Choose fontsize:
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.
 
Strony: 1   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Dogoni - afrykañski lud z kosmosu  (Przeczytany 8623 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
Leszek
Administrator
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 1391



Zobacz profil WWW Email
« : Luty 12, 2010, 09:49:12 »

Dogoni - afrykañski lud z kosmosu

Jest ich oko³o 400 tys. w samym Mali.
Ich pañstwo jest kolebk± najwiêkszych cywilizacji, jakie rozkwita³y na afrykañskiej ziemi. Kim s± Dogonowie?



Wy¶wietl wiêksz± mapê
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mali



To plemiê, pochodz±ce z Afryki Zachodniej, jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych ludów Czarnego L±du. Zamieszkuj± tereny po³udniowo-centralnego Mali, tu¿ przy granicy z Burkina Faso, a dok³adnie okolice uskoku Bandiagara.

Co wzbudza takie kontrowersje? Otó¿ to zagadkowe plemiê twierdzi, i¿ pochodzi z kosmosu. Mianowicie z odleg³ego… Syriusza. Przekonanie i wierzenie o niezwyk³ym pochodzeniu przekazywane jest od wieków - tylko mê¿czyznom z plemienia. Ci, którzy znajd± siê w posiadaniu tej tajemnej wiedzy, musz± byæ gotowi na po¶wiêcenie wielu dni, a nawet miesiêcy na jej zg³êbianie.

Mo¿emy jedynie opieraæ siê na informacjach pochodz±cych z dwóch ¼róde³. Jednym z nich jest samo plemiê i przekazywane z ust do ust wierzenia i tradycje. Drugim za¶ wykopaliska archeologiczne.

Najnowsze badania archeologiczne dowodz±, ¿e w okolice uskoku Bandiagara Dogonowie przybyli oko³o 1490 roku. Nie byli zatem rdzennymi mieszkañcami tych ziem. Jedna z teorii g³osi, ¿e najprawdopodobniej przenie¶li siê na te tereny, uciekaj±c przed prze¶ladowaniami innych afrykañskich plemion.

Ich odrêbna kultura, a zw³aszcza mitologia, od dawna budzi zainteresowanie naukowców. Dogonowie zostali odkryci przez prof. Marcela Griaule'a, który przez wiele lat bada³ ich zwyczaje i wierzenia. Z ustnych przekazów plemienia wiadomo, ¿e oprócz tego, ¿e cz³owiek rodzi siê z dusz± ¿eñsk± i mêsk±, wierz± równie¿, ¿e pochodz± w³a¶nie z Syriusza.

W co, tak naprawdê, wierzy ten afrykañski lud? Dogonowie, bêd±c animistami, wierz± w niebiañsk± istotê Amma, która stworzy³a jajo ¶wiata. Sk³ada³o siê z czterech elementów: wody, ziemi, powietrza i ¿elaza. Kiedy jajo drgnê³o siedmiokrotnie, powsta³ Wszech¶wiat i wy³oni³ siê Wielki Nommo, czyli duch stwórcy, potem jego ¿eñska po³owa, a nastêpnie trzy pary Nommo, które stworzy³y niebo i ziemiê, pory roku, dnie i noce. Ludzie, synowie Ammy-Nommo, protopla¶ci Dogonów, przybyli na ziemiê z planety uk³adu Syriusza w Arce Nommo - czytamy na stronach serwisu Gazeta.pl.

Sk±d plemiê ma tak± wiedzê o najja¶niejszej planecie? Syriusz jest to jedna z najbli¿szych gwiazd, po³o¿ona w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa. Syriusza A mo¿na dostrzec go³ym okiem, natomiast Syriusza B odkryto dopiero w 1862 oku. i mo¿na go zobaczyæ tylko za pomoc± teleskopu. Sceptycy twierdz±, ¿e wiedzê tê posiedli od francuskich etnologów, którzy badali te tereny w latach 40. XX w. Ale sk±d w takim razie ich uparte twierdzenie, ¿e jest jeszcze Syriusz C, zwany przez nich Nyan Tolo, czyli S³oñce Kobiet? Tej gwiazdy do tej pory nie odkryto, choæ od 70 lat przypuszcza siê, ¿e istnieje, a co sze¶æ lat powoduje zaburzenia we wzajemnym ruchu Syriusza A i B...

Wiele kultur nadaje Syriuszowi szczególne znaczenie. W staro¿ytnym Egipcie Syriusz by³ czczony jako bóstwo.

Je¶li teoria przybycia z kosmosu pozostanie tylko teori±, to nale¿y jednak uznaæ lud Dogonów za jedno z najciekawszych i plemion Afryki.

Tak naprawdê o pochodzeniu tego afrykañskiego ludu niewiele wiadomo. Dogonowie twierdz±, ¿e s± potomkami pierwszych ludzi, którzy pojawili siê na Ziemi. Na dzieñ dzisiejszy ciê¿ko jest definitywnie i jednoznacznie stwierdziæ sk±d pochodz± Dogonowie.
¬ród³o:
http://turystyka.wp.pl/gid,11236020,title,afrykanski-lud-z-kosmosu,galeria_zdjecie.html
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2010, 09:58:27 wys³ane przez Leszek » Zapisane

mi³o¶æ rado¶æ piêkno
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Luty 12, 2010, 14:28:46 »

EDIT: @Micha³-Anio³, dzi¶ zauwa¿y³em, ¿e wrzuci³e¶ ju¿ wcze¶niej tekst o Dogonach. Do³±czam go tutaj do swojego w ca³o¶ci i jako drugi, aby nie rozdrabniaæ tematu. Jako drugi, bo ten mój powy¿ej nadaje siê na wprowadzaj±cy. Przepraszam, ale nie zauwa¿y³em wcze¶niej, ¿e jest ju¿ ten temat.
Leszek
* * * * * * * *

Dogoni

Jest to niew±tpliwie najbardziej fascynuj±ca grupa plemienno-religijna Afryki . Znaæ j± powinni wszyscy, którzy interesuj± siê paleoastronautyk±, UFO, etc.

Dogoni to plemiê licz±ce ok. 300 tys. cz³onków zamieszkuj±ce górzyste tereny Bandiagara w Mali. Francuz Marcel Griaule zdo³a³ zbadaæ ich nieco dok³adniej, poniewa¿ szereg lat (przed i po II wojnie ¶w.) zamieszkiwa³ w¶ród tego plemienia, co wiêcej mia³ zostaæ wprowadzony w 4 poziomy wtajemniczenia (gnozy) stanowi±ce esencjê ich kultury i religii. Dopiero na najwy¿szym poziomie mo¿na poznaæ ich kosmogoniê, która jest wielce intryguj±ca. Poziomy wtajemniczenia nie s± rezerwowane dla okre¶lonej kasty czy rodziny, posi±¶æ je mo¿e ka¿dy. Wymóg jest jeden — zdolno¶ci intelektualne, zw³aszcza dobra pamiêæ (wiedza przekazywana jest ustnie oraz w postaci ideograficznego pisma sk³adaj±cego siê z 12.612 znaków, elementem pomocniczym s± równie¿ barwne malowid³a naskalne sprzed wielu setek lat).

Religia Dogonów ³±czy w sobie w±tki monoteizmu , animizmu wraz z kultem przodków oraz wiarê w magiê .

Kosmogonia Dogonów:

"Kluczow± postaci± jest tutaj niebiañska istota, bóg stwórca — Amma, który stworzy³ jajo ¶wiata. By³o ono zbudowane z dwóch bli¼niaczych elementów; w ka¿dym powsta³y dwa ³o¿yska, a w nich ukszta³towa³y siê bli¼niêta Nommo (Nummo). Jajo zadygota³o siedmiokrotnie, po czym pêk³o a z niego wy³oni³ siê pierwszy Wielki Nommo, czyli duch stwórczy. Po nim wysz³a jego ¿eñska partnerka, a nastêpnie trzy pozosta³e pary Nommo. Trzeci Nommo , zwany Nommo ze Stawu (z Bajora), uda³ siê pó¼niej na ziemiê; by³ nauczycielem i opiekunem ludzi. Czwarty Nommo samowolnie oddali³ siê, aby stworzyæ ziemiê, i zgubi³ partnerkê. Bóg Amma za karê zamieni³ go w zwierzê Jurugu (Blady Lis) rozpaczliwie szukaj±ce swojej partnerki. Postêpek Bladego Lisa wprowadzi³ nieporz±dek w pierwotnym boskim ³adzie. Dopiero pozosta³e Nommo stworzy³y i uporz±dkowa³y niebo i ziemiê, ustanowi³y kolejno¶æ dni i nocy, pór roku i prawa rz±dz±ce spo³eczeñstwami ludzi.

Na pocz±tku ca³y ¶wiat stanowi³ nieskoñczenie ma³o drobin, bêd±cych zarazem bogiem Amm±, Amma zawiera³ w sobie zarodki czterech podstawowych elementów: wody, ziemi, powietrza i ¿elaza. Rozpad tego kosmicznego jaja, czasem zwanego ziarnem, doprowadzi³ do powstania wszech¶wiata. Wydarzenie to — wed³ug zwolenników interwencji obcej cywilizacji bêd±ce odpowiednikiem Wielkiego Wybuchu — ilustruj± malowid³a naskalne, oczywi¶cie symboliczne, co ogromnie utrudnia ich interpretacjê.

Inne rysunki przedstawiaj± ci±g dalszy historii — przybycie kosmicznych bli¼niaków Nommo na ziemiê. Na niebie pojawi³a siê gwiazda-arka, która w¶ród huku i czerwonych p³omieni, wiruj±c, opada³a. Zetkniêcie z ziemi± by³o tak gwa³towne, ¿e w miejscu kontaktu powsta³o wg³êbienie, które z czasem przemieni³o siê w jezioro De­bo. Z arki wy³onili siê synowie Ammy-Nommo. Wed³ug innej opowie¶ci przybyli oni z uk³adu planetarnego Syriusza . Mit wspomina o Sigi Tolo (Syriuszu A) i Polo Tolo (Syriuszu B), przy czym nie ulega w±tpliwo¶ci, ¿e mity i malowid³a dotycz±ce obu gwiazd s± starsze ni¿ odkrycie Syriusza B przez astronomów (jego istnienie potwierdzi³ Alvin A.G. Clark w 1862 r.). Co ciekawe, Dogoni potrafi± scharakteryzowaæ ten uk³ad gwiezdny, podaæ okres obiegu Syriusza wokó³ g³ównej gwiazdy i postuluj± istnienie Emme Ya Tolo, czyli hipotetycznego Syriusza C".

Zwolennicy paleoastronautyki wierz±, ¿e Dogoni mogli mieæ do czynienia z zaziemsk± cywilizacj±. Po¶wiadczaæ to maj± równie¿ naskalne malowid³a, w których doszukuj± siê oni rysunków pojazdów kosmicznych, postaci w skafandrach, monitorów, anten etc. Ponadto wspiera tê teoriê równie¿ wystêpuj±ca w mitach wzmianka o nawigacji arki, która przy opisie zbli¿ania siê jej do Ziemi wspomina o przestrzeni, która mia³a cztery boki.

"Kosmologiczne w±tki w wierze Dogonów wzbudzi³y sensacjê w¶ród laików i kontrowersje w¶ród przedstawicieli zarówno etnografii, jak i astrofizyki. Niestety jak na razie jedyna osob±, która mog³a zapoznaæ siê z ca³o¶ci± dogoñskich wierzeñ i mitów, by³ Marcel Griaule, on te¿ jako jedyny mia³ okazjê obejrzeæ malowid³a i rysunki mieszcz±ce siê w najbardziej u¶wiêconych miejscach. Wspó³cze¶ni Dogoni nie chc± wprowadzaæ obcych w tajniki swoich wierzeñ".

Sztuka Dogonów jest jedn± z najciekawszych w ca³ej Afryce, zw³aszcza wielkie zainteresowanie wzbudzaj± maski (oko³o 80 rodzajów), które wykorzystywane s± w czasie ¶wiêta Sigi, które odbywa siê co 60 lat przez 8 kolejnych lat. Sigi to ¶wiêto odnowy kosmosu. W czasie tego ¶wiêta Dogoni upamiêtniaj± poza tym ¶mieræ, która pojawi³a siê w¶ród ludzi (dawniej nie¶miertelnych, jak wierz±) wskutek z³amania pewnego zakazu przez jednego z ludzkich praprzodków. Ostatnie ¶wiêto Sigi zaczê³o siê w 1967 r.

http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1503
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2010, 15:58:13 wys³ane przez Leszek » Zapisane

Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

rekogrupastettin yourlifetoday vfirma apelkaoubkonrad692 julandia