Choose fontsize:
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.
 
Strony: 1 2 3 4 »   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Tragedia Haiti zacze³a siê du¿o wcze¶niej  (Przeczytany 24654 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« : Styczeñ 18, 2010, 19:07:22 »

Jak nie wiesz o co chodzi to zawsze  o to samo o kasê.

Jak zamordowano haitañski ry¿
Opublikowano: 18.01.2010

W kwietniu 2008 r. tysi±ce mieszkañców Haiti wysz³o na ulice protestuj±c przeciwko rosn±cym cenom ry¿u, fasoli i owoców, które wzros³y w ci±gu roku o 50%. Demonstranci domagali siê natychmiastowego ust±pienia prezydenta Rene Prevala i atakowali ¿o³nierzy ONZ.

Nieuwa¿ny obserwator wydarzeñ, opieraj±cy siê tylko i wy³±cznie na krótkich migawkach w TV, móg³by pomy¶leæ: „Czego mogli chcieæ protestuj±cy? Przecie¿ ceny ¿ywno¶ci na ¶wiecie nie s± zale¿ne od rz±du Haiti. Dlaczego ludno¶æ atakuje ¿o³nierzy ONZ, którzy nios± im pomoc humanitarn±? Równie dobrze, mogliby protestowaæ przeciwko suszy i huraganom.”

Nie do koñca. Katastrofalny g³ód na Haiti, kraju który pod wzglêdem rozwoju gospodarczego jest porównywalny z krajami Afryki subsaharyjskiej, nie jest zjawiskiem naturalnym. Wrêcz przeciwnie, wszystko wskazuje na to, ¿e g³ód zosta³ szczegó³owo zaplanowany i jest efektem skoordynowanej polityki elit Haiti, Miêdzynarodowego Funduszu Walutowego i rz±du USA.

Ry¿ zosta³ sprowadzony na Haiti z Afryki Zachodniej i by³ uprawiany od 200 lat. Wraz z fasol± stanowi podstawowe ¼ród³o po¿ywienia. A¿ do lat 1980. Haiti by³o samowystarczalne pod wzglêdem produkcji ry¿u. W po³owie tej dekady, produkcja rodzimego ry¿u zaczê³a dramatycznie spadaæ. W latach 1990. import ry¿u prze¶cign±³ lokaln± produkcjê, pomimo ¿e haitañskie odmiany ry¿u uprawiane w dolinie Artibonite s± bardziej po¿ywne.


Wykres produkcji ry¿u na Haiti (zielona linia) i ry¿u importowanego z USA (czerwona linia) w tonach. Niebieska linia jest sum±. (Wed³ug danych Amerykañskiego Departamentu Handlu, Haitañskiego Ministerstwa Rolnictwa i ¦wiatowej Organizacji ¯ywno¶ci i Rolnictwa – FAO).

W 1994 r., rz±d Haiti podpisa³ porozumienie z Miêdzynarodowym Funduszem Walutowym, w którym zarysowano “¶rednioterminow± strategiê restrukturyzacji”, której czê¶ci± by³a liberalizacja handlu. Porozumienie wesz³o w ¿ycie w 1995 r. W jego wyniku, c³a na import ry¿u zosta³y obni¿one z 35% do obecnego poziomu 3%. W tym samym okresie, c³a stosowane przez Wspólnotê Karaibów (CARICOM) wynosi³y 25%.

Efektem wprowadzenia niezwykle niskich ce³ import ry¿u by³ masowy import ry¿u z USA i bezrobocie dla tysiêcy haitañskich rolników, sprzedawców i m³ynarzy. Dumpingowe ceny stosowane przez korporacjê American Rice, która cieszy siê praktycznym monopolem na eksport ry¿u na Haiti, spowodowa³y, ¿e haitañscy rolnicy nie byli ju¿ w stanie sprzedawaæ swoich produktów. Jednak Haiti otrzyma³o „w nagrodê” uznanie MFW i znalaz³o siê na pierwszym miejscu pod wzglêdem „wolno¶ci handlu” w¶ród krajów w regionie Karaibów. W ci±gu 10 lat, Haiti sta³o siê te¿ najs³abiej rozwiniêtym krajem na Karaibach.

Drastyczny spadek produkcji ry¿u wp³yn±³ bezpo¶rednio na dochody oko³o 93 tys. rodzin zajmuj±cych siê rolnictwem (oko³o 20% ludno¶ci), oraz tysiêcy pracowników rolnych, po¶redników i przetwórców.

JAK DOSZ£O DO WDRO¯ENIA SZKODLIWEJ DLA LUDZI POLITYKI?

Aby odpowiedzieæ na to pytanie, nale¿y siê cofn±æ do lat 1990-tych.

Wybrany w 1990 r., dziêki populistycznym has³om walki o prawa najubo¿szych i redystrybucji dóbr, prezydent Aristide nie cieszy³ siê d³ugo w³adz±. W 1991 r. Aristide zosta³ obalony przez wojskowy pucz. Zamachu dokona³y grupy paramilitarne, takie jak FRAPH, której przywódc± by³ pracownik CIA, Emmanual Constant. FRAPH dysponowa³a dostawami amerykañskiej broni automatycznej, oraz korzysta³a z ochrony Zielonych Beretów, co potwierdzili dowódcy tych jednostek. Wiele dokumentów armii USA i Haiti równie¿ na to wskazuje. Te informacje zosta³y ujawnione przez Allana Nairna w „The Nation” w 1994 r. W wyniku puczu, dosz³o do mordów oko³o 5 tys. cywilów przez now± juntê dyktatorsk±, która okaza³a siê równie krwawa, jak rz±dy Duvalierów, a tysi±ce ludzi zosta³o zmuszonych do emigracji do Dominikany.

W sierpniu 1994 r. Aristide dosta³ drug± szansê: armia USA da³a mu mo¿liwo¶æ powrotu do w³adzy, w zamian za akceptacjê okupacji amerykañskiej i zgodê na program restrukturyzacji narzucony przez Bank ¦wiatowy, Miêdzynarodowy Fundusz Walutowy i agencjê USAID. Aristide skorzysta³ z tej szansy. Rok pó¼niej rozpocz±³ siê masowy import amerykañskich produktów rolnych sprzedawanych po dumpingowych cenach.

Pomimo uleg³o¶ci wobec polityki MFW, rz±d Aristide’a stara³ siê zniwelowaæ szkody, których dokona³a w poprzednich dziesiêcioleciach dzia³alno¶æ amerykañskiej agencji USAID: w latach 1978-1982 dosz³o do masowej rzezi kreolskiej odmiany ¶wiñ, po tym jak agencja wdro¿y³a program walki z “¶wiñsk± gryp±” (jak siê pó¼niej okaza³o, oparty na sfa³szowanych badaniach). W rzeczywisto¶ci chodzi³o o zlikwidowanie konkurencji dla hodowców ¶wiñ w USA. Administracja amerykañska wyda³a na operacjê 30 milionów dolarów, które mia³y i¶æ na odszkodowania dla rolników (pieni±dze jednak przechwyci³y skorumpowane w³adze). Likwidacja populacji ¶wiñ spowodowa³a ogromne problemy ¿ywno¶ciowe. W latach 80′tych dosz³o równie¿ do likwidacji cukrowni Haitian American Sugar Company (HASCO), która kiedy¶ by³± jednym z wiêkszych producentów cukru na ¶wiecie. Od tego czasu, Haiti sta³o siê importerem cukru.

Rz±d Aristide’a dokona³ dystrybucji dziesi±tek tysiêcy ¶wiñ, oraz dystrybucji ziem dla 1500 rodzin i pomóg³ 7 tys. rolników zbudowaæ kana³y nawadniaj±ce. Stworzono sklepy z tani± ¿ywno¶ci±, co doprowadzi³o do spadku poziomu niedo¿ywienia z 63% do 51% ludno¶ci. Za rz±dów Aristide’a nie dosz³o równie¿ do prywatyzacji firmy energetycznej EDH i telekomunikacyjnej TELECO, dziêki czemu zyski wypracowane przez te firmy nie wyciek³y na zagraniczne konta bankowe nale¿±ce do elit.

Program chyba nie cieszy³ siê du¿± sympati± zagranic±, gdy¿ w 2004 r. Aristide zosta³ znowu odsuniêty od w³adzy, a wiêkszo¶æ reform zosta³a cofniêta. Choæ Aristide by³ jedynym demokratycznie wybranym prezydentem w historii Haiti, pos³u¿ono siê pretekstem sfa³szowania wyborów, by poddaæ Haiti miêdzynarodowej presji. USA potêpi³y rz±d Aristide’a, a pañstwa Europejskie wstrzyma³y wszelk± pomoc dla kraju. Równie¿ Bank ¦wiatowy wstrzyma³ pomoc. Wybuch³a rebelia tzw. “Armii Kanibali”, którzy przejêli kontrolê nad pañstwem, a amerykañskie s³u¿by porwa³y Aristide’a i zmusi³y go do podpisania rezygnacji. Sekretarz Stanu Collin Powell twierdzi³ pó¼niej, ¿e Aristide wsiad³ do samolotu z w³asnej woli i ¿e sam “prosi³ o pomoc”. Jednak sam Aristide przyzna³ w wywiadzie dla Democracy Now!, ¿e gro¿ono mu ¶mierci±, a rezygnacjê podpisa³ by unikn±æ “krwawej ³a¼ni”.

Od czasu drugiego puczu, w³adze w kraju sprawuj± si³y ONZ i Haitañska Policja Narodowa. Zwolennicy Aristide’a s± mordowani, wiêzieni i zmuszani do emigracji. Zlikwidowano 4 tys. miejsc pracy w sektorze publicznym, co jeszcze bardziej zwiêkszy³o poziom bezrobocia. Si³y wojskowe zachowuj± siê jak grupy paramilitarne, a kontyngenty ONZ pochodz±ce z Brazylii i Chile dokonuj± brutalnych aresztowañ w biednych dzielnicach, takich jak Cite Soleil, czasem morduj±c dzia³aczy spo³ecznych i zwolenników polityki redystrybucji ziemi.

Na terenach wiejskich, grupy paramilitarne przejê³y z powrotem ziemie przyznane rolnikom w ramach reformy rolnej. Nowy rz±d mianowany przez USA zlikwidowa³ dotacje do nawozów, niezbêdnych do uprawy ry¿u. Cena nawozów wzros³a ponad dwukrotnie, co doprowadzi³o do wzrostu cen po¿ywienia. Rz±d równie¿ zlikwidowa³ subsydia dla szkó³ i na zakup podrêczników dla uczniów.

W ten w³a¶nie sposób polityka tzw. „wolnego handlu” doprowadzi³a do ca³kowitej ruiny i g³odu Haitañskie spo³eczeñstwo, metodami przewrotów wojskowych, szanta¿u ekonomicznego, nieuczciwej konkurencji i zwyk³ej brutalnej przemocy.

Mieszkañcy Haiti s± w du¿ym stopniu niepi¶mienni – wiedz± jednak, ¿e nêdza, która na nich spad³a, nie jest zjawiskiem naturalnym, ale faktem stworzonym przez ludzi, dla pomna¿ania w³adzy i bogactw. Tej wiedzy czasem brakuje ludziom o wiele bardziej wykszta³conym, w krajach o wiele bardziej zamo¿nych.

Autor: Yak
¬ród³o: Centrum Informacji Anarchistycznej
http://wolne.media.pl/
« Ostatnia zmiana: Styczeñ 18, 2010, 19:09:45 wys³ane przez Micha³-Anio³ » Zapisane

Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Styczeñ 18, 2010, 19:20:00 »

Historia lubi siê powtarzaæ
W ¶wietle w/w textu ten ju¿ tak bardzo nie dziwi

Niecodzienny plan utworzenia nowego kraju dla Haitañczyków

Zniszczenia na Haiti po trzêsieniu ziemi
PAP
Senegal i inne kraje afrykañskie powinny zaoferowaæ ofiarom trzêsienia ziemi na Haiti mo¿liwo¶æ przesiedlenia siê do Afryki, byæ mo¿e nawet do nowo utworzonego dla nich pañstwa - o¶wiadczy³ prezydent Senegalu Abdoulaye Wade.
- Afrykañczycy powinni zaoferowaæ Haitañczykom szansê powrotu do domu. Maj± do tego prawo. Nie ma siê tu o co targowaæ - przekonywa³ Wade na swojej stronie internetowej.

O czym nie mówi siê ws. Haiti? - wiêcej w "Tygodniku Powszechnym"

Relacje telewizyjne ze zniszczonego przez trzêsienie ziemi kraju, w których wystêpuj± mówi±cy po francusku czarnoskórzy Haitañczycy, poruszy³y mieszkañców frankofoñskiej zachodniej i ¶rodkowej Afryki.

Wade zapowiedzia³, ¿e zaproponuje 53 krajom Unii Afrykañskiej utworzenie dla Haitañczyków "ich w³asnego pañstwa na terytorium Afryki, ziemi ich przodków" - wynika z tekstu propozycji opublikowanego w poniedzia³ek przez miejscowa prasê.

Lokalne media cytowa³y senegalskich urzêdników, wed³ug których kraj jest gotowy zaoferowaæ Haitañczykom dzia³ki uprawnej ziemi.
Wade przekonuje, ¿e Haitañczycy s± potomkami niewolników i jako tacy maj± prawo do repatriacji do Afryki.

Senegal obieca³ równie¿ przeznaczyæ milion dolarów na pomoc dla ofiar trzêsienia ziemi, w wyniku którego w ubieg³ym tygodniu zginê³o na Haiti oko³o 200 tys. ludzi.

Pomys³ utworzenia nowego pañstwa przypomina utworzenie w XIX wieku Liberii przez niewolników wyzwolonych w Stanach Zjednoczonych. Kraj ten obecnie odbudowuje siê po wojnie domowej z 2000 roku i liczy na korzy¶ci z odkrytych u jego wybrze¿y pól naftowych.

Senegal, który liczy 13 mln mieszkañców, jest jednym z najbardziej stabilnych krajów zachodniej Afryki. Zmaga siê jednak z wysokim bezrobociem i ma s³abo rozwiniêt± infrastrukturê.
http://wiadomosci.onet.pl/2113205,12,niecodzienny_plan_utworzenia_nowego_kraju_dla_haitanczykow,item.html
Zapisane

Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Styczeñ 18, 2010, 20:03:14 »


Waszyngton przej±³ kontrolê nad Haiti
Opublikowano: 18.01.2010 | Kategoria: Wiadomo¶ci ze ¶wiata | Drukuj Drukuj

HAITI. USA przejê³y kontrolê nad Haiti – “zostaniemy tu na ca³e lata”. Waszyngton po wtorkowym trzêsieniu ziemi na Haiti, praktycznie przej±³ kontrolê nad tym pañstwem – informuje serwis WorldNetDaily. – Obecnie tylko my mo¿emy co¶ tutaj zrobiæ – mówi informator, na którego powo³uje siê serwis WorldNetDaily.

Nie jest to jednak nowa sytuacja. Na Haiti, USA od wielu dziesiêcioleci “zarz±dza za pomoc± kryzysu”. Wiele razy za pomoc± CIA zmieniano w³adze w Port-au-Prince, m.in. dwukrotnie obalaj±c demokratycznie wybranego prezydenta Aristide. Obecnie rz±dz±cy prezydent Rene Preval zosta³ wyznaczony przez w³adze USA.

Autor: Yak
¬ród³o: Centrum Informacji Anarchistycznej
Zapisane

Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
east
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 620


To jest ¶wiat wed³ug Ciebie i wed³ug mnie


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Styczeñ 19, 2010, 00:05:31 »

No a co ma do tego trzêsienie ziemi i pomoc miêdzynarodowa ? To jaka¶ , zakrojona na niewyobra¿aln± skalê, teoria spiskowa, aby móc pognêbiæ i tak ju¿ zgnêbiony naród haitañski ? To maleñkie pañstewko na Karaibach jest a¿ tak cenne dla USA , aby w pod³ym , obliczonym na lata i niezwykle kosztownym procesie przej±æ kilkaset hektarów i tak ju¿ ja³owej ziemi ?
Haiti to poligon do¶wiadczalny , czy mo¿e jednak jest tam co¶, co jest cenne dla USA a¿ do tego stopnia, ¿e gotowi s± wywo³aæ trzêsienie ziemi, a potem , wspólnie z Senegalem , dokonaæ masowego przesiedlenia haitañczyków do Afryki ?
Bo w³a¶nie taki obraz wy³ania siê z tych trzech postów . Czemu ma to s³u¿yæ ?
Zapisane

..  " wszystkie te istnienia, które Ciê otaczaj± s± w Tobie " naucza   Mooji -  " s± w Twoim umy¶le, s± w  Twojej ¶wiadomo¶ci . Wydaje Ci siê , ¿e patrzysz na inne ludzkie umys³y , ale wszystkie te umys³y egzystuj± w Tobie poniewa¿ Ty jeste¶ tym, który je postrzega. TO JEST ¦WIAT WED£UG CIEBIE "
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Styczeñ 19, 2010, 00:15:20 »

To s± w³a¶ciwie informacje prasowe i historyczne.
Fakty które s± co najmniej dziwne, ma³e nikomu niewadz±ce Pañstwo ale ile tam siê dzieje na przestrzeni 30 lat .A na pytanie" Czemu ma to s³u¿yæ ?"odpowied¼ jest zawsze ta sama .
« Ostatnia zmiana: Styczeñ 19, 2010, 12:51:15 wys³ane przez Micha³-Anio³ » Zapisane

Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
chanell
Nowy u¿ytkownik
*
Wiadomo¶ci: 29



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Styczeñ 19, 2010, 14:21:02 »

Ciekawe co powiecie  na to  Szok Szok Szok
http://www.obnie.info/Joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=712:haiti-usa-trzesienie-ziemi&catid=78:nwo&Itemid=27
« Ostatnia zmiana: Styczeñ 19, 2010, 16:28:13 wys³ane przez Leszek » Zapisane
east
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 620


To jest ¶wiat wed³ug Ciebie i wed³ug mnie


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Styczeñ 19, 2010, 15:07:57 »

Jak wynika³o z poprzednich wpisów Amerykanie ju¿ s± obecni na Haiti od dawna, a prezydent jest tam jedynie ich marionetk±. Po co wiêc mieliby jeszcze wywo³ywaæ trzêsienia ziemi ? Aby siê popisaæ swoj± moc± na ubogich haitañczykach ? Daæ ¶wiatu sygna³, popatrzcie,  jakie mamy  zabawki ? Zak³adaj±c oczywi¶cie ,¿e istnieje technologia umo¿liwiaj±ca wywo³ywanie trzêsieñ ziemi.
Je¶li oni to na prawdê zrobili to by³by szczyt cynizmu. Niech siê spodziewaj± , ¿e to samo mo¿e ich czekaæ kiedy¶ na ich w³asnym podwórku - w rejonie Krzemowej Doliny. Kto sieje wiatr , ten zbiera burze ...
Zapisane

..  " wszystkie te istnienia, które Ciê otaczaj± s± w Tobie " naucza   Mooji -  " s± w Twoim umy¶le, s± w  Twojej ¶wiadomo¶ci . Wydaje Ci siê , ¿e patrzysz na inne ludzkie umys³y , ale wszystkie te umys³y egzystuj± w Tobie poniewa¿ Ty jeste¶ tym, który je postrzega. TO JEST ¦WIAT WED£UG CIEBIE "
Leszek
Administrator
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 1391



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #7 : Styczeñ 19, 2010, 16:28:43 »

Ten link nie dzia³a.
Zapisane

mi³o¶æ rado¶æ piêkno
east
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 620


To jest ¶wiat wed³ug Ciebie i wed³ug mnie


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : Styczeñ 19, 2010, 16:31:50 »

a to ciekawe, bo u mnie zadzia³a³ .. a teraz , gdy ponownie sprawdzi³em, to ju¿ nie otwiera siê.
Zapisane

..  " wszystkie te istnienia, które Ciê otaczaj± s± w Tobie " naucza   Mooji -  " s± w Twoim umy¶le, s± w  Twojej ¶wiadomo¶ci . Wydaje Ci siê , ¿e patrzysz na inne ludzkie umys³y , ale wszystkie te umys³y egzystuj± w Tobie poniewa¿ Ty jeste¶ tym, który je postrzega. TO JEST ¦WIAT WED£UG CIEBIE "
Leszek
Administrator
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 1391



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #9 : Styczeñ 19, 2010, 17:02:51 »

Nie wiem, co tam by³o, ale mo¿e zaczyna dzia³aæ tuskowa wolno¶æ w internecie...

Pierwsza strona dzisiejszego Dzinnika


Zapisane

mi³o¶æ rado¶æ piêkno
Strony: 1 2 3 4 »   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

yourlifetoday ganggob julandia cybersteam wyscigi-smierci