Choose fontsize:
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.
 
Strony: 1   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: ¦wiaty równoleg³e  (Przeczytany 4121 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« : Grudzieñ 31, 2009, 20:18:44 »

Czy wszech¶wiat – albo jak kto woli „nasz wszech¶wiat” jest tylko gar¶ci± kosmicznego py³u w¶ród nieskoñczonej ilo¶ci ¶wiatów równoleg³ych? Naukowcy coraz czê¶ciej przyznaj±, i¿ równoleg³e rzeczywisto¶ci mog± nie byæ jedynie sfer± fantastyki.

Rzecz rodem ze sfery science-fiction, mo¿liwo¶æ istnienia wielu wszech¶wiatów, od dawna intryguje fizyków, matematyków a tak¿e kosmologów.

Mo¿emy nie byæ w stanie, przynajmniej na razie, udowodniæ ich obecno¶ci – twierdzi wielu powa¿nych naukowców, ale istniej± powa¿ne przes³anki, aby przypuszczaæ, ¿e równoleg³e wymiary nie s± jedynie ludzkim wymys³em.

Ukryte ¶wiaty przejawiaj± siê w filmie „Z³oty Kompas”, opartym na pierwszym tomie trylogii Philipa Pulmana pt. „His Dark Materials” („Mroczne Materie”). Film opowiada historiê sieroty ¿yj±cej w równoleg³ym ¶wiecie oraz towarzysz±cej jej zwierzêcej manifestacji jej w³asnej duszy. Bohaterka odkrywa m.in. sekret ska¿onego py³u, który wycieka z równoleg³ej rzeczywisto¶ci. Poza wszelkimi fantastycznymi aspektami w ksi±¿ce Pullmana przejawia siê idea, która nie przeczy nauce.

- Pomys³ istnienia wielu wszech¶wiatów nie jest jedynie sfer± fantastyki – pojawia siê w kilku naukowych teoriach i zas³uguje na powa¿niejsze traktowanie – powiedzia³ Aurelien Barrau, francuski fizyk z CERN (Europejskiej Organizacji Badañ Nuklearnych). Multiverse (Multiwszech¶wiat) nie jest d³u¿ej modelem, jest konsekwencj± naszych modeli – wyja¶ni³ Barrau.

Istnieje kilka sprzecznych i nak³adaj±cych siê teorii odno¶nie równoleg³ych wszech¶wiatów, ale wiêkszo¶æ bazuje na prostej zasadzie nieskoñczono¶ci wszech¶wiata zak³adaj±cej, i¿ wszystko co mo¿e siê wydarzyæ mia³o ju¿ albo dopiero bêdzie mia³o miejsce.

Rozpatrzyæ mo¿na to na podobnym przyk³adzie: istoty bêd±ce naszymi kopiami mog± ¿yæ w podobnym do naszego systemie s³onecznym a nawet czytaæ w tej chwili podobne s³owa, w tym samym jêzyku.

Istnienie podobnych sobowtórów nie przejawia siê tylko we wspó³czesnej fizyce, ale zawiera siê w fakcie, i¿ wszech¶wiat jest nieskoñczony i raczej podobnie wype³niony materi±, jak wskazuj± to ostatnie obserwacje astronomiczne – stwierdzi³ kosmolog Max Tegmark z Bostonu.

Kolejny ¶lad istnienia wielu wszech¶wiatów pojawia siê w teorii chaotycznej inflacji (ang. chaotic inflation), która stwierdza, i¿ wszystkie równoleg³e ¶wiaty rozprzestrzeniaj± siê tak szybko, i¿ pozostaj± poza zasiêgiem, nawet dla obiektu, który móg³by siê poruszaæ wiecznie z prêdko¶ci± ¶wiat³a.

W dokumencie opublikowanych w 1957 r., matematyk Hugh Everett z Princeton University wykazywa³ w jaki sposób teoria kwantowa przewiduje fakt dzielenia siê jednej klasycznej rzeczywisto¶ci na kilka oddzielnych i jednocze¶nie siê tocz±cych.

- ¦wiaty nie s± przestrzennie podzielone, ale istniej± jakby na zasadzie „równoleg³ych wszech¶wiatów” – mówi Barrau.

Istnieje wiele zjawisk, jak np. czarne dziury, zagiêcia przestrzeni czy nawet kszta³t i ruch Ziemi, które niegdy¶ odrzucane by³y jako naukowe herezje, zanim zosta³y udowodnione w wyniku eksperymentów, choæ nie zawsze mog³y byæ obserwowane – zauwa¿y³ Tegmark.

Wed³ug niego staje siê coraz bardziej jasne, i¿ modele „multiwszech¶wiata” mog± zostaæ wkrótce empirycznie przebadane.
http://www.eioba.pl/a77621/swiaty_rownolegle_okiem_naukowcow
Zapisane

Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

apelkaoubkonrad692 vfirma cinemak yourlifetoday rekogrupastettin