Choose fontsize:
small
normal
big
large
Forum
Home
Custom
TP
Witamy,
Go¶æ
.
Zaloguj siê
lub
zarejestruj
.
1 Godzina
1 Dzieñ
1 Tydzieñ
1 Miesi±c
Zawsze
Strona g³ówna
Pomoc
Search
Zaloguj siê
Rejestracja
>
Medycyna komórkowa, Codex Alimentarius, GMO
>
Medycyna komórkowa, Codex Alimentarius, GMO
>
ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
Strony:
«
1
2
3
4
5
6
»
Do do³u
« poprzedni
nastêpny »
Drukuj
Autor
W±tek: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie (Przeczytany 103345 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
Lily
Nowy u¿ytkownik
P³eæ:
Wiadomo¶ci: 6
In lak’ech, a lak’en
Odp: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
«
Odpowiedz #10 :
Grudzieñ 17, 2009, 12:56:11 »
Profesor dr hab. (biochemik)
Micha³ Tombak
nale¿y do ¶wiatowej elity wybitnych specjalistów od naturalnych metod leczenia. Jest autorem bestsellerów po¶wiêconych zdrowemu, aktywnemu i d³ugiemu ¿yciu. Swoje przemy¶lenia oparte na badaniach i do¶wiadczeniach zawar³ w ksi±¿kach:
"Jak ¿yæ d³ugo i zdrowo"
"Uleczyæ nieuleczalne"
"Droga do zdrowia"
"Czy mo¿na ¿yæ 150 lat"
Jego ksi±¿ki s± rozchwytywane na ca³ym ¶wiecie. Pisze w nich jak postêpowaæ by funkcjonowaæ sprawnie przez d³ugie lata, cieszyæ siê ¿yciem, uwierzyæ w mo¿liwo¶ci i si³y witalne w³asnego organizmu.
Autor podkre¶la, i¿ zdrowie to przede wszystkim ¶cis³y zwi±zek tego co jemy, z tym jak oddychamy i jak dbamy o nasze cia³o i psychikê.
Niezwykle skuteczne a jednocze¶nie proste w wykonaniu s± Jego przepisy na oczyszczanie organizmu oparte na tysi±cletnich tradycjach naturalnej medycyny wschodu i zachodu.
http://www.tombak.pl/home.html
Wed³ug prof. Micha³a Tombaka istnieje piêæ g³ównych przyczyn, które niszcz± zdrowie cz³owieka
-zaniedbany krêgos³up
-nieprawid³owe oddychanie
-brak wewnêtrznej higieny cia³a
-nieprawid³owe od¿ywianie
-brak umiejêtno¶ci szczê¶liwego ¿ycia
Je¿eli dodamy do tego coraz powszechniejsze przekonanie wspó³czesnych oÂnkologów, ¿e rak jest zemst± natury za nieprawid³owo spo¿ywane posi³ki — to warto zastanowiæ siê, co zmieniæ w naszych posi³kach, by ¿yæ d³ugo i zdrowo.
B³êdy przeciw naturze
-Panie profesorze. Na czym polega podstawowy b³±d, jaki pope³niamy na co dzieñ, jedz±c ¶niadania czy obiady?
-Nasze posi³ki mo¿emy podzieliæ na cztery grupy: bia³ka ( miêso, ryby, jaja), wêglowodany ( chleb, miód, cukierki, ziemniaki), t³uszcze ( mas³o, olej, smalec) i pokarmy ro¶linne ( warzywa, owoce, soki). Ca³y problem polega na tym, ¿e wêglowodany zaczynamy trawiæ ju¿ w ustach, bia³ka w ¿o³±dku, potrawy ro¶linne w jelicie cienkim.
-Co siê stanie, gdy na obiad zjemy miêso z ziemniakami?
-Zaczniemy mieæ k³opoty z trawieniem. Na strawienie ziemniaka trzeba godziny, na strawienie miêsa od 3 do 7 godzin. Organizm niepotrzebnie traci energiê na trawienie ró¿nych pokarmów w ró¿nym czasie, a przecie¿ móg³by ten czas wykorzystaæ na inne czynno¶ci ¿yciowe lub walkê z chorobami.
-We¼my na przyk³ad kanapkê, która ka¿dy z nas zjada na ¶niadanie: bia³y chleb posmarowany mas³em, na to wêdlina. Co w tym z³ego?
-To, ¿e chleb nale¿y do wêglowodanów, mas³o do t³uszczów, a wêdliny do grupy bia³ek. Po³±czenie tych produktów do ciê¿ki orzech do zgryzienia dla naszego systemu trawienia. W ¿o³±dku i dwunastnicy musz± wytworzyæ siê ró¿ne soki trawienne, oddzielne dla bia³ka i wêglowodanów. Mas³o hamuje ich dzia³anie. Nie jestem przeciwnikiem kanapek, ale przyrz±dzajmy je w zgodzie z prawid³owymi zasadami ³±czenia pokarmów.
-Przecie¿ nie ka¿dy z nas musi byæ wegetarianinem?
-Ale ja do tego nie namawiam. Namawiam do przestrzegania umiaru w jedzeniu. Najwa¿niejsze pytanie dla cz³owieka, który wchodzi w XXI wiek brzmi: co cz³owiek powinien je¶æ i jak powinien je¶æ? Umiejêtno¶æ prawid³owego od¿ywiania to wielka sztuka. Polega na prawid³owym komponowaniu czyli ³±czeniu pokarmów.
Co to jest dieta rozdzielna?
Zasady diety rozdzielnej zosta³y opracowane przez dr Haya jeszcze w latach trzydziestych. Opiera siê oÂna na trzech regu³ach, które mo¿na okre¶liæ filarami zdrowia:
-nale¿y spo¿ywaæ osobno produkty bia³kowe, osobno wêglowodanow
-Je¶æ wy³±cznie naturalne i pe³nowarto¶ciowe produkty spo¿ywcze
-utrzymywaæ równowagê kwasowo-zasadow± w organizmie
Wed³ug dr Haya z³e zestawianie produktów spo¿ywczych prowadzi do nadmiernego obci±¿enia trzustki, co powoduje opó¼nienia i zaburzenia trawienia.
Nieprawid³owo zestawione po¿ywienie obci±¿a tak¿e w±trobê, która przetwarza, rozk³ada, magazynuje i przekazuje dalej sk³adniki naszego pokarmu.
Co mo¿na ³±czyæ?
Najkrócej: bia³ka z t³uszczami, a t³uszcze z wêglowodanami. Oto prawid³owe po³±czenia pokarmów.
Miêso — zielone warzywa
Chleb, ziemniaki — zielone warzywa
Zielone warzywa — wszystkie bia³ka
Orzechy — zielone warzywa, kwa¶ne owoce
Jaja — zielone warzywa
T³uszcze zwierzêce — wszystkie ro¶liny zbo¿owe
Ro¶liny zbo¿owe — zielone warzywa
Ro¶liny str±czkowe — zielone warzywa
Owoce niekwa¶ne — kwa¶ne mleko, jogurt
Kwa¶ne owoce — orzechy, kwa¶ne mleko, inne kwa¶ne owoce
Najgorsze po³±czenia
Polegaj± na jednoczesnym spo¿ywaniu bia³ka z wêglowodanami i s± niebezpieczne dla zdrowia. Oto oÂne.
Miêso — Pieczywo, kasze, ziemniaki, cukier, miód
Chleb — wszystkie bia³ka, owoce, cukry
Zielone warzywa – mleko
Jaja — mleko, skrobia, s³odycze, kwa¶ne produkty
T³uszcze zwierzêce – wszystkie bia³ka
Ro¶liny zbo¿owe – wszystkie bia³ka, s³odycze, mleko
Jak je¶æ, czyli kawa na ³awê
Powy¿sze wyliczenia mog± wydawaæ siê skomplikowane, st±d podajemy przyk³ady prawid³owo skomponowanych posi³ków.
-Stek z gotowanymi warzywami
-Ryba z marchewk±
-Jaja sadzone z sa³atk± warzywn±
-Ser ¿ó³ty z pomidorem, papryk± i kiszonym ogórkiem
- Szynka ze szparagami
-Chleb z sa³atk± warzywn±
-kasza z gulaszem warzywnym
-ziemniaki z warzywami z wody
-ry¿ z warzywami
-makaron z warzywami w sosie pomidorowym
Ile nale¿y je¶æ?
Kiedy zapyta³em prof. Tombaka, ile nale¿y je¶æ – z wdziêkiem odpar³, ¿e im mniej, tym lepiej. Od umiarkowanego jedzenia jeszcze nikt nie umar³, ludzie choruj± i umieraj± z przejedzenia.
U wiêkszo¶ci z nas ¿o³±dek rozci±gniêty jest do nienaturalnych rozmiarów, jemy 5 do 10 razy wiêcej, ni¿ potrzebuje tego nasz organizm. Ten organizm usi³uje ¿yæ wed³ug zakodowanych praw natury, my na okr±g³o uczymy go ob¿arstwa i lenistwa.
-Jak przerwaæ ten b³êdny kr±g?
-Zrezygnowaæ ze stereotypu, ¿e dobry obiad polega na tym, ¿eby na talerzu by³ kawa³ t³ustej ³opatki, ogromna ilo¶æ ziemniaków i surówka. Ile¿ przyjemniej zje¶æ kawa³ek gotowanego kurczaka, trochê brukselki, marchewki i kiszony ogórek.
-Czy lepiej zrobiæ to zdecydowanie i nagle?
-Wszystkim czytelnikom moich ksi±¿ek zalecam stopniowe przechodzenie na dietê rozdzieln±. Zacznijcie od codziennego wypicia dwóch szklanek naturalnego soku dziennie. Do obiadów dodawajcie coraz wiêcej warzyw i sa³atek. W ci±gu trzech miesiêcy odchod¼cie od du¿ej ilo¶ci miês. Ka¿dy posi³ek poprzedzajcie sokiem. Zacznijcie na ¶niadania spo¿ywaæ warzywa i owoce, na obiad surówki, sa³atki, kasze z mas³em lub gotowane warzywa. Na kolacjê surówki, bia³y ser, ryby, jaja. Je¶li w ci±gu dnia odczuwacie g³ód, jedzcie suszone owoce zim±, latem czere¶nie, truskawki, ¶liwki, arbuzy, gruszki. Kiedy takie jedzenie bêdzie wam coraz bardziej smakowaæ, zaczniecie wracaæ do zdrowia.
Czy istnieje dieta cud?
Lepiej byæ szczup³ym ni¿ oty³ym. Tylko dlaczego droga do tego jest tak trudna i rzadko skuteczna. Odmawiamy sobie posi³ków i przyjemno¶ci, zrzucamy po parê kilo, jeste¶my wci±¿ g³odni i ze z³o¶ci zaczynamy znowu je¶æ?
-Wszystkie diety odchudzaj±ce s± trudne do przestrzegania. Dlatego na rynku pojawi³y siê ró¿norodne preparaty farmaceutyczne, które zamiast nas maj± zrzuciæ zbêdne kilogramy. Po dwóch, trzech miesi±cach ich stosowania wracamy do nadwagi, nie zdaj±c sobie sprawy ze szkód, jakie ponios³y w±troba, trzustka czy ¿o³±dek.
-A co z modnymi sposobami, polegaj±cymi na ³±czeniu diety 1000 kalorii i æwiczeñ na si³owni?
-Jak piszê w swojej ksi±¿ce, taka metoda przypomina bicie batem ledwo ¿ywego od ciê¿kiej pracy konia, który ju¿ nie ma si³, a ci±gle go bij±. Nie by³o i nie ma diet cud.
-To co zostaje puszystym?
-Oty³o¶æ to nie tylko niezgrabna figura, to ciê¿ka choroba, któr± trzeba leczyæ d³ugo i cierpliwie. Najwa¿niejsze, by zrozumieæ, ¿e prawdziw± przyczyn± nadwagi i oty³o¶ci s± nasze z³e przyzwyczajenia, na³ogi i b³êdy w komponowaniu pokarmów.
-Jakie?
-Przyzwyczajenie do szybkiego jedzenia, przyzwyczajenie do picia podczas posi³ków, przyzwyczajenie do jedzenia produktów m±cznych i s³odyczy, przyzwyczajenie do wadliwego ³±czenia pokarmów, przyzwyczajenie do le¿enia po jedzeniu, przyzwyczajenie do siedz±cego trybu ¿ycia, przyzwyczajenie do jedzenia podczas ogl±dania telewizji i jedzenia w stanach podenerwowania, przyzwyczajenie do jedzenia przed snem lub w nocy, przyzwyczajenie do jedzenia produktów rafinowanych, z puszki, konserwowanych, wêdzonych. Proszê zobaczyæ, ile razy u¿yli¶my s³owa: przyzwyczajenie!
Czy mo¿na odbudowaæ prawid³owe trawienie?
Mo¿na i w tym celu prof. Micha³ Tombak zaleca przeprowadzenie kuracji imbirowej, wywodz±cej siê ze tradycji medycyny tybetañskiej. Kuracja jest prosta i zaleca siê j± szczególnie osobom starszym.
W niedu¿ym naczyniu nale¿y rozetrzeæ 4 ³y¿ki sto³owe sproszkowanego imbiru i zmieszaæ je ze 150 g przetopionego mas³a. Po uzyskaniu jednolitej masy naczynie przykrywamy i odstawiamy w ch³odne miejsce. Mieszankê nale¿y spo¿ywaæ przed ¶niadaniem przez dziesiêæ dni w nastêpuj±cej ilo¶ci.
Pierwszy dzieñ: pó³ ³y¿eczki od herbaty
Drugi dzieñ: 1 ³y¿eczka
Trzeci dzieñ: 1,5 ³y¿eczki
Czwarty dzieñ: 2 ³y¿eczki
Pi±ty dzieñ: 2,5 ³y¿eczki
Szósty dzieñ: 2,5 ³y¿eczki
Siódmy dzieñ: 2 ³y¿eczki
Ósmy dzieñ: 1,5 ³y¿eczki
Dziewi±ty dzieñ: 1 ³y¿eczka
Dziesi±ty dzieñ: 0,5 ³y¿eczki
Co dalej?
No w³a¶nie, co dalej?
-Po kuracji nale¿y zacz±æ prawid³owo ³±czyæ produkty, rezygnowaæ z pokarmów konserwowanych i przetworzonych, oraz stopniowo obci±¿aæ organizm wysi³kiem fizycznym. Mam tu na my¶li spacery, które powinny osi±gn±æ od 5 do 10 km dziennie.
-Co wtedy?
-W ci±gu sze¶ciu miesiêcy schudniecie Pañstwo od 10 do 20 kg, t³uszcz zamieni siê w miê¶nie, skóra bêdzie g³adka i bez zmarszczek, znikn± podbródek i obwis³y brzuch, a z oty³ego Smakosza zostanie tylko nazwisko...
Dieta kontra nowotwory!
Czy profilaktyka raka za pomoc± zdrowego od¿ywiania jest mo¿liwa?
Zasada jest prosta — t³umaczy Micha³ Tombak. Po pierwsze, pokarm nie mo¿e zawieraæ substancji rakotwórczych. Po drugie, w jedzeniu powinny znajdowaæ siê substancje, które chroni± przed rakiem.
-Nadmiar t³uszczu i miêsa sprzyja przemianie zdrowych komórek w rakowe. Szczególnym zagro¿eniem s± produkty wêdzone, takie jak kie³basy, szynki, polêdwice, boczki, ryby wêdzone “na zimno”. Przypominam, ¿e w 50 g kie³basy wêdzonej znajduje siê nieraz taka sama ilo¶æ substancji rakotwórczych, jak w dymie z paczki papierosów, lub powietrzu, które mieszkaniec du¿ego miasta wdycha w ci±gu 4 dni.
-Czy istnieje jaka¶ specjalna dieta przeciwrakowa?
-Tak: mniej je¶æ. Zwiêkszyæ spo¿ycie marchwi, czerwonej papryki, pietruszki, szpinaku i broku³ów. W zimie nale¿y je¶æ wiêcej kiszonej kapusty i owoców cytrusowych. Niedocenione kasze, ro¶liny str±czkowe oraz buraki, które zawieraj± du¿o selenu. Chcia³bym podkre¶liæ, ¿e ¿adna dieta nie daje pe³nej obrony przed rakiem, ale za jej pomoc± mo¿emy w du¿ym stopniu siê przed nim zabezpieczyæ. Bo wychodzi na to, ¿e przy pomocy widelca i ³y¿ki kopiemy sobie grób.
Zapisane
Infinite love is the only truth, everything else is illusion...
Barbarax
Nowy u¿ytkownik
Wiadomo¶ci: 33
Odp: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
«
Odpowiedz #11 :
Styczeñ 02, 2010, 13:18:40 »
Ca³a prawda o grypie
Naukowcy s± w tej chwili zgodni, ¿e najbardziej skuteczn± metod± walki z gryp± jest immunizacja czyli wzmocnienie uk³adu odporno¶ciowego, a nie chemioprofilaktyka.
System odporno¶ciowy organizmu stanowi naturaln± obronê przed chorobotwórczymi mikroorganizmami (bakteriami, wirusami, grzybami).
Sprawnie dzia³aj±cy uk³ad immunologiczny sam radzi sobie z zagro¿eniem. [/u]Pierwsza reakcja immunologiczna (nazywana jest nieswoistym mechanizmem obronnym) jest na ogó³ taka sama wobec wszystkich intruzów: uaktywniane s± makrofagi, które niszcz± obce komórki, które wtargnê³y do organizmu. Makrofagi - podstawowe komórki odporno¶ciowe odpowiedzialne s± za os³abienie, rozpuszczenie, poch³oniêcie, strawienie - wyeliminowanie patogenu. Je¿eli makrofagi natrafiaj± na szczególnie agresywnego intruza przedstawiaj± go bardziej wyspecjalizowanym komórkom odporno¶ciowym - limfocytom T i B. To tzw druga linia obrony immunologicznej.
Tak wiêc, w wiêkszo¶ci infekcji wystarczy wzmacniaæ uk³ad odporno¶ciowy i pozwoliæ mu na dzia³anie. Proste.
Niestety zdarzaj± siê wirusy zaburzaj±ce wspó³pracê poszczególnych komórek uk³adu immunologicznego. Tak dzieje siê w przypadku zbyt silnego pobudzenia systemu odporno¶ciowego np. na skutek zara¿enia organizmu wirusem grypy H5N1 lub H1N1. Zdezorientowany organizm mo¿e reagowaæ zbyt gwa³townie. Mo¿e doj¶æ do nadmiernej produkcji cytokin (reakcja hypercytokinemii TNF i IL-6) i powstania silnego stanu zapalnego.
Podejrzewa siê, ¿e podobny mechanizm dzia³ania mia³ wirus nies³awnej hiszpanki z pocz±tków XX wieku.
Dlatego niezwykle wa¿nym jest aby, zabezpieczaj± si ê przed atakiem wirusa H1N1, wzmacniaæ system odporno¶ciowy i jednocze¶nie redukowaæ czynniki inicjuj±ce stany zapalne tj cytokiny IL6 i TFN.
Najwa¿niejsza profilaktyka i sprawny uk³ad odporno¶ciowy.
Istnieje szereg naturalnych preparatów przewy¿szaj±cych swoj± skuteczno¶ci± tamiflu i jednocze¶nie pozbawione jego wysoce niekorzystnych dzia³añ ubocznych.
Produkty te s± ogólnodostêpne w aptekach i sklepach zielarski. Bez recepty. Bez poparcia potentatów farmaceutycznych. Bez agresywnej pracy przedstawicieli medycznych. Bez ogromnych kampanii reklamowych i rozg³osu. Produkty naturalne - np. zio³a od pokoleñ polecane w medycynie ludowej. Preparaty tanie, od lat propagowane przez naturopatów.
Warto w aptekach lub sklepach zielarskich zapytaæ i zaopatrzyæ siê w jeden z nastêpuj±cych preparatów:
colostrum, produkty z betaglukanem, sok z aloesu, witaminê C czy srebro koloidalne.
Colostrum
- zawiera bardzo du¿e ilo¶ci immunoglobulin, które s± proteinami funkcjonuj±cymi na zasadzie przeciwcia³. Rola, jak± odgrywaj± w colostrum immunoglobuliny sprowadza siê przede wszystkim do utrzymania odpowiedniej równowagi ca³ego systemu odporno¶ciowego cz³owieka oraz ochrony organizmu ludzkiego przed wirusami, bakteriami, grzybami i dro¿d¿ami. Ponadto badania naukowe wykaza³y ¿e Colostrum w znacznym stopniu zmniejsza wydzielanie cytokin typu TNF i IL6
Beta glukan 1,3/1,6D
- preparat silnie stymuluj±cy uk³ad odporno¶ciowy, wzmacnia odpowied¼ immunologiczn± g³ównie poprzez siln± stymulacjê makrofagów.
Sok z aloesu
- dziêki zawarto¶ci polisacharydów o du¿ej masie cz±steczkowej wykazuje dzia³anie immunomoduluj±ce.
Czosnek
- wykazuje dzia³anie wirusobójcze, hamuje wytwarzanie przez komórki odporno¶ciowe cytokin typu TNF .
Zielona herbata
- wykazuje silne dzia³anie antywirusowe porównywalne do Tamiflu. Katechiny zawarte w herbacie obni¿aj± produkcjê cytokin TNF. Jest inhibitorem neuroamidazy, powoduj±c hamowanie replikacji wirusa.
Kurkuma
- obni¿a produkcjê cytokin typu TNF-a. Badania wykazuj±, ¿e jest ona bardzo skuteczna w zapobieganiu hypercytokinemii (500 - 4000 mg).
Wyci±g z li¶cia oliwki
- zawiera kwas elenolikowy, który wykazuje silne dzia³anie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Stymuluje równie¿ system odporno¶ciowy poprzez zwiêkszenie liczby limfocytów T.
Korzeñ lukrecji
- wykazuje dzia³anie przeciwwirusowe.
Lebiodka pospolita
(Oreganum vulgare), olej z oregano wykazuje silne w³a¶ciwo¶ci wirusobójcze. W badaniach in vitro na wirusach grypy ptasiej wykazano jego skuteczno¶æ w 99%. W po³±czeniu z zielem tymianku wykazuje silniejsze w³a¶ciwo¶ci antyseptyczne ni¿ fenol.
Olejek tymiankowy
- najczê¶ciej stosowany do dezynfekcji jamy ustnej i gard³a.
Eukaliptus
- wykazuje dzia³anie antyseptyczne
Srebro koloidalne.
Jednym z najskuteczniejszych ¶rodków, na który ¿aden wirus nie jest siê w stanie uodporniæ, jest srebro. Do bezpo¶redniego spo¿ycia przez ludzi srebro przygotowuje siê w postaci koloidu (roztwór mikrocz±steczek srebra w wodzie).
W roku 2006 przebadano in vitro preparat srebra koloidalnego o stê¿eniu 10PPM przeciwko wirusowi ptasiej grypy H5N1. Wyniki testów laboratoryjnych in vitro wykaza³y skuteczno¶æ preparatu w zwalczaniu tego wirusa. Nastêpnie, aby okre¶liæ skuteczno¶æ preparatu w leczeniu ptasiej grypy u organizmów ¿ywych, wykonano badania na zainfe-kowanych wirusem H5N1 myszach. Te badania równie¿ wykaza³y wysok± skuteczno¶æ srebra koloidalnego.
Koloidy takie dostêpne s± we wszystkich aptekach albowiem stosowane s± oprócz opisanego zastosowania na szereg innych dolegliwo¶ci wywo³anych wirusami, bakteriami czy grzybami.
B±d¼ bezpieczny. B±d¼ przygotowany.
Stosuj±c odpowiedni± profilaktykê - dobr± dietê uzupe³nion± w suplementy diety zawieraj±ce substancjê wzmacniaj±ce nasz system odporno¶ciowy mo¿na, skutecznie i natychmiast, chroniæ siebie i swoj± rodzinê przed zagra¿aj±c± pandemi± grypy.
http://www.eioba.pl/a115399/cala_prawda_o_grypie
«
Ostatnia zmiana: Styczeñ 30, 2010, 19:25:11 wys³ane przez Barbarax
»
Zapisane
Barbarax
Nowy u¿ytkownik
Wiadomo¶ci: 33
Odp: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
«
Odpowiedz #12 :
Styczeñ 09, 2010, 00:12:04 »
Colostrum
Colostrum
w naturalnej formie to zawiesisty, ¿ó³ty p³yn produkowany przez gruczo³y mlekowe matki podczas pierwszych godzin laktacji
. Nastêpnie pod wp³ywem odpowiednich hormonów rozpoczyna siê w³a¶ciwa laktacja.
Colostrum zwane w jêzyku polskim siar±,
jest pierwszym pokarmem noworodka. Czyste colostrum mo¿na uzyskaæ tylko w ci±gu sze¶ciu godzin od narodzin. Tylko colostrum krowie zawiera wszystkie czynniki odporno¶ciowe i czynniki wzrostu, jakie znajdujemy w colostrum innych ssaków. Dlatego mo¿e byæ u¿ywane przez wszystkie inne ssaki ³±cznie z lud¼mi.
W sk³ad colostrum wchodz± cenne dla organizmu ludzkiego substancje czynne:
1. Immunoglobuliny
– proteiny odpowiedzialne za odporno¶æ i funkcjonuj±ce jako przeciwcia³a. Immunoglobulina G (IgG) neutralizuje bakterie i toksyny znajduj±ce siê we krwi i systemie limfatycznym; immunoglobulina M (IgM) wychwytuje z zewn±trz i wi±¿e wirusy znajduj±ce siê w uk³adzie kr±¿enia; immunoglobuliny D i E (IgD i IgE) przenosz± substancje z krwi i aktywuj± dzia³anie przeciwalergiczne. W sk³ad wysokiej jako¶ci colostrum wchodzi minimum 16% immunoglobulin;
2. Laktoferryna
– proteina transportuj±ca ¿elazo do czerwonych cia³ek krwi i pomagaj±ca w pozbyciu siê wirusów i szkodliwych bakterii.
3. Czynnik wzrostu
– stymuluj±cy prawid³owy wzrost i wspomagaj±cy leczenie starych zranieñ skóry, miê¶ni i innych tkanek. Czynnik wzrostu wspomaga te¿ spalanie t³uszczu u osób stosuj±cych dietê odchudzaj±c±.
4. Hormon wzrostu
– spowalniaj±cy proces starzenia siê organizmu.
5. Leukocyty
– bia³e cia³ka krwi pobudzaj±ce produkcjê interferonu – proteiny, która powstrzymuje wirusy przed reprodukcj±.
6. Enzymy
– colostrum zawiera trzy enzymy o w³a¶ciwo¶ciach utleniaj±cych bakterie.
7. Witaminy B1, B2, B6, B12, E, A, C.
http://www.suplementydiety.pl/produkt.php?id=10#odporno%C5%9B%C4%87
http://pl.wikipedia.org/wiki/Siara
http://www.doz.pl/czytelnia/a1362-Colostrum_czyli_mlodziwo_8211_chirurg_plastyczny_bez_skalpela
http://www.doz.pl/czytelnia/a1416-Colostrum_8211_naturalny_sposob_opozniania_starzenia_sie
http://www.sklep.vilcacora.info.pl/sklep,214,,,03,,pl-pln,173143,0.html
http://www.suplementydiety.pl/index.php?id=10#powstaje
http://www.herbapis.nazwa.pl/catalog/product_info.php/products_id/292
http://colostrum.pl/
Beta glukan 1,3 / 1,6 D
Beta-glukan to naturalny zwi±zek nale¿±cy do grupy polisacharydów. Stanowi on sk³adnik budulcowy ¶cian komórkowych dro¿d¿y, grzybów i zbó¿, np. owsa i jêczmienia.
Beta-glukan wykazuje w³a¶ciwo¶ci pobudzaj±ce uk³ad odporno¶ciowy. Jego dzia³anie polega na aktywacji makrofagów (komórek odpowiedzialnych za fagocytozê, czyli „po¿eranie” bakterii i innych drobnoustrojów chorobotwórczych). Dziêki tej specyficznej substancji nastêpuje mobilizacja si³ obronnych organizmu do walki z infekcj±.
http://www.immunoup.pl/co-to-jest-beta-glukan?PHPSESSID=d89794deb930d984b22e0266c5607679
Beta glukan to substancja aktywizuj±ca pracê ludzkiego uk³adu odporno¶ciowego.
Ju¿ w 72 godziny po rozpoczêciu kuracji w pe³ni mobilizuje uk³ad odporno¶ciowy i organizm rozpoczyna walkê z chorob±. Czysto¶æ Beta glukanu 1,3 /1,6 D jest potwierdzona przez niezale¿ne laboratorium Szwajcarskiego Instytutu Technologii w Zurichu.
Wspomaga konwencjonalne leczenie nowotworów. Pobudza szpik kostny do produkcji bia³ych krwinek wyniszczonych radio- i chemioterapi±. Dobroczynnie wp³ywa na uk³ad immunologiczny. Wzmaga odporno¶æ organizmu na dzia³anie bakterii, wirusów, grzybów i paso¿ytów.
Dzia³anie beta-1,3/1,6-glukanu jako suplementu diety i ¶rodka wspomagaj±cego leczenie zosta³o czê¶ciowo rozszyfrowane. Wed³ug najnowszych badañ najwa¿niejsza jest zdolno¶æ beta-1,3/1,6-glukanu do bezpo¶redniego uaktywniania bardzo wa¿nych komórek uk³adu odporno¶ciowego cz³owieka – makrofagów, zwanych te¿ komórkami uk³adu fagocytarnego. Sprawnie dzia³aj±cy uk³ad immunologiczny jest w stanie usun±æ prawie wszystkie zagro¿enia dla zdrowia pochodz±ce zarówno ze ¶rodowiska zewnêtrznego, jak i z samego organizmu. Nie wszystkie osoby poddane niekorzystnym czynnikom zewnêtrznym, nawet tak ekstremalnym, jak du¿a dawka promieniowania rentgenowskiego, zachoruj± na nowotwór. Równie¿ nie wszystkie osoby posiadaj±ce gen obarczony odpowiedzialno¶ci± za wyst±pienie nowotworu choruj± na ten rodzaj raka. Kluczem do rozwik³ania tej zagadki jest najprawdopodobniej fenomen silnego uk³adu immunologicznego, który potrafi skutecznie broniæ organizmu przed wszelkimi zagro¿eniami. Problemy zdrowotne zaczynaj± siê dopiero wtedy, gdy os³abiony lub uszkodzony zostanie uk³ad immunologiczny. Organizm staje siê wtedy mniej odporny na choroby infekcyjne, nowotworowe i procesy przedwczesnego starzenia siê. A zdarza siê równie¿, ¿e w niektórych chorobach, bywa ca³kiem bezbronny.
http://www.suplementydiety.pl/index.php?id=11
http://www.i-apteka.pl/product-pol-2351-BETA-GLUKAN-x-30-kaps-.html
http://www.doz.pl/leki/p262-Beta_Glukan
http://apteka.mediweb.pl/c1832,preparaty-zawierajace-beta-glukan.html
http://www.laboratoriumurody.pl/forum/beta-glukan,t486.html
http://www.shiitake.pl/ARTYK/art-betaglukan.htm
http://apteka-internetowa.herbalek.pl/beta-glukan-kapsulek-p-128.html
http://www.herbapis.nazwa.pl/catalog/product_info.php/products_id/750
http://www.domzdrowia.pl/39366,beta-glukan-1-3-1-6-d-30-kapsulek-30-kapsulek-gratis.html
http://www.skapiec.pl/site/cat/2309/comp/315157
http://www.ibg.pl/opis/Beta%20Glukan/267/
«
Ostatnia zmiana: Styczeñ 29, 2010, 18:06:06 wys³ane przez Barbarax
»
Zapisane
Barbarax
Nowy u¿ytkownik
Wiadomo¶ci: 33
Odp: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
«
Odpowiedz #13 :
Styczeñ 17, 2010, 10:06:15 »
Ashton, John, Ashton, Suzy - "Czekolada jest zdrowa"
Uwaga! Radosne wie¶ci dla ³asuchów!
Rozdzieramy foliê kryj±c± w sobie tabliczkê czekolady i ogarnia nas b³ogo¶æ na my¶l o cudownej, rozp³ywaj±cej siê w ustach s³odyczy. Poddajemy siê pokusie i … w tym samym momencie ogarniaj± nas wyrzuty sumienia! Bo czekolada tuczy, bo uchodzi za niezdrow±… Nieprawda!
Ksi±¿ka zawiera doniesienia z najnowszych badañ dietetyków.
Wniosek z nich brzmi: czekolada jest korzystna dla organizmu i bardzo potrzebna!
Okazuje siê, ¿e s³odki przysmak zawiera przeciwutleniacze, magnez potrzebny uk³adowi nerwowemu, ¿elazo konieczne do produkcji czerwonych krwinek, wiele witamin i wapñ chroni±cy ko¶ci. A przede wszystkim: czekolada obfituje w substancje podnosz±ce poziom endorfin, czyli hormonów szczê¶cia!
Do wzrostu masy cia³a przyczynia siê natomiast w znacznie mniejszym stopniu ni¿ inne przek±ski! Ksi±¿ka, o bok wiarygodnych faktów naukowych, zawiera przesympatyczne omówienie roli czekolady w naszym ¿yciu. Czym jest „czekoladowy tryb ¿ycia” i co ten wyj±tkowy s³odycz ma wspólnego z romantyzmem? Co wiemy o jego bogatej historii? Ksi±¿ka idealnie nadaje siê do wieczorne j lektury w miêkkim fotelu – obowi±zkowo z czekoladkami pod rêk±!
http://www.kdc.pl/czekolada-jest-zdrowa_p1851658.html
Historia Czekolady
D³uga droga prowadzi do uzyskania finalnego produktu, jakim jest tabliczka pysznej czekolady.
Pocz±tki czekoladowych dziejów splataj± siê z okresem ¶wietno¶ci Majów, zamieszkuj±cych terytorium wspó³czesnego Meksyku. Majowie lubowali siê w aromatycznym, mocno przyprawionym, gorzkim napoju, sporz±dzanym z nasion kakaowca: pili go na zimno i na ciep³o oraz stosowali podczas swych rytualnych obrzêdów. Od Majów zwyczaj przyrz±dzania i picia czekolady przejêli Aztekowie. Swoje receptury wzbogacali ró¿norodnymi sk³adnikami: papryk±, wanili±, p³atkami kwiatów.
Same ziarna kakaowca cenione by³y przez nich tak bardzo, ¿e sta³y siê wówczas ¶rodkiem p³atniczym.
Aztekowie, podobnie jak ich poprzednicy, wykorzystywali czekoladowy napój podczas swoich uroczysto¶ci religijnych, a jego zagorza³ym wielbicielem by³ sam Montezuma – w³adca Azteków, dla którego czekolada by³a owym „pokarmem bogów”, „boskim napojem”*, dodaj±cym energii, wigoru – afrodyzjakiem wrêcz...
Do Europy nasiona kakaowca sprowadzili Hiszpanie w XVI wieku. Hiszpañscy konkwistadorzy, z Hernánem Cortésem na czele, odebrali pokonanym Aztekom nie tylko tradycyjne z³oto, ale i „br±zowe” – ziarna kakaowca. Pocz±tkowo, gorzki czekoladowy napój nie by³ zbyt popularny w Europie, ale po dodaniu do niego cukru ca³kowicie zmieni³ swoje oblicze i zdoby³ uznanie ludno¶ci kontynentu. W XVII wieku czekolada pojawi³a siê we Francji, gdzie delektowano siê ni± pocz±tkowo tylko na dworach i w¶ród arystokracji: w postaci gor±cego napoju i wykwintnych pralin, które po raz pierwszy pojawi³y siê na stole Ludwika XIV.
Czekolada w postaci sta³ej (bloku), nie za¶ syc±cego napoju (czy wspomnianych ju¿ pralinek), powsta³a dopiero w XIX wieku – pierwsz± jej tabliczkê wyprodukowano w Szwajcarii. W tym kraju równie¿, opracowano now± recepturê czekolady, ³±cz±c kakao z mlekiem w proszku, co pozwoli³o na uzyskanie, maj±cej rzesze zwolenników na ca³ym ¶wiecie – czekolady mlecznej. W³oska innowacja w dziedzinie czekolady, polega³a za¶ na dodawaniu do niej ró¿nych przysmaków, takich jak orzechy, rodzynki czy migda³y.
Czekolada – etymologia s³owa
Pochodzenie s³owa czekolada nie jest do koñca wyja¶nione. Czê¶æ ¼róde³ podaje, ¿e nazwa pochodzi od s³ów xococ, czyli kwa¶ny i átl – woda (i wywodzi siê z jêzyka náhuatl, którym pos³ugiwano siê w regionie ¶rodkowo-zachodniego Meksyku).
Wedle innych ¼róde³ s³owo pochodzi z jêzyka Majów, gdzie chokolhaa oznacza dos³ownie p³yn lub gor±cy napój.
*Sk±d okre¶lenia boski napój czy pokarm bogów, nadawane czekoladzie? Otó¿ ³aciñska nazwa, nadana drzewu kakaowca, brzmi Theobroma cacao i (pomijaj±c wyraz cacao), wywodzi siê od s³ów theo (bóg) i broma (pokarm).
http://www.wedelpijalnie.pl/historia/historia_czekolady/55
Czekolada a zdrowie
Czekoladzie przypisuje siê zarówno dobre, jak i niekorzystne w³a¶ciwo¶ci.
Czekolada jest produktem bardzo z³o¿onym, z chemicznego punktu widzenia.
W jej sk³ad wchodz±:
*
Wêglowodany
- podstawowe ¼ród³o energii dla organizmu cz³owieka, zw³aszcza dla mózgu.
*
Magnez
- bêd±cy budulcem zêbów i ko¶ci, wspomagaj±cy przewodnictwo komórek nerwowych i procesy trawienne.
*
T³uszcze ro¶linne
- obni¿aj±ce poziom "z³ego cholesterolu".
*
¯elazo
- bêd±ce niezbêdnym czynnikiem produkcji czerwonych krwinek, rozprowadzaj±cych tlen po ca³ym organizmie.
*
Cynk i selen
- wp³ywaj±cy na podniesienie poziomu endorfin, substancji redukuj±cych poziom stresu.
*
Teobromina
- dzia³aj±ca pobudzaj±co na pracê nerek, stymuluj±ca o¶rodkowy uk³ad nerwowy.
*
Fenyloetyloamina
- bêd±ca jedn± z endorfin.
*
Wapñ i bia³ko
- stanowi±ce budulec ko¶ci, wzmacniaj±ce uk³ad odporno¶ciowy.
*
Flawonoidy
- powoduj±ce zwiêkszenie odporno¶ci na infekcje, reguluj±ce w³a¶ciwe napiêcie miê¶ni i naczyñ krwiono¶nych.
* Poza tym, czekolada zawiera
witaminy B6, B2, A, E, B3, B12, kwas foliowy i kofeinê.
Ju¿ Aztekowie przekonali siê o zdrowotnych w³a¶ciwo¶ciach czekolady. Wojownikom podawano czekoladê na wzmocnienie si³ witalnych, a ¶wie¿o po¶lubionym ma³¿onkom, dla animuszu. Lek przeciwko biegunce przyrz±dzano z kakao i zmielonych ko¶ci Azteków.
Niegdy¶ spo¿ywana w postaci napoju, czekolada by³a stosowana przez lekarzy jako panaceum na liczne dolegliwo¶ci.
Czekolada niew±tpliwie jest ¼ród³em wielu witamin i minera³ów, np. jedna tabliczka czekolady zapewnia 20- Czekolada w ró¿nych postaciach 25 % dziennego zapotrzebowania na magnez i wapñ. Przeciwdzia³anie chorobom uk³adu sercowo-naczyniowego wynika z zawarto¶ci du¿ej ilo¶ci miedzi w ciemnej czekoladzie. Mo¿e ona jednak powodowaæ uczucie zgagi.
Czynne substancje zawarte w czekoladzie, jak kofeina, teobromina i teofilina, s± pochodnymi metyloksantyny. Teobromina jest najwa¿niejszym alkaloidem czekolady. Stanowi ona 2% masy ziarna kakaowego. W tabliczce czekolady jest jej oko³o 200 mg. Wykazuje ona niewielki, korzystny, "krzepi±cy" wp³yw na umys³. Chocia¿ jej stê¿enie jest niewielkie, ma ona w³a¶ciwo¶ci moczopêdne. W ¶ladowych ilo¶ciach wystêpuje tak¿e teofilina. Zawarto¶æ kofeiny w tabliczce czekolady, stanowi zaledwie jedn± czwart± ilo¶ci kofeiny zawartej w fili¿ance kawy, a mimo to, stymuluje ona uk³ad nerwowy.
Obecno¶æ kofeiny i teobrominy w ziarnach kakaowca mog± powodowaæ uzale¿nienie. Naukowcy dowiedli, ¿e Czy uzale¿nia? czekolada zawiera substancje przypominaj±ce zwi±zki chemiczne, obecne w li¶ciach marihuany. Ich dzia³anie jest takie, jak cz±steczek przenosz±cych sygna³y w komórkach mózgu (neuroprzeka¼niki). W ziarnach kakaowca obecne s± tak¿e alkaloidy, oddzia³uj±ce na komórki nerwowe, do których nale¿± miêdzy innymi morfina, kofeina, kokaina, atropina i chinina. Zwi±zki te, poprawiaj±ce samopoczucie konsumenta, odkryto tak¿e w winie, piwie i likierach. Zdaniem naukowców, same alkaloidy nie powoduj± jednak uzale¿nienia. Aromat ziaren kakaowca i s³odki smak s± odpowiedzialne za to, ¿e nie mo¿na siê oprzeæ tabliczce czekolady.
Coraz wiêcej badañ potwierdza fakt, ¿e wyroby czekoladowe mog± mieæ bardzo dobry wp³yw na zdrowie cz³owieka.
Dla ludzi dbaj±cych o liniê albo cukrzyków, informacja, ¿e czekolada wpêdza w na³óg, na pewno nie jest najlepsza. Jednak osoby zdrowe nie musz± siê obawiaæ wp³ywu czekolady na zdrowie. Kakao nie niszczy tkanki mózgowej, tak jak alkohol i narkotyki.
Z kardiologicznego punktu widzenia, zbawienne skutki maj± zawarte w czekoladzie flawonoidy: katechina, epikatechina i procyjanidyna. Maj± one podobne dzia³anie do tych, wystêpuj±cych w czerwonym winie i zielonej herbacie. Obni¿aj± ryzyko zmian mia¿d¿ycowych, zapobiegaj± zakrzepom krwi, zmniejszaj± napiêcie miê¶ni otaczaj±cych têtnice, co z kolei zapobiega ich twardnieniu. Te naturalne przeciwutleniacze powoduj±, ¿e t³uszcz zawarty w czekoladzie nie je³czeje, w zwi±zku z tym w procesie produkcji nie u¿ywa siê substancji przeciwdzia³aj±cych reakcjom utleniania.
Wyniki analiz, przedstawione Europejskiemu Towarzystwu Kardiologicznemu ¶wiadcz±, i¿ zawarte w ziarnach kakao polifenole poprawiaj± pracê uk³adu kr±¿enia. Zwi±zki te dzia³aj± rozkurczaj±co na naczynia krwiono¶ne, u³atwiaj±c przep³yw krwi, neutralizuj±c dzia³anie tzw. z³ego cholesterolu i zapobiegaj±c powstawaniu blokuj±cych naczynia skrzepów.
Spo¿ywanie dziennie oko³o jednej trzeciej tabliczki gorzkiej czekolady chroni przed chorobami serca.
Zawarte w wyrobach kakaowych oko³o 600 substancji chemicznych, chroni± organizm przed rakiem, chorobami serca, pobudzaj± uk³ad odporno¶ciowy, ³agodz± bóle reumatyczne i przeciwdzia³aj± ³agodnej depresji.
Dowiedziony przez lekarzy jest fakt, ¿e czekolada zarówno wzmaga stany euforii, jak i dzia³a uspokajaj±co. Czekoladowy przysmak Wynika to ze zwi±zku ze wspomnieniami z dzieciñstwa, kiedy czekolada by³a nagrod± i kojarzy³a siê z poczuciem bezpieczeñstwa.
Czekolada jest doskona³ym ¼ród³em t³uszczu, wêglowodanów, bia³ek i b³onnika. Jej warto¶æ energetyczna wynosi oko³o 500 kcal/100 g.
Spo¿ywanie czekolady wskazane jest, dla osób intensywnie uprawiaj±cych sport i wykonuj±cych ciê¿k± pracê fizyczn± lub umys³ow±. Jej niektóre sk³adniki dzia³aj± jak ³agodne ¶rodki pobudzaj±ce.
Zawarte w czekoladzie cukry proste, stanowi±ce dobre po¿ywienie dla mózgu i magnez wspomagaj±cy przewodnictwo nerwowe, s± pomocne podczas d³ugotrwa³ego wysi³ku intelektualnego.
Ju¿ w XVI wieku zorientowano siê, ¿e podstawowym minusem zbyt czêstego picia czekolady jest nadmierny przyrost wagi oraz psucie siê zêbów. Lekarze upatruj± szkodliwo¶æ czekolady, przede wszystkim w utracie Wiórki czekoladowe apetytu na inne produkty potrzebne w diecie. Daje siê to zauwa¿yæ szczególnie u ludzi m³odych, przedk³adaj±cych czekoladê nad owoce i warzywa. Niedobór tych ostatnich wywo³ywa³ niekiedy problemy z cer± i pojawienie siê tr±dziku. U osób uczulonych nadmiar s³odko¶ci mo¿e wywo³ywaæ bóle migrenowe. U kobiet, cierpi±cych na zespó³ napiêcia przedmiesi±czkowego, mo¿e pogorszyæ samopoczucie. Nadmierne spo¿ycie czekolady mo¿e tak¿e spowodowaæ dolegliwo¶ci przewodu pokarmowego. Czekolada, uboga w b³onnik, mo¿e wywo³ywaæ zaparcia. Sole kwasu szczawiowego, zawarte w czekoladzie, mog± odk³adaæ siê w organizmie w postaci kamieni nerkowych. Dlatego osoby z chorobami nerek i pêcherza moczowego powinny zrezygnowaæ z jedzenia czekolady.
Japoñscy naukowcy natomiast odkryli, ¿e czekolada zawiera substancje zapobiegaj±ce próchnicy.
Znaczne spo¿ycie czekolady, ze wzglêdu na poka¼n± liczbê kalorii zawartych w tabliczce mo¿e doprowadziæ do wzrostu masy cia³a, a w konsekwencji do oty³o¶ci. W zwi±zku z tym, smako³yk ten jest nie wskazany w dietach odchudzaj±cych. Niektóre czekolady mog± mieæ dzia³anie alergizuj±ce. Alergenami w czekoladzie mog± byæ bia³ka mleka, orzechów, szczególnie arachidowych, soi i przetworów zbo¿owych.
Ostatnie badania wykazuj± dobroczynne oddzia³ywanie czekolady na zdrowie cz³owieka, g³ównie ze wzglêdu na ochronê serca i uk³adu krwiono¶nego.
Serotonina zawarta w czekoladzie pomaga kontrolowaæ nadci¶nienie. 40 g czekolady ma równie korzystny wp³yw, jak lampka czerwonego wina.
Czekolada dodaje energii, poprawia nastrój i rozja¶nia umys³. Powoduje to magnez, reguluj±cy sprawno¶æ komórek nerwowych oraz cynk i selen, zwiêkszaj±ce ilo¶æ endorfin, substancji os³abiaj±cych negatywny wp³yw stresu. Odczuwana poprawa humoru pod wp³ywem czekolady, wynika z wzrostu poziomu serotoniny we krwi.
Fenyloetyloamina, zawarta w czekoladzie, ma dzia³anie antydepresyjne. Ten sam zwi±zek wydzielany jest przez mózg cz³owieka zakochanego. Wywo³uje on uczucie szczê¶cia, powoduje poprawê nastroju a nawet euforiê. Dlatego czekolada traktowana jest jak afrodyzjak. Wprawdzie ¿adne powa¿ne badania naukowe nie potwierdzi³y tego faktu, dla naszego dobrego samopoczucia mo¿emy nadal w to wierzyæ.
Okaza³o siê, ¿e czekolada jest te¿ skutecznym ¶rodkiem na ³agodzenie kaszlu. Naukowcy udowodnili, ¿e teobromina zawarta w czekoladzie, dzia³a skuteczniej na kaszel, ni¿ kodeina zawarta w wielu lekach przeciwkaszlowych. Równie¿ w rekonwalescencji osób z chorobami gard³a, jest zalecana czekolada.
Mas³o kakaowe ma w³a¶ciwo¶ci odm³adzaj±ce i chroni skórê przed powstawaniem zmarszczek. Wiedzia³y to ju¿ Indianki i naciera³y twarz oliw± z kakaowca, aby zachowaæ piêkn± cerê. Wspó³cze¶ni kosmetolodzy potwierdzaj± to. Wiele osób chêtnie korzysta z relaksuj±cych k±pieli Wybór nie jest prosty w czekoladzie. Kuracje czekoladowe, modne w USA, lecz± apatiê i wyczerpanie nerwowe.
Ulubiona czekolada ¶wiadczy o osobowo¶ci cz³owieka. Takiego zdania jest nowozelandzki psychoterapeuta Murray Langham. Wed³ug niego, czekoladê mleczn± wybieraj± osoby romantyczne, gorzk± za¶ ci, którzy ceni± rzeczy dobrej jako¶ci. Wybór bia³ej czekolady ¶wiadczy o niezdecydowaniu. Równie¿ znaczenie ma wybór nadzienia w czekoladzie. Nadzienie kawowe lubi± osoby niecierpliwe, toffi - zmys³owe, pomarañczowe za¶ ci, którzy dobrze sprawdzaj± siê w sytuacjach nieprzewidywalnych.
http://www.domczekolady.eu/zdrowie.htm#Zdrowotnosc%20czekolady
http://www.domczekolady.eu/czekolada.htm
http://www.heban-czekolada.pl/czekolada.html
http://www.wedelpijalnie.pl/przepisy/10
«
Ostatnia zmiana: Styczeñ 30, 2010, 19:26:12 wys³ane przez Barbarax
»
Zapisane
Barbarax
Nowy u¿ytkownik
Wiadomo¶ci: 33
Odp: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
«
Odpowiedz #14 :
Styczeñ 20, 2010, 19:22:13 »
SREBRO KOLOIDALNE
Ag 100, zwane naturalnym antybiotykiem, zawiera srebro najwy¿szej czysto¶ci (99,999%).
Zabija 650 szczepów bakterii.
W przeciwieñstwie do antybiotyków, nie niszczy dobroczynnej flory bakteryjnej.
Jak dot±d, nie stwierdzono aby chorobotwórcze mikroorganizmy uodporni³y siê na jego dzia³anie.
Wspomaga leczenie przeziêbieñ, kataru, kaszlu, grypy, anginy, zapalenia gard³a, zatok, oskrzeli, p³uc i innych infekcji bakteryjnych.
Jedyny w Polsce preparat na bazie koloidu srebra, dopuszczony do obrotu.
- dzia³a jak antybiotyk
- w ci±gu 6 minut niszczy 650 chorobotwórczych mikroorganizmów
- zarazki nie potrafi± rozwin±æ odporno¶ci na dzia³anie srebra koloidalnego
Czym jest srebro koloidalne?
Srebro koloidalne to mikroskopijne cz±steczki - jony srebra, zawieszone w dejonizowanej wodzie. Struktura koloidu jest taka sama jak wewnêtrznych p³ynów ustrojowych, dlatego jego przyswajalno¶æ wynosi od 90 do 100%. Srebro koloidalne jest preparatem nietoksycznym i nie powoduje negatywnych skutków ubocznych. Zachowuje przy ¿yciu dobre, ochraniaj±ce organizm bakterie. Nie akumuluje siê w organizmie. Zostaje z niego w ci±gu kilku dni wydalone. Nie os³abia w±troby oraz nie podra¿nia uk³adu pokarmowego.
Jak dzia³a srebro koloidalne?
Zaobserwowano, ¿e samo wyszukuje zarazki w organizmie, przyci±ga je swym dodatnim ³adunkiem i niszczy niezbêdne im do ¿ycia enzymy. Beztlenowe bakterie i wirusy po prostu utlenia, czyli spala. Z tego powodu nazywane jest srebrnym pociskiem. Nie atakuje w sposób schematyczny, ale inteligentny. Dziêki temu podczas blisko stuletnich badañ nad Srebrem Koloidalnym, nie zaobserwowano istnienia odpornych na nie organizmów chorobotwórczych. Srebro koloidalne ochrania równie¿ uk³ad odporno¶ciowy i pomaga mu siê zregenerowaæ. Jednocze¶nie samo tworzy w naszym ciele uk³ad obronny, skuteczny przeciwko chorobotwórczym organizmom. Dodatkowo Srebro koloidalne oczyszcza organizm z martwych cia³ mikrobów i wydalanych przez nie toksyn. Pomaga uregulowaæ trawienie, ³agodzi infekcje skóry i goi zaka¿one rany. Dzia³aj±c w ten sposób srebro koloidalne okazuje siê byæ bardziej skuteczne, ni¿ zwyk³e antybiotyki.
Lekarze coraz czê¶ciej nie s± w stanie poradziæ sobie z nowymi odmianami wirusów i bakterii. Przy pomocy antybiotyków bezskutecznie walcz± z grzybami, dro¿d¿ami i innymi paso¿ytami atakuj±cymi nasz organizm. Stajemy siê coraz s³absi, a nasz system immunologiczny coraz czê¶ciej dzia³a nieskutecznie.
Dlatego te¿ pojawi³a siê nowa teza, która g³osi: "Lepsz± taktyk± by³oby ca³kowite zarzucenie antybiotyków na rzecz leków innego rodzaju". W tym kontek¶cie warto pomy¶leæ o Ag100 - srebrze koloidalnym.
Stosowanie:
Ag100. Srebro Koloidalne mo¿na przyjmowaæ wewnêtrznie, stosowaæ zewnêtrznie na skórê, u¿ywaæ do p³ukania gard³a, jamy ustnej, zatok, irygacji pochwy oraz jako sk³adnik lewatywy.
Wewnêtrznie
– profilaktycznie: do 1 ³y¿eczki dziennie (ok. 5 ml); – przy przeziêbieniach, infekcjach i grypie: cztery razy dziennie 1 ³y¿eczka (4x5 ml); – przy schorzeniach przewlek³ych: dwa razy dziennie 1 ³y¿eczka (2x5 ml); – dla podniesienia witalno¶ci: do 6 ³y¿eczek dziennie (do 30 ml).
Ag100. Srebro Koloidalne mo¿na stosowaæ wewnêtrznie przez 2 miesi±ce. Po up³ywie tego czasu zaleca siê zrobiæ kilkutygodniow± przerwê.
Zewnêtrznie
Ag100. Srebro Koloidalne stosuje siê przez nanoszenie preparatu bezpo¶rednio na skórê przy pomocy ok³adów (wyja³owiona gaza nas±czona Ag100. Srebrem Koloidalnym), rozpylacza (sprayu) lub po prostu polewaj±c zmienione miejsce na skórze kilka razy dziennie. UWAGA! Nie wystawiaæ miejsc przemywanych Ag100. Srebrem Koloidalnym na bezpo¶rednie dzia³anie promieni s³onecznych.
http://www.sklep.vilcacora.info.pl/sklep,214,,,03,,pl-pln,247678,0.html
http://www.suplementydiety.pl/index.php?id=3
http://www.publikacje.skarbnicazdrowia.pl/?p=16
http://www.pecherz.pl/forum/viewtopic.php?id=13
http://www.nokaut.pl/szukaj/srebro-koloidalne.html
http://www.kosmetyki.istore.pl/sklep,937,,,03,,pl-pln,229207,0.html
http://www.srebrokoloidalne.eu/index2.html
http://www.vismaya-maitreya.pl/naturalne_leczenie_srebro_koloidalne.html
http://www.allegro.pl/5396_preparaty.html?gclid=CPPM79vLqZ8CFQWIzAodRUC10A
«
Ostatnia zmiana: Styczeñ 30, 2010, 19:25:49 wys³ane przez Barbarax
»
Zapisane
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
Wiadomo¶ci: 669
Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym
Odp: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
«
Odpowiedz #15 :
Styczeñ 20, 2010, 23:23:31 »
http://www.youtube.com/v/RDMj90Xe4zU&hl=pl_PL&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/RDMj90Xe4zU&hl=pl_PL&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="340"></embed></object>
Zapisane
Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
eksper77
Nowy u¿ytkownik
Wiadomo¶ci: 1
Odp: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
«
Odpowiedz #16 :
Styczeñ 20, 2010, 23:43:54 »
SREBRO KOLOIDALNE !!! musimy zadaæ sobie jedno podstawowe pytanie: - czy nasz ¶wiat jest ja³owy ? Je¿eli musimy zabiæ wszystko wokó³ nas ¿eby staæ siê zdrowymi i bardziej odpornymi to kim jeste¶my ? zabójcami ma³ych ¶wiatów ? Dr Rybicki mówi i udawania, ¿e mikrob jest niczym, wszystkim jest po¿ywka i je¿eli ni± jeste¶my dopiero wtedy padamy jego ofiarami. Rybicki mówi równie¿ o dziewiêciu cechach uniwersum którymi nas±czona jest przestrzeñ jak mówi CzasoPrzestrzeñ. Zachêcam do zapoznania siê z lektur± : "Przes³anie choroby" i "VIP Dostrojenie"
Zapisane
Barbarax
Nowy u¿ytkownik
Wiadomo¶ci: 33
Odp: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
«
Odpowiedz #17 :
Styczeñ 24, 2010, 01:14:00 »
Wac³aw Wojak - "Lecznicze k±piele zio³owe. 111 k±pieli leczniczych"
Ka¿dy powinien inwestowaæ w swoje zdrowie, gdy jest jeszcze sprawny i nic mu nie dolega. Jest to szczególnie wa¿ne, gdy przekroczy³o siê wiek dojrza³y. Jednym z najbardziej cennych ¶rodków leczniczych s± k±piele zio³owe. Ju¿ samo zanurzenie siê w ciep³ej wodzie ³agodzi napiêcie i przynosi odprê¿enie, a je¶li dodamy do niej wywary z zió³, k±piele mog± staæ siê prawdziw± przyjemno¶ci±, a ich walory relaksacyjne wzmog± dzia³anie lecznicze. Ksi±¿ka jest praktycznym poradnikiem zawieraj±cym przepisy na rozmaite k±piele zio³owe, lecz±ce lub przynajmniej ³agodz±ce niemal wszystkie przypad³o¶ci. Podane w niej recepty k±pieli s± dorobkiem przesz³o czterdziestoletniej praktyki lekarskiej autora.
http://www.poczytaj.pl/7831
K±piele zio³owe
K±piel spe³nia wa¿n± rolê w pielêgnacji ca³ego cia³a, Poprawia kr±¿enie krwi, przyspiesza regeneracji organizmu, dzia³a odprê¿aj±co, przez co przyczynia siê do szybszego zlikwidowania uczucia zmêczenia. Nie jest jednak obojêtne jak j± stosujemy. Nie wszyscy te¿ jednakowo reaguj± na k±piel, Zale¿y to w du¿ej mierze od ciep³oty wody i czasu trwania k±pieli, u¿ytych do niej dodatkowo, stanu zdrowia oraz wra¿liwo¶ci osobniczej. Ze wzglêdu na to, ¿e dzia³anie k±pieli jest do¶æ z³o¿one, nale¿y je odpowiednio stosowaæ. Wa¿na jest temperatura k±pieli i czas jej trwania. K±piel ciep³a (34'C - 37'C) ma dzia³anie koj±ce na uk³ad nerwowy, przeciwbólowe, rozlu¼niaj±ce napiêcie miê¶niowe i ¶cian naczyñ krwiono¶nych. Czas trwania k±pieli powinien wynosiæ 10-30 minut w zale¿no¶ci od indywidualnej wra¿liwo¶ci.
Przy przewlek³ym go¶æcu stawowym czy miê¶niowym mo¿na zastosowaæ k±piel gor±c± (37'C - 42 C). Zaczynaæ trzeba od 37'C dolewaj±c stopniowo (najczê¶ciej, co 2 minuty) gor±cej wody, tak ¿eby po ka¿dorazowym dolaniu temperatura podnosi³a siê o 1 C. Po uzyskaniu 42'C mo¿na pozostaæ w wannie oko³o 5 minut. Zanurzenie cia³a nie powinno dochodziæ do poziomu serca. Stosowanie k±pieli gor±cych powinno byæ uzgodnione z lekarzem.
Aby uzyskaæ lepszy efekt dzia³ania k±pieli, mo¿na stosowaæ specjalne preparaty. Preparaty k±pielowe dodane do wody powoduj± lekkie rozmiêkczenie warstwy rogowej naskórka, co u³atwia usuniêcie brudu i wp³ywa na lepsze wch³anianie cia³ biologicznie czynnych. Wch³anianie zwi±zków biologicznie czynnych przez skórê zachodzi do¶æ trudno i odbywa siê kilkoma drogami: przez warstwy komórek lub miêdzy komórkami przez mieszki w³osowe i gruczo³y ³ojowe oraz przez gruczo³y potowe. Zwi±zki nierozpuszczalne w wodzie rozpuszczaj± siê w ³oju skóry i przechodz± g³ównie przez komórki naskórka i przestrzenie miêdzykomórkowe. Natomiast zwi±zki rozpuszczalne w wodzie przenikaj± przez mieszki w³osowe i przewody gruczo³ów potowych i st±d docieraj± do krwiobiegu. Dlatego wyci±gi zio³owe, które s± rozpuszczalne w wodzie, stosunkowo ³atwo docieraj± do krwiobiegu. W zale¿no¶ci od rodzaju cia³ biologicznie czynnych zawartych w zio³ach, k±piel mo¿e mieæ dzia³anie ¶ci±gaj±ce lub rozszerzaj±ce pory skóry, powlekaj±ce (wyg³adzaj±ce), przeciwzapalne, bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne. Poza tym: pobudzaj±ce, koj±ce, rozszerzaj±ce i zwê¿aj±ce naczynia krwiono¶ne. £±cz±c zio³a o ro¿nych w³a¶ciwo¶ciach mo¿na uzyskaæ korzystniejszy efekt. Do gotowych preparatów k±pielowych najczê¶ciej dodaje siê olejki: sosnowy, lawendowy, rozmarynowy, eukaliptusowy. Olejki te ulatniaj± siê razem z par± wodn±, daj± mi³y zapach, a równocze¶nie wch³aniane s± przez p³uca. Dostaj± siê do krwiobiegu przez skórê, pobudzaj± kr±¿enie krwi, powoduj± lepsze ukrwienie tkanek i w efekcie poprawiaj± samopoczucie. Niektóre preparaty k±pielowe, zawieraj±ce oprócz olejków wyci±gi z ro¶lin, dobrane w odpowiedniej kompozycji, s± bardzo dobrym ¶rodkiem do k±pieli zio³owych. Ciep³a, aromatyczna k±piel wp³ywa koj±co i orze¼wiaj±co na system nerwowy, rozlu¼nia miê¶nie i zmniejsza ich ucisk na korzonki nerwowe, niweluje, wiêc uczucie znu¿enia, zmêczenia i wyczerpania nerwowego oraz psychicznego, poza tym daje uczucie odprê¿enia i przyjemnego ciep³a, u³atwia zasypianie (u osób cierpi±cych na bezsenno¶æ).
Przyk³ady k±pieli zio³owych:
- K±piel uspokajaj±co-koj±ca: lawenda, melisa, arcydziêgiel, koz³ek lekarski, krwawnik pospolity (przy skórze suchej mo¿na dodaæ kwiatostan lipy, przy t³ustej - p±czki sosny). Mo¿na je stosowaæ przy nerwicach, nerwobólach, bólach reumatycznych, jak równie¿ przy ¶wi±dzie skóry, egzemach. Przy bólach go¶æcowych mo¿na dodaæ arnikê.
- K±piel pobudzaj±ca i pojêdrniaj±ca skórê: macierzanka, rozmaryn, rumianek, sza³wia (przy skórze suchej mo¿na dodaæ kwiat lipy), miêta pieprzowa, tatarak zwyczajny.
- K±piel przy oty³o¶ci: kasztanowiec zwyczajny (ekstrakt z owoców), perz, fio³ek trójbarwny, skrzyp (przy skórze suchej mo¿na dodaæ siemienia lnianego), p±czki sosny lub szyszki k±pielowe Herbapolu.
- K±piel przy stanach zapalnych skóry i wypryskach alergicznych: rumianek, krwawnik, fio³ek trójbarwny, siemiê lniane, ¿ywokost.
- K±piel przy tr±dziku i infekcjach ropnych skóry: skrzyp, fio³ek trójbarwny, orzech w³oski, sza³wia, miêta, p±czki sosny, kora dêbu, nostrzyk.
- K±piel przy tr±dziku: ja³owiec, p±czki sosny, tymianek, nostrzyk, sza³wia.
- K±piel przy ¿ylakach: ¿ywokost, nagietek, rumianek, kasztanowiec, skrzyp.
£agodz±ce dzia³anie na skórê ma k±piel z dodatkiem wywaru z otr±b pszennych: 300 gr. otr±b zalewa siê zimn± wod±, gotuje i cedzi, gotowy odwar wlewa siê do wanny.
Przepis 1
Jak przygotowaæ zio³a do k±pieli? Na jedn± k±piel wystarczy 200 - 300 gramów zió³ (w zale¿no¶ci od wielko¶ci wanny). Odpowiedni± porcjê zió³ wsypaæ do p³óciennego worka i za³o¿yæ go na kran przy wannie. Brzeg worka szczelnie owi±zaæ wokó³ kranu. Nastêpnie pu¶ciæ ma³ym strumieniem gor±c± wodê, nape³niaj±c w ten sposób 1/3 wanny, po czym nale¿y worek zdj±æ, szczelnie zawi±zaæ i w³o¿yæ do wanny, zostawiaj±c go w wodzie jeszcze 10 minut. Potem worek wyj±æ i wycisn±æ. Na koñcu uzupe³niæ wannê potrzebn± ilo¶ci± wody do k±pieli.
Przepis 2
Zio³a mo¿na równie¿ przygotowaæ w emaliowanym garnku i nastêpnie przecedziæ je i wlaæ do wanny. W zale¿no¶ci od potrzeby przygotowuje siê napar, odwar lub odwaro-napar. Odwar przygotowuje siê w nastêpuj±cy sposób: rozdrobnione zio³a zalewa siê zimn± wod± i gotuje na wolnym ogniu oko³o 15 - 20 minut, uzupe³niaj±c przygotowan± wod±. Po ostudzeniu przecedza siê. Odwary przyrz±dza siê z surowców twardych, takich jak: kora, drewno, korzenie, k³±cza. Napar uzyskuje siê przez zalanie zió³ wrz±c± wod±, ogrzewanie pod przykryciem 5 - 10 minut i odcedzenie p³ynu po oziêbieniu. Aby uzyskaæ odwaro-napar, najpierw przygotowuje siê odwar z zió³ wymagaj±cych gotowania i nastêpnie odwarem tym zalewa pozosta³e zio³a, przygotowuj±c z nich napar.
Przepis 3
Od¶wie¿aj±co, pobudzaj±co na kr±¿enie krwi i pojêdrniaj±co na skórê dzia³a równie¿ natarcie jej po k±pieli szorstk± rêkawic±, umoczon± w zimnej wodzie z dodatkiem jednej p³askiej ³y¿ki soli, jednej ³y¿ki octu winnego czy soku z cytryny. Przy skórze suchej mo¿na przygotowaæ nastêpuj±cy p³yn: do naparu z li¶ci prawo¶lazu przygotowanego z 1 litra wody dodaæ1 ³y¿kê wódki, 1 ³y¿kê soku z cytryny i 1 ³y¿kê gliceryny.
http://www.ziola-leki.pl/doc/kapiele.html
K±piele Oraz Myd³a Zio³owe
K±piele zio³owe to bardzo prosty sposób na zrelaksowanie duszy i cia³a. Wystarczy namoczyæ suszonych zió³ w wodzie przeznaczonej do k±pieli. Zio³a spowoduj± nie tylko przyjemny zapach wody do k±pieli, ale równie¿ spowoduja, ¿e poczujesz siê lepiej, nabierzesz si³ oraz wszelkie bóle zostan± u¶mierzone. Faktycznie ka¿da kombinacja suszonych li¶ci zió³ lub pojedynczego zio³a mo¿e byæ u¿yta do zio³owej k±pieli. Nale¿y jednak pamiêtaæ, aby zio³a umieszczone by³y w torebce szczelnie zawi±zanej. To uniemo¿liwi wydostawanie siê zió³ na zewn±trz, co powoduje przyklejanie siê ich do twojego cia³a, jak równie¿ osiadanie zió³ na brzegach wanny. Trzymanie zió³ w szczelnie zawi±zanej torebce nie dopu¶ci równie¿ do zapchania ¶cieku.
Innym sposobem u¿ycia zió³ podczas k±pieli jest sporz±dzenie z nich zio³owych myde³. Zwykle, produkcja myd³a jest czasoch³onna, wymagaj±ca ostro¿no¶ci w u¿ywaniu kaustycznych, ¿r±cych produktów. Ka¿de zio³owe myd³o o przyjemnym zapachu mo¿emy zrobiæ przez zwyk³e roztopienie zwyk³ego myd³a bez dodatków zapachowych, dodaj±c zio³owy sk³adnik, a nastêpnie nadaj±c mu kszta³t. Olejki esencyjne s± naj³atwiejsze do dodania, ale równie dobrze mo¿na dodawaæ tradycyjne sk³adniki, jak p³atki owsiane, migda³y, lanolinê, zimny krem lub miód w celu zmienienia struktury myd³a.
Niektóre sk³adniki zwykle u¿ywane do k±pieli zio³owych s± podane poni¿ej. Wybierz pe³n± szklankê jakichkolwiek wymienionych zió³ w postaci suszonej, mieszaj±c i dobieraj±c z ró¿nych kategorii wed³ug swojego uznania. Mo¿esz wybraæ kombinacjê, która podkre¶li kwiatowe oraz s³odko pachn±ce sk³adniki, lub mo¿esz wybraæ te, które posiadaj± w³a¶ciwo¶ci bardziej myj±ce czy zapach ich jest bardziej wzmacniaj±cy i orze¼wiaj±cy. Mieszanie sk³adnikow z ró¿nych kategorii jest wskazane w celu otrzymania ciekawszych kompozyzji aromatycznych. Kiedy znajdziesz miksturê, któr± lubisz, i która najbardziej ci pasuje, przygotuj jej wiêksz± ilo¶æ i trzymaj gotow± do u¿ycia w du¿ym, ozdobnym s³oju.
*
Kategoria zió³ s³odko-pachn±cych:
rumianek, bez czarny, lipa, lawenda, kwiaty ró¿y, arcydziêgiel litwor, ró¿owe geranium oraz li¶cie rozmarynu.
*
Kategoria zió³ pobudzaj±cych oraz czysto-pachn±cych:
bazylia, eukaliptus, miêta pieprzowa oraz li¶cie tymianku.
*
Kategoria zió³ o aromatyczno-cytrusowym zapachu
: melisa lekarska, werbena, oraz li¶cie bylicy bo¿ego drzewka. Kawa³ki ¶wie¿ej skórki z cytryny lub pomarañczy równie¿ mog± byæ dodane.
Wymieszaæ wszystkie sk³adniki razem, mia¿d¿±c je delikatnie w celu uwolnienia ich zapachu. Umie¶ciæ miksturê zió³ na ¶rodku czystego mu¶linu o wymiarach 22.5cm x 22.5cm. Rogi mu¶linu zwi±zaæ razem u¿ywaj±c sznurka lub gumki. Nastêpnie utworzony w ten sposób woreczek umie¶ciæ na kranie wanny, i pozwoliæ aby woda lecia³a na zio³a. Woda powinna byæ gorêtsza ni¿ do k±pieli. Nastêpnie zdj±æ woreczek z zio³ami z kranu i wrzuciæ go do pe³nej wanny, zostawiaj±c go tam przez oko³o 5 minut w celu namoczenia siê zió³. Kiedy woda ostygnie, k±piel jest gotowa. Zio³a w woreczku mog± byæ równie¿ pozostawione na czas k±pieli.
Zio³owy olejek do k±pieli
* 4 czê¶ci olejku z szafranu, oliwki, kukurydzy lub olejku migda³owego
* 1 czê¶æ olejku z bergamoty, tymianku, go¼dzików, lawendy lub eukaliptusa
* 1 czê¶æ wódki
Umie¶ciæ wszystkie sk³adniki w butelce, któr± nastêpnie mo¿na dobrze zamkn±æ. Wstrz±sn±æ silnie przed u¿yciem. Dodaæ 1 ³y¿eczkê do k±pieli. Olejek powoduje, ¿e wanna staje siê ¶liska. Dlatego te¿ nale¿y po³o¿yæ na spód wanny gumowy dywanik. Wchodziæ i wychodziæ z wanny z ostro¿no¶ci±. Olejek migda³owy jest najbardziej przyjemnym sk³adnikiem, ale jednocze¶nie najbardziej kosztownym w porównaniu z innymi.
Myd³o "Francuski bukiet"
Myd³o ‘Francuski bukiet’ (fran. Savon au bouquet) lub perfumowane myd³o mo¿e siê ró¿nic przez zmienianie zapachowych sk³adników. Obok olejków i wód sugerowanych poni¿ej, olejki z bergamoty lub z cynamonu s± równie¿ atrakcyjnymi dodatkami. Je¶li nie masz specjalnych pojemników do formowania myd³a, mog± byæ u¿yte foremki na babeczki lub inne, podobne naczynia.
Je¶li chcesz uzyskaæ kolorowe myd³o, wymieszaj kilka kropli lub zetrzyj na tarce kawa³ek kolorowej ¶wiecy w czasie roztapiania mikstury.
* 400 – 450g bezzapachowego twardego, bia³ego myd³a
* 1/4 - 1/2 szklanki wody
* po 1/2 ³y¿eczki olejku go¼dzikowego i tymiankowego
Nat³u¶ciæ foremki na myd³o wazelin±. Zetrzeæ twarde myd³o i umie¶ciæ je na emaliowanej patelni. Rozpuszczaæ je na wolnym ogniu, dodaj±c wystarczaj±co tyle wody, aby nie przykleja³o siê do ¶cian patelni. Kiedy myd³o jest g³adkie i ma konsystencjê podobn± do ubitej ¶mietany, zdj±æ z ognia. Pozwoliæ na ostygniêcie, mieszaj±c w celu zachowania g³adkiej konsystencji. Nastêpnie dodaæ olejki aromatyczne. Wlaæ myd³o do foremek i zakryæ je ciê¿k± szmatk± lub kawa³kiem tektury. Po 24 godzinach wyj±æ myd³a z foremek. Umie¶ciæ je na kratkach w suchym, dobrze przewiewnym miejscu. Zostawiæ je na 3 do 4 tygodni do dobrego wyschniêcia i stwardnienia. Im twardsze staje siê myd³o, tym d³u¿ej bêdzie nam s³u¿yæ.
Myd³o z kwiatów pomarañczowych lub z ró¿y. Omin±æ wodê oraz olejki esencyjne. Wmieszaæ 1/3 szklanki kwiatów pomarañczowych lub wody ró¿anej w myd³o podczas jego roztapiania siê.
Myd³o z p³atków owsianych. Dok³adnie wmieszaæ 2/3 szklanki nieugotowanych, regularnych p³atków owsianych w roztopione myd³o razem z zapachowymi sk³adnikami. P³atki owsiane s± korzystne dla cery oraz powoduj±, ¿e myd³o staje siê ³agodnie ¶cieraj±ce. P³atki migda³owe oraz otrêby s± dwoma innymi ¶rodkami ¶cieraj±cymi, które mo¿esz dodaæ do produkcji myd³a.
Inne wariacje. Dla delikatniejszej i g³adszej konsystencji, dodaæ kilka ³y¿eczek zimnego kremu, wosku pszczelego, gliceryny, lanoliny lub ¿elu aloesowego. Przed dodaniem wosku pszczelego lub lanoliny, nale¿y je najpierw roztopiæ w kotle parowym. Parê ³y¿eczek miodu spowoduje, ¿e myd³o stanie siê mniej zasadowe i mniej ostre. Natomiast ³y¿eczka soku z cytryny dodana do myd³a powoduje, ¿e myd³o zyska wiêcej w³a¶ciwo¶ci ¶ci±gaj±cych.
http://zielnik.herbs2000.com/ziola/1_dla_urody_wanna.htm
http://zielnik.herbs2000.com/ziola/1_przygotowywanie.htm
http://zielnik.herbs2000.com/ziola/1_ziola.htm
K±piel - przyjemno¶æ dla cia³a i ducha
Zim± nasza skóra potrzebuje szczególnej ochrony. Prezentujemy cykl artyku³ów, które pomog± wam uporaæ siê z nieprzyjemnymi skutkami ci±g³ego ch³odu, a tak¿e wska¿± sposoby pielêgnacji poszczególnych czê¶ci cia³a w tym trudnym dla zdrowia i urody okresie.
Dziêki kilku prostym zabiegom mo¿esz podarowaæ swojemu cia³u trochê przyjemno¶ci, a zarazem poprawiæ swoje samopoczucie.
Podstawow± zasad± jest temperatura wody. Ka¿da k±piel wymaga innej. Je¶li chcemy orze¼wienia, to nie liczmy na d³ugie godziny w ³azience. Wtedy stosujemy k±piel krótk± i ch³odn± (do 27 ºC). Najlepiej zadzia³a z dodatkiem kosmetyków o ¶wie¿ych nutach zapachowych: morskich, albo owocowych. K±piel ciep³a (od 36 do 38 ºC) jest relaksuj±ca. Pó³ godziny w aromatycznej wodzie przyniesie ukojenie twojemu cia³u i zmys³om. Gor±ca k±piel (39-41 ºC), podobnie jak ch³odna, powinna trwaæ krótko. Poprawi kr±¿enie i wzmocni twoje cia³o. Oto kilka dodatków, które warto wykorzystaæ w zaciszu ³azienki.
Babcine sposoby
Zanim pojawi³y siê ró¿ne kosmetyki, nasze babcie mia³y w³asne sposoby pielêgnacji skóry. Wystarczy dodaæ parê drobiazgów do wody, by k±piel mia³a dzia³anie wrêcz lecznicze. Na ró¿ne dolegliwo¶ci stosowa³y k±piele zio³owe. W tym wypadku wszystkie substancje, w przeciwieñstwie do k±pieli z olejkami, wch³aniaj± siê przez skórê. Dziêki temu efekt jest widoczny ju¿ po dwóch k±pielach. Przygotowanie jej jest proste. Na pocz±tku kup odpowiednie zio³a w aptece. Na jedn± k±piel wystarcza oko³o 250 gram zió³. Nastêpnie zaopatrz siê w bawe³niany woreczek, do którego potem w³o¿ysz zio³a do k±pieli. O dzia³aniu konkretnych zió³ dowiesz siê w aptece lub sklepie zielarskim. S± tam broszurki, w których opisano je wszystkie. Je¶li zale¿y ci na danym efekcie np. na uspokojenie, popro¶ o radê aptekarkê, ona powie ci, które s± najlepsze.
Jak siê do tego zabraæ?
Wcze¶niej przygotowane zio³a w woreczku zawieszamy pod kranem tak, aby p³yn±ca woda przes±cza³a siê przez niego. Na koñcu wyciskamy zawarto¶æ woreczka do wody. Jest te¿ druga metoda. Wrzucamy do gotuj±cej siê wody zio³a i czekamy, a¿ siê zaparz± (ok.10 minut). Odcedzamy i dolewamy je do wody. Tak siê moczymy przez 10 minut, a potem wyskakujemy z wody i smarujemy cia³o np. oliwk± dla dzieci.
Cytrusowe Orze¼wienie
W kosmetyce owoce maj± wiele zastosowañ. Jak siê okazuje przydaj± siê nie tylko do maseczek, ale mo¿na je dodawaæ do k±pieli. Oczywi¶cie nie w ca³o¶ci. Przygotowanie jej nie zajmie ci 5 minut, a otrzymasz natychmiastowy efekt!
„Przepis” na pomarañczowe od¶wie¿enie...
Kup 5 pomarañczy i wyci¶nij z nich sok. Dodaj go do wody i pomocz siê w niej oko³o 15 minut. Nie stosuj soku z kartonu jako zamiennika, bo nie daje on ¿adnego efektu. Koniecznie musi byæ ¶wie¿o wyci¶niêty!
...oraz cytrynowe ukojenie:
Tym razem nie wyciskamy soku. Bierzemy 6 cytryn i kroimy je na plasterki. Wrzucamy do miski z zimn± wod± i zostawiamy na parê godzin. Lekko ponaciskaj kr±¿ki, by wycisn±æ sok. Najlepiej zrobiæ to rano, wtedy zaraz po powrocie do domu mo¿emy wskakiwaæ do wanny. Przed k±piel± przelej to przez sitko i uzyskan± "miksturê" dolej do wody. K±p siê co najmniej 10 min., ale nie d³u¿ej ni¿ 15. Taka k±piel poprawi kr±¿enie skóry i twój nastrój.
Sól i piana
Ka¿dy wie, ile rado¶ci sprawia k±piel z pian±. W tej chwili na rynku kosmetycznym dostêpne s± p³yny do k±pieli o niesamowitej liczbie zapachów: od owocowych, poprzez kwiatowe, a¿ do morskiego. Kiedy ich u¿ywasz, mo¿esz dodaæ do wody tak¿e ró¿ne sole. Odpowiedni± dostaniesz w mydlarni lub drogerii. Je¶li chcesz dodawaæ do k±pieli sól z p³ynem, to pamiêtaj, by kupiæ sól bezzapachow±. Pomieszanie zapachów mo¿e zmieniæ przyjemno¶æ w katorgê. Dobra sól powinna te¿ lekko nawil¿aæ skórê, choæ nie zast±pi ona balsamu. Stosuj±c j± nie odczujesz tak efektu k±pieli w twardej wodzie. Dzia³anie takiej soli bardzo ³atwo rozpoznaæ, woda staje siê „¶liska". Istniej± te¿ sole, które maj± dzia³anie lecznicze. Dostaniesz je w aptece - s± do¶æ drogie, ale nie u¿ywa siê ich stale; przeciwdzia³aj± np. zakwasom, bólom miê¶niowym.
Jakie s± proporcje?
To ju¿ zale¿y od firmy. Najczê¶ciej na opakowaniu znajduje siê opis. W wiêkszo¶ci przypadków wystarczy dodaæ jedn± albo dwie gar¶ci soli na jedn± k±piel. Mo¿e lekko barwiæ wodê lub odrobinê siê pieniæ. Najlepiej, ¿eby k±piel by³a gor±ca, wtedy lepiej siê rozpu¶ci. Sól dodajemy na koñcu, aby oceniæ jej ilo¶æ wzglêdem wody.
Je¶li do k±pieli dodajesz p³yn, dolej go na pocz±tku. Od razu powstanie piana. Proporcje oceñ sama. Wszystko zale¿y od tego, czy p³yn jest koncentratem. Je¿eli tak, to nie trzeba go wiele dodawaæ, wystarczy nakrêtka na k±piel. Je¶li nim nie jest, to analogicznie dodajemy go wiêcej.
Dostêpne s± te¿ zarówno p³yny, jak i sole, w wydzielonych ilo¶ciach np. w ¿elowych kuleczkach. Jedna kapsu³ka starczy na jedn± k±piel. Je¶li chcesz, by by³a bardziej aromatyczna, to wrzuæ dwie kuleczki. Jest to oczywi¶cie dro¿sze ni¿ kupienie butelki p³ynu, czy soli. Jednak, je¶li chcesz najpierw sprawdziæ, czy dany zapach ci odpowiada, lub nie masz ulubionego, to takie rozwi±zanie jest w sam raz dla ciebie.
http://studente.pl/artykuly/4936/Kapiel-przyjemnosc-dla-ciala-i-ducha-cz-1/
Preparaty zio³owe stosowane w kosmetyce
.
¯yjemy w czasach, gdzie niew³a¶ciwie i w po¶piechu od¿ywiamy siê, jeste¶my obci±¿eni stresem, palimy papierosy, a przecie¿ ka¿dy z nas (nie tylko kobiety, ale coraz wiêcej mê¿czyzn) chcia³by poszczyciæ siê zadbanym i piêknym wygl±dem. Aby uzyskaæ naturalny i zdrowy wygl±d, powinni¶my korzystaæ z darów natury, takich jak np. zio³a, a tak¿e braæ przyk³ad ze staro¿ytnych narodów. Ju¿ staro¿ytni Egipcjanie wykorzystywali wyci±gi z zió³ do podkre¶lenia swoich oczu, czerwienienia ust i policzków, jak równie¿ namaszczali i perfumowali swoje cia³a. Wiele ludzi wci±¿ woli przygotowaæ swoje w³asne produkty, oszczêdzaj±c zarówno pieni±dze, jak i maj±c pewno¶æ, ¿e sk³adniki u¿yte do ich produkcji s± czyste i naturalne.
W dzisiejszych czasach cz³owiek coraz czê¶ciej korzysta z dobrodziejstw natury, którymi s± zio³a. Zio³ami leczy siê m.in. bóle g³owy, tr±dzik, przeziêbienia, a w wielu przypadkach pomagaj± równie¿ chorym na raka. Podczas przygotowywania zió³, bardzo wa¿ne jest, aby by³y one w ¶wie¿ym stanie, kiedy to w ro¶linie znajduje siê najwy¿sza zawarto¶æ olejków eterycznych, witamin i wszystkich pozosta³ych substancji. Nie zawsze jednak mo¿na mieæ uprawê ro¶liny „pod rêk±”, aby z niej skorzystaæ. Jednym ze sposobów jest wysuszenie (lub zerwanie dziko rosn±cej) ro¶liny. Odpowiednie warunki suszenia zió³ zapewniamy, k³ad±c zebran± ro¶linê na dzia³aj±cym kaloryferze, wi±¿±c j± w lu¼ne pêczki i zawiesiæ, kieruj±c jej wierzcho³ki ku do³owi. Wysuszone czê¶ci ro¶liny powinny byæ jak najszybciej zapakowane w szczelne i ciemne pojemniki, ale nie d³u¿ej ni¿ na 12 miesiêcy. Do celów leczniczych, wykorzystuje siê czê¶ci ro¶lin posiadaj±cych najwiêksz± ilo¶æ po¿±danych sk³adników takich jak korzenie, k³±cza, kora, li¶cie, p±czki oraz nasiona, za¶ do celów kosmetycznych u¿ywa siê zarówno ca³ych ro¶lin wraz z owocami jak i pojedynczych wyizolowanych z nich substancji.
Dziêki odpowiednim substancjom ro¶linnym mo¿emy:
- walczyæ z pêkaj±cymi naczynkami,
- leczyæ tr±dzik,
- rozja¶niæ lub przyciemniæ cerê,
- likwidowaæ stany zapalne oczu, skóry g³owy oraz ³upie¿,
- likwidowaæ szorstko¶æ skóry, nadmiern± potliwo¶æ i grzybicê,
- nawil¿aæ odwodnion± skórê,
- wzmacniaæ paznokcie,
- dzia³aæ przeciwzmarszczkowo.
Istnieje wiele sposobów na zastosowanie zió³. Naj³atwiejszym sposobem jest oczywi¶cie ich spo¿ywanie, co wiêkszo¶æ z nas robi codziennie (pietruszkê u¿ywamy do sa³atek, koperek podajemy z ziemniakami, majeranek z pizz± oraz oczywi¶cie czosnek, z którym mo¿na zje¶æ prawie wszystko). Warto¶ciowe substancje pochodz±ce z zió³ kr±¿± dooko³a naszego organizmu.
Oprócz u¿ycia w kuchni, zio³a przygotowuje siê jako:
- wyci±gi – przetwory otrzymywane przez wytrawienie surowca ro¶linnego odpowiednim rozpuszczalnikiem i czê¶ciowe lub ca³kowite usuniêcie rozpuszczalnika. Rozró¿nia siê wyci±gi suche oraz p³ynne.
- napary – jedyna z najczê¶ciej stosowanych form wyci±gów z zió³. Odpowiedni± ilo¶æ suszonych zió³ zalewamy wrz±tkiem i odstawiamy w naczyniu pod przykryciem na kilkana¶cie minut. Mo¿na je podgrzewaæ, ale nie powinny siê gotowaæ. S± nietrwa³± postaci± leków i powinny byæ spo¿yte w dniu przygotowania.
- wywary – s± podobne do naparów. Twarde czê¶ci zió³ rozbiæ, po³amaæ lub je¶li s± ¶wie¿e pokroiæ. Nastêpnie umie¶ciæ w g³êbokiej patelni z wod±, zagotowaæ, przykryæ, gotowaæ przez 10 minut i odcedziæ. W czasie gotowania czê¶æ wody odparowywuje, dlatego te¿ nale¿y j± uzupe³niaæ.
- odwary – odpowiedni± ilo¶æ zió³ zalaæ wod± i podgrzaæ, a¿ do wrzenia, a nastêpnie gotowaæ jeszcze 3 – 5 minut. W przypadku ro¶lin zawieraj±cych trudno rozpuszczalne substancje czas gotowania nale¿y wyd³u¿yæ do 10 i wiêcej minut. Odstawiæ odwar na kilkana¶cie minut i po przecedzeniu mo¿na je spo¿ywaæ.
- maceraty – s± to wodne wyci±gi na zimno. Zio³a zalaæ zimn± wod± i odstawiæ na kilka godzin w temperaturze pokojowej.
- nalewki – s± to skoncentrowane wyci±gi z zió³. Zio³a umie¶ciæ w du¿ym s³oju, zalaæ mikstur± alkoholu z wod±, pozostawiæ do maceracji na okres 2 tygodni, potrz±saj±c codziennie. Nastêpnie odcedziæ p³yn i wyrzuciæ zio³a. P³yn mo¿na przechowywaæ oko³o 2 lat w podpisanym, ciemnym szklanym s³oju, z dala od ciep³a i ¶wiat³a.
Zio³a od dawna by³y zwi±zane z pielêgnacj± w³osów, jako sk³adniki w produkcji szamponów, od¿ywek oraz p³ukanek. Ich u¿ycie na pewno nie zaszkodzi, ale te¿ niestety nie przyczyni siê do zahamowania wypadaniu w³osów. Wygl±d w³osów jest dobrym wska¼nikiem ogólnego stanu zdrowia oraz tego, czym dana osoba siê od¿ywia, a nie zawsze wiemy, co jest dla nich dobre, a co im szkodzi. Czêsto te¿, z braku czasu czy innych powodów, nie traktujemy ich tak, jak na to zas³uguj±.
Do pielêgnacji w³osów za pomoc± zió³ mo¿na zastosowaæ:
- naturalny szampon z mydlnicy lekarskiej,
- zio³owy szampon na bazie bia³ego myd³a,
- zio³owo – jajeczn± od¿ywkê,
- p³ukankê zio³ow± do blond w³osów,
- p³ukankê zio³ow± do ciemnych w³osów,
- p³ukankê zio³owo – octow±,
- p³yn z siemienia lnianego do uk³adania w³osów.
Nadmierne wypadanie w³osów (w ostateczno¶ci ³ysina), mo¿e byæ skutkiem d³ugotrwa³ego silnego stresu, chemioterapii, a nawet choroby gor±czkowej. Problem z ³ysieniem najczê¶ciej maj± mê¿czy¼ni, a i oni chcieliby mieæ piêkne i zdrowe w³osy. Wielu mê¿czyzn uwa¿a, ¿e bujna czupryna to symbol mêsko¶ci. Niestety nie ma ¿adnego cudownego leku na przywrócenie w³osów, a najlepsze produkty mog± jedynie opó¼niæ proces wypadania. Zio³a nie przywróc± w³osów, które ju¿ wypad³y, ale mog± pomóc. Skóra g³owy jest bardzo ¿ywotna i dobrze reaguje na wszelkie zio³owe terapie.
Istnieje tak¿e kolejne zastosowanie zió³, mianowicie do pielêgnacji cer ró¿nego rodzaju. Zio³ówk±, której podstaw± s± zio³a o dzia³aniu ¶luzorodnym (siemiê lniane, len, lipa, otrêby pszenne, p³atki owsiane, korzeñ prawo¶lazu), zawieraj±cym gumy i klajstry ro¶linne, ze wzglêdu na d³ugo¶æ utrzymania ciep³a, wilgoci i konsystencji jest kataplazma (ok³ad). Rozdrobnione zio³a zalewa siê tak± ilo¶ci± wody, a¿ powstanie gêsta papka. Nastêpnie doprowadza siê do wrzenia, zawija w gazê i przyk³ada na chore miejsce, dodatkowo przykrywaj±c foli±. W zale¿no¶ci od rodzaju dodanych zió³, mo¿e mieæ dzia³anie bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciw³ojotokowe, pobudzaj±ce oraz ¶ci±gaj±ce.
Nasza skóra z ³atwo¶ci± absorbuje zio³owe sk³adniki, dlatego m.in. k±piele zio³owe to bardzo prosty sposób na zrelaksowanie cia³a. Wystarczy namoczyæ suszone zio³a w wodzie przeznaczonej do k±pieli, Nale¿y jednak pamiêtaæ, aby zio³a umieszczone by³y w szczelnie zwi±zanej torebce, gdy¿ to uniemo¿liwi wydostawanie siê zió³ i zapchanie ¶cieku. Innym sposobem u¿ycia zió³ podczas k±pieli jest sporz±dzenie z nich zio³owych myde³ przez roztopienie zwyk³ego myd³a dodaj±c zio³owy sk³adnik. Nasze rêce i stopy to bardzo wra¿liwe czê¶ci cia³a, z du¿± ilo¶ci± zakoñczeñ nerwowych, dlatego k±piele zio³owe s± równie¿ przepisem na leczenie np. przeziêbieñ, czy te¿ s³abego kr±¿enia.
Zio³a wp³ywaj± na metabolizm cz³owieka. Niestety niewiele osób wie, za co które ro¶liny s± odpowiedzialne, w czym mog± pomóc. Dlatego te¿ nale¿y pamiêtaæ, ¿e wiêkszo¶æ ro¶lin leczniczych jest równie¿ ro¶linami truj±cymi. Ich stosowanie wymaga konsultacji z lekarzem. Zio³a nie tylko lecz±, ale tak¿e pielêgnuj± skórê, odm³adzaj±, zmniejszaj± ³ojotok. S± sk³adnikami wielu kremów kosmetycznych, balsamów, toników, szamponów. Dziêki zio³om, mo¿emy sami pomóc urodzie i pielêgnowaæ cia³o.
http://www.sciaga.pl/tekst/70739-71-preparaty_ziolowe_stosowane_w_kosmetyce
Uroda - Cia³o
K±piel mo¿e staæ siê przyjemnym rytua³em o dzia³aniu zdrowotnym i relaksuj±cym. Wystarczy dobraæ odpowiednie do naszego stanu skóry i samopoczucia zio³a. Do przygotowania zio³owej k±pieli potrzebny jest wyci±g z wybranego ziela, który przygotowujemy z 3 gar¶ci zió³ zalanych 1 litrem wrz±tku. Powsta³y napar wlewamy do wody w wannie. K±piel powinna trwaæ nie d³u¿ej ni¿ 15-20 minut.K±piel mo¿e staæ siê przyjemnym rytua³em o dzia³aniu zdrowotnym i relaksuj±cym. Wystarczy dobraæ odpowiednie do naszego stanu skóry i samopoczucia zio³a. Do przygotowania zio³owej k±pieli potrzebny jest wyci±g z wybranego ziela, który przygotowujemy z 3 gar¶ci zió³ zalanych 1 litrem wrz±tku. Powsta³y napar wlewamy do wody w wannie. K±piel powinna trwaæ nie d³u¿ej ni¿ 15-20 minut.
Inny, prostszy sposób przygotowania k±pieli zio³owej to nape³nienie woreczka z gazy zio³ami. Zio³owy pakuneczek umieszczamy pod strumieniem gor±cej wody lej±cej siê do wanny.
K±piel rozmarynowa
Rozmaryn zawiera olejki eteryczne, kwas rozmarynowy i flawonoidy. Tonizuje, pobudza kr±¿enie, dzia³a przeciwzapalnie, ¶ci±gaj±co, ujêdrniaj±co i bakteriobójczo.Sporz±dzamy napar z rozmarynu, który nastêpnie wlewamy do wody w wannie. Dodatkowo mo¿emy wzmocniæ dzia³anie terapeutyczne zió³ kilkoma kroplami olejku eterycznego rozmarynowego. K±piel dzia³a niezwykle orze¼wiaj±co i wzmacnia ukrwienie.
Rozmaryn zawiera olejki eteryczne, kwas rozmarynowy i flawonoidy. Tonizuje, pobudza kr±¿enie, dzia³a przeciwzapalnie, ¶ci±gaj±co, ujêdrniaj±co i bakteriobójczo.
Uwaga: K±piel rozmarynowa nie jest polecana osobom cierpi±cym na nadci¶nienie i maj±cym problemy z zasypianiem.
K±piel oczyszczaj±ca
Sporz±dzamy napar z dwóch gar¶ci sza³wii i jednej gar¶ci rumianku, które zalewamy 1 litrem wrz±tku. Zio³owy wyci±g wlewamy do wanny z wod±. Ze wzglêdu na swe oczyszczaj±ce dzia³anie k±piel polecana jest szczególnie przy cerze tr±dzikowej.
Sza³wia zawieraj±ce garbniki, które dzia³aj± ¶ci±gaj±co na pory skórne i niweluje tym samym efekt rozszerzonych porów ,który czêsto towarzyszy cerze t³ustej i tr±dzikowej.
K±piel ³agodz±ca stany zapalne skóry
Je¶li skóra jest podra¿niona i przesuszona, pomocne mog± okazaæ siê napary z oczaru wirginijskiego, kozieradki pospolitej, prawo¶lazu lekarskiego i podbia³u.
Oczar wirginijski ma dzia³anie ¶ci±gaj±ce i przeciwzapalne. Kozieradka pospolita dziêki w³a¶ciwo¶ciom nawil¿aj±cym i os³aniaj±cym znajduje zastosowanie w pielêgnacji skóry suchej i przy stanach zapalnych. Podbia³ pospolity i prawo¶laz lekarski dzia³aj± przeciwzapalnie i os³aniaj±co.
K±piel z kor± dêbu
Przygotowujemy wywar z 4 gar¶ci rozdrobnionej kory dêbu, który nastêpnie dodajemy do wody w wannie. K±piel z kor± dêbu dzia³a oczyszczaj±co, ¶ci±gaj±co i ³agodz±co na podra¿nienia. Polecana jest do skóry wra¿liwej, sk³onnej do podra¿nieñ a tak¿e t³ustej i tr±dzikowej.
K±piel nasenna
Przy k³opotach z zasypianiem pomocna mo¿e okazaæ siê relaksuj±ca k±piel z dodatkiem rumianku i lipy, która pomo¿e odprê¿yæ siê po ciê¿kim dniu pe³nym stresów. Gar¶æ suszonych koszyczków rumianku i dwie gar¶ci ziela lipy zalewamy wrz±tkiem i gotujemy przez 20 minut na bardzo ma³ym ogniu. Wywar odcedzamy i dodajemy do k±pieli w wannie.
K±piel polecana jest szczególnie osobom przepracowanym, os³abionym i zestresowanym.
Ch³odz±ca k±piel oczyszczaj±ca
Miêta dzia³a przeciwtr±dzikowo, odka¿aj±co i ³agodz±co na t³ust± skórê sk³onn± do wyprysków i podra¿nieñ. Natomiast sok z cytryny ma w³a¶ciwo¶ci dezynfekuj±ce i wybielaj±ce.Przyjemna, ch³odz±ca k±piel z dodatkiem miêty i rozmarynu pozwoli zrelaksowaæ siê w upalne dni. Przygotowujemy napar z 3 gar¶ci suszonych li¶ci miêty i dwóch gar¶ci suszonego rozmarynu, który wlewamy do wanny z wod±. Ca³o¶æ uzupe³niamy sokiem z 4 cytryn. K±piel od¶wie¿a, przywraca kwa¶ny odczyn skóry, dzia³a oczyszczaj±co i ch³odz±co.
Miêta dzia³a przeciwtr±dzikowo, odka¿aj±co i ³agodz±co na t³ust± skórê sk³onn± do wyprysków i podra¿nieñ. Natomiast sok z cytryny ma w³a¶ciwo¶ci dezynfekuj±ce i wybielaj±ce.
K±piel o dzia³aniu antycellulitowym z dodatkiem skrzypu polnego
Napar sporz±dzony z 3 gar¶ci zió³ i 1 litra wody dolewamy do wody w wannie. K±piel powinna trwaæ ok. 10 minut.
Cellulit (tzw. pomarañczowa skórka) dotyka ponad 90 % kobiet. Najczê¶ciej pojawia siê na udach, po¶ladkach i brzuchu. K±piele z dodatkiem wyci±gu ze skrzypu polnego zapobiegaj± zaburzeniom uk³adu krwiono¶nego poprzez wzmocnienie naczyñ krwiono¶nych. Zaburzenia cyrkulacji krwi sprzyjaj± obrzêkom i nasileniu objawów cellulitu. Wyci±g ze skrzypu polnego usprawnia kr±¿enie i tym samym niweluje objawy pomarañczowej skórki. Przy problemach skórnych takich jak cellulit i rozszerzone naczynka nie s± zalecane gor±ce k±piele. Temperatura wody nie powinna przekraczaæ 39 stopni.
K±piel rumiankowa
Rumianek stosowany zewnêtrznie ³agodzi równie¿ dolegliwo¶ci zwi±zane z ¿ylakami odbytu (hemoroidami). K±piele rumiankowe znajduj± tak¿e zastosowanie w pielêgnacji skóry, szczególnie przy cerze tr±dzikowej i stanach zapalnych.Do wanny z wod± dodajemy napar sporz±dzony z dwóch gar¶ci suszonych koszyczków rumianku.
K±piel rumiankowa dzia³a przeciwzapalnie i ³agodz±co na skórê. Przyspiesza gojenie ran i zadrapañ. Znajduje zastosowanie np. w ³agodzeniu dolegliwo¶ci zwi±zanych z pieluszkowym zapaleniem skóry u ma³ych dzieci. Rumianek stosowany zewnêtrznie ³agodzi równie¿ dolegliwo¶ci zwi±zane z ¿ylakami odbytu (hemoroidami). K±piele rumiankowe znajduj± tak¿e zastosowanie w pielêgnacji skóry, szczególnie przy cerze tr±dzikowej i stanach zapalnych.
http://www.kobieta.info.pl/pielgnacja-ciaa/374-kpiele-zioowe
http://www.rodzaje-kapieli.leasing4you.pl/8-kpiel-przeciwprzeziebieniowa.html
http://www.w-spodnicy.pl/Tekst/Uroda/525791,1,Kapiel---domowe-spa.html
http://www.w-spodnicy.pl/Tekst/Uroda-domowe-sposoby/527775,1,Kapiele-relaksujace--kapiele-odprezajace--kapiele.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/lecznicza-sia-kapieli_35595.html
«
Ostatnia zmiana: Styczeñ 30, 2010, 19:26:51 wys³ane przez Barbarax
»
Zapisane
chanell
Nowy u¿ytkownik
Wiadomo¶ci: 29
Odp: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
«
Odpowiedz #18 :
Styczeñ 25, 2010, 00:26:09 »
Basiu
Wspania³e te k±piele:) kiedy¶ korzysta³am z takich,ale ju¿ kilkana¶cie lat je¿d¿ê z ca³± radzink± na Wêgry i S³owacjê tapalæ siê w gor±cych zród³ach termalnych.Polecam wszystkim
Najlepiej jechaæ w zimie bo jest mniej ludzi.Niesamowity widok o¶nie¿onych gór a ty le¿ysz sobie wgor±cej wodzie i podziwiasz widoki.
http://slowacja.hej.pl/atrakcje/kt_ora.htm
http://www.idara.pl/besenova/
http://www.basenytermalne.pl/hajduszoboszlo.htm
Gwarantujê ¿e wszelkie bóle w ko¶ciach przechodz± ,przeziêbienia nale¿± do rzadko¶ci. Woda ze ¿róde³ w Hajduszoboszlo dostêpna jest w naszych sklepach.Doskona³a na przeziêbienia.Mo¿e trochê dziwna w smaku ,ale mo¿na j± mocno podgrzaæ i wtedy smakuje lepiej.
Zapisane
Barbarax
Nowy u¿ytkownik
Wiadomo¶ci: 33
Odp: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
«
Odpowiedz #19 :
Styczeñ 25, 2010, 13:53:17 »
Beth MacEoin - "Koniec z infekcjami!"
Naturalne metody wzmacniania odporno¶ci
Autorka t³umaczy, w jaki sposób mo¿esz poprawiæ ogólny stan swojego zdrowia, zapobiegaæ chorobom i zachowaæ ogóln± sprawno¶æ.
Szczególny nacisk po³o¿ono tu na budowaniu naturalnej odporno¶ci.
Poznasz produkty spo¿ywcze, których spo¿ywanie usprawniania dzia³anie uk³adu immunologicznego.
Dowiesz siê, które witaminy, sole mineralne i przeciwutleniacze wspomagaj± organizm, oraz jak pomóc sobie za pomoc± æwiczeñ oddechowych, refleksologii, aromaterapii, homeopatii, masa¿u i medytacji.
Je¶li Twoje przeziêbienia nie ustêpuj± po lekach, daj szansê herbatce z bazylii i wyci±gowi z czarnego bzu!
Autorka jest dyplomowanym cz³onkiem Towarzystwa Homeopatii, prowadzi równie¿ w³asn± praktykê.
Napisa³a 12 ksi±¿ek na temat alternatywnych i komplementarnych metod zachowania zdrowia.
http://www.kdc.pl/koniec-z-infekcjami_p1895838.html
Dieta na zimê
Szara aura za oknem nie musi przek³adaæ siê na szary krajobraz na stole, a zawarto¶æ naszego talerza wcale nie powinna powiêkszaæ siê równocze¶nie z warstwami ubrania. Pomimo, ¿e mamy dosyæ ograniczony wybór ¶wie¿ych warzyw i owoców, zim± mo¿na je¶æ zdrowo i kolorowo, je¶li tylko ¶wiadomie podejdziemy do uk³adania naszej codziennej diety.
Powszechnie uwa¿a siê, ¿e zim± potrzebujemy wiêkszej ilo¶ci kalorii. Gdy nadchodzi wiosna zazwyczaj okazuje siê jednak, ¿e a¿ takiej ilo¶ci kalorii wcale nie potrzebowali¶my, za to natychmiast potrzebujemy diety odchudzaj±cej, aby zmie¶ciæ siê w spodnie z poprzedniego sezonu. Co je¶æ, aby zapewniæ organizmowi niezbêdne sk³adniki od¿ywcze, a jednocze¶nie nie przesadziæ z dogadzaniem sobie?
Zasada jest dosyæ prosta – nale¿y zwróciæ uwagê na to, by dostarczaæ organizmowi kalorie w produktach bogatych w ró¿norodne warto¶ci od¿ywcze. Na bok trzeba od³o¿yæ „puste kalorie” - s³odkie, kolorowe napoje i alkohol, zw³aszcza wódkê i piwo, które poza energi±, nie dostarczaj± naszemu organizmowi ¿adnych warto¶ci od¿ywczych. Najlepiej zast±piæ je tak zwanymi „dobrymi kaloriami”, bowiem, wbrew powszechnemu mniemaniu, kalorie mog± byæ dobre. Na polskim rynku od niedawna funkcjonuje nawet marka o nazwie „Dobra Kaloria”, któr± tworz± naturalne wyroby – ciastka, produkty ¶niadaniowe oraz przek±ski. Tego typu wyroby udowadniaj±, ¿e kalorie mog± byæ ¼ród³em cennych warto¶ci od¿ywczych.
Zupa zdrowia doda
Zima to czas, gdy przypominamy sobie o zupach. Dziêki du¿ej zawarto¶ci warzyw dostarczaj± one cennego b³onnika. Sposobem na zgrabn± figurê i dobr± formê jest jedzenie zdrowych, czyli niezasma¿anych, niezagêszczanych ¶mietan± i inn± ni¿ razow± m±k± zup. Gotow± zupê warto wzbogaciæ koperkiem lub natk± pietruszki, która zawiera witaminê C. Tradycyjne zupy, zwyczajowo spo¿ywane z makaronem, ry¿em b±d¼ ziemniakami, mo¿na dodatkowo urozmaiciæ o nowoczesne mieszanki kasz. Zawieraj± one bezcenne dla naszego organizmu ziarna takie, jak np.:
* amarantus,
* orkisz,
* proso,
* gryka,
* pe³noziarnisty kuskus,
* otrêby owsiane.
Dziêki temu charakteryzuje je nadzwyczajne bogactwo mikro - i makroelementów, witamin z grupy B, b³onnika i innych cennych dla organizmu warto¶ci od¿ywczych.
Przy gotowaniu zupy warto tak¿e pamiêtaæ, o ograniczeniu dodatku soli, której i tak przeciêtny Polak zjada trzy razy za du¿o. Danie lepiej doprawiæ zio³ami.
Zimowy alfabet
Zim± szczególnie przydatna bywa witamina A. Jest ona wa¿na w aspekcie podnoszenia odporno¶ci organizmu, poniewa¿ wzmacnia ¶luzówkê. Dziêki niej, wirusom du¿o trudniej zadomowiæ siê w nosie i gardle. Jej ¼ród³em jest:
* pe³ne mleko,
* ¶mietana,
* mas³o,
* jaja,
* niektóre t³uste ryby.
Zim± potrzebujemy te¿ wiêcej witamin z grupy B, istotnych ze wzglêdu na odporno¶æ i dzia³anie przeciwdepresyjne. Witaminy te obecne s± na przyk³ad w:
* nabiale,
* drobiu,
* rybach,
* wo³owinie,
* fasoli,
* ziarnach,
* kie³kach,
* orzechach,
* pestkach,
* zarodkach pszennych,
* pe³noziarnistym pieczywie,
* nasionach amarantusa,
* kaszy jaglanej.
Najwa¿niejsza w tym okresie jest jednak, najbardziej popularna witamina C, która wspomaga nasz± odporno¶æ i poprawia wch³anianie innych warto¶ci od¿ywczych. Witaminê C znajdziemy w:
* papryce,
* brukselce,
* natce pietruszki,
* czarnej porzeczce,
* kiszonej kapu¶cie,
* cytrusach.
Adios pomidory!
Zamiast z utêsknieniem wspominaæ pachn±ce, dojrza³e na s³oñcu pomidory, warto skorzystaæ z obfito¶ci warzyw mro¿onych.
Mro¿enie powoduje najmniejsze straty w przechowywanych owocach i warzywach. Dziêki temu sposobowi przechowywania trac± one nie wiêcej jak 5-10 proc. warto¶ci od¿ywczej. A je¶li p³ody rolne by³y zbierane w pe³ni lata - mog± byæ nawet lepsze od ¶wie¿ych, ale zimowych broku³ów czy kalafiorów.
[/b]
Ziarna s± ¶wietnym pomys³em
Zim± warto te¿ odkryæ bogactwo ziaren, szczególnie oleistych:
* s³onecznika,
* dyni,
* sezamu,
* soi.
- Ziarna te s± bogatym ¼ród³em niezbêdnych nienasyconych kwasów t³uszczowych, ¿elaza, magnezu, b³onnika pokarmowego oraz witamin B1. B6, PP i E, zwanej witamin± m³odo¶ci - mówi Marek Kubara, w³a¶ciciel firmy Ekoprodukt wytwarzaj±cej ekologiczn± i dietetyczn± ¿ywno¶æ. - Przygotowywane bez t³uszczu, pra¿one w gor±cym powietrzu ziarna stanowi± doskona³± przek±skê w trakcie zimowych spotkañ, czy relaksu na ulubionej kanapie. S± tak¿e wspania³ym dodatkiem urozmaicaj±cym smak sa³atek, dañ z makaronu, czy zup typu krem.
B³onnik ciê wspomo¿e
Zima sprzyja stagnacji. Rzadko uprawiamy sporty, a codzienne spacery zastêpujemy odpoczynkiem w fotelu. Jemy te¿ mniej owoców i warzyw. Te zmiany mog± powodowaæ zaparcia wynikaj±ce z braku ruchu oraz ubo¿szej w b³onnik diety. Niedobór b³onnika w codziennej diecie nale¿y rekompensowaæ pe³noziarnistym pieczywem, kasz± lub suszonymi owocami. Mo¿na tak¿e wesprzeæ siê naturalnymi suplementami diety. Nowoczesne ¶rodki poza b³onnikiem zawieraj± tak¿e odt³uszczone siemiê lniane, dzia³aj±ce os³onowo na ¶ciany jelit oraz bakterie fermentacji mlekowej i inulinê reguluj±ce pracê przewodu pokarmowego.
Zastosowanie zrównowa¿onej i rozs±dnej diety pozwoli nam nie g³odowaæ i jednocze¶nie nie gromadziæ zimowych zapasów t³uszczu. Warto tak¿e zadbaæ o dostarczenie organizmowi odpowiednich warto¶ci od¿ywczych i witamin, poniewa¿ odpowiednio dobrana dieta mo¿e mieæ wp³yw na podnoszenie odporno¶ci naszego organizmu.
http://www.poradynazdrowie.pl/dieta-na-zime.html
Na przeziêbienie > domowy sposób na przeziêbienie
Zdrowa zupka rozgrzeje ciê zim±
Rosó³ to domowy lek na przeziêbienie
Czujesz siê coraz gorzej i szukasz domowego sposobu na przeziêbienie? Wypróbuj naturalny specyfik, który zniszczy objawy zbli¿aj±cej siê choroby. Zjedz pyszny, domowy rosó³, a nie bêdziesz musia³a faszerowaæ siê lekami. To dzia³a!
Jednym z najlepszych domowych sposobów na przeziêbienie jest rosó³ domowej roboty. Jego lecznicze dzia³anie potwierdzili nawet naukowcy, choæ nie od dzi¶ wiadomo, ¿e rosó³ to znakomite i odpowiednie dla wszystkich panaceum na przeziêbienie czy grypê.
Zupa ta wspaniale rozgrzewa, wzmacnia oraz pobudza twój system odporno¶ciowy.
Rosó³ pomaga leczyæ równie¿ katar; jego para dzia³a podobnie jak inhalacja. Dlatego, pomó¿ sobie, wdychaj±c lecznicz± parê roso³u, która szybko przynosi ulgê, udra¿niaj±c przy tym zatkany nos. Taka "inhalacja" pomo¿e ci, gdy masz problemy z zatokami, gdy¿ ³agodnie je oczyszcza.
Ta niezwyk³a zupa ³agodzi tak¿e gard³owe infekcje.
Dobrze, je¶li rosó³ jest do¶æ mocno przyprawiony. Dlatego przyrz±dzaj±c go, dodaj wiêcej ni¿ zwykle przypraw, zw³aszcza pieprzu. Kiedy¶ bêd±c u znajomych zjad³am bardzo ostry rosó³, gdy¿ w swoim sk³adzie zawiera³ papryczkê chilli...
Niech wiêc na twoim stole czêsto bywa rosó³ (no, mo¿e bez tej ostrej papryczki) szczególnie teraz gdy pogoda nas nie rozpieszcza i nietrudno o przeziêbienie.
http://www.w-spodnicy.pl/Tekst/Zdrowie/528983,1,Na-przeziebienie--domowy-sposob-na-przeziebienie.html
Jolanta Muras - "Czaruj±cy ¶wiat surówek"
Kolorowa bomba witaminowa!
Barwne surówki ciesz± nie tylko oko!
S± doskona³ymi sprzymierzeñcami w walce z zimowym przeziêbieniem, dostarczaj± wielu witamin i soli mineralnych.
A do tego – je¶li nauczymy siê je odpowiednio komponowaæ i przyprawiaæ – mog± okazaæ siê naprawdê pyszne!
Ich przyrz±dzanie nie wymaga wielkich umiejêtno¶ci kulinarnych. Wystarcz± dobre chêci i kilka podpowiedzi. W¶ród 80 propozycji w poradniku pojawiaj± siê surówki z jednego warzywa z pasuj±cym do niego sosem, a tak¿e zestawy kilku warzyw. Na bazie prezentowanych tu po³±czeñ sk³adników ³atwo samodzielnie stworzyæ kolejne.
http://www.kdc.pl/czarujacy-swiat-surowek_p1030451.html
Grypa a przeziêbienie
Autor:lek. med. Micha³ Posmykiewicz
¯ród³o: DOZ.pl
Zarówno grypa, jak i popularne przeziêbienie, to choroby wirusowe. Charakteryzuj± siê one podobnymi objawami, dlatego wa¿ne jest, aby potrafiæ odró¿niæ b³ah± infekcjê od grypy, która czasami mo¿e byæ gro¼na dla organizmu.
Wa¿ne jest, aby nie traktowaæ ka¿dego kataru czy bólu gard³a jak grypy, gdy¿ naprawdê „prawdziwa” grypa zdarza siê rzadziej, ni¿ nam wszystkim siê wydaje.
Zatem jak odró¿niæ przeziêbienie od grypy? Nale¿y skupiæ siê na kilku podstawowych objawach.
Gor±czka
W przypadku grypy jest to podstawowy objaw. Tak naprawdê mo¿na stwierdziæ, ¿e „nie ma grypy bez gor±czki”. Temperatura cia³a jest bardzo wysoka i waha siê w granicach 38-41 stopni Celsjusza (zazwyczaj oscyluje w okolicy 39 stopni Celsjusza). Towarzysz± jej zwykle silne dreszcze oraz obfite pocenie siê. Szczyt gor±czki wystêpuje najczê¶ciej w 24 godzinie po pierwszych objawach i utrzymuje siê oko³o 2-4 dni. W przypadku przeziêbienia gor±czka nie zawsze musi wyst±piæ. Je¶li siê pojawi, to jest to przewa¿nie tzw. stan podgor±czkowy- temperatura cia³a wynosi oko³o 37-37,7 stopni Celsjusza.
Bóle miê¶ni i stawów, os³abienie
Dla grypy typowe s± bardzo silne bóle miê¶niowo-stawowe. Towarzyszy im tzw. astenia, czyli os³abienie miê¶ni. Czêsto pacjenci zg³aszaj± „ból ca³ego cia³a”, który uniemo¿liwia im nawet po³o¿enie siê do ³ó¿ka. Ponadto takiemu stanowi towarzyszy silne os³abienie, które tak¿e uniemo¿liwia codzienne funkcjonowanie. Objawy takie wystêpuj± zwykle przez ca³y okres choroby. W trakcie infekcji przeziêbieniowej tak¿e mo¿e wystêpowaæ os³abienie oraz bóle miê¶niowo-stawowe, aczkolwiek maja one niewielkie nasilenie, nie obejmuj± ca³ego cia³a, nie powoduj± braku codziennej aktywno¶ci, ustêpuj± po kilku dniach i nie mo¿na stwierdziæ ich obecno¶ci przez ca³y czas trwania infekcji.
Bóle g³owy
W przebiegu grypy zazwyczaj wystêpuj± silne, rozlane, obejmuj±ce ca³± g³owê bóle. S± one ciê¿kie do wyeliminowania za pomoc± leków przeciwbólowych. Mo¿e im towarzyszyæ ból ga³ek ocznych, ¶wiat³owstrêt. Z czasem ból mo¿e doprowadziæ do obni¿enia sprawno¶ci psychoruchowej oraz nadmiernej senno¶ci. Dla przeziêbienia typowe s± bóle s³absze, g³ównie zlokalizowane w jednym miejscu, które znikaj± po podaniu leku przeciwbólowego.
Katar
Mniej charakterystyczny dla grypy, natomiast jest bardzo typowy dla przeziêbienia- na pocz±tku zwykle wodnisty, bardzo uporczywy, z czasem przechodzi w ¶luzowy daj±cy uczucie niedro¿no¶ci nosa.
Kaszel
Typowy dla grypy kaszel jest silny, suchy, mêcz±cy, napadowy. W pó¼niejszej fazie choroby mo¿e przekszta³ciæ siê w wilgotny z odkrztuszaniem ¶luzowej wydzieliny. W przebiegu przeziêbienia wystêpuje raczej pokas³ywanie, któremu towarzyszy uczucie bólu lub drapania w gardle.
Zapalenie spojówek
Typowe dla grypy, ma³o charakterystyczne dla przeziêbienia. Charakteryzuje siê ³zawieniem swêdzeniem czy bólem ga³ek ocznych, czasem tak¿e ¶wiat³owstrêtem.
Krwawienie z nosa
W przypadku grypy wystêpuje stosunkowo czêsto, w przebiegu innych infekcji dróg oddechowych wystêpuje znacznie rzadziej.
Czas trwania choroby
Grypa trwa znacznie d³u¿ej ni¿ przeziêbienie. Jej objawy mog± utrzymywaæ siê nawet przez kilka tygodni (zazwyczaj oko³o 2 tygodni, jednak mog± byæ obecne znacznie d³u¿ej). Natomiast objawy przeziêbienia zwykle mijaj± po kilku dniach, najczê¶ciej nie utrzymuj± siê d³u¿ej ni¿ tydzieñ.
Powik³ania
Nierozpoznana lub niewyleczona grypa mo¿e doprowadziæ do powstania gro¼nych powik³añ. S± to g³ównie: zapalenia p³uc, zapalenia oskrzeli, zapalenia zatok, zapalenie miê¶nia sercowego, napady drgawek.
Nale¿y pamiêtaæ, ¿e tak naprawdê to w³a¶nie POWIK£ANIA S¡ GRO¬NE DLA ZDROWIA, nie za¶ sama infekcja grypowa. Dlatego te¿ nies³ychanie istotn± spraw± jest w³a¶ciwe leczenie infekcji grypowej, co zapobiega wystêpowaniu powa¿nych nastêpstw.
S± to najwa¿niejsze objawy, które pomagaj± odró¿niæ przeziêbienie od grypy.
A jak wygl±daj± objawy ¶wiñskiej grypy, o której mówi obecnie ca³y ¶wiat?
Dok³adnie tak samo jak tej „zwyk³ej”, znanej wszystkim od lat
. Dlatego te¿ po samych tylko objawach nie ma mo¿liwo¶ci stwierdzenia czy pacjent uleg³ zaka¿eniu wirusem grypy ¶wiñskiej czy „zwyk³ej”- jest to mo¿liwe dopiero po okre¶leniu rodzaju wirusa, który wywo³a³ zaka¿enie.
Nale¿y zatem pamiêtaæ, ¿e naprawdê nie ka¿de przys³owiowe „³amanie w ko¶ciach” to grypa.
Wiêkszo¶æ infekcji jeste¶my w stanie wyleczyæ sami w domu
. Oczywi¶cie, je¶li nie jeste¶my pewni czy jednak grypa i nas nie dopad³a, musimy zg³osiæ siê do lekarza, który pomo¿e rozwi±zaæ problem.
Musimy te¿ pamiêtaæ o tym, ¿e tak naprawdê w przebiegu grypy najwa¿niejsze jest niedopuszczenie, zw³aszcza u starszych ludzi, do wyst±pienia powik³añ, gdy¿ to one s± najgro¼niejsze.
W³a¶ciwe postêpowanie uchroni nas przed powik³aniami grypy i doprowadzi do pe³nego wyleczenia.
Nie bójmy siê te¿ panicznie ¶wiñskiej grypy – trzeba zachowaæ ostro¿no¶æ i czujno¶æ, ale nale¿y równie¿ pamiêtaæ, ¿e leczy siê j± tak samo jak zwyk³± grypê.
http://www.doz.pl/czytelnia/a1417-Grypa_a_przeziebienie
Jak chroniæ rodzinê przed ¶wiñsk± gryp±?
Jest kilka prostych czynno¶ci, które mo¿na wykonaæ, aby ograniczyæ ryzyko rozprzestrzeniania siê wirusa. Zapewnienie i utrzymanie higieny w domu jest jedn± z nich, zw³aszcza gdy kto¶ z rodziny jest chory.
Sposoby rozprzestrzeniania siê ¶wiñskiej grypy
* Zapewnij, aby powierzchnie, które s± potencjalnym ¼ród³em zara¿enia i s± dotykane przez wiele osób, by³y dezynfekowane produktem na bazie chloru, takim jak Domestos 24H zagêszczony p³yn czyszcz±co-dezynfekuj±cy.
Miejsca wystêpowania zarazków
* Mo¿esz przej±æ wirusa na rêce, dotykaj±c powierzchni, które by³y dotykane przez osoby zara¿one: klamki do drzwi, przyciski w windzie, przyciski telefonu. W miarê mo¿liwo¶ci dezynfekuj powierzchnie produktem na bazie chloru, takim jak Domestos zagêszczony p³yn czyszcz±co-dezynfekuj±cy.
* Poza domem staraj siê czê¶ciej myæ rêce
* Unikaj bliskiego kontaktu z osobami, które mog± byæ chore
(maj± kaszel lub gor±czkê)
* Unikaj podawania d³oni np. podczas powitania
* Unikaj dotykania rêkoma oczu, nosa, ust (rêce mog± byæ zanieczyszczone)
* Je¿eli sprz±tasz po kim¶ chusteczkê higieniczn± pozostawion± na jakiej¶ powierzchni, na twoich rêkach mo¿e znajdowaæ siê wirus grypy – nale¿y myæ je najczê¶ciej jak to tylko mo¿liwe
*
Myj rêce po dotkniêciu jakiegokolwiek przedmiotu podejrzanego o przebywanie w kontakcie z osob± chor±
* Powiniene¶ kultywowaæ dobre nawyki zdrowotne, takie jak wystarczaj±ca ilo¶æ snu, zdrowe od¿ywianie oraz utrzymywanie aktywno¶ci fizyczne
j
http://www.domestos.pl/ah1n1/jak-chronic-siebie-i-rodzine.html
«
Ostatnia zmiana: Styczeñ 30, 2010, 19:27:24 wys³ane przez Barbarax
»
Zapisane
Strony:
«
1
2
3
4
5
6
»
Do góry
Drukuj
« poprzedni
nastêpny »
Skocz do:
Wybierz cel:
-----------------------------
¦WIÊTA GEOMETRIA
-----------------------------
=> W TEORII
=> W PRAKTYCE
=> Artyku³y, ksi±¿ki, filmy, LINKI
-----------------------------
Dan Winter i jego ¦wiêty Graal
-----------------------------
=> Twórczo¶æ Dana Wintera [PL, ENG]
===> Odkrycia innych osób "wspieraj±ce" niektóre aspekty pracy Dana Wintera
=> WYK£AD: Implozja - sekretna nauka ekstazy i nie¶miertelno¶ci
=> PREZENTACJA: Wyja¶niaj±c grawitacjê
=> WYK£AD Purpose of DNA [PL]
=> WYK£AD The EggX Files: Galaktyczna historia DNA [PL]
=> WYK£AD Bliss Practice: Duchowy u¿ytek z energii seksualnej [PL]
=> WYK£AD Fraktalna teoria ¦wiadomo¶ci, Grawitacji, Jêzyka, DNA i Udanej ¦mierci... [PL]
=> WYWIAD: Sekret ¿ycia i architektura biologiczna
=> WYK£AD: Udana ¶mieræ i prawdziwa fizyka ¦wiêtego Graala
-----------------------------
Nassim Haramein, 2012 i... zagadka "obcych"
-----------------------------
=> Nassim Haramein - Przekroczyæ Horyzont Zdarzeñ
=> S³oñce, Uk³ad S³oneczny i rok 2012
=> Staro¿ytne cywilizacje i zagadka "obcych"
-----------------------------
Kluczem do zrozumienia jest wiedza
-----------------------------
=> Kluczem do zrozumienia jest wiedza
=> Fizyka
=> Metafizyka
=> Filozofia
-----------------------------
Ró¿ne koncepcje ¶wiata i cz³owieka
-----------------------------
=> Ró¿ne koncepcje cz³owieka i ¶wiata
=> ¦wiadomo¶æ, percepcja, rozwój wewnêtrzny, tradycje "duchowe"
=> Szmaragdowe Tablice Thota
=> CZYTELNIA - teksty ró¿ne
=> Kreacjonizm i ewolucjonizm
-----------------------------
Medycyna komórkowa, Codex Alimentarius, GMO
-----------------------------
=> Medycyna komórkowa, Codex Alimentarius, GMO
-----------------------------
SOCJOTECHNIKA
-----------------------------
=> Socjotechnika
===> Cenzura, Dezinformacja, Agentura w Internecie
-----------------------------
Multimedia
-----------------------------
=> Multimedia
-----------------------------
"Tajne" stowarzyszenia i "teorie spiskowe"
-----------------------------
=> "Tajne" stowarzyszenia
=> "Teorie spiskowe"
===> Filmy DAVIDA ICKE'A by Redmuluc - http://davidicke.pl/
=> Nowy Porz±dek ¦wiata w codziennych wiadomo¶ciach
=> Globalne ocieplenie - najwiêkszy szwindel?
-----------------------------
Powitania, Kawiarenka i Hyde Park
-----------------------------
=> Kawiarenka "Pod Gwiazdami" i Powitania :-)
=> K±cik muzyczny
=> Hyde Park - inne
-----------------------------
Sprawy administracyjne, OG£OSZENIA i INICJATYWY SPO£ECZNE
-----------------------------
=> Sprawy administracyjne - pytania i odpowiedzi
=> INICJATYWY SPO£ECZNE
=> OG£OSZENIA
£adowanie...
Polityka cookies
Darmowe Fora
|
Darmowe Forum
wyscigi-smierci
classicdayz
rekogrupastettin
vfirma
cybersteam