Choose fontsize:
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.
 
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 »   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Obserwacja S³oñca  (Przeczytany 166727 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
Szewc
Aktywny u¿ytkownik
***
Wiadomo¶ci: 113


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #160 : Kwiecieñ 15, 2010, 09:39:34 »

15 kwietnia,
Jak do tej pory nie zaobserwowano jak do tej pory ani jednego efektu wybuchu s³onecznego....Przynajmniej w p³ocku.
GPS dzia³a bez zarzutów. Elektronika te¿ nie ¶wiruje.
Znów mia³o by okazac siê, ¿e przewidywania dotycz±ce skutków wyrzutu plazmy by³y straszeniem?
Niedawno ju¿ kto¶ straszy³ ¿e wybuch s³oneczny by³ tak silny ¿e mo¿e powodowac ¿e GPS padnie, a kaloryfery bêd± mog³y kopac pr±dem...
Zapisane

"Nie wymy¶laj nowych czynników je¿eli nie istnieje taka potrzeba, a je¿eli ju¿, to udowodnij najpierw ich istnienie" - Arystoteles
Echnaton
Aktywny u¿ytkownik
***
P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 241



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #161 : Kwiecieñ 22, 2010, 18:31:51 »

Rewelacyjne zdjêcia powierzchni s³oñca!

Niedawno wystrzelone przez NASA Obserwatorium Dynamiki S³oñca (SDO) przes³a³o pierwsze zdjêcia, które stwarzaj± naukowcom ogromne perspektywy do badañ nad procesami zachodz±cymi w naszej najbli¿szej gwie¼dzie. Aktywno¶æ s³oñca ma wp³yw na ca³± nasz± planetê.

Niektóre zdjêcia bardzo dok³adnie pokazuj± jak plamy s³oneczne wyrzucaj± materiê poza gwiazdê. Na innych, w bardzo du¿ym zbli¿eniu widaæ aktywno¶æ na powierzchni s³oñca. Kosmiczne obserwatorium wykona³o te¿ pierwsze pomiary rozb³ysków s³onecznych w szerokim spektrum promieniowania ultrafioletowego.


¼ród³o:
http://studio.wp.pl/mid,949519,wideo.html

„Te pierwsze zdjêcia ukazuj± dynamikê s³oñca w sposób jakiego nie widzia³em przez ponad 40 lat badañ” powiedzia³ Richard Fisher, dyrektor Wydzia³u Heliofizyki w siedzibie NASA w Waszyngtonie. „SDO zmienia nasze postrzeganie s³oñca i procesów jakie na nim zachodz±, które bezpo¶rednio dotycz± ca³ego spo³eczeñstwa. Wp³yw tej misji na naukê bêdzie podobny do wp³ywu Kosmicznego Teleskopu Hubble’a na wspó³czesn± astrofizykê.”

SDO, które zosta³o wystrzelone 11 lutego 2010 roku jest dotychczas najbardziej zaawansowanym technicznie sprzêtem przeznaczonym do badania s³oñca. W trakcie swojej piêcioletniej misji zbada pole magnetyczne s³oñca i umo¿liwi lepsze zrozumienie jego roli w kszta³towaniu ziemskiej atmosfery i klimatu. Od momentu wystrzelenia SDO sprawdzane by³o pod k±tem w³a¶ciwego funkcjonowania wszystkich urz±dzeñ. Teraz, kiedy okaza³o siê, ¿e dzia³aj± one poprawnie. SDO dostarczy zdjêæ o rozdzielczo¶ci dziesiêciokrotnie przewy¿szaj±cej t± znan± z telewizji HD. Zebrane dane zostan± przes³ane szybciej ni¿ informacje docieraj±ce z pozosta³ych sond obserwuj±cych s³oñce.

SDO ustali w jaki sposób tworzy siê pole magnetyczne s³oñca, jaka jest jego dok³adna struktura i w jaki sposób pole wp³ywa na powstawanie gwa³townych zjawisk na powierzchni s³oñca takich jak wiatr s³oneczny, rozb³yski i koronalne wyrzuty masy. Kiedy te olbrzymie chmury s³onecznej materii kieruj± siê w stronê ziemi mog± powodowaæ burze magnetyczne w atmosferze naszej planety.

Obserwatorium Dynamiki S³oñca pomo¿e równie¿ w przewidywaniu takich zjawisk. Dane bêd± gromadzone i analizowane w Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta Goddarda. „Centrum Lotów rzuci nowe ¶wiat³o na nasz± najbli¿sz± gwiazdê - s³oñce, pomo¿e w odkryciu nowych informacji na temat s³onecznych rozb³ysków, które wp³ywaj± na nasz± planetê uszkadzaj±c satelity komunikacyjne i czasowo wy³±czaj±c sieci elektryczne. Lepsze dane oznaczaj± skuteczniejsze i wcze¶niejsze ostrze¿enia o wietrze s³onecznym” powiedzia³a Barbara Mikulski, przewodnicz±ca komisji przyznaj±cej finansowanie projektom NASA.

O tym, ¿e „kosmiczna pogoda” sprawia k³opoty w funkcjonowaniu urz±dzeñ na ziemi wiadomo by³o ju¿ od momentu wynalezienia telegrafu w XIX wieku. Te zjawiska przyczyniaj± siê do powstawania zaburzeñ w polu magnetycznym ziemi, co mo¿e mieæ wielki wp³yw na sieci energetyczne. Wiatr s³oneczny mo¿e zak³ócaæ przesy³anie danych pomiêdzy naziemnymi stacjami, a satelitami i samolotami przelatuj±cymi w okolicy biegunów. Mog± równie¿ zaburzaæ pracê sieci komórkowych.

Ka¿dego dnia SDO prze¶le na Ziemiê 1,5 terabajta danych, co mo¿na porównaæ do zgrywania pó³ miliona piosenek na odtwarzacz mp3.

Jeden z przyrz±dów zamontowanych w SDO zwany AIA bada erupcje na s³oñcu w ró¿nych d³ugo¶ciach fali, które odpowiadaj± ich temperaturze. Waha siê ona miêdzy 80 000 a 10 milionami stopni Celsjusza (na filmie i zdjêciu widocznych jako ró¿ne kolory). „Kiedy fala przemieszcza siê po s³oñcu widaæ jak zmienia siê jej kolor, co ¶wiadczy o tym jak szybko gaz ulega podgrzaniu” mówi Alan Title z laboratorium w Palo Alto, w Kalifornii. „Dziêki temu po raz pierwszy mo¿emy okre¶liæ, jak ta energia siê wyzwala w stronê naszej atmosfery i jak wp³ywa na nas.”

Koszt Obserwatorium to 880 milionów dolarów.

odkrywcy.pl
« Ostatnia zmiana: Kwiecieñ 22, 2010, 18:53:12 wys³ane przez Leszek » Zapisane

Wolno¶æ daje kolosaln± energiê, intensywno¶æ i ¿ywotno¶æ. Tracicie j± zupe³nie, uznaj±c autorytety profesorów, czy duchowych przywódców. Uczuciowo jeste¶cie sentymentalni, ogromnie przywi±zani do jakiego¶ boga, czy jakiejs osoby. Nie daje to energii poniewa¿ kryje w sobie lêk. - Jiddu Krishnamurti
east
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 620


To jest ¶wiat wed³ug Ciebie i wed³ug mnie


Zobacz profil
« Odpowiedz #162 : Kwiecieñ 23, 2010, 09:09:04 »

Piêkne s± te zdjêcia S³oñca .
Na filmie widaæ jak wybuch na S³oñcu siê rozwija, a potem zostaje wessany z powrotem. W tym momencie przypomina siê fragment wyk³adu Nassima, o tym , ¿e wewn±trz S³oñca musi siê znajdowaæ ... "czarna dziura", która zasysa do ¶rodka to, co wybuchnie na powierzchni.
W ka¿dym razie obserwacja naszego S³oñca przyniesie odpowiedzi na to , jak funkcjonuj± wszystkie inne gwiazdy, przynajmniej na tym etapie rozwoju,  co nasze s³oneczko.
Ca³y czas pamiêtajmy o tym, ¿e S³oñce to 99 % ca³ej masy Uk³adu S³onecznego .
Zapisane

..  " wszystkie te istnienia, które Ciê otaczaj± s± w Tobie " naucza   Mooji -  " s± w Twoim umy¶le, s± w  Twojej ¶wiadomo¶ci . Wydaje Ci siê , ¿e patrzysz na inne ludzkie umys³y , ale wszystkie te umys³y egzystuj± w Tobie poniewa¿ Ty jeste¶ tym, który je postrzega. TO JEST ¦WIAT WED£UG CIEBIE "
Szewc
Aktywny u¿ytkownik
***
Wiadomo¶ci: 113


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #163 : Kwiecieñ 23, 2010, 20:12:32 »

Wreszcie satelita robi±cy zdjêcia s³oñca w dobrej jako¶ci i bez zanieczyszczeñ
Ciekawe czy "obiekty" tutaj siê uka¿± aby tworzyc konstelacje?
Zapisane

"Nie wymy¶laj nowych czynników je¿eli nie istnieje taka potrzeba, a je¿eli ju¿, to udowodnij najpierw ich istnienie" - Arystoteles
Ada¶
Nowy u¿ytkownik
*
P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 43

2680916
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #164 : Kwiecieñ 30, 2010, 01:11:37 »

Ciekawi mnie ten obiekt, który "mozolnie" ku s³oñcu siê zbli¿a. Pojawi³ siê na zdjêciach 21-go.




Zapisane
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« Odpowiedz #165 : Kwiecieñ 30, 2010, 15:13:39 »

<a href="http://www.youtube.com/v/Bu2spTGQS8M&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/Bu2spTGQS8M&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;480&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;" target="_blank">http://www.youtube.com/v/Bu2spTGQS8M&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/Bu2spTGQS8M&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;480&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;</a>
Zapisane

Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
Awar
Nowy u¿ytkownik
*
P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 10


Zobacz profil
« Odpowiedz #166 : Kwiecieñ 30, 2010, 19:27:39 »

Ciekawi mnie ten obiekt, który "mozolnie" ku s³oñcu siê zbli¿a. Pojawi³ siê na zdjêciach 21-go.
[

To jest akurat Merkury
Zapisane
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« Odpowiedz #167 : Czerwiec 11, 2010, 22:18:05 »

Nawet wyborcza porusza t± tematykê tylko szkoda ¿e tak skrótowo, a text w rodzaju "Naukowcy uspokajaj± jednak, i¿ odpowiednio wczesne prognozowanie kosmicznej pogody pozwoli przygotowaæ siê na nadchodz±ce zmiany."To chyba skecz jest Przygotowaæ siê   ale komu?
je¶li aktywno¶æ s³onica wzro¶nie o podobn± warto¶æ czyli 72 razy(taki by³ spadek w okresie zmniejszonej aktywno¶ci w porównaniu do ¶redniej) to raczej ostrze¿enia dla 99%  ludzko¶ci bêd±  raczej  ma³o istotne,ciê¿ko bêdzie siê zabezpieczyæ np burz± elektromagnetyczn± w  dajmy na to 24h bez pr±du czekaæ nas bêdzie powrót do epoki wiktoriañskiej i to taki ca³kiem nag³y, o zamieszkach g³odzie epidemiach nie wspominaj±c ,¦wiat bez pr±du to ma³o atrakcyjne miejsce dla ludzi którzy nie bêd± do tego odpowiednio przygotowanie.
Wizja miast bez energii elektrycznej czyli bez wody, ¿ywno¶ci, paliwa do samochodów przypominaæ bêdzie raczej wizje "nocy ¿ywych trupów ''Ale poco panikowaæ w koñcu naukowcy uspakaja bo Oni przecie¿ WIEDZ¡  o s³oñcu wszystko.By³oby by to nawet ¶mieszne gdyby nie by³o tak tragiczne w swoich skutkach, ale przecie¿ komedia to te¿ dramat.



"Najbli¿sza nam gwiazda staje siê coraz bardziej aktywna, co mo¿e znacz±co wp³yn±æ na nasze ¿ycie - ostrzegaj± amerykañskie agencje NASA i NOAA.

Podczas wtorkowego Space Weather Enterprise Forum w Waszyngtonie naukowcy przedstawili dane zebrane przez parê sond STEREO, satelitê ACE i wystrzelone na orbitê w lutym tego roku Obserwatorium Dynamiki S³oñca (Solar Dynamics Observatory), a tak¿e przedstawili prognozy na nadchodz±ce lata.

Aktywno¶æ S³oñca zmienia siê zwykle w 11-letnich cyklach i zdaniem ekspertów najbli¿sza nam gwiazda w³a¶nie wkracza w okres intensywnych burz. - S³oñce budzi siê ze swojej drzemki i w nastêpnych latach bêdzie znacznie bardziej aktywne - mówi Richard Fisher z NASA - Jednocze¶nie nasze spo³eczeñstwo jest bardziej ni¿ kiedykolwiek wra¿liwe na burze s³oneczne - dodaje.
Silne erupcje s³oneczne mog± bowiem wysy³aæ w kierunku Ziemi na³adowane cz±steczki, które wp³ywaj± na funkcjonowanie pola magnetycznego naszej planety, zak³ócaj±c komunikacjê satelitarn±. W ten sposób S³oñce zaburza np. na dzia³anie systemów GPS, komunikacji radiowej czy nawigacji lotniczej. Naukowcy uspokajaj± jednak, i¿ odpowiednio wczesne prognozowanie kosmicznej pogody pozwoli przygotowaæ siê na nadchodz±ce zmiany."

Wiêcej... http://wyborcza.pl/1,75476,7999301,Slonce_sie_burzy.html?utm_source=Nlt&utm_medium=Nlt&utm_campaign=1000621#ixzz0qZp2OIB7

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 11, 2010, 22:25:42 wys³ane przez Micha³-Anio³ » Zapisane

Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
Leszek
Administrator
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 1391



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #168 : Czerwiec 14, 2010, 20:06:06 »

Wyborcza i Fakt te¿....


S£OÑCE SPARALI¯UJE ZIEMIÊ




NASA bije na alarm! Wybuchy i burze s³oneczne wy³±cz± pr±d, radio, telewizjê, telefony i GPS na Ziemi. Czy bêdziemy ¶lepi i g³usi bez naszych zdobyczy cywilizacyjnych?


Najpierw zapanuje ciemno¶æ. Padn± wszystkie telefony, telewizory, ¶wiat³a i sprzêt elektryczny. A potem ¶wiat pogr±¿y siê w gigantycznym chaosie

 Ta wizja, rodem z filmów katastroficznych, jest ca³kiem realna – bij± na alarm specjali¶ci z NASA. Winowajca to potê¿ne burze na S³oñcu.

– S³oñce budzi siê z g³êbokiego snu. W najbli¿szych latach bêdziemy obserwowaæ du¿e natê¿enie aktywno¶ci solarnej – t³umaczy Richard Fisher, szef dzia³u heliofizyki w Amerykañskiej Agencji Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Tymczasem nowoczesne technologie s± bardzo wra¿liwe na burze s³oneczne.

Olbrzymie strumienie plazmy poruszaj±ce siê we wnêtrzu S³oñca powoduj±, ¿e pole magnetyczne na jego powierzchni jest w ci±g³ym ruchu. Z tego powodu na s³oñcu dochodzi do wielkich erupcji, czyli tzw. burz s³onecznych. One  z kolei wysy³aj± w kosmos promieniowanie i strumienie na³adowanych elektryczno¶ci± cz±steczek. Skutek bêdzie taki, jakby gigantyczny piorun uderzy³ w sieci telekomunikacyjne i elektryczne.

Eksperci obliczaj±, ¿e burza s³oneczna mog³aby wywo³aæ 20 razy wiêksze szkody ni¿ huragan Katrina, który w 2005 r. spustoszy³ po³udnie USA.

http://www.fakt.pl/Slonce-sparalizuje-Ziemie,artykuly,74295,1.html
Zapisane

mi³o¶æ rado¶æ piêkno
Szewc
Aktywny u¿ytkownik
***
Wiadomo¶ci: 113


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #169 : Czerwiec 15, 2010, 08:28:48 »

"Fakt<!> o tym siê mówi" to jest na prawdê wiarygodne i rzeczowe ¼ród³o danych a¿ wspomnê inne ich zatrwa¿aj±ce nag³ówki: "koñ chuligan pok³uk³ mi wino" albo "ko³dra chcia³a mnie udusic".
Z reszt± niedawno jeszcze straszono ju¿ tu na forum burzami s³onecznymi które bêd± tak silne ¿e oprócz wielkich zniszczeñ w elektronice tak¿e spowoduj± powstawanie pr±du w grzejnikach...
Zapisane

"Nie wymy¶laj nowych czynników je¿eli nie istnieje taka potrzeba, a je¿eli ju¿, to udowodnij najpierw ich istnienie" - Arystoteles
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 »   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

ganggob classicdayz cybersteam julandia vfirma