.
Do wody, w której gotujemy knedle, zaleca siê dodaæ szczyptê m±ki ziemniaczanej. A na dno miski, do której przek³adamy os±czone knedle, mo¿na w³o¿yæ odwrócony do góry dnem spodek od fili¿anki. Knedle wówczas obeschn± i nie bêd± siê skleja³y.
Sa³atki ziemniaczane
Je¶li sa³atki wydaj± siê md³e, mo¿na do sosu dodaæ ³y¿eczkê chrzanu. Nie tylko poprawi smak, ale równie¿ wp³ynie korzystnie na trawienie.
Sa³atki przed podaniem na stó³ nale¿y przechowywaæ w lodówce, aby siê przemacerowa³y.
http://www.cyberbaba.pl/content/view/1540/246/
Zapisane
Barbarax
Nowy u¿ytkownik
Wiadomo¶ci: 33
Odp: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
«
Odpowiedz #34 :
Marzec 21, 2010, 12:33:23 »
Si³a natury
Do niedawna eksperci ¿ywieniowi zajmowali siê g³ównie podstawowymi dla naszego zdrowia substancjami od¿ywczymi, takimi jak wêglowodany, bia³ka, witaminy i minera³y.
Ostatnio zwrócono uwagê, ¿e ro¶liny zawieraj± tak¿e czynne substancje, których rola i znaczenie s± znacznie wiêksze ni¿ dotychczas s±dzono. Ju¿ bardzo niewielkie ilo¶ci tych biologicznie czynnych substancji mog± chroniæ nasze zdrowie, co sprawia, ¿e mo¿na je nazwaæ naturalnymi lekami. To w³a¶nie tym substancjom zawdziêczaj± niektóre warzywa swoj± lecznicz± moc.
Wyja¶nia to te¿ dlaczego zwolennicy pe³nowarto¶ciowego ¿ywienia, opartego w du¿ej mierze na warzywach, ciesz± siê czêsto lepszym zdrowiem i wiêksz± odporno¶ci±, ni¿ ludzie traktuj±cy ro¶linn± ¿ywno¶æ jako drugorzêdn±.
Substancje biologicznie czynne to tzw. drugorzêdne substancje ro¶linne, substancje balastowe oraz zwi±zki wystêpuj±ce w sfermentowanych artyku³ach ¿ywno¶ciowych (np. kwas mlekowy w jogurcie).
Drugorzêdne substancje ro¶linne - leki natury
Powstaj± w procesie przemiany materii ro¶liny, by utrzymaæ j± przy ¿yciu i chroniæ przed szkodliwym dzia³aniem. Okazuje siê, ¿e substancje te mog± korzystnie wp³ywaæ tak¿e na biochemiczne procesy w naszym organizmie. Najwa¿niejsze jest ich dzia³anie chroni±ce przed rakiem. Mog± równie¿ regulowaæ ci¶nienie i poziom glukozy we krwi, wzmacniaæ system odporno¶ciowy, obni¿aæ poziom cholesterolu, zachowywaæ w³a¶ciw± krzepliwo¶æ krwi.
Z pewno¶ci± po¿ywienie bogate w owoce i warzywa jest najbardziej naturaln± form± profilaktyki zdrowotnej, gdy¿ te w³a¶nie artyku³y ¿ywno¶ciowe s± ¼ród³em optymalnej mieszaniny drugorzêdnych substancji ro¶linnych, witamin, zwi±zków mineralnych i substancji balastowych. Nie jest przy tym decyduj±ca ilo¶æ codziennie zjadanych owoców i warzyw, ale ich ró¿norodno¶æ. Zapewni siê w ten sposób dostarczanie organizmowi ró¿norodnych sk³adników od¿ywczych i leczniczych.
Do g³ównych drugorzêdnych substancji ro¶linnych nale¿±:
Karotenoidy
S± to barwniki rozpuszczalne w t³uszczach, wystêpuj±ce przede wszystkim w owocach i warzywach o intensywnym zabarwieniu: w broku³ach, pomidorach, brukselce, grochu, marchwi, brzoskwiniach, morelach, melonach. Udowodniono, ¿e karotenoidy unieszkodliwiaj±c cia³a rakotwórcze, chroni± przed rakiem we wczesnych fazach. Wzmacniaj± równie¿ system odporno¶ciowy.
Dzieli siê je na zwieraj±ce tlen czyli tzw. ksantofile (warzywa o zielonych li¶ciach np. szpinak czy broku³y) oraz beztlenowe czyli np. beta-karoten (warzywa i owoce o barwie ¿ó³to-pomarañczowej np. marchew, morele). Karotenoidy nie zawieraj±ce tlenu s± stosunkowo bardziej wytrzyma³e na podwy¿szon± temperaturê, natomiast ksantofile ulegaj± w du¿ej mierze zniszczeniu podczas gotowania. Dlatego do przygotowania surówek celowe jest wykorzystanie g³ównie zielonych warzyw
Glukozynolany
Glukozynolany wystêpuj± g³ównie w warzywach kapustnych oraz w chrzanie i gorczycy. Biologiczn± aktywno¶æ wykazuj± nie same glukozynolany, lecz produkty ich rozk³adu powstaj±ce podczas rozdrabniania warzyw.
Badania wykaza³y, ¿e substancje te chroni± przed rakiem. Dlatego mi³o¶nicy kapusty rzadziej choruj± na raka jelita grubego ni¿ ludzie unikaj±cy tego warzywa. Dzia³aj± równie¿ jako naturalne antybiotyki: zapobiegaj± infekcjom hamuj±c rozwój wirusów.
Uwaga:
Glukozynolany s± nieodporne na dzia³anie podwy¿szonej temperatury. Gotowanie obni¿a ich zawarto¶æ o oko³o 1/3, a przeciwrakowe dzia³anie roz³o¿onych substancji ulega odpowiedniemu os³abieniu. Jedzmy zatem jak najczê¶ciej kapustê w postaci surówek.
Polifenole
Polifenole nadaj± ro¶linom barwê, aromat i budowê. Nale¿± do nich flawonoidy wystêpuj±ce przede wszystkim w zewnêtrznych warstwach owoców; w ³upinach oraz li¶ciach. Obieranie jab³ek i pomidorów znacznie obni¿a wiêc zawarto¶æ flawonoidów. Bogate w flawonoidy jest tak¿e bia³a skórka pomarañczy i grejpfrutów (albedo).
Do flawonoidów nale¿± te¿ antocyjany nadaj±ce owocom i warzywom kolor czerwony, niebieski i fioletowy (owoce jagodowe, wi¶nie, ¶liwki, bak³a¿any, czerwona kapusta). Kwercetyna, silny przeciwutleniacz, nale¿±ca równie¿ do flawonoidów, wystêpuje w cebuli, jarmu¿u, zielonej fasoli, jab³kach, wi¶niach i broku³ach. Flawonoidy unieszkodliwiaj± rakotwórcze wolne rodniki, dobrze wp³ywaj± na kr±¿enie, chroni±c przed chorobami serca, maj± równie¿ w³a¶ciwo¶ci bakteriobójcze.
Do polifenoli nale¿± te¿ kwasy fenolowe, równie¿ chroni±ce przed rakiem i unieszkodliwiaj±ce wolne rodniki i drobnoustroje. Równie¿ one zawarte s± g³ównie w zewnêtrznych warstwach ro¶lin (skórki ziemniaków i marchwi, otrêby zbo¿owe). Zawarto¶æ kwasów fenolowych w ¶wie¿o zebranych warzywach szybko maleje w nastêpstwie reakcji z tlenem atmosferycznym. Kwasy fenolowe to te¿ kwas kawowy, ferulowy i elagowy. Ten ostatni znany jest ze szczególnie silnego dzia³ania przeciwrakowego. Wystêpuje przewa¿nie w owocach jagodowych oraz orzechach w³oskich.
Fitoestrogeny
Do fitoestrogenów nale¿± izoflawonoidy (genisteina zawarta w soi) oraz lignany (w ¿ywno¶ci o du¿ej zawarto¶ci substancji balastowych, np. w nasionach zbó¿ i oleistych, w tym len).
Fitoestrogeny dzia³aj± prawie tak samo jak ludzki hormon estrogen, tyle ¿e znacznie s³abiej. Chroni± przed zachorowaniem na raka na tle hormonalnym czyli raka piersi, macicy i prostaty.
Siarczki
Zwi±zki siarki wystêpuj± we wszystkich ro¶linach cebulowych czyli czosnku, cebuli i porach. Siarczki hamuj± rozwój niepo¿±danych drobnoustrojów, przeciwdzia³aj± powstaniu raka (zw³aszcza raka ¿o³±dka), chroni± przed wolnymi rodnikami, reguluj± poziom cholesterolu i t³uszczu we krwi, zapobiegaj±c w ten sposób chorobom serca i uk³adu kr±¿enia. Powstrzymuj± stany zapalne. Czosnek zawiera silnie bakteriobójczy siarczek alicynê.
Ciekawostka:
Podczas pierwszej olimpiady czosnek zalecany by³ jako ¶rodek dopinguj±cy!
1 miligram czosnku pod wzglêdem aktywno¶ci bakteriobójczej odpowiada 10 miligramom penicyliny!
Fitosterole
Fitosterole to ro¶linny cholesterol, który nie tylko nie podnosi poziomu cholesterolu w organizmie cz³owieka, ale jest w stanie zwi±zaæ nadmiar cholesterolu i przyczyniæ siê do jego wydalenia. Znajduj± siê g³ównie w bogatych w t³uszcze czê¶ciach ro¶lin: w orzechach, nasionach (przede wszystkim s³onecznika) oraz w t³oczonych na zimno olejach ro¶linnych.
Terpeny
Do terpenów nale¿± substancje aromatyczne, takie jak mentol miêty pieprzowej, limonen cytrusów, karwon olejku kminkowego. Chroni± przed zachorowaniem na raka, poprzez aktywacjê enzymów odpowiedzialnych za odtruwanie naszego organizmu.
Saponiny
Saponiny powoduj± pienienie siê cieczy. Uwa¿ano je za szkodliwe, ale wg niektórych badañ, saponiny przyjmowane w po¿ywieniu nie s± szkodliwe dla organizmu ludzkiego. Saponiny, jak wszystkie drugorzêdne substancje ro¶linne, chroni± przed rakiem, obni¿aj± poziom cholesterolu we krwi oraz unieszkodliwiaj± uci±¿liwe drobnoustroje. S± skuteczne w przypadku stanów zapalnych i wzmacniaj± system odporno¶ciowy. Bogate w saponiny s± ro¶liny str±czkowe, takie jak ciecierzyca, soja i fasola.
Kwas fitynowy
Bogate w kwas fitynowy s± przede wszystkim zbo¿a. Podobnie jak saponiny kwas fitynowy uwa¿any by³ za szkodliwy dla zdrowia, gdy¿ jest w stanie wi±zaæ warto¶ciowe minera³y (np. wapñ), które staj± siê nieprzyswajalne przez organizm. Obecnie coraz powszechniejsze s± teorie, ¿e przyjmowane ilo¶ci kwasu fitynowego s± nie tylko ca³kowicie nieszkodliwe, lecz przeciwnie – sprzyjaj± naszemu zdrowiu, gdy¿ obni¿aj± poziom cukru we krwi i chroni± przed rakiem.
Chlorofil
Ten zielony barwnik li¶ci jest równie¿ korzystny dla naszego organizmu, gdy¿ hamuje powstawanie komórek rakowych.
Substancje balastowe
Substancje balastowe, zawarte w ziarnie zbó¿ i ich przetworach, ro¶linach str±czkowych, owocach i warzywach chroni± nasz organizm przed rakiem, zw³aszcza przed rakiem jelita grubego. Maj± w³a¶ciwo¶æ wi±zania szkodliwych produktów przemiany materii, znajduj±cych siê w jelicie, które nastêpnie s± wydalane z ka³em. Ponadto maj± zdolno¶c do obni¿ania poziomu cholesterolu.
Bakterie kwasu mlekowego
Produkty fermentacji mlekowej takie jak jogurt oraz kwaszone warzywa (np. kiszona kapusta) obni¿aj± poziom cholesterolu i chroni± organizm przed niepo¿±danymi drobnoustrojami i zachorowaniem na raka. Przypuszcza siê, ¿e w³a¶nie jogurtowi, spo¿ywanemu na szerok± skalê w Bu³garii, Bu³garzy zawdziêczaj± swoj± d³ugowieczno¶æ.
http://www.cyberbaba.pl/content/view/1695/238/
«
Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2010, 12:41:18 wys³ane przez Barbarax
»
Zapisane
Barbarax
Nowy u¿ytkownik
Wiadomo¶ci: 33
Odp: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
«
Odpowiedz #35 :
Marzec 22, 2010, 20:45:21 »
Autor:
Jacek Roik "Choroby cywilizacyjne"
Poznaj sekret jak ¿yæ w zdrowiu i nie dopu¶ciæ do choroby? Dowiedz siê jak zwalczyæ choroby cywilizacyjne...
http://prezentunio.com/ebooki/ebook/choroby-cywilizacyjne
Poznaj sekret jak ¿yæ w zdrowiu i nie dopu¶ciæ do choroby? Dowiedz siê jak zwalczyæ choroby cywilizacyjne.
UWAGA: Dr Jacek Roik Lekarzem Roku 2005!
14 Stycznia 2006 roku Dr Jacek Roik, autor prezentowanej na tej stronie publikacji, znalaz³ siê w trójce wyró¿nionych lekarzy w plebiscycie Gazety Krakowskiej w kategorii "Lekarz pierwszego kontaktu". Przeczytaj, co Lekarz Roku 2005 ma Ci do powiedzenia.
Nadawca: "dr Jacek Roik"
Odbiorca: Czytelnik
Temat: Zacznij ¿yæ zdrowo... to Twoja wielka szansa!
Nazywam siê Jacek Roik, jestem lekarzem chorób wewnêtrznych. Wydzia³ Lekarski Akademii Medycznej w Krakowie ukoñczylem w 1967 roku.
Pracuj±c jako lekarz pierwszego kontaktu zauwa¿y³em, ¿e ilo¶æ wypisywanych recept dla Pacjentów nie przek³ada siê na Ich poprawê stanu zdrowia! Widzia³em równie¿ moje recepty w koszu na ¶mieci obok przychodni, gdzie wtedy pracowa³em! Nie by³o najmniejszego sensu powielaæ ten styl leczenia i pisaæ tylko leki chemiczne. Postanowi³em wypisywaæ Moim Pacjentom recepty na zdrowy styl ¿ycia!
Zacz±³em zwracaæ uwagê na holistyczne podej¶cie do zdrowia! A wiêc nie tylko leki ale od¿ywianie, ¶rodowisko w którym ¿yjemy i pracujemy, wreszcie higiena psychiczna oraz wysi³ek fizyczny a przede wszystkim zdrowa ¿ywno¶æ jak± codziennie spo¿ywamy, ma znaczenie dla ka¿dego z nas je¿eli chodzi o zdrowie!
Staram siê ka¿demu Pacjentowi, z którym siê stykam w codziennej praktyce przekazywaæ WIEDZÊ na temat profilaktyki chorób cywilizacyjnych. To zagadnienie uwa¿am za najwa¿niejszy cel mojej pracy! Mo¿na mieæ du¿o pieniêdzy a ma³o wiedzy na temat jak byæ zdrowym i zmierzaæ ku chorobie, a gdy sytuacja jest odwrotna mo¿emy byæ zdrowsi!
Tylko od Ciebie zale¿y czy chcesz ¿yæ zdrowo. W publikacji, któr± napisa³em przekazuje na ponad ponad 300 stronach wiedzê zdobywan± latami. Czy z niej skorzystasz?
"Chyba nie ma w Tarnowie doros³ego cz³owieka , który o doktorze Roiku nie s³ysza³. - Aaa, to ten od zdrowej ¿ywno¶ci? Ten sam. Ten od soi? Ten. Ten od zdrowego stylu ¿ycia? Dok³adnie. Ten, ten. Ten, co ka¿e wszystkim pacjentkom badaæ piersi? W³a¶nie. W³a¶nie za to, za tê profilaktykê miêdzy innymi doktor Jacek Roik z Tarnowa nagrodê od Jolanty Kwa¶niewskiej dosta³."
- ECHO TARNOWA, 26 Czerwca 2002
Wspo³czesny cz³owiek nie ma na nic czasu. Jest to prawda oczywista. Jest jednak co¶ bezcennego, na co trzeba znale¼æ czas. To oczywi¶cie Twoje ZDROWIE! Od zdrowia sie wszystko zaczyna i na braku zdrowia sie wszystko koñczy. Nie zrealizujesz swoich planów osobistych i zawodowych gdy nie bêdziesz zdrowy. O zdrowie musisz dbaæ codziennie. Nie nale¿ysz chyba do osób, które my¶l±, ¿e zachorowaæ mo¿e s±siad, mieszkaniec innego miast,a czy innego kraju, wszyscy ale pewno nie Ty! Pamiêtaj, ¿e choroby cywilizacyjne czyhaj± na ka¿dego nieprzygotowanego.
Choroby cywilizacyjne poch³aniaj± codziennie tysi±ce istnieñ... chcesz wiedzieæ jak siê obroniæ?
Statystyki dotycz±ce zachorowalno¶ci i umieralno¶ci spowodowanej przez choroby cywilizacyjne nie k³ami±! W Polsce za wcze¶nie chorujemy i umieramy z powodu: zawa³ów miê¶nia sercowego, wylewów krwi do mózgu, nowotworów: u mê¿czyzn rak p³uc, u kobiet: rak szyjki macicy!. Za du¿o palimy i pijemy napojów alkoholowych. Prowadzimy siedz±cy tryb ¿ycia. Nie zwracamy uwagê na sposób od¿ywiania.
"¦wiatowa Organizacja Zdrowia zwrócila uwagê, ¿e najwa¿niejszym zadaniem lekarza jest przekazywanie Pacjentowi zg³aszaj±cemu sie do Gabinetu, wiedzy na temat zapobiegania chorobom cywilizacyjnym!"
Tylko systematyczne i d³ugofalowe postepowanie prozdrowotne przyniesie sukces w postaci utrzymania sie w zdrowiu przez d³ugie lata. Medycyna zrobi³a olbrzymi, niewyobra¿alny postêp! Ale to nie oznacza, ¿e mo¿emy szkodziæ swemu zdrowiu a pó¼niej liczyæ na transplantacjê serca czy przeszczep innego narz±du gdy go zniszczymy sami.
Zobacz i przekonaj siê sam, czy interesuje Ciê:
* Jak skutecznie zapobiegaæ i uodporniæ siê na choroby cywilizacyjne?
* Jaki zwi±zek ma nasze zdrowie psychiczne ze zdrowiem fizycznym?
* Jak dziêki odpowiedniemu od¿ywianiu i specjalnej diecie polepszyæ swoje zdrowie?
* Jak zapobiegaæ mia¿dzycy, a tym samym zawa³owi serca?
* Jak postêpowaæ gdy masz nadci¶nienie têtnicze?
* Jak zwalczaæ takie choroby cywilizacyjne jak: cukrzyca, schorzenia przewodu pokarmowego (nie¿yt ¿o³±dka, zespó³ jelita nadwra¿liwego, zaparcia stolca, choroba wrzodowa)?
* W jaki sposób kuracje zio³owe mog± Ci pomóc gdy masz kamienie nerkowe lub w woreczku ¿ó³ciowym.
"Ta publikacja jest po prostu uniwersalnym wy³o¿eniem wielu dotykaj±cych nas objawów przed i w trakcie schorzeñ. Z tego tytu³u mogê ¶mia³o stwierdziæ, i¿ ka¿dy, m³ody czy w podesz³ym wieku, obojêtnie czy choruj±cy na nowotwór, cukrzycê, wieñcówkê itp., lub uwa¿aj±cy siê za zdrowego jak ryba, mo¿e dla siebie wiele praktycznych wniosków wynie¶æ z zawartej tre¶ci.
Polecam wszystkim powy¿sze wydawnictwo, zarówno m³odym, w ¶rednim wieku i trzecim wieku zapewniaj±c, i¿ ka¿dy po przeczytaniu tego¿ ebooka zastanowi siê nad odrobin± chocia¿by zadbania o w³asne zdrowie."
- Sobkowiak Ryszard, emeryt-rencista po sze¶dziesi±tce
* Jak siê od¿ywiaæ bêd±c w ci±¿y, bêd±c uczniem czy do¿ywaj±c "trzeciego wieku"?
* Jak modyfikowaæ swoje jad³ospisy w zale¿no¶ci od pory roku?
* Jak siê zachowaæ przy zmianach pogody - gdy wieje wiatr halny lub gdy s± gwa³towne zmiany ci¶nienia atmosferycznego?
Dziêki wiedzy z publikacji "Choroby cywilizacyjne", Ty te¿ mo¿esz zrobiæ wiêcej dla swojego zdrowia ni¿ Ci siê wydaje! Mo¿esz mieæ mniej pieniêdzy ale byæ zdrowszym od tego co ma poka¼niejsze konto w banku. Bêdziesz dziêki temu bogatszy, bo nie ma wiêkszego skarbu ni¿ nasze zdrowie.
http://choroby-cywilizacyjne.zlotemysli.pl/
Zapisane
Barbarax
Nowy u¿ytkownik
Wiadomo¶ci: 33
Odp: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
«
Odpowiedz #36 :
Marzec 28, 2010, 14:15:09 »
Lecznicze nalewki owocowe
Domowe nalewki owocowe
Nalewki by³y onegdaj specjalno¶ci± domu. Przygotowywa³y je nie tylko panie domu, ale w du¿ej mierze panowie. Receptury by³y ¶ci¶le chronione i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Piwnice w dworach by³y pe³ne rozmaitych, domowej roboty trunków, dojrzewaj±cych nieraz latami. W szlacheckich czasach by³ zwyczaj przygotowywania nalewki przy chrzcinach dziecka, któr± podawa³o siê do sto³u w czasie jego ¶lubu.
We wspó³czesnych czasach tradycja domowych nalewek zamiera. Mo¿e jednak warto do niej wróciæ i samemu przygotowaæ trunek bez konserwantów i innej chemii, unikalny, smaczny, a tak¿e leczniczy. Na pocz±tek kilka prostych przepisów na nalewki owocowe.
Uwaga: Chocia¿ nalewki owocowe wykazuj± dzia³anie lecznicze nie nale¿y przesadzaæ w ich za¿ywaniu, bo ka¿dy alkohol pity w nadmiarze szkodzi i uzale¿nia!
Nalewka agrestowa
Agrestówka poprawie trawienia, dzia³a lekko przeczyszczaj±co i moczopêdnie.
Sk³adniki:
1 kg dojrza³ego agrestu
1/2 l spirytusu
1/2 l wódki
1/2 kg cukru
aromat waniliowy
Wykonanie:
Agrest dok³adnie umyæ, odci±æ ogonki, wrzuciæ do s³oja i lekko ugnie¶æ. Zalaæ wódk± i spirytusem. Odstawiæ na miesi±c. Nastêpnie zlaæ, a owoce zasypaæ cukrem oraz dodaæ aromat waniliowy. Odczekaæ dwa tygodnie i powsta³e nalewki - s³odk± i wytrawn± - wymieszaæ. Wlaæ do butelek, szczelnie zakorkowaæ i odstawiæ na miesi±c, aby dojrza³a.
Nalewka na owocach czarnego bzu
Nalewka bzowa polecana jest przy przeziêbieniach, ma dzia³anie odtruwaj±ce, jest jednocze¶nie s³abym ¶rodkiem przeciwbólowym i wspania³ym naturalnym ¶rodkiem u³atwiaj±cym wypró¿nienie.
Sk³adniki:
1 kg dojrza³ych owoców bzu czarnego
1 l spirytusu
0,25 kg cukru
0,5 l wody.
Wykonanie:
Owoce bzu zalaæ w s³oju spirytusem i szczelnie zamkniêty s³ój odstawiæ na miesi±c w ciep³e miejsce. Po tym czasie nalewkê przecedziæ i dodaæ do niej syrop z cukru i wody (zagotowany, odszumowany i przestudzony). Ponownie szczelnie zamkn±æ s³ój i odstawiæ na tydzieñ, poczym nalewkê przefiltrowaæ i rozlaæ do butelek, pozwalaj±c jej dojrzewaæ przez pó³ roku w ch³odnym i ciemnym miejscu.
Nalewka czeremchowa
Czeremchówka dzia³a wzmacniaj±co, wykrztu¶nie, przeciwbiegunkowo, moczopêdnie, odtruwaj±ce i uspokajaj±co.
Sk³adniki:
1 kg owoców czeremchy
1 l wódki
0,5 kg cukru.
Wykonanie:
Dojrza³e owoce czeremchy u³o¿yæ na p³ótnie i pozostawiæ w przewiewnym miejscu w temperaturze 15-17 st.C na 3 dni. Potem przebraæ, usun±æ ogonki (nie pestkowaæ), umyæ. Wrzuciæ do s³oja, wsypaæ cukier i zalaæ wódk±. Szczelnie zamkn±æ i pozostawiæ w ciemnym miejscu na 2 miesi±ce. Nastêpnie przefiltrowaæ, zlaæ do butelek i dobrze zakorkowaæ. Nalewka jest gotowa po 5 miesi±cach.
Nalewka z czere¶ni
Czere¶niówkê pije siê przy niestrawno¶ci i na poprawê trawienia.
Sk³adniki:
1 kg czere¶ni
8 go¼dzików
1 l wódki
0,5 kg cukru.
Wykonanie:
Czere¶nie umyæ i osuszyæ. Z pestkami wsypaæ do s³oja, wrzuciæ go¼dziki, wlaæ wódkê. Odstawiæ szczelnie zamkniêty na dwa miesi±ce. Nastêpnie zlaæ nalewkê. Na pozosta³e w s³oju owoce wsypaæ cukier, odstawiæ w s³oneczne miejsce. Potrz±saæ raz na jaki¶ czas, aby rozpu¶ci³ siê cukier. Gdy ju¿ siê rozpu¶ci, zlaæ p³yn i po³±czyæ z wersj± wytrawn±.
Nalewka gotowa po 3 miesi±cach.
Nalewka na owocach g³ogu
Nalewka g³ogowa obni¿a poziom cholesterolu we krwi, poprawia kr±¿enie mózgowe. Wskazana jest przy nadpobudliwo¶ci nerwowej, skurczach jelit, bólach i zawrotach g³owy oraz jako ¶rodek ogólnie wzmacniaj±cy.
Sk³adniki:
1 l spirytusu (96%)
0,5 l bardzo dobrej wody ¼ródlanej lub sto³owej niegazowanej
0,5 l owoców g³ogu
0,5 kg cukru kryszta³u
Dodatkowo: czysta wódka (40%).
Wykonanie:
* Szklankê wody zagotowujemy ze szklank± cukru, czêsto mieszaj±c, by cukier dok³adnie siê rozpu¶ci³. Do wrz±cego syropu dodajemy owoce i ca³o¶æ zagotowujemy. Odstawiamy do przestygniêcia.
* Naczynie przykrywamy ¶ciereczk±, odstawiamy do nastêpnego dnia w zacienione miejsce o temperaturze pokojowej.
* Po 24 godz. przecedzamy przez gêste sito wy³o¿one warstw± bibu³y i przelewamy do g±siora. Dodajemy spirytus oraz wystudzony syrop, ugotowany z pozosta³ej wody i reszty cukru.
* Butl± lekko wstrz±samy, by sk³adniki po³±czy³y siê, i szczelnie zamykamy odpowiednio opasowanym korkiem i odstawiamy w ch³odne, pozbawione przewiewów miejsce na okres 6 miesiêcy.
* Wytrawion± nalewkê przecedzamy przez gêste, wy³o¿one bibu³± sito i przelewamy do wysokiej karafki ze szczelnym korkiem. Przechowujemy w ciemnym miejscu o temperaturze pokojowej.
Pozosta³e w butli owoce zaraz po ods±czeniu syropu mo¿emy zalaæ czyst± wódk± w ilo¶ci 3-4 cm ponad warstwê owoców i odstawiæ w ciemne, ch³odne miejsce na 6 miesiêcy. Po przefiltrowaniu przez wy³o¿one bibu³± sito otrzymamy bardzo smaczn±, mocn±, wytrawn± wódkê.
Nalewka na czarnych jagodach
Nalewka jagodowa wykazuje pewne dzia³anie reguluj±ce trawienie, wywiera korzystny wp³yw na b³ony ¶luzowe ¿o³±dka i jelit, ³agodz±c ich stany zapalne. Przeciwdzia³a lekkim biegunkom, nie¿ytom ¿o³±dka i jelit oraz brakowi apetytu. Zalecana jest równie¿ w przeziêbieniach i chorobach górnych dróg oddechowych.
Sk³adniki:
1 kg jagód
0,5 kg cukru
0,5 l wódki
0,5 l spirytusu.
Wykonanie:
Jagody przebraæ, umyæ i osuszyæ. Wrzuciæ do s³oja, zasypaæ cukrem, wlaæ wódkê i spirytus. Szczelnie zamkn±æ. Odstawiæ w nas³onecznione miejsce na miesi±c. Nastêpnie nalewkê odcedziæ, przefiltrowaæ, rozlaæ do butelek, zakorkowaæ i odstawiæ w ch³odne miejsce.
Nalewka gotowa po 2 miesi±cach.
Nalewka na owocach jarzêbiny
Jarzêbinówka poprawia trawienie. Wskazana jest równie¿ w biegunce i pomocniczo w kamicy nerkowej.
Sk³adniki:
1 kg owoców jarzêbiny
0,5 l spirytusu
0,5 l wódki
1 szklanka wody
1 szklanka cukru.
Wykonanie:
Owoce jarzêbiny zbierane po pierwszym przymrozku (albo przemro¿one w zamra¿alniku), aby straci³y goryczkê dok³adnie umyæ, osuszyæ i w³o¿yæ do s³oja. Zalaæ wódk± i spirytusem, szczelnie zamkn±æ i odstawiæ w ciemne ch³odne miejsce na dwa tygodnie. Nastêpnie przefiltrowaæ przez kawa³ek p³ótna i po³±czyæ z syropem przygotowanym ze szklanki przegotowanej gor±cej wody i szklanki cukru (odszumowaæ!) i wystudzonym. Nalewkê rozlaæ do butelek, zakorkowaæ i odstawiæ na piêæ miesiêcy.
Uwaga: Pozosta³e po nalewce owoce mo¿na zasypaæ niepe³n± szklank± cukru, zalaæ 1/3 szklanki spirytusu i odstawiæ w zamkniêtym s³oju na kolejne dwa tygodnie, po czym zlaæ przez p³ótno do butelek. Otrzymamy delikatny w smaku likier jarzêbinowy.
Nalewka na je¿ynach
Nalewka je¿ynowa ma dzia³anie przeciwgor±czkowe i napotne. Poza tym reguluje pracê przewodu pokarmowego oraz ma w³a¶ciwo¶ci uspokajaj±ce. Polecana jest w zaburzeniach nerwowych u kobiet w okresie menopauzy a pomocniczo tak¿e w anemii.
Sk³adniki:
1 kg je¿yn
30 dag cukru
kawa³ek laski wanilii
0,5 l wódki
0,2 l spirytusu.
Wykonanie:
Je¿yny umyæ, osuszyæ. Wrzuciæ do s³oja, dodaæ cukier, laskê wanilii. Zalaæ spirytusem oraz wódk± i szczelnie zamkn±æ. Odstawiæ na miesi±c w s³oneczne miejsce. Nastêpnie nalewkê zlaæ, przefiltrowaæ. Przelaæ do butelek.
Nalewka gotowa po 1 miesi±cu.
Uwaga: Pozosta³e po nalewce owoce mo¿emy zasypaæ niepe³n± szklank± cukru, wlaæ ok. 1/3 szklanki spirytusu i odstawiæ na kolejny miesi±c. Otrzymamy smaczny likier je¿ynowy.
Nalewka na malinach
Malinówka ma dzia³anie przeciwgor±czkowe i napotne. Nieoceniona jest przy grypie, anginie i wszelkich przeziêbieniach. Dodatkowo reguluje pracê przewodu pokarmowego. Jest równie¿ pomocna w anemii. Ze wzglêdu na w³a¶ciwo¶ci uspokajaj±ce wskazana jest równie¿ w zaburzeniach nerwowych w okresie przekwitania u kobiet.
Sk³adniki:
1 kg malin (najlepiej le¶nych)
1 l spirytusu
0,25 kg cukru
1 l wody.
Wykonanie:
Ca³kowicie dojrza³e, nieuszkodzone i zupe³nie zdrowe owoce malin szybko op³ukaæ pod bie¿±c± wod±, z lekka osuszyæ, wsypaæ do szklanego naczynia, lekko rozgnie¶æ i zalaæ spirytusem. Naczynie szczelnie zamkn±æ i ustawiæ w ciep³ym miejscu na 4 tygodnie.
Po tym czasie alkohol zlaæ, przefiltrowaæ, dodaæ syrop z cukru i wody. Odstawiæ na tydzieñ, ponownie przefiltrowaæ, rozlaæ do butelek, butelki zakorkowaæ i zalakowaæ, wynie¶æ do piwnicy, gdzie nalewka powinna dojrzewaæ przez 6 miesiêcy.
Nalewka na ¶liwkach mirabelkach czyli Owocówka z za¶cianka
(przepis ze staropolskiej kuchni szlacheckiej)
Owocówka z za¶cianka zaliczana by³a do wódek luksusowych, podawano j± na wyj±tkowych uroczysto¶ciach, takich jak chrzciny, wesela, jubileusze itp.
Sk³adniki:
Dojrza³e, dorodne, dok³adnie przebrane mirabelki – ilo¶æ wg potrzeby
szklanka dojrza³ych le¶nych malin
szklanka dojrza³ych je¿yn
szklanka cukru
spirytus (70%) – ilo¶æ wg potrzeby
woda ¼ródlana lub sto³owa – ilo¶æ wg potrzeby.
Wykonanie:
* Na spód s³oja k³adziemy maliny i je¿yny, przesypuj±c owoce warstwami cukru. S³ój okrywamy mu¶linem i pozostawiamy do nastêpnego dnia w temperaturze pokojowej.
* Mirabelki wk³adamy do naczynia i zalewamy wod± w takiej ilo¶ci, ¿eby przykry³a owoce na 2 cm ponad ich powierzchniê. Owoce rozgotowujemy 5-7 minut na ¶rednim ogniu. Przecedzamy. Do ods±czonego soku dodajemy przetarty przez sito mi±¿sz i studzimy.
* Zimny syrop odmierzamy, wlewamy do s³oja z zasypanymi cukrem owocami, dodajemy tak± sam± ilo¶æ spirytusu.
* S³ój owijamy pergaminowym papierem i lnian± ¶ciereczk±. Odstawiamy do ciemnej, pozbawionej przewiewów piwnicy na rok. W tym czasie nalewka siê wytrawi, nabierze mocy i piêknego koloru.
* Nalewkê zlewamy, cedz±c delikatnie przez gêste sito wy³o¿one kilkakrotnie z³o¿on± warstw± gazy. Przelewamy do czystych butelek lub karafki ze szczelnym korkiem.
Ratafia – staropolska nalewka na miêkkich owocach
Sk³adniki:
1 kg dojrza³ych niewielkich truskawek,
szklanka zielonego pozbawionego pestek agrestu,
¶redniej wielko¶ci cytryna,
0,5 kg cukru
1 l spirytusu
Dodatkowo: czysta wódka (40%), szklanka wody, pó³ szklanki cukru.
Wykonanie:
* Przebrane i umyte owoce agrestu kroimy wzd³u¿ na po³owê, odrzucamy pestki, dok³adnie p³uczemy, ods±czmy na sicie, wk³adamy na spód szklanego s³oja. Posypujemy 2 ³y¿kami cukru,. Na agre¶cie uk³adamy po³owê truskawek, które przesypujemy po³ow± cukru. Uk³adamy pokrojon± w cienkie plastry cytrynê (koniecznie pozbawion± pestek), nastêpnie pozosta³e truskawki przesypane reszt± cukru.
* Owoce zalewamy spirytusem. S³ój opisujemy, szczelnie zamykamy i odstawiamy na rok w ch³odne, ciemne, pozbawione przewiewów miejsce. Po zlaniu otrzymujemy doskonale wytrawion±, klarown±, aromatyczn± nalewkê.
* Pozosta³e w butli owoce zalewamy dobrze wystudzonym, ugotowanym z wody i cukru syropem oraz czyst± wódk± w ilo¶ci 4-5 cm ponad warstwê owoców. S³ój odstawiamy w odpowiednie miejsce na 6-8 miesiêcy. W tym czasie wyklaruje siê i doskonale wytrawi pyszna owocowa wódka o piêknej barwie.
Nalewka na owocach ró¿y
Nalewka ró¿ana, a zw³aszcza przygotowana na owocach szczególnie bogatych w witaminê C (ró¿a girlandowa lub pomarszczona) dzia³a ogólnie wzmacniaj±co, zalecana jest przy wyczerpaniu fizycznym i psychicznym oraz przy przeziêbieniach.
Sk³adniki:
0,5 kg ró¿y
0,5 l spirytusu
0,5 l wytrawnego bia³ego wina gronowego
1 kg cukru
0,75 l wody.
Wykonanie:
Zebraæ ca³kiem dojrza³e, ale nie przemarzniête owoce ró¿y, dok³adnie umyæ, osuszyæ i zmiksowaæ. Zmieszaæ ze spirytusem po³±czonym z winem.
Przygotowaæ syrop z cukru i wody. Gor±cy wlaæ do naczynia z owocami i alkoholem. Naczynie natychmiast szczelnie zamkn±æ i odstawiæ na 10 dni na s³oñce.
Nastêpnie p³yn zlaæ, przefiltrowaæ, rozlaæ do butelek, zakorkowaæ, zalakowaæ i wynie¶æ do piwnicy. Nalewka powinna dojrzewaæ przez co najmniej 6 miesiêcy.
Smorodinówka - Nalewka na czarnej porzeczce
Smorodinówka polecana jest w zaburzeniach trawienia. Jest to równie¿ ¶rodek wykrztu¶ny, którego mo¿na u¿ywaæ w nie¿ytach górnych dróg oddechowych i zapaleniu gard³a.
Sk³adniki:
1.5 kg dojrza³ych czarnych porzeczek
25 dag cukru
1.5 l czystej wódki
1 szklanka spirytusu.
Wykonanie:
Owoce przebraæ, op³ukaæ, oczy¶ciæ z szypu³ek i w³o¿yæ do s³oja, przesypuj±c cukrem warstwa po warstwie. S³ój szczelnie zamkn±æ i odstawiæ na miesi±c w nas³onecznione miejsce. Powsta³y sok zlaæ i wstawiæ do lodówki, a owoce w s³oju zalaæ wódk± i odstawiæ na 3 tygodnie. Nastêpnie zlaæ nalewkê do butelki, wymieszaæ z sokiem, dodaæ spirytus i odstawiæ na 2 miesi±ce. Nastêpnie przefiltrowaæ i odstawiæ jeszcze na 4 miesi±ce, aby nalewka dojrza³a.
Nalewka na ¶liwkach
¦liwówka poprawia trawienie i polecana jest przy niestrawno¶ci.
Sk³adniki:
1 kg dojrza³ych wêgierek
4 suszone ¶liwki
10 dag suszonych ¶liwek (bez pestek)
0,5 l spirytusu
1,5 l wódki
1 kg cukru.
Wykonanie:
* Umyte i osuszone wêgierki wypestkowaæ i wrzuciæ do s³oja. Zalaæ 0,5 l wódki i spirytusem i odstawiæ w ciep³e miejsce do nowego roku.
* W grudniu do drugiego s³oja w³o¿yæ suszone ¶liwki, zalaæ 1 l wódki, szczelnie zamkn±æ i odstawiæ w ciep³e miejsce na miesi±c.
* Zlaæ obie nalewki (suszone ¶liwki mocno odcisn±æ), ¶wie¿e zasypaæ po³ow± cukru i odstawiæ w ciep³e miejsce do momentu rozpuszczenia cukru (s³ojem poruszaæ).
* Przygotowaæ syrop z 0,5 kg cukru i szklanki wody. Po³±czyæ wszystkie sk³adniki: nalewki, syrop i syrop ze ¶wie¿ych ¶liwek, rozlaæ do butelek i szczelnie zakorkowaæ.
Nalewka wieloowocowa
( przepis z kuchni staropolskiej)
Nalewkê przygotowujemy przez kilka miesiêcy. Zaczynamy, kiedy pojawi± siê pierwsze miêkkie owoce, kolejne gatunki dodajemy w miarê ich dojrzewania.
Sk³adniki:
2 szklanki miêkkich owoców np. truskawek, poziomek, malin, dojrza³ego agrestu, porzeczek czerwonych i bia³ych, le¶nych czarnych jagód, le¶nych je¿yn,
szklanka spirytusu
du¿a ³y¿ka miodu
1/3 szklanki wody sto³owej.
Dodatkowo: 3 szklanki wody sto³owej, 1 szklanka cukru, wódka (40-45%).
Wykonanie:
* Na spód du¿ego szklanego s³oja z niezbyt szerok± szyj± wlewamy 1/3 szklanki przegotowanej zimnej wody sto³owej.
* Wrzucamy owoce, zalewamy spirytusem, dodajemy miód, i poruszamy kilkakrotnie s³ojem, by sk³adniki siê wymiesza³y. Nalewkê stopniowo uzupe³niamy ¶wie¿ymi owocami, zachowuj±c proporcje: na 2 szklanki owoców szklanka spirytusu i ³y¿ka miodu. Powinna staæ w suchej, ciemnej piwnicy przez rok, licz±c od czasu, gdy dodali¶my ostatni rodzaj owoców.
* Sklarowany p³yn bardzo delikatnie przelewamy do idealnie czystych butelek ze szczelnym zamkniêciem i odstawiamy do piwnicy.
Pozosta³e owoce zalewamy ch³odnym syropem ugotowanym z wody i cukru oraz wódk± w takiej ilo¶ci, by owoce by³y zakryte na wysoko¶æ 2cm. Odstawiamy do piwnicy na 10-12 miesiêcy.
* Wytrawiony p³yn zlewamy, cedz±c przez gêste sito wy³o¿one warstw± gazy. Pozosta³e na spodzie s³oja owoce sma¿ymy – bêd± doskona³ym dodatkiem do biszkoptowych ciast i tortów.
Nalewka wi¶niowa
Wi¶niówka dzia³a przeciwgor±czkowo, zalecana jest równie¿ przy uporczywych zaparciach i pomocniczo w anemii.
Sk³adniki:
1 kg wi¶ni
0,5 l spirytusu
0,5 l wódki
0,5 l wody ¼ródlanej
szklanka cukru.
Wykonanie:
Gotujemy syrop z wody i cukru, odszumowujemy i przestudzamy. Do s³oja wsypujemy umyte i wydrylowane wi¶nie oraz dodatkowo p³ask± ³y¿eczkê samych pestek (nie mytych!). Dodajemy kilka go¼dzików, wlewamy spirytus, wódkê oraz syrop. Szczelnie zamykamy i odstawiamy w s³oneczne, ciep³e miejsce na oko³o 4 tygodnie. Po tym czasie przefiltrowujemy i rozlewamy do butelek.
Nalewkê mo¿na spo¿ywaæ od razu, ale mo¿e staæ kilka miesiêcy d³u¿ej, z czasem nabiera wiêkszej mocy oraz niepowtarzalnego smaku i aromatu
Uwaga: Pozosta³e po nalewce owoce mo¿na zasypaæ cukrem, dolaæ trochê wódki, aby otrzymaæ wi¶niowy likier.
http://www.cyberbaba.pl/content/view/1452/230/
Zapisane
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
Wiadomo¶ci: 669
Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym
Odp: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
«
Odpowiedz #37 :
Kwiecieñ 01, 2010, 13:22:17 »
Przy zwalczaniu lekoopornych bakterii szpitalnych olejki eteryczne mog± byæ tani± i skuteczn±, a niekiedy równie¿ piêknie pachn±c± alternatyw± dla antybiotyków.
Profesor Yiannis Samaras i dr Effimia Eriotou z Instytutu Edukacji Technologicznej Wysp Joñskich testowali aktywno¶æ mikrobiologiczn± o¶miu ro¶linnych olejków eterycznych. Stwierdzili, ¿e najskuteczniejszy by³ olejek tymiankowy, który w ci±gu godziny eliminowa³ niemal wszystkie bakterie.
Olejki tymiankowy i cynamonowy okaza³y siê najefektywniejsz± broni± przeciwko gronkowcom (Staphylococcus). Bakterie te powszechnie wystêpuj± na skórze i mog± wywo³ywaæ zaka¿enia u osób z upo¶ledzon± odporno¶ci±. Szczególnie du¿o problemów przysparzaj± metycylinooporne szczepy gronkowca z³ocistego (MRSA, ang. methicyllin-resistant Staphylococcus aureus).
Olejki eteryczne nie tylko stanowi± tani± i skuteczn± opcjê eliminowania szczepów antybiotykoopornych. Zmniejszone zu¿ycie antybiotyków pozwoli bowiem dodatkowo zminimalizowaæ ryzyko pojawienia siê nowych antybiotykoopornych mikroorganizmów – podkre¶la prof. Samaras. Olejki eteryczne s± wykorzystywane w medycynie od setek lat. Nadal jednak niewiele wiadomo, na czym polega ich antyseptyczne dzia³anie w organizmie cz³owieka. Badania wykaza³y, ¿e olejki s± dobrze tolerowane i dzia³aj± na szerokie spektrum bakterii oraz grzybów. Sprawdzaj± siê w terapii zarówno tr±dziku, jak i ³upie¿u, wszawicy czy zaka¿eñ jamy ustnej.
Grecy uwa¿aj±, ¿e olejki eteryczne, a w³a¶ciwie ich aktywne sk³adniki, bêdzie mo¿na ³atwo do³±czyæ do sk³adu przeciwbakteryjnych kremów i ¿eli do stosowania zewnêtrznego. W przemy¶le spo¿ywczym sukcesem zakoñczy³y siê testy opakowañ zaimpregnowanych w³a¶nie olejkami. Warto te¿ rozwa¿yæ zast±pienie nimi syntetycznych konserwantów ¿ywno¶ci.
¬ród³o: kopalniawiedzy.pl
Zapisane
Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
Leszek
Administrator
Ekspert
Wiadomo¶ci: 1391
Jak kupiæ dobre jajko? :-)))
«
Odpowiedz #38 :
Kwiecieñ 02, 2010, 14:44:46 »
Jak kupiæ dobre jajko?
:-)))
Pi±tek, 2 kwietnia 2010
http://media.wp.pl/kat,1022943,wid,12135425,wiadomosc.html
Chcesz mieæ pyszn± jajecznicê, smaczne placki, czy ciasto, którym bêd± siê zachwycaæ zaproszeni go¶cie? Podstaw± takiego kulinarnego sukcesu jest zdrowe jajo zniesione przez pas±c± siê na wolnym powietrzu kurê! Ale jak poznaæ na zakupach, które spe³nia te wymagania?
(...)
- Przed zakupem dok³adnie musimy sprawdziæ kodowy nadruk na jajkach. Ka¿de jajko dopuszczone do obrotu musi taki kod posiadaæ. Je¿eli go nie ma, to nie nale¿y takiego go kupowaæ - t³umaczy inspektor Inspekcji Handlowej Beata Bryska.
Rozró¿niamy cztery typy produkcji jaj. I to wybite na skorupce jajka liczby od 0 do 3 informuj± nas o ich jako¶ci. Od chowu ekologicznego, po najgorszy tzw. klatkowy. Zawsze szukajmy tych z wybitym „0”, a omijajmy z daleka te jaja, które maj± na skorupce cyfrê „3”.
To prawda, ¿e te z „0” s± dro¿sze. Jedno jajo kosztuje ¶rednio z³otówkê. Ale naprawdê warto wydaæ te kilkadziesi±t groszy wiêcej, aby byæ pewnym, ¿e jemy zdrowo!
Bo w³a¶nie kury znosz±ce te najtañsze, oznaczone cyfr± „3” jaja ca³e swoje ¿ycie ¿yj± w ciemnych i dusznych klatkach bez dostêpu ¶wiat³a s³onecznego. Do tego s± karmione szpikowanymi hormonami mieszankami, które maj± jedynie za zadanie wywo³aæ u nioski zniesienie jaja. Poprzez sk³ad tej karmy chemicy zabarwiaj± te¿ ¿ó³tko, i skorupkê jaja!
- Noski s± jedynie przemys³ow± maszyn± do znoszenia jaj. Zwierzêta przy tym cierpi± i choruj±, a to przek³ada siê na gorszy jako¶æ produktu - mówi profesor z katedry ¿ywienia UWM w Olsztynie Aleksandra Kwiatkowska.
Niektórzy nieuczciwi sprzedawcy celowo zamazuj± taki kodowy nadruk. Pó¼niej, najczê¶ciej na bazarach sprzedaj± jajka jako te ekologiczne, a w rzeczywisto¶ci pochodz± one z „klatkowej fermy”.
- Je¿eli kod jest nieczytelny mamy prawo taki towar wycofaæ z obrotu i na³o¿yæ karê na sprzedawcê - informuje pani inspektor Beata Bryska.
Nasz poradnik:
0 - Najsmaczniejsze jajo od szczê¶liwej kurki
Palce lizaæ! Jaja z wybitym „0” pochodz± z chowu ekologicznego. Kury pas± siê na wolnym powietrzu, maj± pokarm zró¿nicowany, od zbo¿owego, po naturalny, który ptak znajdzie tylko w naturze.
1 - Bez rewelacji, ale da siê prze³kn±æ
Chów wolnowybiegowy. A to oznacza, ¿e zwierzêta s± wypuszczane na wybieg na wolnym powietrzu, ale s± ju¿ karmione mieszankami pasz.
2 -Nie maj± ani krzty naturalnych witamin
Hodowla ¶ció³kowa. Kury wprawdzie nie s± przetrzymywane w klatkach, ale nie maj± dostêpu do ¶wie¿ego powietrza i ¶wiat³a s³onecznego, które zapewnia witaminê D3
3 - A fe! Trzymaj siê od nich z dala!
To jaja z tzw. chowu klatkowego. Kury s± trzymane przez ca³e ich ¿ycie w ciasnych klatkach i s± traktowane jak maszyny przemys³owe. Zwierzêta tam s± zestresowane i cierpi±. to siê przek³ada na warto¶ci od¿ywcze jaj i ich smak. Naukowcy odradzaj± ich zakup!
Zapisane
mi³o¶æ
rado¶æ
piêkno
tijavar
Go¶æ
Odp: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
«
Odpowiedz #39 :
Kwiecieñ 02, 2010, 17:07:12 »
Z tymi jajkami i ich numeracj± to ciekawa sprawa jest. Mam lekkiego fio³a na tym punkcie, wiêc wy³apujê wszelkie takie informacje, bo jajka lubiê je¶æ, ale sama ¶wiadomo¶æ umêczonej kury, karmionej jakim¶ bli¿ej nieokre¶lonym "czym¶" budzi we mnie spory niesmak do jej produktów. Jednak trafi³am ostatnio na ciekawy artyku³ w Metro bodaj¿e, gdzie pewien profesor (niestety nie pamiêtam nazwiska) klarowa³, ¿e z tymi jajkami to nie do koñca tak jest, ¿e 0 (czyli te ekologiczne od kury wyzwolonej) s± super najzdrowsze - bo kura,to nie wiadomo co na tej wolno¶ci wci±ga
a te jajka typu 1-3 to najgorsze. Pan profesor zwróci³ uwagê na ciekaw± kwestiê, która mnie mocno zaskoczy³a, otó¿ Unia Europejska da³a naszym kurom co¶ na kszta³t wiêkszej przestrzeni osobistej - klatki s± ju¿ du¿o wiêksze i kura nie jest w nich st³amszona, oraz now± dietê - bardzo dla mnie istotn± - nie s± ju¿ karmione m±czkami kostno - miêsnymi i jest zakaz karmienia ich wszelkimi hormonami i innymi u¿ywkami. Ma³o tego, kury od bodaj¿e przysz³ego roku bêd± mia³y jeszcze lepiej, gdy¿ klatki bêd± jeszcze wiêksze, bêd± w nich grzêdy i jakie¶ inne bonusy.
Jeszcze dodatkowa informacja: ¿ó³to¶æ ¿ó³tka zale¿y od tego ile kura spo¿y³a np marchewki - niektórzy ³±cz± kolor od warunków chowu
im wiêcej bkarotenu w diecie tym ¿ó³tko ¿ó³ciejsze. Szczerze mówi±c, to te jaja typu zero ze sklepów, to mimo wszystko s± ¶rednie w walorach smakowych, no czasem siê trafi diamencik, wiêc staram siê sprowadzaæ je ze wsi i to siê ju¿ nazywa "co¶".
Mam nadziejê, ¿e ¶wiadomo¶æ i¿ kurom jest trochê lepiej poprawi nam wszystkim nastrój na ¶wiêta, smacznego i weso³ych ¿yczê
Zapisane
Strony:
«
1
2
3
4
5
6
»
Do góry
Drukuj
« poprzedni
nastêpny »
Skocz do:
Wybierz cel:
-----------------------------
¦WIÊTA GEOMETRIA
-----------------------------
=> W TEORII
=> W PRAKTYCE
=> Artyku³y, ksi±¿ki, filmy, LINKI
-----------------------------
Dan Winter i jego ¦wiêty Graal
-----------------------------
=> Twórczo¶æ Dana Wintera [PL, ENG]
===> Odkrycia innych osób "wspieraj±ce" niektóre aspekty pracy Dana Wintera
=> WYK£AD: Implozja - sekretna nauka ekstazy i nie¶miertelno¶ci
=> PREZENTACJA: Wyja¶niaj±c grawitacjê
=> WYK£AD Purpose of DNA [PL]
=> WYK£AD The EggX Files: Galaktyczna historia DNA [PL]
=> WYK£AD Bliss Practice: Duchowy u¿ytek z energii seksualnej [PL]
=> WYK£AD Fraktalna teoria ¦wiadomo¶ci, Grawitacji, Jêzyka, DNA i Udanej ¦mierci... [PL]
=> WYWIAD: Sekret ¿ycia i architektura biologiczna
=> WYK£AD: Udana ¶mieræ i prawdziwa fizyka ¦wiêtego Graala
-----------------------------
Nassim Haramein, 2012 i... zagadka "obcych"
-----------------------------
=> Nassim Haramein - Przekroczyæ Horyzont Zdarzeñ
=> S³oñce, Uk³ad S³oneczny i rok 2012
=> Staro¿ytne cywilizacje i zagadka "obcych"
-----------------------------
Kluczem do zrozumienia jest wiedza
-----------------------------
=> Kluczem do zrozumienia jest wiedza
=> Fizyka
=> Metafizyka
=> Filozofia
-----------------------------
Ró¿ne koncepcje ¶wiata i cz³owieka
-----------------------------
=> Ró¿ne koncepcje cz³owieka i ¶wiata
=> ¦wiadomo¶æ, percepcja, rozwój wewnêtrzny, tradycje "duchowe"
=> Szmaragdowe Tablice Thota
=> CZYTELNIA - teksty ró¿ne
=> Kreacjonizm i ewolucjonizm
-----------------------------
Medycyna komórkowa, Codex Alimentarius, GMO
-----------------------------
=> Medycyna komórkowa, Codex Alimentarius, GMO
-----------------------------
SOCJOTECHNIKA
-----------------------------
=> Socjotechnika
===> Cenzura, Dezinformacja, Agentura w Internecie
-----------------------------
Multimedia
-----------------------------
=> Multimedia
-----------------------------
"Tajne" stowarzyszenia i "teorie spiskowe"
-----------------------------
=> "Tajne" stowarzyszenia
=> "Teorie spiskowe"
===> Filmy DAVIDA ICKE'A by Redmuluc - http://davidicke.pl/
=> Nowy Porz±dek ¦wiata w codziennych wiadomo¶ciach
=> Globalne ocieplenie - najwiêkszy szwindel?
-----------------------------
Powitania, Kawiarenka i Hyde Park
-----------------------------
=> Kawiarenka "Pod Gwiazdami" i Powitania :-)
=> K±cik muzyczny
=> Hyde Park - inne
-----------------------------
Sprawy administracyjne, OG£OSZENIA i INICJATYWY SPO£ECZNE
-----------------------------
=> Sprawy administracyjne - pytania i odpowiedzi
=> INICJATYWY SPO£ECZNE
=> OG£OSZENIA
£adowanie...
Polityka cookies
Darmowe Fora
|
Darmowe Forum
julandia
classicdayz
wyscigi-smierci
cybersteam
vfirma