Choose fontsize:
small
normal
big
large
Forum
Home
Custom
TP
Witamy,
Go¶æ
.
Zaloguj siê
lub
zarejestruj
.
1 Godzina
1 Dzieñ
1 Tydzieñ
1 Miesi±c
Zawsze
Strona g³ówna
Pomoc
Search
Zaloguj siê
Rejestracja
>
Medycyna komórkowa, Codex Alimentarius, GMO
>
Medycyna komórkowa, Codex Alimentarius, GMO
>
ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
Strony:
«
1
2
3
4
5
6
»
Do do³u
« poprzedni
nastêpny »
Drukuj
Autor
W±tek: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie (Przeczytany 103327 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
Barbarax
Nowy u¿ytkownik
Wiadomo¶ci: 33
Odp: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
«
Odpowiedz #40 :
Kwiecieñ 02, 2010, 20:40:03 »
Aromaterapia
Podobnie jak zielarstwo, aromaterapia opiera siê na leczniczych w³a¶ciwo¶ciach ro¶lin, ale zamiast stosowania ca³ych ro¶lin lub ich czê¶ci, pos³uguje siê w³a¶ciwymi im olejkami eterycznymi. Olejki to aktywny koncentrat leczniczych w³a¶ciwo¶ci ro¶lin, uwa¿any przez niektórych za istotê jej si³y ¿yciowej.
Wszyscy wiemy, jak optymistycznie i rado¶nie nastraja nas wiosenna ³±ka pe³na kwiatów i zió³, jak spacer lasem po deszczu uspokaja i usuwa wszelkie napiêcia nerwowe. A czy zdarzy³o ci siê spaæ na ¶wie¿ym sianie pe³nym zió³? Je¶li tak, pamiêtasz zapewne jak mocny i odprê¿aj±cy to by³ sen. Z drugiej strony znamy uczucie przygnêbienia jakie wywo³uje sam zapach szpitala. A „zapach strachu” w lecznicach weterynaryjnych? Kto ma psa, ten wie o co chodzi.
Wspó³czesna cywilizacja uniemo¿liwia cz³owiekowi codzienny kontakt z natur±, a jego ¶rodowisko przesyci³a zapachem spalin, chemikaliów, sztucznie aromatyzowanej ¿ywno¶ci. Te wszystkie atakuj±ce nas szkodliwe czynniki powoduj±, ¿e ¿yjemy w sztucznym ¶wiecie i mamy sztuczne zdrowie podtrzymywane rosn±c± ilo¶ci± chemicznych leków, usuwaj±cych jedn± dolegliwo¶æ i powoduj±cych wiele innych.
Aromaterapia – podobnie jak inne dziedziny medycyny naturalnej – ma przywróciæ wspó³czesnemu cz³owiekowi tak± równowagê si³ wewnêtrznych, jak± naszym przodkom dawa³o wspó³¿ycie z przyrod±. Aromaterapia normuje stan psychiczny, usprawnia obieg krwi i p³ynów limfatycznych, równowa¿y procesy przebiegaj±ce w organizmie, a tym samym zwiêksza jego odporno¶æ.
Bod¼ce wêchowe s± najszybciej przenoszonymi do mózgu bod¼cami zewnêtrznymi. Wykorzystuj± to niektórzy handlowcy do celów marketingowych rozpylaj±c olejki w sklepach, co poprawia nasz nastrój (i sk³onno¶æ do zakupów!). Je¶li olejki maj± taki wp³yw na twój nastrój w sklepie dlaczego nie wykorzystaæ ich w domu, je¶li nie do leczenia to chocia¿by do poprawy nastroju. Spróbuj, zw³aszcza, ¿e to taka przyjemna terapia.
Jak stosowaæ olejki eteryczne
Rozcieñczanie
W czystej postaci olejki s± stê¿onymi substancjami o silnym dzia³aniu. Przed zastosowaniem na skórê nale¿y je rozcieñczyæ w no¶niku olejowym lub olejowo-wodnym, aby u³atwiæ wcieranie i zabezpieczyæ skórê przed podra¿nieniem.
Dobór no¶nika
Najkorzystniejsze dla skóry jest stosowanie olejów ro¶linnych wyt³aczanych na zimno, bogatych w witaminy i ³atwo wch³anianych przez skórê.
No¶niki olejowo-wodne sk³adaj± siê ze zemulgowanego oleju i wody. S± one idealne do leczenia siê samemu, poniewa¿ nie s± t³uste.
Bogaty wybór specjalnych no¶ników znajdziesz w sklepach sprzedaj±cych olejki.
Mieszanie olejków
Olejki eteryczne dzia³aj± synergicznie, uzupe³niaj± i potêguj± siê wzajemnie. Z tego powodu najczê¶ciej zaleca siê mieszaniny 2-4 olejków w celu uzyskania optymalnych efektów. Nie nale¿y jednak u¿ywaæ wiêcej ni¿ 5 olejków w jednej mieszance.
Inhalacje
Wdychanie olejków eterycznych mo¿e przynie¶æ szybk± ulgê w zaburzeniach uk³adu oddechowego i stanach stresu. Uwaga: w czasie wdychania oczy musz± byæ zamkniête!
W celu uzyskania natychmiastowego skutku nale¿y zwil¿yæ chusteczkê 6-9 kroplami olejku (lub mieszanki olejków) i wdychaæ g³êboko trzy razy.
Do miednicy z gor±c± wod± dodaæ 3-4 krople mieszaniny olejków eterycznych. Pochyliæ siê nad miednic±, okryæ g³owê rêcznikiem i wdychaæ g³êboko kilkana¶cie razy. Uwaga: Nie stosowaæ inhalacji w przypadku dychawicy oskrzelowej, poniewa¿ para mo¿e spowodowaæ duszenie siê.
K±piele
Olejki eteryczne w k±pieli mo¿na stosowaæ w bardzo wielu stanach chorobowych. Olejki nie rozpuszczaj± siê od razu w wodzie, ale mo¿na je rozprowadziæ w niej intensywnie mieszaj±c. Do ciep³ej wody dodaje siê do 8 kropli jednego lub kilku olejków aromatycznych. Woda nie powinna byæ za gor±ca, bo olejki wyparuj± zbyt szybko. Osoby maj±ce such± skórê powinny rozpu¶ciæ olejek w 2 ³y¿eczkach od herbaty no¶nika olejowego przed wlaniem do wanny. Czas przebywania w takiej k±pieli: 10-20 minut.
P³ukanie ust i gard³a
Usta i gard³o p³ucze siê celem z³agodzenie stanów zapalnych b³on ¶luzowych. Do szka
Lanki wody dodaje siê 3 krople olejku eterycznego, dobrze mieszaj±c p³ukankê przed ka¿dym nabraniem do ust.
Wcieranie i nacieranie
Wcieranie miejscowe mo¿na stosowaæ w wielu schorzeniach zamiast masa¿u. Olejki eteryczne rozpuszcza siê w no¶niku i wciera w chore miejsce.
Kompresy
Kompres z olejku eterycznego mo¿e z³agodziæ bóle, objawy przeforsowania miê¶ni lub obrzêki. Liczba kropli olejku eterycznego dodana do wody i wielko¶æ naczynia zale¿y od potrzeby i waha siê od 2 kropli w kieliszku do jajek – przy dezynfekcji palca, do 8 kropli w miednicy przy nadwyrê¿eniu stawów nadgarstka. Przy bólach miê¶ni stosuje siê kompresy gor±ce, przy sforsowaniu uk³adu ruchu lub bólach g³owy – zimne. Tkaninê lub gazê nale¿y zanurzyæ w wodzie, lekko wycisn±æ i po³o¿yæ na chore miejsce. Okryæ kawa³kiem ¶ci¶le przylegaj±cej folii i utrzymywaæ w cieple. Pozostawiæ kompres na co najmniej 2 godziny.
Masa¿
Masa¿ jest najwa¿niejszym zabiegiem w aromaterapii, najskuteczniejszym i najszybciej przynosz±cym efekty. W czasie masa¿u nastêpuje najpe³niejsza penetracja olejku w g³±b skóry i cia³a poprzez system naczyñ krwiono¶nych i limfatycznych. Kontakt olejków z zakoñczeniami nerwowymi w skórze powoduje natychmiastow± reakcjê systemu nerwowego i w rezultacie po¿±dany efekt relaksu i odprê¿enia. Samodzielnie mo¿emy wykonaæ masa¿ refleksyjny stóp i r±k. Szczegó³owy opis takiego masa¿u znajdziesz w literaturze dotycz±cej refleksologii (wkrótce tak¿e u nas). Szczególnie polecane jest stosowanie olejków eterycznych w masa¿u refleksyjnym stóp przy schorzeniach wewnêtrznych.
Kominek aromaterapeutyczny
Wygodn± form± rozprowadzania mieszanki olejków eterycznych w ca³ym pomieszczeniu jest kominek aromaterapeutyczny. Przydatny jest zw³aszcza w okresach przeziêbieñ do dezynfekcji powietrza i przy niektórych schorzeniach.
Jako¶æ olejku eterycznego
Nies³ychanie wa¿nym elementem w aromaterapii jest jako¶æ i pochodzenie olejku. Prawdziwe i pe³ne w³asno¶ci aromaterapeutyczne maj± jedynie olejki naturalne, nie przerabiane, nie rozcieñczane i nie fa³szowane, pochodz±ce prosto z pierwotnych destylarni. W handlu wystêpuj± czêsto olejki rozcieñczane, pozbawiane wa¿nych, a potrzebnych do innych celów sk³adników, lub fa³szowane syntetycznymi dodatkami. Wiele firm sprzedaje te¿ olejki syntetyczne lub pó³syntetyczne pod nazwami olejków eterycznych. Takie „olejki” nie tylko nie maj± ¿adnej w³a¶ciwo¶ci leczniczej ale mog± wrêcz szkodziæ. Przy wyborze dostawcy nale¿y wiêc byæ czujnym i zwracaæ uwagê na firmê, jakie normy spe³nia olejek (powinno to byæ podane na opakowaniu). Wszystkie olejki eteryczne powinny byæ sprzedawane w buteleczkach z ciemnego szk³a. Je¶li zobaczysz olejek w przezroczystej butelce, omijaj go z daleka. Sprawdzonymi na polskim rynku s± olejki Polleny Aromy.
Podstawowy zestaw olejków do domowej apteczki
Podstawowe olejki, jakie powinny siê znale¼æ w ka¿dej domowej apteczce, to te, które stosuje siê przy najbardziej powszechnych dolegliwo¶ciach, leczonych zazwyczaj tak¿e bez lekarza, przy u¿yciu powszechnie dostêpnych bez recepty farmaceutyków.
Olejek cytrynowy
Olejek lekko stymuluj±cy, obni¿a ci¶nienie krwi. Otrzymywany ze skórek sycylijskich cytryn. Ma znany od¶wie¿aj±cy zapach.
£agodzi: nadci¶nienie, lêki, ociê¿a³o¶æ umys³ow±, napiêcia nerwowe, przeziêbienia, katar, reumatyzm, artretyzm, ¿ylaki, stany zapalne skóry, opryszczkê, ³upie¿, egzemy, problemy okresu menopauzy.
Olejek eukaliptusowy
Olejek antyseptyczny, ³agodnie pobudzaj±cy, przeciwbólowy. Pochodzi z Australii. Ma znany od¶wie¿aj±cy zapach.
£agodzi: grypy, przeziêbienia, kaszel, bronchit, reumatyzm, zmêczenie (sforsowanie) miê¶ni, zmêczenie umys³u, stany zapalne skóry, têpi wszy.
Uwaga: nie u¿ywaæ równocze¶nie z lekami homeopatycznymi!
Olejek geraniowy
Olejek przeciwdepresyjny, reguluje gospodarkê p³ynami. Pochodzi z delty Nilu. Ma piêkny zio³owokwiatowy zapach znany z upraw doniczkowych.
£agodzi: cellulite, oty³o¶æ, depresje, napiêcia nerwowe, lêki, nerwobóle, zaburzenia seksualne, problemy menopauzy, zmienne stany emocjonalne, bóle menstruacyjne, cukrzycê, zaburzenia w kr±¿eniu, grypê, przeziêbienia, katar, zaburzenia gastryczne, infekcje skóry, suche egzemy, przet³uszczanie, ³upie¿, wrzody, rany.
Uwaga: stymuluje estrogen, nie stosowaæ równocze¶nie z pigu³kami antykoncepcyjnymi!
Olejek ja³owcowy z jagód
Olejek przeciwzapalny, reguluje gospodarkê p³ynami. Pochodzi z Polski. Znany jako przyprawa i ¶rodek aromatyzuj±cy o charakterystycznym zapachu.
£agodzi: zmêczenie umys³owe, bezsenno¶æ, lêki, bóle menstruacyjne, zaburzenia menstruacji, oty³o¶æ, ¿ylaki, cellulite, nadci¶nienie, rozstêpy skóry, bóle reumatyczne, zapalenia skóry, tr±dzik, ³ojotok.
Olejek lawendowy
Olejek uspokajaj±cy, przeciwbólowy, przeciwzapalny. Pochodzi z francuskiej Prowansji. Jeden z najcenniejszych w aromaterapii o wielu ró¿norodnych w³asno¶ciach terapeutycznych. Piêkny kwiatowy zapach stosowany jest w perfumerii.
£agodzi: depresje, lêki, zmêczenie ociê¿a³o¶æ umys³ow±, irytacjê, histeriê, napiêcia nerwowe, bezsenno¶æ spowodowan± zdenerwowaniem, bóle reumatyczne, migreny, bóle menstruacyjne, miê¶niowe, nieregularn± menstruacjê, nadci¶nienie, oty³o¶æ, cellulite, ¿ylaki, katary, grypê, stany zapalne zatok i gard³a, problemy menopauzy, stany zapalne skóry, egzemy, tr±dzik, rozstêpy skóry, grzybice (stóp, organów p³ciowych i inne), ple¶niawki pochwy, suchy ³upie¿, wypadanie w³osów, zaburzenia gastryczne.
Olejek melisowy
Olejek uspokajaj±cy, antyseptyczny. Pochodzi z Francji. Melisa u¿ywana jako przyprawa i zio³o, ma piêkny orze¼wiaj±cy zapach.
£agodzi: histeriê, silne napiêcia nerwowe, skutki szoku, lêki, bezsenno¶æ, arytmiê, nadci¶nienie, nieregularn± i bolesn± menstruacjê, problemy menopauzy, zaburzenia gastryczne, reumatyzm, infekcje bakteryjne i grzybice skóry, egzemy, u¿±dlenia owadów.
Olejek miêty pieprzowej
Olejek antyseptyczny, stymuluj±cy. Pochodzi z Ameryki Pó³nocnej, Europy, Indii lub Chin. Ro¶lina u¿ywana jest jako przyprawa i zio³o. Ma piêkny, ¶wie¿y zapach powszechnie znany z wyrobów cukierniczych, gumy do ¿ucia, past do zêbów.
£agodzi: bóle g³owy, menstruacyjne, migreny pochodzenia gastrycznego, nieregularny cykl menstruacji, bronchit, grypê, przeziêbienia, ociê¿a³o¶æ umys³ow±, zmêczenie, szok i napiêcie nerwowe, zaburzenia gastryczne, stany zapalne skóry, podra¿nienia, uk±szenia owadów.
Olejek rozmarynowy
Olejek pobudzaj±cy, przeciwbólowy, antyseptyczny, afrodyzjak. Pochodzi z Hiszpanii. Jeden z najcenniejszych olejków w aromaterapii o niezwykle szerokim oddzia³ywaniu. Znany w staro¿ytno¶ci, sk³adnik ¶redniowiecznej "Wody Królowej Wêgier". Odm³adza i wzmacnia system immunologiczny. £agodzi: zmêczenie fizyczne i umys³owe, zaburzenia pamiêci, zaburzenia funkcji systemu nerwowego, parali¿, ociê¿a³o¶æ umys³ow±, oziêb³o¶æ seksualn±, zmienne ci¶nienie krwi, zaburzenia pracy serca, cellulite, ¿ylaki, zaburzenia menstruacji, up³awy, bóle g³owy, migreny, bóle miê¶ni ró¿nego pochodzenia, reumatyzm i artretyzm, grypê, astmê, chroniczny bronchit, kaszel, infekcje skóry, ³upie¿, ³ysienie, trudno goj±ce siê rany.
Olejek rumianku lekarskiego
Olejek przeciwzapalny z niemieckiego rumianku lekarskiego (niemieckiego).Pochodzi z Polski. Mniej skuteczny w dzia³aniu od olejku rumianku rzymskiego (patrz ni¿ej).
£agodzi: zdenerwowanie, migreny, bezsenno¶æ, zaburzenia menstruacji, stany zapalne skóry, tr±dzik, dermatozy, egzemy, poparzenia, ³uszczycê, ³upie¿.
Olejek sosnowy
Olejek antyseptyczny, wykrztu¶ny. Pochodzi z igie³ zwyczajnej polskiej sosny.
£agodzi: infekcje dróg oddechowych, kaszel, bronchit, astmê, grypê, zapalenie zatok, infekcje pêcherza i kamice, ociê¿a³o¶æ umys³ow±, problemy menopauzy.
Uwaga: ³atwo siê utlenia, u¿ywaæ olejku ¶wie¿ego, przechowywaæ w szczelnie zamkniêtych butelkach.
Olejek tymiankowy
Olejek antyseptyczny, podnosi ci¶nienie krwi. Pochodzi z Hiszpanii. Ziele znane jako przyprawowe.
£agodzi: ociê¿a³o¶æ umys³ow±, bezsenno¶æ, depresje, lêki, infekcje bakteryjne i wirusowe, katar, grypê, kaszel, bronchit, astmê, przeziêbienia, zapalenie migda³ków i zatok, reumatyzm i artretyzm, zaburzenia w kr±¿eniu i niskie ci¶nienie krwi, nieregularn± menstruacjê, zatrzymania i up³awy, podra¿nienia skóry, wypadanie w³osów.
Uwaga: nie stosowaæ przy nadci¶nieniu !
Zastosowanie olejków eterycznych
Oto kilka uniwersalnych receptur do u¿ytku domowego:
Przeziêbienia, grypy, katary
olejek eukaliptusowy – 4 krople
olejek lawendowy – 3 krople
olejek miêty pieprzowej – 1 kropla
olejek rozmarynowy – 1 kropla
olejek sosnowy – 1 kropla
Stosowaæ do masa¿u, k±pieli, inhalacji i w kominku aromaterapeutycznym.
Dla dzieci przy kaszlu – do w±chania
olejek lawendowy – 2 krople
olejek rumiankowy – 2 krople
olejek sosnowy – 1 kropla
Bóle g³owy ró¿nego pochodzenia
olejek lawendowy – 3 krople
olejek geraniowy – 2 krople
olejek miêty pieprzowej – 2 krople
olejek eukaliptusowy – 1 kropla
olejek melisowy – 1 kropla
Najlepsze efekty daj± masa¿ skroni, karku i ramion a tak¿e w±chanie mieszaniny w powietrzu (kominek aromaterapeutyczny).
Bezsenno¶æ
olejek lawendowy – 5 kropli
olejek ja³owcowy – 3 krople
olejek melisowy – 1 kropla
olejek tymiankowy – 1 kropla
Do stosowania w roztworze do masa¿u pleców, w k±pieli przed snem lub na pasku bibu³y przy ³ó¿ku.
Dla dzieci przy trudno¶ciach w zasypianiu
olejek rumiankowy – 1 kropla
olejek geraniowy – 1 kropla
Stosowaæ w miseczce z ciep³± wod± lub na pasku bibu³y w pobli¿u ³ó¿eczka.
Stres ogólny (spowodowany przepracowaniem)
olejek lawendowy – 4 krople
olejek ja³owcowy – 3 krople
olejek geraniowy – 2 krople
olejek rozmarynowy – 1 kropla
Najlepsze efekty daj± masa¿, k±piel i kominek aromaterapeutyczny.
Napiêcie nerwowe, zdenerwowanie
olejek geraniowy – 4 krople
olejek lawendowy – 3 krople
olejek ja³owcowy – 2 krople
olejek tymiankowy – 1 kropla
Najlepsze efekty daj± masa¿, k±piel i kominek aromaterapeutyczny.
Bóle miê¶niowe
olejek lawendowy – 4 krople
olejek eukaliptusowy – 2 krople
olejek – rozmarynowy – 2 krople
olejek miêty pieprzowej – 1 kropla
olejek ja³owcowy – 1 kropla
Stosowaæ do masa¿u obola³ych miê¶ni i do k±pieli.
Bóle reumatyczne i artretyzm
olejek ja³owcowy – 4 krople
olejek eukaliptusowy – 3 krople
olejek rozmarynowy – 1 kropla
olejek tymiankowy – 1 kropla
Stosowaæ do masa¿u obola³ych miê¶ni i do k±pieli.
Dolegliwo¶ci przedmenstruacyjne
olejek lawendowy – 2 krople
olejek melisowy – 2 krople
olejek geraniowy – 1 kropla
Przeciwwskazania i ograniczenia
* Ze wzglêdu na oddzia³ywanie na psychikê dla dzieci nie nale¿y stosowaæ olejków: bergamotowego, drzewa herbacianego, drzewa ró¿anego, eukaliptusowego, geraniowego, ja³owcowego, neroli, rozmarynowego, sanda³owego, sza³wii muszkato³owej, tymiankowego, ylangowego.
* Ze wzglêdu na oddzia³ywanie na gospodarkê hormonami w okresie ci±¿y nie nale¿y stosowaæ olejków: cyprysowego, hyzopowego, ja³owcowego, kopru w³oskiego, lawendowego, majerankowego, melisowego, miêty pieprzowej, rozmarynowego, ró¿anego, rumiankowego, sza³wii, tymiankowego.
* Na skórê, która bêdzie wystawiona na promieniowanie s³oneczne lub uv nie nale¿y stosowaæ olejków: bergamotowego, cytrynowego, grapefruitowego,,limetkowego, mandarynkowego, pomarañczowego,
* Ze wzglêdu na si³ê oddzia³ywania nie przekraczaæ dwu kropli na jeden zabieg olejków: any¿owego, cynamonowego, eukaliptusowego, go¼dzikowego, hyzopowego, muszkato³owego z ga³ki, sza³wii, ylangowego.
Wszystkie przeciwwskazania dotycz± aromaterapii domowej, stosowanej we w³asnym zakresie. Do¶wiadczony aromaterapeuta mo¿e stosowaæ olejki wbrew tym przeciwwskazaniom, szczególnie w odpowiednio dobranych mieszankach, w których zawarto¶æ i wzajemne oddzia³ywanie olejków likwiduj± zagro¿enia.
http://www.cyberbaba.pl/content/view/77/90/
Aromatyczne k±piele
K±piele z dodatkiem aromatycznych zió³ czy olejków eterycznych to nie tylko przyjemno¶æ ale i terapia. W zale¿no¶ci od dodanego sk³adnika k±piele takie pobudzaj± kr±¿enie i si³y samo uzdrawiaj±ce organizmu, jedne dzia³aj± pobudzaj±ce, inne uspokajaj±co, inne oczyszczaj± skórê i zmiêkczaj± j± czy wyg³adzaj±.
Zio³a dodawane do k±pieli mo¿na dobieraæ pod wzglêdem ich w³a¶ciwo¶ci pobudzaj±cych, uspokajaj±cych, goj±cych przy k³opotach ze skór±, lub po prostu dla ich przyjemnego zapachu relaksuj±cego ca³e cia³o. Temperatura wody powinna byæ zbli¿ona do temperatury cia³a. Gdy woda jest zbyt gor±ca, skóra poci siê i nie korzysta z dobrodziejstwa zio³owych sk³adników. Najwiêksze korzy¶ci przynosi k±piel trwaj±ca co najmniej 10 minut. K±piele przygotowujemy albo z samych zió³ albo z ich ekstraktów i olejków kupowanych w aptekach czy drogeriach.
K±piele zio³owe
Na jedn± k±piel bierzemy 200-300 g suszonych zió³. Zio³a zalewamy litrem wrz±cej wody i zostawiamy pod przykryciem na 3-5 minut. Napar wlewamy do wanny tu¿ przed wej¶ciem do wanny, ¿eby olejki eteryczne nie ulotni³y siê za wcze¶nie. Je¶li mamy osobne krany na gor±c± i zimn± wodê, mo¿emy nape³niæ zio³ami woreczki uszyte z gazy i zawiesiæ taki woreczek na kranie z gor±c± wod± (niektórzy susz± takie woreczki po k±pieli i u¿ywaj± powtórnie przy nastêpnej k±pieli). Woreczki z zio³ami s± zalecane przy k±pielach oczyszczaj±cych czy koj±cych skórê, gdy¿ mo¿na nimi pod koniec k±pieli wykonaæ masa¿ skóry.
Zamiast zió³ mo¿na równie¿ stosowaæ ich wyci±gi dostêpne w aptekach, takie jak Azulan zamiast kwiatów rumianku, spirytus lawendowy itp. zamienniki.
Ro¶liny stosowane w k±pielach zio³owych
K±piele odprê¿aj±ce i uspokajaj±ce
Chmiel, cytryna, ja¶min, koz³ek lekarski, lawenda, lipa, majeranek, melisa, rozmaryn, rumianek, wi±zówka.
K±piele pobudzaj±ce
Bazylia, bluszcz, eukaliptus, fenku³ , ja³owiec, kwiaty polne, kamfora, miêta, sza³wia, tymianek, wrotycz.
K±piele dzia³aj±ce goj±co na skórê
Krwawnik pospolity, miêta zielona, nagietek, przywrotnik, rojnik, ¿ywokost.
K±piele tonizuj±ce
Li¶æ czarnej porzeczki, mniszek lekarski, pokrzywa, stokrotka.
K±piele z dodatkiem olejków eterycznych
Do k±pieli aromaterapeutycznej u¿ywamy olejków eterycznych, które przed dodaniem do wody nale¿y rozpu¶ciæ w niewielkiej ilo¶ci spirytusu, w innym przypadku bowiem olejek nie zmiesza siê z wod±. Tak przygotowany olejek wlewamy do wanny z ciep³± (ale nie gor±c± wod±) i mieszamy. Nastêpnie zanurzamy ca³e cia³o na 15-30 minut (nie mniej jednak ni¿ 10 minut). Mo¿na i nale¿y masowaæ cia³o pod wod±. Po k±pieli nale¿y wytrzeæ cia³o rêcznikiem, ale nie sp³ukiwaæ.
Do pe³nej k±pieli stosuje siê ok. 10 kropli mieszaniny olejków na typow± wannê wody. Zamiast pe³nej k±pieli przy np. obola³ych stawach stóp mo¿na moczyæ nogi w misce z woda i olejkiem, odpowiednio zmniejszaj±c dawkê. Je¶li skóra jest sucha, mo¿na rozpu¶ciæ olejki eteryczne w 2 ³y¿kach no¶nika olejowego przed wlaniem do wanny.
Najczê¶ciej stosowane olejki do k±pieli
Pobudzaj±ca mieszanka olejków
40 kropli olejku cytrynowego
30 kropli olejku pieprzowego
20 kropli olejku z jagód ja³owca
10 kropli olejku miêty pieprzowej
Uspokajaj±ca mieszanka olejków
30 kropli olejku petitgrain
20 kropli olejku sza³wii muszkato³owej
20 kropli olejku lawendowego
10 kropli olejku paczulowego.
Podane ni¿ej mieszaniny nale¿y przygotowaæ do u¿ycia i przechowywaæ w butelce z ciemnego szk³a z kroplomierzem. Trzeba j± dobrze zakrêciæ, wstrz±sn±æ i opisaæ zawarto¶æ na etykiecie.
http://www.cyberbaba.pl/content/view/360/80/
Zapisane
Barbarax
Nowy u¿ytkownik
Wiadomo¶ci: 33
Zdrowe oczy z zio³ami
«
Odpowiedz #41 :
Kwiecieñ 21, 2010, 19:06:58 »
Zdrowe oczy z zio³ami
Najlepszym ¶rodkiem na czyste, b³yszcz±ce oczy jest dobry sen. Bez tego oczy s± zmêczone, zaczerwienione i podra¿nione. Pomoc w przywróceniu blasku oczom mog± przynie¶æ zio³a, w postaci p³ukanek i kompresów z naparów czy odwarów oraz ¿elów na delikatn± skórê wokó³ oczu.
Przy pielêgnacji oczu szczególn± uwagê nale¿y zwróciæ na czysto¶æ, zw³aszcza przy przyrz±dzaniu roztworów do p³ukanek. Naczynia, w których je przygotowujemy powinny byæ czyste, a najlepiej wysterylizowane. U¿ywamy zawsze ¶wie¿ych odwarów. Odwary do p³ukanek oczu powinny byæ gotowane przez 20 minut, aby wyeliminowaæ jak najwiêcej bakterii. Do p³ukanek nie u¿ywaj rumianku, poniewa¿ jego drobniutkie py³ki podra¿niaj± oczy. Roztwory nale¿y filtrowaæ trzykrotnie przez papierowy filtr, dla usuniêcia czê¶ci sta³ych, które mog³yby podra¿niæ oko.
Najwa¿niejszy ¶wietlik
Ro¶lin±, która cieszy siê zas³u¿on± s³aw± jako zio³o oczne jest ¶wietlik ³±kowy. Ta niepozorna ro¶linka, rosn±ca na pastwiskach i na brzegach lasów przywraca oczom ¶wie¿o¶æ i blask. Niemcy nazywaj± j± Augentrost (ukojenie oczu), Francuzi casse-lunette (st³ucz okulary) a W³osi - luminella (¶wiat³o oczu). Wodne wyci±gi z ziela ¶wietlika wywieraj± dzia³anie przeciwzapalne, poniewa¿ zawarta w nich aukubina hamuje uwalnianie histaminy i ma wp³yw przeciwalergiczny. Garbniki i kwasy polifenolowe dzia³aj± bakteriobójczo i prawdopodobnie uszczelniaj± ¶ciany naczyñ w³osowatych w siatkówce oka. Garbniki wi±¿± ponadto i unieczynniaj± toksyny bakteryjne w stanach zapalnych oczu.
P³ukanki, kompresy i ok³ady
Napary lub odwary ze ¶wietlika stosuje siê przede wszystkim przy zapaleniu spojówek. Ponadto w przypadku zmêczenia wzroku wskutek niew³a¶ciwego sztucznego o¶wietlenia, d³ugiego czytania lub nadwra¿liwo¶ci na promienie s³oneczne, promienie z ekranu telewizyjnego czy monitora komputerowego albo niektóre czynniki uczulaj±ce, jak kurz, dym, spaliny z silników i py³y lotne.
P³ukanka ze ¶wietlika
2 ³y¿ki ¶wie¿ego zio³a lub 2 ³y¿eczki suszonego gotowaæ w 2 szklankach wody przez 20 minut. Ostudziæ, odcedziæ i natychmiast u¿ywaæ.
P³ukanka z rzepiku
Rzepik to drugie po ¶wietliku zio³o nadaj±ce oczom blask. Ma w³a¶ciwo¶ci przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwalergiczne.
Gar¶æ ¶wie¿ych szczytów pêdów gotowaæ w 2,5 szklanki wody przez 20 minut. Ostudziæ, odcedziæ i natychmiast u¿ywaæ.
Odwar w zapaleniu powiek
Po pó³ ³y¿ki ziela ¶wietlika i kwiatów rumianku zalaæ 1,5 szklanki gor±cej wody i gotowaæ ³agodnie pod przykryciem 3 minuty. Odstawiæ na 15 minut i przecedziæ. Stosowaæ do przemywania oczu i do ok³adów, równie¿ w stanach ostrych i podostrych.
Zio³a do ok³adów na oczy
Zmieszaæ po 10 g ziela ¶wietlika, ziela przywrotnika, kwiatów rumianku, nagietka i chabru. Zalaæ pó³ ³y¿ki zió³ 2/3 szklanki wrz±cej wody i naparzaæ pod przykryciem 15 minut. Odstawiæ na 10 minut i przecedziæ. Stosowaæ do ciep³ych ok³adów w stanach zapalnych brzegów powiek i spojówek. Przyk³adaæ 3-5 razy dziennie na 10-20 minut.
Kompresy na oczy
Oczy zmêczone prac± mo¿na od¶wie¿yæ ok³adami z czarnej herbaty, rumianku lub dzikiej ró¿y. Nale¿y zaparzyæ 2 torebki ww. zió³ w 2 szklankach wody przez 3 minuty. Po ostudzeniu przy³o¿yæ na oczy i odpoczywaæ przez 15 minut z nogami u³o¿onymi wysoko.
Pietruszkowy napar oczyszczaj±cy
Przygotuj pietruszkow± herbatkê. Dok³adnie umyj gar¶æ zielonej pietruszki i zalej j± pó³ szklanki wrz±cej wody. Odstaw napar na kilka godzin. Przetrzyj oczy nas±czonym w naparze p³atkiem kosmetycznym.
¯ele na skórê wokó³ oczu
P³yny i ¿ele nak³adane na delikatn±, cienk± skórê wokó³ oka musz± byæ lekkie, aby nie powodowaæ jej ¶ci±gania. Sk³adniki ich powinny oddzia³ywaæ wy³±cznie na powierzchniê skóry. Stosowanie od¿ywczych, wnikaj±cych g³êboko olejków mo¿e spowodowaæ obrzêk wokó³ oczu.
¯el ³agodz±cy
Sk³adniki:
6 ³y¿ek odwaru z zió³
2 ³y¿ki wyci±gu z oczaru
1/4 ³y¿eczki agar-agar
szczypta benzoesanu sodu, je¶li chcemy poprawiæ trwa³o¶æ ¿elu.
Sporz±dzamy silny odwar z równych ilo¶ci rumianku, nagietka i kwiatu chabru b³awatka oraz li¶ci prawo¶lazu i podgrzewamy go wraz z oczarem prawie do wrzenia. Rozpuszczamy w nim agar-agar (i benzoesan sodu). Agar-agar musi byæ dok³adnie rozpuszczony, inaczej bêdzie wyczuwalny. Pozostawiamy do ostygniêcia i zgêstnienia. Je¶li ¿el bêdzie zbyt gêsty, miksujemy kilka sekund. Przechowujemy w zakrêconym s³oiku, w lodówce.
Zio³owe ¶rodki od¶wie¿aj±ce do oczu
Nale¿y sporz±dziæ z zió³ silny odwar i dok³adnie przecedziæ. Namoczyæ w tym odwarze czyst± gazê lub p³atki kosmetyczne i po³o¿yæ na powieki na 15-20 minut.
Zio³a nadaj±ce siê szczególnie na takie kompresy:
Chaber b³awatek – U¶mierza i zmniejsza obrzêk.
Fenku³ (nasiona) – Usuwa stany zapalne, nadaje oku blask.
Miêta – Usuwa cienie spod oczu.
Nagietek lekarski – U¶mierza ból i zaognienie oczu.
Pio³un – Zmniejsza zaognienie i zaczerwienienie, przyk³adaæ odwar na waciku.
Prawo¶laz – Zmiêkcza skórê wokó³ oczu.
Ró¿a – Zmiêkcza i ³agodzi skórê wokó³ oczu.
Rumianek – £agodzi zaognienie i usuwa zmêczony wygl±d.
Skrzyp – Zmniejsza zaczerwienienie oczu i obrzêk powiek, mo¿e byæ skuteczny na jêczmieñ (gotowaæ 30 minut).
Ka¿dy z wymienionych odwarów mo¿na zamroziæ w pojemniku na lód. Pocieraj±c kostk± lodu powieki i skórê wokó³ oczu uzyskujemy znakomity efekt od¶wie¿aj±cy.
http://www.cyberbaba.pl/content/view/28/80/1/6/
Oczy a komputer
¯yjemy w erze komputerów. Niezbêdne s± w pracy, a równie¿ w domu coraz wiêcej czasu spêdzamy przed monitorem komputera. Do tego dochodzi jeszcze niemal codziennie ogl±danie telewizji. Dla naszych oczu oznacza to sta³e i ogromne obci±¿enie.
Je¶li siedzimy nieruchomo przez wiele godzin w jednej i tej samej pozycji, z pochylon± g³ow± i zgarbionymi plecami nast±pi przykurcz miê¶ni karku i pleców i ból. To samo dzieje siê z miê¶niami oczu, je¶li wpatrujemy siê godzinami nieruchomo w monitor. Zmniejsza siê wówczas jako¶æ widzenia, os³abia koncentracja, wystêpuje zmêczenie i ból g³owy. Oczy zaczynaj± piec i ³zawiæ, robi± siê czerwone, czasami obraz staje siê rozmyty lub migaj±cy, mamy uczucie ucisku na ga³ki oczne i skronie, gorzej widzimy w ciemno¶ci i odczuwamy zwiêkszon± wra¿liwo¶æ na ¶wiat³o.
Wszystkie te objawy ¶wiadcz± najczê¶ciej o zbyt d³ugiej pracy bez odpoczynku dla oczu, o z³ym o¶wietleniu czy niew³a¶ciwej pozycji cia³a w czasie pracy. Wzrok mamy jeden i potrzebny nam bêdzie do pó¼nej staro¶ci. Musimy zatem, póki czas, pomy¶leæ o profilaktyce, pozwalaj±cej unikn±æ nadmiernego przeci±¿ania oczu.
Na co nale¿y przede wszystkim zwróciæ uwagê?
Ergonomiczne meble
Je¶li godzinami siedzimy na zbyt wysokim lub zbyt niskim krze¶le, pochylamy g³owê zbytnio do przodu i garbimy plecy, doprowadzimy z pewno¶ci± do napiêcia miê¶ni i k³opotów ze wzrokiem. Zatem
Krzes³o najwa¿niejsze
Najlepiej z regulowan± wysoko¶ci± siedziska, dopasowan± do naszej figury oraz regulowanym k±tem nachylenia oparcia pod plecy. Przy dobrze dobranym krze¶le ca³e stopy powinny byæ oparte na pod³odze.
Biurko
Dobre biurko lub stolik pod komputer powinny mieæ mo¿liwo¶æ regulacji na wysoko¶æ lub byæ dopasowane dok³adnie do naszego wzrostu. Blat roboczy nie powinien odbijaæ ¶wiat³a, a wiêc najlepiej, ¿eby by³ matowy i jasny. Ponadto powinien mieæ odpowiedni± wielko¶æ.
Ustawienie monitora
Jest bardzo wa¿ne, aby monitor ustawiony by³ na odpowiedniej wysoko¶ci i w odpowiedniej odleg³o¶ci od oczu. Górna krawêd¼ monitora powinna znajdowaæ siê na wysoko¶ci oczu, odleg³o¶æ monitora od oczu powinna wynosiæ minimum 50cm. Oczywi¶cie monitor powinien znajdowaæ siê na wprost oczu, a nie gdzie¶ z boku.
O¶wietlenie
Dobre o¶wietlenie to podstawa. Je¶li kto¶ godzinami pracuje w miejscu zbyt s³abo lub zbyt mocno o¶wietlonym – jego organizm reaguje zmêczeniem, bólami g³owy, pieczeniem i ³zawieniem oczu oraz miganiem obrazów. Prawid³owe o¶wietlenie powinno byæ wystarczaj±co silne, ale nie o¶lepiaj±ce. Dlatego nie nadaj± siê do pracy przy komputerze lampy neonowe. Bardzo wa¿ny jest kierunek, z którego pada ¶wiat³o. Powinno ³agodnie o¶wietlaæ ekran monitora a nie nasze oczy, dlatego ¼ród³o ¶wiat³a (lampa, okno) nie mo¿e byæ usytuowane za monitorem. Najlepiej gdy monitor jest ustawiony bokiem do padaj±cego ¶wiat³a.
Od¶wie¿anie powietrza w pomieszczeniu
W pomieszczeniach klimatyzowanych lub w takich, w których powietrze jest suche i zadymione, szybko zaczynaj± piec nas oczy, tak jakby¶my mieli ziarenka piasku pod powiekami. Odczuwamy os³abienie zdolno¶ci koncentracji, stajemy siê dra¿liwi i niezdolni do pracy.
W pomieszczeniach ogrzewanych nale¿y wiêc zadbaæ o dostateczn± wilgotno¶æ powietrza (np. zbiorniki z wod± na grzejnikach, nawil¿acze powietrza) i dostêp ¶wie¿ego powietrza.
Co jeszcze mo¿emy zrobiæ dla naszych oczu?
Nawet najlepsze meble biurowe, optymalne warunki ¶wietlne i ¶wie¿e powietrze w pomieszczeniu nie pomog± je¶li bêdziemy nadwyrê¿aæ wzrok siedz±c godzinami nieruchomo i wpatruj±c siê w monitor. Ju¿ po 50-60 minutach takiej pracy zapasy naszej energii wyczerpuj± siê. Je¶li do tego dochodzi stres, problem gotowy. Jak tego unikn±æ?
* Co godzinê rób koniecznie chocia¿by 5 minutowe przerwy, najlepiej na kilka æwiczeñ fizycznych lub po prostu przeci±gniêcie siê, poleniuchowanie, spojrzenie przez okno najdalej jak siê da itp. Podejd¼ do okna, otwórz je, spojrzyj daleko przed siebie, potem – bez poruszenia g³ow± – jak najdalej w prawo, nastêpnie w lewo i w dó³. Powtórz to æwiczenie przy zamykaniu okna. Nie zajmie ci to wiele czasu, a oczom przyniesie ulgê.
* Mrugaj, mrugaj, mrugaj …Zwykle jeste¶my tak zaanga¿owani w wykonywan± pracê, ¿e zapominamy o mruganiu, a wtedy dochodzi do przerwania tzw. filmu ³zowego czyli warstwy ³ez chroni±cej nasze oczy przed kurzem, brudem i bakteriami. Wytworzone ³zy maj± to do siebie, ¿e po pewnym czasie paruj± (szybciej, gdy w pomieszczeniu jest suche powietrze) i w normalnych warunkach, gdy oko staje siê suche machinalnie mrugamy, ¿eby je nawil¿yæ. Je¶li wpatrzeni w monitor komputera zapominamy o mruganiu, na powierzchni oka powstaj± suche punkty i zaczynamy odczuwaæ efekt tzw. suchego oka. A wiêc wyróbmy w sobie nawyk jak najczêstszego mrugania.
* Nawil¿eniu oka sprzyja te¿ dostarczanie organizmowi dostatecznej ilo¶ci p³ynów, a wiêc zasiadaj±c do pracy postaw sobie butlê z woda na biurku i systematycznie popijaj j±.
* Stwórz sobie miejsce pracy „przyjazne dla oczu”: czyli ro¶liny, mi³e dla oka obrazy na ¶cianach, osobiste drobiazgi itd.
* Jak najczê¶ciej stosuj kompresy na oczy ze ¶wietlika czy chocia¿by czarnej herbaty (zobacz Zio³a dla oczu).
* Wolny czas wykorzystuj na spacery po parku czy lesie, które przynios± doskona³e odprê¿enie oczom.
Æwiczenia przynosz±ce ulgê oczom zmêczonym prac± przy komputerze
Poni¿sze zabiegi, odprê¿aj±ce oczy, mo¿na przeprowadziæ zarówno w pozycji siedz±cej jak i stoj±cej.
W celu odprê¿enia narz±dów wzroku, obie d³onie (u³o¿one w kszta³cie jamy) k³adziemy na oczach, tak aby nie przenika³o przez nie ¶wiat³o. Nastêpnie otwieramy oczy, patrzymy w ciemno¶æ i odprê¿amy siê a¿ do momentu, gdy nie zauwa¿amy ju¿ ¿adnego migotania, a oczy uspokoi³y siê.
Teraz znajdujemy punkty bólowe umiejscowione wokó³ oczu i lekko masujemy je palcami.
Jeden z nich znajduje siê nad skroniami, w odleg³o¶ci szeroko¶ci palca od brwi.
Dok³adnie w ¶rodku kostnego brzegu oczodo³owego le¿y drugi punkt bólowy.
Przesuwaj±c kciukiem od nasady nosa w kierunku brwi, wyczuwamy trzeci punkt jako lekkie wg³êbienie w ko¶ci.
Leczenie z zastosowaniem leków
Jedynym lekiem, który mo¿na sobie samemu aplikowaæ w przypadku dolegliwo¶ci tzw. suchego oka s± krople zastêpuj±ce ³zy. Krople te mo¿na dostaæ w aptece bez recepty. Po otwarciu buteleczki maja krótki okres wa¿no¶ci, po jego up³ywie nale¿y niewykorzystany p³yn wyrzuciæ, gdy¿ mo¿e zawieraæ bakterie. Zastêpcze p³yny ³zowe zawieraj± czêsto w swym sk³adzie ¶rodki ³agodz±ce podra¿nienia rogówki i spojówki.
Je¶li, mimo zastosowania powy¿szej terapii i zakraplania sztucznych ³ez, dolegliwo¶ci ze strony oczu pozostan±, nale¿y bezwzglêdnie udaæ siê do okulisty. Byæ mo¿e przyczyn± k³opotów jest stan zapalny lub alergia.
Uwaga:
Sucho¶æ oczu mo¿e te¿ byæ skutkiem zbyt du¿ej zawarto¶ci ozonu w powietrzu, powoduj±cej zmniejszenie zawarto¶ci bia³ka w pow³oce ³zowej, co w konsekwencji os³abia jej funkcjê os³onow±. Powstaj± wówczas dogodne warunki do wzmo¿onego namna¿ania siê zarazków, bêd±cych przyczyn± zapaleñ. Osoby wra¿liwe, przebywaj±c na obszarze o du¿ej zawarto¶ci ozonu w powietrzu, powinny ograniczaæ jego negatywny wp³yw, stosuj±c zastêpczy p³yn ³zowy.
http://www.cyberbaba.pl/content/view/331/82/
«
Ostatnia zmiana: Kwiecieñ 23, 2010, 21:56:35 wys³ane przez Leszek
»
Zapisane
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
Wiadomo¶ci: 669
Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym
Odp: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
«
Odpowiedz #42 :
Kwiecieñ 25, 2010, 17:43:57 »
http://kopalniawiedzy.pl/kamica-nerkowa-kamienie-nerki-zapobieganie-cytryniany-lemoniada-Roger-L-Sur-10224.html
Lemoniada — odkamieniacz dla nerek
25-04-2010 11:32
Kiedy ¿ycie wrêcza ci cytryny, wyci¶nij z nich lemoniadê - mówi znane na ¶wiecie, amerykañskie ¿artobliwe powiedzenie. I w³a¶nie lemoniada okazuje siê doskona³ym zabezpieczeniem przed jednym z niemi³ych prezentów wrêczanych nam przez ¿ycie: kamieniami nerkowymi.
Kto choæby raz w ¿yciu cierpia³ z powodu kamieni w nerkach nie zapomni tego uczucia. Md³o¶ci i wymioty, krew w moczu i dojmuj±cy ból - to trzy najczêstsze objawy, z których najdotkliwszy jest ten ostatni. Atak bólu czêsto koñczy siê wezwaniem pogotowia, bo nie sposób go wytrzymaæ. Kiedy dodatkowo towarzyszy mu gor±czka, oznaczaæ to mo¿e niebezpieczn± dla ¿ycia infekcjê i interwencja lekarza jest niezbêdna. Ale ból to zwykle ostatni objaw. Wiêkszo¶æ osób nie zdaje sobie sprawy ze swoich kamieni w nerkach, dopóki nie utkwi± w cewce moczowej - a to jest w³a¶nie przyczyna przera¼liwego bólu.
Najczêstszym typem kamieni nerkowych s± zbudowane ze szczawianu wapnia. Przyczyn± mo¿e byæ nadmiar soli w diecie, sól wywo³uje krystalizacjê szczawianów, które do¶æ powszechnie wystêpuj± w naszym po¿ywieniu. Inne typy kamieni nerkowych to kryszta³ki kwasu moczowego, który normalnie powinien byæ w ca³o¶ci wydalany z organizmu, czasem jednak osadza siê. Ten typ kamieni nerkowych, podobnie jak dna moczanowa, czyli dolegliwa choroba stawów, mo¿e byæ spowodowany nadmiarem bia³ka w diecie. Rzadziej spotykane s± kamienie struwitowe, czyli powodowane infekcj±, czy cystynowe, powodowane wrodzon± sk³onno¶ci±. Niedobr± wiadomo¶ci± dla wszystkich, którzy ju¿ cierpieli na tê dolegliwo¶æ jest to, ¿e lubi ona powracaæ. Nawet po udanym leczeniu w po³owie przypadków pojawienie siê nowych kamieni jest kwesti± od piêciu do dziesiêciu lat. Trzeba zatem zawczasu przygotowaæ siê na nie... a jeszcze lepiej spróbowaæ im zapobiec.
I tu w³a¶nie mo¿e pomóc nam lemoniada, ten sposób radzi dr Roger L. Sur, zajmuj±cy siê leczeniem kamicy nerkowej, kierownik UC San Diego Comprehensive Kidney Stone Center. Cytryny maj± najwy¿szy ze wszystkich znanych owoców poziom zawarto¶ci cytrynianów, czyli soli i estrów kwasu cytrynowego. W naturalny sposób hamuj± one tworzenie siê kamieni, po prostu je rozpuszczaj±c. Spo¿ywaj±c pó³ szklanki soku cytrynowego dziennie, rozcieñczonego w dwóch litrach wody, zmniejszamy ryzyko pojawienia siê kamieni nawet o 87%. Dodatkowo warto ograniczyæ spo¿ycie soli. Inne soki owocowe równie¿ s± ¼ród³em cytrynianów, ale nie w tak du¿ej ilo¶ci, w dodatku czêsto zawieraj± równie¿ wapñ i szczawiany - g³ówne sk³adniki kamieni nerkowych.
Zapisane
Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
Barbarax
Nowy u¿ytkownik
Wiadomo¶ci: 33
Odp: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
«
Odpowiedz #43 :
Maj 01, 2010, 17:35:40 »
Ro¶liny na dobry nastrój
Kwiaty doniczkowe wydzielajê ró¿ne dobroczynne dla naszego zdrowia zwi±zki chemiczne. Poprawiaj± samopoczucie, dodaj± si³, czasem wrêcz lecz±. Ale musz± byæ dobrze dobrane!
Kwiaty nie tylko ciesz± oko. Wydzielane przez nie substancje oraz emitowane promieniowanie ma istostny wp³yw na organizm cz³owieka. Okazuje siê te¿, ¿e w ró¿nych etapach ¿ycia potrzebujesz w swoim otoczeniu ró¿nych ro¶lin.
Fabryka czystego powietrza
Dobre samopoczucie, kreatywno¶æ, stan zdrowia zale¿± m.in. od jako¶ci powietrza, jakim oddychamy, a ro¶liny potrafi± zniwelowaæ szkodliwe wp³ywy ¶rodowiska.
Dostarczaj± tlenu. Tam, gdzie przebywa du¿o ludzi i stê¿enie dwutlenku wêgla jest wiêksze (np. sale konferencyjne), dobrze jest uprawiaæ alturium, skrzyd³okwiat, scindapsus czy daktylowiec niski. Nale¿y pamiêtaæ, ¿e noc±, przy braku ¶wiat³a, fotosynteza (dziêki niej ro¶liny wydzielaj± tlen) ustaje, wiêc ro¶liny nie powinny znajdowaæ siê w sypialniach. Wyj±tkiem jest aloes, który w³a¶nie noc± wydziela tlen.
Zwiêkszaj± wilgotno¶æ powietrza. Obliczono, ¿e do przyrostu 1 g masy zielonej ro¶liny potrzebuj± ¶rednio od 200 do 2000 g wody. Po oddaniu energii wyparowuje ona przez li¶cie i poprawia jako¶æ powietrza. W¶ród ro¶lin doniczkowych do najlepszych "nawil¿aczy powietrza" nale¿± szeflera i paproæ. Wilgotne powietrze zawiera wiêcej korzystnych jonów ujemnych ni¿ powietrze suche.
Oczyszczaj± powietrze ze szkodliwych substancji. Prowadzone przez NASA do¶wiadczenia dowiod³y, ¿e ro¶liny s± zdolne do rozk³adania szkodliwych substancji znajduj±cych siê w ich otoczeniu. Wnioski tych badañ zastosowano w "ziemskiej" praktyce. W biurach, gdzie u¿ywa siê wielu sprzêtów produkuj±cych szkodliwe zwi±zki, niezast±pionymi filtrami okaza³y siê difenbachia i fikus Beniamina. Difenbachia u³atwia tak¿e koncentracjê, a fikus pobudza.
Energetyzuj±ce aromaty
Zapach najszybciej wp³ywa na zmianê samopoczucia, poniewa¿ impulsy zapachowe s± ³atwo przenoszone do mózgu. Pachn± g³ównie kwiaty, ale substancje odpowiedzialne za aromat znajduj± siê we wszystkich czê¶ciach ro¶liny: w li¶ciach, pêdach, korzeniach, nasionach i owocach.
Ja¶min lekarski intensywnie pachnie podczas kwitnienia - jego woñ relaksuje, dzia³a stymuluj±co i antydepresyjnie. Zalecany jest tak¿e przy "mêskich" dolegliwo¶ciach.
Drzewko pomarañczowe i cytrynowe - intensywnie pachn± zarówno kwiaty, jak i li¶cie. Dzia³aj± uspokajaj±co, ale nie otêpiaj±, wrêcz przeciwnie - poprawiaj± koncentracjê i pobudzaj± do dzia³ania. Powoduj± zmniejszenie tremy i lêków.
Gardenia - jej zapach wspomaga wychodzenie z depresji, dodaje optymizmu i rado¶ci ¿ycia.
Stefanotis bukietowy - sprzyja wspó³pracy, powinno siê j± stawiaæ w pomieszczeniach, w których przebywa du¿o osób.
Pelargonie - szczególnie silnie pachn± odmiany nazywane geranium. Dzia³aj± antydepresyjnie, ³agodz± zmienne stany emocjonalne. Maj± równie¿ w³a¶ciwo¶ci antyseptyczne.
* Na osoby starsze pozytywny wp³yw ma fio³ek afrykañski, a tak¿e begonia, które pozytywnie nastawiaj± do ¿ycia.
* Ludziom nie¶mia³ym poleca siê anturium (szczególnie wtedy, gdy kto¶ ma trudny problem do rozwi±zania).
* W rehabilitacji i przy os³abieniach spowodowanych d³ugotrwa³ym stresem pomocna jest bugenwilla.
Rado¶æ dla oczu, bodziec dla cia³a
Wielu naukowców uwa¿a, ¿e kolor zielony poprawia pracê p³uc i kr±¿enie krwi. Niektóre badania wykazuj± nawet, ¿e pog³êbia oddech. Ale zieleñ przede wszystkim dobrze dzia³a na psychikê cz³owieka - uspokaja nerwy i koi oczy. Jasne plamiaste s± bardziej stymuluj±ce. Wed³ug wschodniej sztuki aran¿acji przestrzeni - feng shui - wa¿ne s± kszta³ty li¶ci. Okr±g³e, miêkkie i cienkie (np. bluszcz, begonia, fio³ek) wydzielaj± energie ³agodne. Natomiast li¶cie twarde, ostre i szpiczaste (sansewieria, juka, agawa) prowokuj± do dzia³ania. S± te¿ doskona³± ochron± przed wp³ywami zewnêtrznymi. Ale nie nale¿y ich ustawiaæ blisko miejsc, w których siê pracuje lub odpoczywa (biurko, tapczan), ani tam, gdzie przez d³u¿szy czas przebywaj± dzieci.
Zdrowie dla ca³ej rodziny
Wiele ro¶lin ma dzia³anie uniwersalne. Wywieraj± korzystny wp³yw na ca³y organizm. Nale¿± do nich m.in.:
paproæ Nefrolepis - rozk³ada wiêkszo¶æ szkodliwych zwi±zków chemicznych, nawil¿a i ujemnie jonizuje powietrze, oczyszcza uk³ad nerwowy, przywraca równowagê;
zielistka Strengera Chlorophytum comosum - poprawia humor, dodaje energii. Doskonale oczyszcza powietrze z wielu szkodliwych zwi±zków;
drzewko pomarañczowe lub cytrynowe - wywo³uje rado¶æ i dobry nastrój oraz wyzwala energiê ¿yciow±;
bluszcz - znakomicie filtruje powietrze (rozk³ada aldehyd mrówkowy), nastraja optymistycznie, rozbudza ciekawo¶æ i kreatywno¶æ.
Gatunki piêkne, lecz... truj±ce
Niektóre kwiaty doniczkowe zawieraj± substancje truj±ce. S± to m.in.: difenbachia, filodendron, oleander pospolity, Zantedeschia aethiopica, kalia, Allamanda catharica, kroton, Dipladenia, wilczomlecz piêkny (gwiazda betlejemska), Euphorbia pulcherrima, Pachypodium, bluszcz Hedera helix, kliwia pomarañczowa. Gdy w domu s± ma³e dzieci, lepiej z nich zrezygnowaæ, mimo ¿e s± niebezpieczne tylko w bezpo¶rednim kontakcie ze skór± lub gdy je zjemy. Przecie¿ nie zawsze mo¿na dziecku wyt³umaczyæ, dlaczego li¶cie pietruszki hodowanej na parapecie s± do jedzenia, a difenbachii nie. Hoduj±c te truj±ce piêkno¶ci, warto przestrzegaæ dwóch zasad: ustawiæ ro¶liny w miejscu niedostêpnym dla dzieci i zwierz±t domowych, a zabiegi pielêgnacyjne (przesadzanie, mycie li¶ci, usuwanie uszkodzonych czê¶ci) wykonywaæ w rêkawiczkach.
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/zdrowie-rodziny/rosliny-na-dobry-nastroj_34661.html
Zapisane
miszka
Aktywny u¿ytkownik
P³eæ:
Wiadomo¶ci: 123
Odp: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
«
Odpowiedz #44 :
Maj 02, 2010, 22:44:38 »
OLEJKI ETERYCZNE.
Doklejê tu stronkê o olejkach z praktycznymi poradami oraz firmami w których mo¿na olejki kupowaæ nie nara¿aj±c siê na oszustwo.
http://www.rozanski.ch/oleum.htm
Sama jestem wielkim entuzjast± olejków i ich stosowania. Aktualnie æwiczê z du¿ym rezultatem pozbywanie siê pryszczy na paszczy mojej kochanej suni. Do oleju z migda³ów jako bazy dolewam kilka kropel olejku tymiankowego i smarujemy mordê rano i wieczorem.
Nie jest zachwycona ale przekupujê j± ¶wiñskim uchem. Oczywi¶cie po zabiegu :-) I dziala. Tymianek i ucho oczywi¶cie. Wcze¶niej stosowa³am ma¶æ propolisow± ale nie mia³am tak dobrych rezultatów. Nie mówi±c ju¿ o tym, ze nawet perspektywa ucha nie by³± wystarczaj±cym zado¶æuczynieniem.
miszka
Zapisane
Barbarax
Nowy u¿ytkownik
Wiadomo¶ci: 33
Odp: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
«
Odpowiedz #45 :
Maj 09, 2010, 07:06:30 »
Toksokaroza
- jest gro¼n± odzwierzêc± chorob± paso¿ytnicz±, wywo³ywan± przez inwazjê larw psich lub kocich glist (toksokar).
http://pl.wikipedia.org/wiki/Toksokaroza
Wiêcej informacji na stronach:
http://www.pfm.pl/u235/navi/199260
http://www.zoonozy.pl/
http://www.zoonozy.pl/choroby-odzwierzece/6-toksokaroza
http://www.sluzbazdrowia.com.pl/html/more3041d.php
Zapisane
Barbarax
Nowy u¿ytkownik
Wiadomo¶ci: 33
Odp: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
«
Odpowiedz #46 :
Maj 16, 2010, 13:16:53 »
Apiterapia
-jest to metoda profilaktyki i leczenia przy pomocy produktów pszczelego pochodzenia. Mog± tu byæ u¿yte tylko produkty pszczele, a tak¿e preparaty wykonane z ich udzia³em. Dzia³anie produktów pszczelich jest wielokierunkowe: antybakteryjne, cytostatyczne, regeneracyjne, lipostabilne, stymuluj±ce metaboliczne, detoksykacyjne, immunomodulacyjne, znieczulaj±ce i hormonopodobne.
Z tego wzglêdu apiterapia stanowi alternatywê dla leczenia przy u¿yciu nowoczesnych leków syntetycznych.
W apiterapii stosuje siê miód, propolis, jad pszczeli, mleczko pszczele, wosk, py³ek pszczeli.
http://www.pasieka.rostkowski.info/index.html
Wiêcej na stronach:
http://bartnik.pl/lang-pl/oferta/sub-subpozycja
http://www.apiterapia.biz/
Zapisane
Barbarax
Nowy u¿ytkownik
Wiadomo¶ci: 33
Odp: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
«
Odpowiedz #47 :
Maj 22, 2010, 09:16:33 »
Chemia w diecie
Dorota Reinisch
Rakotwórcza wêdlina, warzywa i owoce z konserwantami, ryby pe³ne metali ciê¿kich. Inne produkty – te¿ bywaj± niebezpiecznie wzbogacone. Czy mamy szansê zdrowo je¶æ? Tak, odpowiadaj± dietetycy. Radz± tylko radykalnie zmieniæ menu.
Zrezygnuj z nowalijek, bo pe³ne s± szkodliwych zwi±zków. Nie jedz drobiu, gdy¿ ptactwo hodowlane karmione jest antybiotykami. Uwa¿aj na ryby, poniewa¿ mog± zawieraæ metale ciê¿kie. Takie ostrze¿enia docieraj± do nas od co najmniej kilkunastu lat. Zawsze jednak znajdowali siê eksperci, którzy ³agodzili te ostre wypowiedzi. Mieli bowiem mocny argument – brakowa³o badañ, które jednoznacznie potwierdza³yby szkodliwo¶æ tych czy innych produktów. Tym razem jest inaczej. Na pocz±tku wrze¶nia br. szwedzcy uczeni z renomowanego Karolinska Institutet stwierdzili, ¿e azotyny i azotany, których pe³no jest w ka¿dej wêdlinie (to dziêki nim szynka czy polêdwica ma piêkny ró¿owy kolor i cudownie pachnie), mog± sprzyjaæ rozwojowi raka. Uczeni wnikliwie przejrzeli 15 licz±cych siê prac naukowych po¶wiêconych wp³ywowi tych zwi±zków na nasz organizm. Analizy te przeprowadzono w latach 1966–2006, a ³±cznie objê³y one 4,7 tysi±ca osób. Na ich podstawie szwedzcy naukowcy uznali, ¿e jedzenie przetworzonego miêsa jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. U dzieci ju¿ kilka solidnych porcji wêdliny mo¿e zablokowaæ hemoglobinê, co grozi niedotlenieniem organizmu i sinic±. W pó¼niejszych latach ¿ycia konserwanty te mog± wywo³aæ ró¿nego rodzaju nowotwory. Drugi wniosek, jaki wyci±gnêli szwedzcy uczeni, jest jeszcze bardziej niepokoj±cy: by mieæ powa¿ne k³opoty zdrowotne, wcale nie trzeba ob¿eraæ siê wêdlinami. Wystarcz± 2–4 plasterki szynki dziennie przez kilkana¶cie lat, by ryzyko raka ¿o³±dka wzros³o nawet o jedn± trzeci±. Potwierdzono te¿, ¿e azotyny i azotany sprzyjaj± jeszcze innym nowotworom: jelita grubego oraz prze³yku. Wszystkie te schorzenia zabij± ka¿dego roku kilkana¶cie tysiêcy Polaków.
Jak to siê dzieje, ¿e zwi±zki chemiczne dodawane do ¿ywno¶ci, w niewielkich przecie¿ ilo¶ciach, mog± spowodowaæ takie spustoszenie w organizmie i wywo³aæ jedne z najgro¼niejszych dzi¶ chorób? Naukowcy podejrzewaj±, ¿e azotyny i azotany ³±cz± siê w ¿o³±dku z aminami. W wyniku tej reakcji powstaj± nitrozoaminy, które dzia³aj± rakotwórczo. Inni uczeni twierdz± natomiast, ¿e ju¿ same azotyny wp³ywaj± na obecny w j±drze komórkowym DNA. Powstaj± mutacje, które podczas podzia³ów komórek s± przekazywane nastêpnym ich pokoleniom. Nagromadzenie za¶ zmutowanych komórek prowadzi do nowotworu. Ta druga koncepcja lepiej t³umaczy powstawanie raka w ró¿nych miejscach przewodu pokarmowego. Nie rozwi±zuje jednak podstawowego problemu: co je¶æ, by byæ zdrowym? Nie odpowiada te¿ na pytanie: co zrobiæ, by jednak móc je¶æ wêdlinê, a jednocze¶nie nie zachorowaæ na nowotwór?
Sprawa nie jest wcale prosta. ¦wiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) rozwa¿a, by ca³kowicie zakazaæ stosowania tych zwi±zków do produkcji wêdlin. Czym je jednak zast±piæ? Znane obecnie metody s± albo ma³o wydajne, np. wêdzenie w dymie trwa wiele dni, albo budz± kontrowersje, jak choæby promieniowanie radioaktywne. Konserwowanie wêdlin azotanami i azotynami ma na celu nie tylko polepszenie ich smaku czy wygl±du, lecz przede wszystkim ochronê przed niebezpiecznymi bakteriami, o wiele gro¼niejszymi ni¿ same te zwi±zki. Azotyny i azotany zabezpieczaj± przed bakteriami Clostridium (jadu kie³basianego), zatrucie którymi mo¿e prowadziæ nawet do ¶mierci. Przed kilkoma tygodniami pojawi³a siê jednak nadzieja na zdrowe wêdliny. Na pomys³ nowej metody zabezpieczania miêsa przed bakteriami wpadli specjali¶ci z amerykañskiej firmy Intralytix w Baltimore. Proponuj± oni, by do wêdlin dodawaæ bakteriofagi, wirusy ca³kowicie bezpieczne dla cz³owieka, ale gro¼ne dla wielu bakterii.
Bakteriofagi, zwane te¿ fagami, dos³ownie po¿eraj± szkodz±ce nam drobnoustroje. Z tego powodu od lat s± wykorzystywane w medycynie. Lecz± chorych z ciê¿kimi zaka¿eniami, u których nie dzia³aj± ¿adne antybiotyki i wyczerpane zosta³y inne konwencjonalne metody. Dotyczy to pacjentów z przewlek³ymi infekcjami skóry, zaka¿eniami stawów, ko¶ci, dróg moczowych, przewodu pokarmowego, ranami pooperacyjnymi czy tr±dzikiem. Skuteczna terapia bakteriofagami musi byæ indywidualnie dobrana do chorego. Od siedmiu lat z powodzeniem stosuje j± wroc³awski Instytut Immunologii i Terapii Do¶wiadczalnej PAN, kierowany przez prof. Andrzeja Górskiego. W produkcji ¿ywno¶ci bakteriofagi dopiero rozpoczynaj± karierê. Na ich stosowanie kilka tygodni temu wyrazi³ zgodê amerykañski Urz±d ds. ¯ywno¶ci i Leków (FDA). Na razie jednak dobroczynne wirusy bêd± zwalczaæ pojawiaj±ce siê w miêsie bakterie Listeria. Drobnoustroje te wywo³uj± tzw. listeriozê, gro¼n± chorobê, która czêsto powoduje zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Potem przyjdzie kolej na zabezpieczenie produktów ¿ywno¶ciowych przed bakteriami E. coli oraz Clostridium.
Eksperci przewiduj±, ¿e z czasem bakteriofagi bêd± te¿ dodawane do innych produktów ¿ywno¶ciowych: ryb, s³odyczy czy lodów, a nawet owoców, pod warunkiem, ¿e te ostatnie nie bêd± zbyt kwa¶ne. Niskie pH niszczy bowiem dobroczynne wirusy. Ale to dopiero przed nami. A co dzi¶ mamy je¶æ? Wiadomo, ¿e azotynów i azotanów nie usuniemy z wêdlin ¿adnym domowym sposobem. Gotowanie, grillowanie czy pieczenie nie zniszczy ich, a wrêcz przeciwnie – uwolni jeszcze wiêksz± ilo¶æ tych zwi±zków. A to oznacza, ¿e rak mo¿e rozwin±æ siê jeszcze szybciej. By zminimalizowaæ to zagro¿enie, na Zachodzie pojawi³y siê ju¿ wêdliny, które nie zawieraj± azotynów ani azotanów. S± one przeznaczone do pieczenia, sma¿enia lub gotowania. Takie produkty zosta³y wyra¼nie oznakowane. Maj± krótszy termin przydatno¶ci do spo¿ycia, ale za to bezpiecznie mo¿na je obsma¿aæ. W Polsce takich kie³bas czy kotletów jeszcze nie wprowadzono.
Pojawia siê wiêc pytanie: a mo¿e by po prostu zrezygnowaæ z jedzenia miêsa lub choæby ograniczyæ jego ilo¶æ w codziennym menu? Do tego ostatniego od lat usilnie namawiaj± specjali¶ci od ¿ywienia. W Polsce jemy bowiem zdecydowanie za du¿o miêsa i jego przetworów, szczególnie wieprzowiny, która sprzyja chorobom serca i oty³o¶ci. – A wystarczy by¶my te produkty jadali tylko 2–3 razy w tygodniu. Nie za¶ jak to w polskich domach czêsto siê zdarza – trzy raz dziennie. Na ¶niadanie, obiad i kolacjê – przekonywa³a prof. Anna Gronowska-Senger z Komitetu Nauki i ¯ywieniu Cz³owieka PAN na konferencji „Medycyna a jako¶æ ¿ycia”, zorganizowanej z okazji 50-lecia Wydzia³u Nauk Medycznych PAN.
Ograniczenie jedzenia miêsa bêdzie sprzyjaæ zdrowiu. Zamiast niego powinni¶my je¶æ wiêcej ryb, owoców, warzyw i ziemniaków. Nadal w naszej diecie za ma³o jest mleka i jego przetworów. Dietetycy ostrzegaj± te¿ przed kwasami t³uszczowymi typu trans, które znale¼æ mo¿na w twardych margarynach, fast foodach, ciastkach, batonach, wyrobach czekoladowych, pieczywie. Z³e jedzenie, obfituj±ce choæby w miêso i wêdliny, sprzyja rozwojowi co najmniej kilkudziesiêciu chorób, w tym tak powa¿nych, jak osteoporoza, schorzenia uk³adu kr±¿enia, nowotwory, cukrzyca, oty³o¶æ. Te za¶ sprawiaj±, ¿e statystyczna Polka ¿yje prawie dwa lata krócej ni¿ przeciêtna mieszkanka Europy Zachodniej, a Polak – blisko cztery lata. A mo¿e byæ jeszcze gorzej. Z badañ przeprowadzonych trzy lata temu przez naukowców Szko³y G³ównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wynika, ¿e ju¿ trzy miliony dzieci w Polsce ma problemy zdrowotne z powodu nieprawid³owego ¿ywienia. Wina le¿y zarówno po stronie rodziców (nie pilnuj±, by dzieci przed wyj¶ciem do szko³y zjad³y ¶niadanie), jak i nauczycieli. Nadal w szkolnych sklepikach króluj± ciastka, s³odycze i napoje gazowane. Owoce czy napoje mleczne nale¿± do rzadko¶ci. Wiele do ¿yczenia pozostawia tak¿e jako¶æ codziennych posi³ków. Za ma³o jest w nich nabia³u, owoców, warzyw, ziemniaków, gruboziarnistego pieczywa i kasz, a za du¿o – miêsa i jego przetworów.
Mo¿e wiêc zamiast narzekaæ na z³± jako¶æ wêdlin oraz miêsa i niepokoiæ siê przera¿aj±cymi wynikami szwedzkich uczonych, siêgnijmy po inne, o wiele zdrowsze produkty. Je¶li jeszcze bêdziemy dbaæ, by nasze codzienne menu by³o bardzo zró¿nicowane, to organizm upora siê ze szkodliwymi zwi±zkami. Zmiana diety tylko nam wyjdzie na zdrowie.
http://dobrydietetyk.pl/czytelnia/154/chemia_w_diecie/
Migda³owa dawka zdrowia
Najodpowiedniejszy klimat dla uprawy migda³ów maj± obrze¿a pustyñ w podgórskich rejonach ¶rodkowej Azji, tereny Mongolii i Chin. Znano je tam od kilku tysiêcy lat. Kupcy wêdruj±cy Jedwabnym Szlakiem przenie¶li migda³owe rarytasy nad Morze ¦ródziemne. St±d trafi³y one do Nowego ¦wiata, czyli Ameryki, która obecnie przejê³a 75% ich produkcji ¶wiatowej, wyprzedzaj±c Hiszpaniê i Grecjê.
Migda³y s± jadalnymi nasionami migda³owca zwyczajnego. Zaliczamy je do grupy orzechów, chocia¿ w istocie nimi nie s±. Zbiera siê je maszynowo, nastêpnie ob³uskuje, oczyszcza, podsusza i sortuje wed³ug wielko¶ci. Sprzedaje siê je ca³e ze skórk± lub bez niej, w postaci p³atków, surowe, pra¿one, solone albo s³odzone. Mo¿na z nich przygotowaæ równie¿ masê marcepanow±, mas³o migda³owe oraz proszek do sporz±dzania mleczka. Uprawiane s± dwa rodzaje migda³ów: s³odkie i gorzkie. Warto¶æ od¿ywcza s³odkich jest tym wiêksza, im dok³adniej je pogryziemy. S³odkie migda³y maj± wiele zastosowañ w medycynie. U¿ywane s±: * jako ¶rodek wykrztu¶ny w schorzeniach oskrzeli; * przy chrypkach i suchym kaszlu; * przy chorobach uk³adu moczowego (kamienie nerkowe, zwê¿enie cewki moczowej), dróg ¿ó³ciowych; * w zaparciach. Doskona³ym napojem przynosz±cym ulgê w stanach napiêcia nerwowego jest mleczko migda³owe. W tym celu mielimy i dok³adnie rozcieramy migda³y z wod±, uzyskuj±c konsystencjê mleka, sch³adzamy go i pijemy.
Na podstawie badañ naukowych stwierdzono, ¿e sk³ad i proporcje zawartych w migda³ach komponentów pozwalaj± zaliczyæ je do produktów o wyj±tkowych w³a¶ciwo¶ciach antynowotworwych. Migda³y s± bogatym ¼ród³em: * witaminy E, bêd±cej silnym przeciwutleniaczem, zapobiegaj±cym powstawaniu wolnych rodników. Dziêki temu chroni± przed mia¿d¿yc±, zawa³em serca, nowotworami, udarem mózgu, obni¿eniem odporno¶ci i przedwczesnym starzeniem siê; * bia³ka – oko³o 20 g w 100 g produktu, dlatego zalecane s± w diecie wegetariañskiej; * witamin B1, B2, PP oraz potasu. Usprawniaj± one funkcje mózgu, zapewniaj±c lepsz± pamiêæ i koncentracjê. Dlatego migda³y poleca siê uczniom oraz wszystkim tym, którzy chc± jak najlepiej przyswajaæ wiedzê. Witamina B2 poprawia tak¿e wzrok oraz nadaje skórze elastyczno¶æ; * magnezu potrzebnego do syntezy bia³ek i pracy miê¶ni. Pierwiastek ten chroni naczynia w³osowate przed zniszczeniem, bierze udzia³ w syntezie znacznej ilo¶ci enzymów oraz odgrywa kluczow± rolê w przemianach energetycznych cukru we krwi. Chroni te¿ mózg nara¿ony na czêsty stres; * cynku uczestnicz±cego w podzia³ach komórkowych i pe³ni±cego funkcje regulacyjne systemu odporno¶ci. Dlatego przy niedoborze tego pierwiastka czê¶ciej siê przeziêbiamy i cierpimy na zaka¿enia dróg oddechowych. Minera³ ten utrzymuje te¿ w dobrym stanie skórê, w³osy i paznokcie.
http://dobrydietetyk.pl/czytelnia/87/migdalowa_dawka_zdrowia/
Zapisane
Barbarax
Nowy u¿ytkownik
Wiadomo¶ci: 33
Odp: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie
«
Odpowiedz #48 :
Maj 23, 2010, 09:05:10 »
Jak ustrzec siê przed skutkami powodzi
Kiedy¶ powód¼ by³a pocz±tkiem lokalnej epidemii ró¿nych chorób. Dzi¶ mimo wy¿szych standardów sanitarnych, nadal stanowi powa¿ne zagro¿enie. Kampylobakterioza, szigelloza, salmonelloza, wzw A, zaka¿enia E. coli i wiele innych chorób w czasie powodzi ma doskonale warunki rozwoju. Dlatego s³u¿by sanitarne apeluj± o zachowanie szczególnej ostro¿no¶ci.
Wiêcej na stronie:
http://www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzien,artykul,1612248,1,jak-ustrzec-sie-przed-skutkami-powodzi,index.html#czytaj-wiecej
Powód¼ zwiêksza ryzyko zatruæ. Jak siê uchroniæ?
Karolina £±kowska
Ciep³o i wilgoæ, które wiosn± i latem towarzysz± cz³owiekowi, w sposób szczególny wp³ywaj± na rozwój chorobotwórczych bakterii zagra¿aj±cych zdrowiu. W tym okresie jeste¶my wiêc bardziej nara¿eni na zatrucia pokarmowe. Dodatkowo, kiedy pogoda nie szczêdzi deszczu i zwi±zanych z nim podtopieñ, pamiêtajmy o zdrowiu swoim oraz osób, które najbardziej ucierpia³y przez ¿ywio³, a "nie mia³y g³owy", aby o sobie pomy¶leæ.
Chroñ siê przed zatruciem w walce z ¿ywio³em
Aby zmniejszyæ zagro¿enie zatruciami pokarmowymi konieczne jest wycofanie ze sprzeda¿y artyku³ów ¿ywno¶ciowych zalanych przez wodê lub przechowywanych niezgodnie z warunkami okre¶lonymi na opakowaniu. ¯ywno¶æ, której jako¶æ budzi w±tpliwo¶ci jest w takich sytuacjach niszczona przez w³a¶cicieli hurtowni i sklepów spo¿ywczych.
Podczas zakupów ¿ywno¶ci nale¿y zwracaæ szczególn± uwagê na: stan opakowania, zamazane napisy, zmieniony kszta³t opakowañ czy uszkodzenia etykiet i opakowañ. Nale¿y te¿ byæ czujnym przy zakupie mro¿onek. Awarie urz±dzeñ ch³odniczych mog± doprowadziæ do ich rozmro¿enia. Powtórne zamro¿enie tych produktów i ich spo¿ycie staje siê niebezpieczne dla zdrowia i grozi zatruciem.
Po zalaniu niezdatne do spo¿ycia s± nastêpuj±ce produkty ¿ywno¶ciowe:
* m±ka, cukier, inne produkty sypkie;
* ¿ywno¶æ w opakowaniach papierowych i takich, do których dosta³a siê brudna woda;
* surowe warzywa, owoce;
Co robiæ, aby ustrzec siê przed zatruciami pokarmowymi:
* wszystkie naczynia o porowatej powierzchni, które mia³y kontakt z brudn± wod± nie mog± mieæ ju¿ kontaktu z ¿ywno¶ci±;
* naczynia porcelanowe, szklane i metalowe po odpowiedniej dezynfekcji bêd± nadal nadawa³y siê do wykorzystania w kuchni;
* hermetycznie pakowan± ¿ywno¶æ mo¿na spo¿yæ pod warunkiem, ¿e opakowanie nie zosta³o uszkodzone;
* posi³ki warto przygotowywaæ na gor±co i spo¿ywaæ kiedy jeszcze paruj±. Pozosta³e warzywa i owoce mo¿na zjadaæ po dok³adnym oczyszczeniu i obraniu ze skórki;
* wodê do picia oraz mycia owoców i warzyw warto przegotowaæ;
Objawy zatrucia pokarmowego
Zatrucie pokarmowe to zwykle ostre schorzenie przewodu pokarmowego, któremu towarzysz± nastêpuj±ce objawy:
* biegunka;
* wymioty;
* nudno¶æ;
* bóle g³owy i brzucha;
* apatia;
* czasem gor±czka;
* os³abienie, omdlenia;
Powy¿sze objawy pojawiaj± siê w krótkim czasie od momentu dostania siê do organizmu zaka¿onej ¿ywno¶ci. Zwykle zatrucia pokarmowe nie zagra¿aj± ¿yciu, a w przypadku zatruæ o ³agodniejszym przebiegu mo¿na samodzielnie sobie z nimi poradziæ. W przypadku dzieci, m³odzie¿y, kobiet ciê¿arnych i osób starszych nale¿y powzi±æ szczególn± ostro¿no¶æ i ka¿dorazowo konsultowaæ siê z lekarzem. Konsultacja lekarska niezbêdna jest tak¿e w sytuacji, gdy problemy nie znikaj± w pierwszym dniu od wyst±pienia objawów.
* Jak ustrzec siê przed skutkami powodzi? Czytaj w medonet.pl
Co je¶æ a czego unikaæ przy zatruciu?
# pij czêsto, ale ma³ymi porcjami p³yny, najlepiej letni± herbatê rumiankow±, miêtow±, roztwory wody z sol± lub cukrem, miodem, wodê niegazowan± lub zawsze przegotowan±; wyeliminuj: kawê, mocn± herbatê, mleko, alkohol, napoje gazowane;
# nie zapobiegaj wymiotom, ale du¿o pij, aby siê nie odwodniæ. Dziêki temu usuniesz z organizmu szkodliwy produkt;
# przez pierwsze 1-2 dni choroby nie bêdziesz mia³ apetytu. Po ich up³ywie powoli wprowadzaj produkty spo¿ywcze do diety, zaczynaj±c od kleików ry¿owych, z kaszy manny przygotowanych na wodzie. Nale¿y do nich dodaæ szczyptê soli. Je¶li nie wywo³uj± one ¿adnych niepo¿±danych objawów, mo¿na w³±czaæ do diety kolejne produkty: sucharki, chudy twaróg, kisiel, gotowane miêso drobiowe, jajko na miêkko. Nie u¿ywaj ostrych przypraw;
# unikaj wszelkiego rodzaju potraw sma¿onych, t³ustych, ciê¿kostrawnych. ¯ó³te sery, boczek, parówki, suszona kie³basa bêd± musia³y poczekaæ;
# w pocz±tkowym etapie diety nie jedz warzyw i owoców - szczególnie na surowo. Z czasem w³±cz do menu pieczone jab³ka, gotowane na parze warzywa czy banany;
# unikaj produktów typu fast-food, produktów kilkukrotnie podgrzewanych, wêdzonych, str±czkowych, konserw, produktów w zalewach octowych itp.;
# kiedy ju¿ bêdziesz w pe³ni si³, wykonaj podstawowe badania i skonsultuj je z lekarzem w celu stwierdzenia ca³kowitego wyleczenia;
Szczê¶liwa 13-stka przeciwdzia³ania zatruciom pokarmowym:
# zawsze po wyj¶ciu z toalety myj dwukrotnie rêce;
# myj dok³adnie rêce zanim rozpoczniesz przygotowywanie posi³ków;
# mleko, jaja, miêso przechowuj oddzielnie, tak aby nie mia³y kontaktu z innymi produktami. W ten sposób zminimalizujesz przenoszenie na inne produkty spo¿ywcze szkodliwych substancji;
# zawsze dok³adnie sprawdzaj na produktach termin przydatno¶ci do spo¿ycia;
# produkty rozmra¿aj w lodówce. Produkt rozmro¿ony nale¿y przyrz±dziæ od razu;
# nie wolno zamra¿aæ produktu ju¿ raz rozmro¿onego;
# unikaj picia wody nieprzegotowanej z kranu lub studni;
# bardzo dok³adnie myj warzywa i owoce przed zjedzeniem. Mo¿na u¿yæ do tego specjalnej szczotki;
# wszystkie produkty podatne na szybkie zepsucie nale¿y przechowywaæ zawsze w lodówce;
# kupuj miêso, jaja, nabia³ w sklepach zaufanych, zwracaj±c uwagê na ich wygl±d;
# dok³adnie myj deskê do krojenia miêsa. U¿ywaj jej tylko do miêsa. Do przygotowania innych potraw korzystaj z innej deski;
# unikaj spo¿ywania produktów z puszek o wzdêtych wieczkach;
# nie jedz produktów, które podejrzanie pachn±;
Wybrane przyczyny zatruæ pokarmowych:
* Campylobacter jejuni – choroba zaka¿onej wody
Jedna z gro¼niejszych bakterii ostatniego 20-lecia. Zatrucia ni± s± odnotowywane g³ównie w krajach dobrze rozwiniêtych. Bakteria przenoszona jest przez zaka¿one wody gruntowe lub ¿ywno¶æ. Podejrzewa siê, ¿e jest ona przyczyn± wyst±pienia zaplenia jelit znacznie cze¶ciej ni¿ salmonella. Objawy chorobotwórcze pojawiaj± siê w przeci±gu 2-5 dni od momentu spo¿ycia zaka¿onej ¿ywno¶ci i mog± siê utrzymywaæ nawet do 10 dni.
* Czerwonka bakteryjna – choroba „brudnych r±k”
Choroba wywo³ywana jest przez bakterie Shigella. Najczê¶ciej spotykana jest w krajach o klimacie gor±cym oraz rejonach gdzie s± trudne warunki sanitarne i bytowe. Mo¿na siê ni± zaraziæ poprzez kontakt z osob± chor± lub spo¿yciem zaka¿onych: warzyw, owoców, mleka, drobiu. Zdarza siê jednak, ¿e do zatrucia dochodzi poprzez zanieczyszczon± ka³em ludzkim wodê. Choroba ujawnia siê po kilku dniach. W celu jej stwierdzenia nale¿y wykonaæ badania ka³u. Leczenie czerwonki bezwzglêdnie musi odbywaæ siê pod kontrol± lekarza.
* Pa³eczki salmonelli – ¿ywotno¶æ w wodzie od kilku do kilkunastu tygodni
Mo¿na siê ni± zaraziæ poprzez spo¿ycie zaka¿onych produktów zwierzêcych (jaja, mleko i miêso, pasztety, zupy dla niemowl±t, kremy, lody, majonezy) lub poprzez kontakt z osob± chor± lub zdrowym nosicielem. Warto wiedzieæ, ¿e wyparzanie i mycie jajek nie sprzyja zabezpieczeniu przed zatruciem, poniewa¿ bakterie znajduj± siê nie tylko na powierzchni jaja, ale i wewn±trz niego.
W odpowiednich warunkach (ciep³o, wilgoæ i obecno¶æ bia³ka) wydalone z ka³em pa³eczki salmonelli potrafi± przetrwaæ nawet do kilkunastu miesiêcy. W zaka¿onej wodzie ¿yj± nawet do kilkunastu tygodni. Objawy chorobotwórcze pojawiaj± siê ju¿ po 6-72 godzinach od spo¿ycia zaka¿onej ¿ywno¶ci.
http://zdrowie.onet.pl/1612297,2039,0,1,,powodz_zwieksza_ryzyko_zatruc_jak_sie_uchronic,profilaktyka.html
Zapisane
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
Wiadomo¶ci: 669
Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym
Dynia – owoc ¿ycia i ¶mierci
«
Odpowiedz #49 :
Maj 26, 2010, 18:39:22 »
W naszych skomercjalizowanych czasach u¶miechniêta dynia jest symbolem beztroskiej, halloweenowej zabawy. Nie zawsze jednak tak by³o - dawno temu kojarzona by³a z czym¶ znacznie mniej przyjemnym, z potêpionymi duszami…
Ale dynia, to nie tylko symbol Nocy czarów, to przede wszystkim bardzo smaczny i od¿ywczy owoc, którego rodzina obejmuje a¿ 760 gatunków. Do dyniowatych nale¿± m.in.: arbuzy, melony, kabaczki i tykwy. S± odmiany, które uprawia siê tylko dla oleistych nasion, ale istniej± tak¿e odmiany, które wykorzystuje siê do celów leczniczych, kosmetycznych lub ozdobnych. W Polsce najchêtniej uprawia siê dynie o ¿ó³to-pomarañczowym mi±¿szu, bogate w drogocenne pestki, które zdaniem smakoszy s± nawet smaczniejsze od mi±¿szu. Najczê¶ciej mo¿na spotkaæ u nas odmianê ¶ródziemnomorskiej dyni olbrzymiej, o owocach wa¿±cych nawet powy¿ej 50 kg. Ale ta waga nie pozwoli³aby wystartowaæ na Europejskich Mistrzostwach Hodowców Dyñ, które w tym roku odby³y siê w Tervuren niedaleko Brukseli. Zwyciê¿czyni wa¿y³a a¿ 484,5 kg! Jednak tegoroczna laureatka i tak do najciê¿szych nie nale¿y – swego czasu do konkursu wystawiono dyniê, której owoc wa¿y³ a¿ 630 kg!
Historia dyni siêga czasów staro¿ytnych – s³ynny wódz, polityk i wielki smakosz Lukullus (117-56 r. p.n.e.) podawa³ na swoich s³yn±cych z przepychu ucztach dyniê sma¿on± w miodzie. Uczeni greccy podawali natomiast ¶wie¿o utart± dyniê zalan± winem jako ¶rodek przeciw zaparciom, a dawna medycyna arabska zaleca³a piæ sok z dyni w przypadku bezsenno¶ci. Mimo tak szerokiego zastosowania owoców dyni, na polach nowo¿ytnej Europy pojawi³y siê dopiero w XVI wieku.
Warto¶ci od¿ywcze
Owoc, pomimo, i¿ sam brzuchaty, nale¿y do niskokalorycznych. Przeciêtnie 100g dyni dostarcza zaledwie ok. 15 kalorii. Poza tym ro¶liny dyniowate, dziêki bogactwie celulozy, pomagaj± w kuracjach odchudzaj±cych. To jednak nie wszystkie ich zalety. Dynia bogata jest w bia³ko, witaminê A, witaminy z grupy B czyli B1, B2, PP i C, zawiera du¿o wapnia, ¿elaza, magnezu i fosforu. Pamiêtaæ nale¿y tak¿e o pestkach bogatych w olej zawieraj±cych specyficzny
fitosterol o nazwie cucurbitasterol
, sole mineralne wzbogacone fosforanami, b³onnik, jak równie¿ niewielkie ilo¶ci enzymów, ¿ywic, cukrów oraz zwi±zków bia³kowych. Medycyna ludowa od niepamiêtnych czasów ceni sobie w³a¶ciwo¶ci lecznicze nasion dyni. U¿ywa ich przeciwko gli¶cie ludzkiej czy tasiemcowi jelitowemu.
Wielki orêdownik dobroczynnych w³a¶ciwo¶ci pestek, prof. dr Jan Muszyñski, pisa³, ¿e: „to szczególnie cenny ¶rodek w praktyce dzieciêcej, albowiem nie potrzebujemy siê przy nim obawiaæ przedawkowania”.
Niektórych mo¿e zainteresuje wiadomo¶æ, ¿e zawarte w pestkach dyni tokoferole (witamina p³odno¶ci) posiadaj± dzia³anie afrodyzjakalne.
Owoc nie tylko dla zabawy
Najbardziej znany symbol halloweenowego ¶wiêta, czyli wydr±¿ona dynia, wbrew pozorom nie przywêdrowa³a do nas z ameryki, a wrêcz przeciwnie!
Zwyczaj ustawiania dyñ, zwanych „Jack-o-lantern" przywie¼li ze sob± do Nowego ¦wiata pierwsi irlandzcy emigranci, a Noc czarów, czyli Halloween przypadaj±cy w Wigiliê Wszystkich ¦wiêtych siêga ¶redniowiecznej tradycji celtyckiej. Wtedy to duchy zmar³ych, p³ac±c za swe grzechy, w³óczy³y siê po ziemi odwiedzaj±c ¿yj±cych.
Legenda o niejakim Jacku pijaku mówi, ¿e po ¶mierci Jack trafi³ do piek³a. Tam jednak szybko stwierdzono, ¿e jest go¶ciem, który ma wielkie problemy z przystosowaniem siê do ¿ycia piekielnego, postanowiono wiêc go wyrzuciæ i skazaæ na tu³aczkê po ziemi. Wyganiaj±c Jacka, szatan podarowa³ mu kawa³ek pal±cego siê wêgla, a ten w³o¿y³ go do niedojedzonej wielkiej rzepy. Z tak± latarni± wyruszy³ na wêdrówkê w poszukiwaniu miejsca wiecznego zatracenia.
Poniewa¿ w Ameryce wszystko musi byæ wiêksze i dorodniejsze, dlatego rzepa zosta³a zast±pion± okazalsz± dyni±.
Ale dynia, to przede wszystkim smaczny owoc. Mo¿e wiêc zamiast go masakrowaæ, wycinaæ wzory i wtykaæ do ¶rodka ¶wieczki, warto zaserwowaæ pyszne, dyniowe danie i zaprosiæ na nie b³±kaj±ce siê duszyczki.... Wybór oczywi¶cie zostawiam Pañstwu, a sobie ¿yczê smacznego.
autorem zdjêcia jest Krzysztof Falkus (Senn)
www.dafresh.com/gfoto
http://www.nawidelcu.pl/vademecum-smakosza/warzywa/dynia-%E2%80%93-owoc-zycia-i-smierci,1,1,383
Sterole ro¶linne
czego spodziewaæ siê po Testosterolu?
dr Petr Fort Ph.D.
Substancje zawarte w ro¶linach s± u¿yteczne równie¿ dla sportowców
Suplementy, które zawieraj± niektóre ro¶liny lub jeszcze lepiej – ekstrakty z ro¶lin, s± bardzo u¿yteczne i efektywne, sposób ich oddzia³ywania na organizm jest czasami nawet zaskakuj±cy (wykazuj± siê czêsto pozytywnym dzia³aniem gdzie indziej i inaczej ni¿ to siê do tej pory s±dzi³o).
Do interesuj±cych substancji, obecnych w ro¶linach (i w po¿ywieniu) nale¿± FITO-STEROLE.
Fitosterole s± ro¶linnym odpowiednikiem ludzkich sterydów, maj± bowiem typowy dla sterydów szkielet, oparty na cz±steczce cholesterolu. Wystêpuj± przede wszystkim w nasionach ro¶lin oleistych oraz owocach skorupkowych (orzechach). Ka¿de ich spo¿ywcze ¼ród³o zawiera kilka rodzaji steroli, obecnych w nim w ró¿nych ilo¶ciach. Najbardziej znanym sterolem jest diosgenina (Dioscorea – Wild Yam).
Fitosterole s± pod wzglêdem budowy chemicznej bardzo bliskie ludzkim sterydom, ale wed³ug niektórych specjalistów w organizmie cz³owieka nie mog± przemieniæ siê w efektywnie dzia³aj±ce sterydy. Zak³ada siê, ¿e mog³yby mieæ dzia³anie przeciwne do naturalnych ludzkich sterydów i blokowaæ ich produkcjê, „udaj±c” je. W konsekwencji wi±zania wstecznego dochodzi³oby wtedy do zahamowania produkcji naturalnych sterydów. Jest to jednak tylko teoretyczna i niesprawdzona uwaga. Wbrew domys³om, ¿e skoro fitosterole ca³o¶ciowo obni¿aj± poziom cholesterolu, a „dziêki” temu równie¿ produkcjê hormonów sterydowych, nie zosta³o nic takiego udowodnione. Jest wrêcz przeciwnie! Sportowcy – mê¿czy¼ni, którzy stosuj± fitosterole w trakcie bardzo wyczerpuj±cego sezonu zawodów (w dyscyplinach sportowych wymagaj±cych szybkiej regeneracji z powodu czêsto nastêpuj±cych po sobie zawodów) podczas testów kontrolnych poziomu naturalnego testosteronu utrzymywali siê ca³y czas na takiej samej – korzystnie wysokiej, ale jednak granicy dopingu, nie przekraczaj±c przy tym jego dozwolonego poziomu! Dzia³o siê tak w odró¿nieniu od sukcesywnie wydolno¶ciowo s³abn±cych konkurentów. Czy mo¿na znale¼æ jaki¶ lepszy dowód?
W pierwotnym po¿ywieniu cz³owieka sterole by³y (!) bardzo powszechne – najczê¶ciej chodzi³o o beta-sitosterol i stigmasterol. Ich dzia³anie trzeba oceniæ pozytywnie, obni¿aj± one wch³anianie siê nadmiernych ilo¶ci cholesterolu z po¿ywienia (z produktów pochodzenia zwierzêcego). We wspó³czesnym po¿ywieniu widoczny jest jednak krytyczny brak fitosteroli, co w oczywisty sposób wi±¿e siê z patologicznie podwy¿szonym poziomem cholesterolu w organizmie. Jest to przyczyna, dla której producenci staraj± siê fortyfikowaæ niektóre t³uszcze (margaryny) fitosterolami lub sterol-estrami. Zalecana dzienna dawka steroli wynosi 800 mg (1300 mg sterol-estrów). W po¿ywieniu cz³owieka z krajów rozwiniêtych warto¶æ ta z trudem osi±ga zaledwie po³owê wspomnianej ilo¶ci! W zwi±zku z naturaln± zawarto¶ci± steroli w po¿ywieniu i ich chemicznymi w³a¶ciwo¶ciami (rozpuszczalno¶æ w t³uszczach) powinno bardzo zainteresowaæ kulturystów, ¿e najmniej fitosteroli konsumuj± ludzie, którzy znacznie ograniczaj± spo¿ywanie t³uszczów!
Stosunkowo ciê¿ko znale¼æ opis wielu innych rodzajów fitosteroli. Jednymi z najbardziej interesuj±cych s± ekdysteroidy. Maj± w³a¶ciwo¶ci tonizuj±ce i „adaptogenne”, oznacza to, ¿e pomagaj± organizmowi w radzeniu sobie z du¿ym obci±¿eniem i stresem. Jednym z ich dobrych ¼róde³ jest (Leuzea Carthamoides), a jeszcze lepszym chyba – dobrze znana wszystkim kulturystom ro¶lina Tribulus Terrestris. Inne to koreañski i amerykañski ¿en-szen, syberyjski Eleuteroccus, brazylijska Suma (Suma paniculata) i ¶rodkowoamerykañska Maca.
Opis efektów dzia³ania fitosteroli przypomina czasami raczej bajkê o cudownym odm³odzeniu lub o „nadcz³owieku”. Jest to jednak w znacznym stopniu rzeczywisto¶æ, choæ ostateczny efekt jest zró¿nicowany i uzale¿niony od indywidualnych cech danego cz³owieka.
Fitosterole wykazuj± w ludzkim organizmie dzia³anie podobne ludzkim hormonom – oddzia³uj± na b³ony komórkowe. Po spo¿yciu wi±¿± siê z cholesterolem. Obecnie jeste¶my blisko uzyskania dowodów na to, ¿e istnieje mo¿liwo¶æ przemiany fitosteroli na efektywne prekursory testosteronu (pregnan – pregnenolon i androstan – androsteron) przy pomocy bakterii symbiotycznych jelita grubego! Jest te¿ do¶æ prawdopodobne, ¿e ze wspomnianych wy¿ej prekursorów (prohormonów) organizm mo¿e wytwarzaæ testosteron lub inne typy hormonów sterydowych (nie tylko p³ciowych). W konsekwencji tego istniej± obawy o potencjalny pozytywny wynik kontroli antydopingowej w przypadku przyjmowania ekstraktów z niektórych ro¶lin. Z mojego do¶wiadczenia wynika jednak, ¿e nawet d³ugotrwa³e przyjmowanie Tribulus Terrestris przez sportowców, podlegaj±cych kontrolom antydopingowym, do niczego podobnego nie doprowadzi³o.
Fitosterole ci±gle znajduj± siê w centrum zainteresowania naukowców, poniewa¿ bardzo prawdopodobna jest ich zdolno¶æ wspomagania leczenia raka, egzem, astmy, ³uszczycy, cukrzycy i syndromu chronicznego zmêczenia. Mo¿na je równie¿ stosowaæ w profilaktyce przerostu prostaty. Fitosterole s± równie¿ efektywnym stymulantem uk³adu immunologicznego. Oprócz tego pozytywnie wypad³y ich testy u sportowców w okresie regeneracji. Atrakcyjne s± te¿ z pewno¶ci± wyniki badañ, dokumentuj±ce pozytywny wp³yw steroli na aktywno¶æ seksualn±.
Do suplementów, które na razie nie s± jeszcze dostatecznie wykorzystywane – mimo ¿e wspomagaj± procesy anaboliczne i s³u¿± do ochrony przed negatywnymi skutkami ubocznymi specyficznej diety a tak¿e przed przeci±¿eniem, nale¿± sterole.
Przyjmowanie fitosteroli jest dla sportowców, a przede wszystkim dla kulturystów, którzy pod wp³ywem przestarza³ych teorii dietetycznych ci±gle jeszcze unikaj± t³uszczu, bardzo korzystnym rozwi±zaniem.
Fitosterole mog± byæ z powodzeniem ³±czone z szeregiem innych substancji. W przypadku Testosterolu 250 s± to ekstrakty z owoców dzikiej ró¿y i ¶liwki. Owoce obu tych ro¶lin zawieraj± wiele dobroczynnych substancji, przede wszystkim efektywne antyoksydanty i rozpuszczalny b³onnik (inulinê). Inulina jest pod wzglêdem chemicznym polisacharydem, dla cz³owieka niestrawnym, jest jednak niezwykle istotna dla prawid³owej pracy jelita grubego, w którym ¿yj± symbiotyczne (dobre) bakterie. Bardzo prawdopodobne, ¿e to w³a¶nie one „potrafi±” przemieniaæ sterole w sterydy. W ka¿dym przypadku chodzi tu o niezbêdny sk³adnik diety, których przede wszystkim w po¿ywieniu sportowców nigdy nie jest zbyt wiele.
Ka¿dego sportowca zawsze najbardziej interesuj± praktyczne skutku stosowania danego produktu. W przypadku fitosteroli osoby zainteresowane ich stosowaniem mogê zapewniæ, ¿e moje do¶wiadczenia praktyczne z ich podawaniem profesjonalnym sportowcom s± bardzo pozytywne.
Wbrew twierdzeniom niektórych specjalistów, ¿e fitosterole ca³o¶ciowo obni¿aj± poziom cholesterolu, a „dziêki” temu równie¿ produkcjê hormonów sterydowych, nie zosta³o to jednak udowodnione. Jest wrêcz przeciwnie!
Sportowcy – mê¿czy¼ni, którzy stosuj± fitosterole w trakcie bardzo wyczerpuj±cego sezonu zawodów (w dyscyplinach sportowych wymagaj±cych szybkiej regeneracji z powodu czêsto nastêpuj±cych po sobie zawodów), podczas testów kontrolnych poziomu naturalnego testosteronu utrzymywali siê ca³y czas na takiej samej – korzystnie wysokiej, ale jednak granicy dopingu, nie przekraczaj±c jednak jego dozwolonego poziomu! Dzia³o siê tak w odró¿nieniu od sukcesywnie wydolno¶ciowo s³abn±cych konkurentów.
Czy mo¿na znale¼æ jaki¶ lepszy dowód?
Tym bardziej za korzystne nale¿y uznaæ po³±czenie fitosteroli z wy¿ej opisanymi dobroczynnymi substancjami pod postaci± produktu TESTOSTEROL 250 firmy Megabol, nazwanego.
Dr Petr Fort, specjalista do spraw ¿ywienia ogólnego, dietetycznego oraz sportowego.
http://www.megabol.pl/products/testosterol/testosterol_art.htm
Fitosterole by³y wykorzystywane w suplementacji sportowej ju¿ od wielu lat, brakowa³o jednak odpowiedniej wiedzy by stworzyæ "inteligentny" suplement. Co ciekawe, mimo i¿ obecnie ekstrakty ro¶linne sta³y siê najprê¿niejszym kierunkiem suplemantacji kulturystycznej, nadal nie ma dobrej znajomo¶ci mechanizmów dzia³ania tych zwi±zków w organizmie. Megabol-Polska w roku 2004 podj±³ udan± wspó³pracê z jednym z najbardziej uznanych fitobiologów polskich - dr Henrykiem Ró¿añskim, który przeprowadza³ ju¿ próby ze sterolami ro¶linymi w swoim o¶rodku badawczym (w próbach in vivo na zwierzêtach hodowlanych uzyskiwano przyrosty masy cia³a warto¶ci 18-26%). Skuteczno¶æ produktu potwierdzi³a siê w 2006 na grupie 22 ochotników, którzy testuj±c na sobie 30 dniow± kuracjê osi±gnêli ¶redni wzrost masy cia³a warto¶æ 2-3 kg (maksymalny wynik 9 kg).
Informacja od O¶rodka Zastosowañ Biotechnologicznych MEGABOL-POLSKA
«
Ostatnia zmiana: Maj 26, 2010, 18:59:11 wys³ane przez Micha³-Anio³
»
Zapisane
Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
Strony:
«
1
2
3
4
5
6
»
Do góry
Drukuj
« poprzedni
nastêpny »
Skocz do:
Wybierz cel:
-----------------------------
¦WIÊTA GEOMETRIA
-----------------------------
=> W TEORII
=> W PRAKTYCE
=> Artyku³y, ksi±¿ki, filmy, LINKI
-----------------------------
Dan Winter i jego ¦wiêty Graal
-----------------------------
=> Twórczo¶æ Dana Wintera [PL, ENG]
===> Odkrycia innych osób "wspieraj±ce" niektóre aspekty pracy Dana Wintera
=> WYK£AD: Implozja - sekretna nauka ekstazy i nie¶miertelno¶ci
=> PREZENTACJA: Wyja¶niaj±c grawitacjê
=> WYK£AD Purpose of DNA [PL]
=> WYK£AD The EggX Files: Galaktyczna historia DNA [PL]
=> WYK£AD Bliss Practice: Duchowy u¿ytek z energii seksualnej [PL]
=> WYK£AD Fraktalna teoria ¦wiadomo¶ci, Grawitacji, Jêzyka, DNA i Udanej ¦mierci... [PL]
=> WYWIAD: Sekret ¿ycia i architektura biologiczna
=> WYK£AD: Udana ¶mieræ i prawdziwa fizyka ¦wiêtego Graala
-----------------------------
Nassim Haramein, 2012 i... zagadka "obcych"
-----------------------------
=> Nassim Haramein - Przekroczyæ Horyzont Zdarzeñ
=> S³oñce, Uk³ad S³oneczny i rok 2012
=> Staro¿ytne cywilizacje i zagadka "obcych"
-----------------------------
Kluczem do zrozumienia jest wiedza
-----------------------------
=> Kluczem do zrozumienia jest wiedza
=> Fizyka
=> Metafizyka
=> Filozofia
-----------------------------
Ró¿ne koncepcje ¶wiata i cz³owieka
-----------------------------
=> Ró¿ne koncepcje cz³owieka i ¶wiata
=> ¦wiadomo¶æ, percepcja, rozwój wewnêtrzny, tradycje "duchowe"
=> Szmaragdowe Tablice Thota
=> CZYTELNIA - teksty ró¿ne
=> Kreacjonizm i ewolucjonizm
-----------------------------
Medycyna komórkowa, Codex Alimentarius, GMO
-----------------------------
=> Medycyna komórkowa, Codex Alimentarius, GMO
-----------------------------
SOCJOTECHNIKA
-----------------------------
=> Socjotechnika
===> Cenzura, Dezinformacja, Agentura w Internecie
-----------------------------
Multimedia
-----------------------------
=> Multimedia
-----------------------------
"Tajne" stowarzyszenia i "teorie spiskowe"
-----------------------------
=> "Tajne" stowarzyszenia
=> "Teorie spiskowe"
===> Filmy DAVIDA ICKE'A by Redmuluc - http://davidicke.pl/
=> Nowy Porz±dek ¦wiata w codziennych wiadomo¶ciach
=> Globalne ocieplenie - najwiêkszy szwindel?
-----------------------------
Powitania, Kawiarenka i Hyde Park
-----------------------------
=> Kawiarenka "Pod Gwiazdami" i Powitania :-)
=> K±cik muzyczny
=> Hyde Park - inne
-----------------------------
Sprawy administracyjne, OG£OSZENIA i INICJATYWY SPO£ECZNE
-----------------------------
=> Sprawy administracyjne - pytania i odpowiedzi
=> INICJATYWY SPO£ECZNE
=> OG£OSZENIA
£adowanie...
Polityka cookies
Darmowe Fora
|
Darmowe Forum
cinemak
ganggob
classicdayz
wyscigi-smierci
cybersteam