ciekawy text z kodów czasu
Dnia 2010-04-24 o godz. 22:34:05
Red Knight [228/2] napisa³(a):
Stern Alef, „Pola Laska czyli upadek czwartej ko¶ci pospolitej rzeczy” /DIDIAMOSS PRODUCTION, Wydawnictwo ANAGRAM/ debiut 4 czerwca 2009.
Chyba zamówiê tê ksi±¿kê.
http://tiny.pl/hgvv6Znalaz³em w sieci to:
"Zajrzyjcie do ksi±¿ki Alefa Sterna "Pola Laska - czyli upadek czwartej ko¶ci pospolitej rzeczy".
Ksi±¿ka rok temu ukaza³a siê w wydawnictwie didiamoss - (didimos - oznacza bli¼niaka)
Zaczyna siê od slow PIS-d³o, gwizd³o, syk³o, para buch no i dopiero siê zaczê³o ruch.
Nastêpnie nastêpuje opis katastrofy samolotu prezydenta - wyobra¿onej jako ko¶æ ktora uderza w dwie bli¼niacze wierzby (sic!)- sugeruj±c wydarzenia w roku chopinowskim czyli 2010, co wiêcej padaj± s³owa ze na to pole tupole spadaj± topole - czy chodzi o tu 154? str 9
Na stronie 17 ksi±¿ki mo¿na znale¼æ informacje ze za upadek samolotu odpowiadaj± staruszkowie z KGB,
Na stronie 19 jest opis identyfikacji szcz±tek i pobierania próbek DNA.
Na stronie 24 i 25 jest napisane co dzieje siê dalej - wszyscy szykuj± siê do nowych wyborów ukazuj±c prawdê o naszej politycznej elicie,
Na stronie 25 jest opis pogrzebu, a potem mitologizacji osób, które zginê³y w katastrofie,
Str. 28 nastêpuje opis historii co doprowadzi³o do tej tragicznej sytuacji.
Bohaterami ksi±¿ki jest dwóch braci zakochanych w Polsce - jeden jest wodzem a drugi jest autorem.
Na stronie 54 s± wizje autora w których odwo³uje siê do ksi±g pielgrzymstwa polskiego, mówi o Winkelridzie narodów,
pe³no tam jest odwo³añ do S³owackiego i Mont Blanc - narratorem powie¶ci jest papuga a na ok³adce jest kobieta paw ubrana w kir
na stronie internetowej polalaska.pl by³y zdjêcia tej Polski z³o¿onej do trumny - ale po katastrofie zosta³y usuniête.
Na stronie 58 znów jest o upadku ko¶ci - samolotu i manipulacjach zwi±zanych z ukrywaniem katastrofy i jej wyja¶nianiem.
Na stronie 63 w ksi±¿ce jest wizja 4 kó³ samolotu - znany widok z doniesieñ mediów jest wymieniony rok 2010 i liczba ofiar 88. Ta katastrofa jest wymieniona w rzêdzie najwa¿niejszych dla polskiej historii dat.
Na stronie 76 jest sprawozdanie ¿e spotkanie ¶ci¶le tajnego w którym grupa trzymaj±ca w³adzê organizuje spisek jak pozbyæ siê starego prezydenta. Chc± go zniszczyæ w katastrofie lotniczej w Gruzji.
Na stronie 77 jest wzmianka o Katyniu.
Na stronie 86 mamy wszystkie wydarzenia przedstawiane przez media - nie zapomnê Moniki Olejnik , która wygl±da³a jak po kokainie w Tvn 24 komentuj±c wydarzenia ze Smoleñska - ma³o kto wie a to jest tej w tej ksi±¿ce, ¿e Monika Olejnik robi³a reporta¿ z katastrofy samolotu Ko¶ciuszko w 1987 w lesie kabackim - i tu nastêpuje po³±czenie lasów: lasu kabackiego i katyñskiego i smoleñskiego, co wiêcej Monika Olejnik wystêpuje w ksi±¿ce jeszcze kilka razy chocia¿by w momencie, w którym zwraca siê do niej wódz jej pseudonimem - stokrotka. To jest na stronie 239, kiedy wspomina swoje ¿ycie w rozdziale zatytu³owanym "z³owieszczo kirra walkiria".
Na stronie 88 mamy informacje, ¿e film o katastrofie nakrêci³ re¿yser co kraj wyrwa³ z kajdan - nie trudno siê domy¶liæ, ¿e to Wajda - twórca Katynia.
Na stronie 90 znów mamy informacje o tym co siê dzieje - czytaj±c nie mogê oprzeæ siê wra¿eniu, ¿e wszystko to w³a¶nie dzieje siê w naszej polskiej rzeczywisto¶ci.
Na stronie 96 mamy informacje, ¿e nie tylko zginie prezydent ale tez szefowie wojska.
Na stronie 98 informacje, ¿e po katastrofie zosta³ tylko "kaczy puch".
Na stronie 104 opisana jest przysz³o¶æ Gruzji - maj±c na uwadze wczorajszy wywiad z Micheilem Sakaszwilim prezydentem Gruzji - jest to wizja realna.
Na stronie 108 mamy ewidentn± wskazówke, ¿e chodzi o Wajdê i jego Katyñ jako twórcê filmu o upadku samolotu - paradoksalna zbie¿no¶æ losu.
Na stronie 109 i 110 opisane jest co polski naród wycierpia³ od wrogów, rozbiory i Katyñ, które doprowadzi³y do polskiego rozdwojenia ja¼ni i braku jedno¶ci.
Na stronie 111 jest opis budowy pomnika
a nastêpnie parady równo¶ci, która ma siê odbyæ w Warszawie w czerwcu tego roku - têczowej parady.
Na stronie 120 mamy pogrzeb w¶ród armatnich salw.
Na stronie 190 mamy opis zwyciêstwa Jaros³awa Kaczyñskiego, który przewodzi polskiej jedno¶ci.
Od strony 204 s± zapiski stylizowane na dokumenty z IPN i zeznania z teczki, w których jak siê dok³adnie wczyta wiele oznacza dowiedzieæ siê o tym, co siê dzieje i dziaæ bêdzie.
Od strony 260 do stron 267 jest opis tego co dzia³o siê na pok³adzie samolotu w momencie katastrofy.
Na stronie 271 jest wskazówka kto za to odpowiada.
Od strony 285 jest opis tego wszystkiego czego ¶wiadkami byli¶my przez ostatnie dwa tygodnie - ca³ego spektaklu medialnego ze ¶mierci± prezydenta w tle.
Na stronie 288 - chyba nie przypadkowy numer strony jest list osób, które zginê³y - zginêli wszyscy podobno prezydent i ¶wita, pos³owie, senatorowie - kto teraz bêdzie rz±dzi³?
Je¶li zakoñczenie siê sprawdzi to blisko nam do koñca ¶wiata.
ksi±zka by³a pisana przez wiele lat, a wydana rok temu - mia³a debiut 4 czerwca 2009 - a z dniem 10 kwietnia 2010 roku upadla idea IV RP.
Autor pisze wiele zdañ dziwnym jêzykiem malajalam - to tak jakby szyfrem - w tej sytuacji nie dziwi znikniecie rok temu wojskowego szyfranta z WSI.
Siedem miesiêcy wcze¶niej ukaza³a siê ksi±¿ka "Pola Laska" ".
Autor : Red Knight
Trochê info o autorce i knypie
Pola Laska. Przysz³a na ¶wiat 4 czerwca 1989 roku. Jej narodziny og³oszono w Telewizji Polskiej. Ojcem by³ PRL, matk± II RP O oniryczno - alegorycznej opowie¶ci Alef Stern przedstawia najnowsz± historiê Rzeczpospolitej. Pola Laska jest lirycznym pamfletem na polsk± klasê polityczn± nazywan± pseudoelicin± oraz polskie spo³eczeñstwo spêdzaj±ce 6 godzin dziennie przed telewizorem, daj±ce siê omamiaæ gadaj±cymm±drym" g³owom.
Kim jest Alef Stern?
Marika
W³a¶nie ukaza³a siê niezwykle ciekawa ksi±¿ka pt POLA LASKA, któr± prezentujemy w dziale ksi±¿ka. A ju¿ dzi¶ nasz specjalny go¶æ - Alef Stern, autor niezwyk³ej historii. Kim w³a¶ciwie jest Alef Stern? Przeczytajcie sami!
M - Kim jest Alef Stern?
AS - My¶lê, ¿e to jego nale¿a³oby spytaæ.
M - Nie za bardzo rozumiem?
AS - Ja jestem kobiet± i nazywam siê Pola Laska. To b³±d w druku, ¿e tytu³ jest autorem, a autor tytu³em.
M - ¯artujesz sobie?
AS - Nie, nie ¿artujê. Mówiê jak najbardziej powa¿nie. Ksi±¿ka jest prac± zbiorow±. Raz by³em Kanarkiem, raz Chomikiem, raz Papug±, raz Wodzem, raz Bohaterem. Czasem muszê wcielaæ siê w postacie kobiece. To kobieta napisa³a tê ksi±¿kê o sobie. Bo do¶æ ju¿ mia³a takiego ¿ycia, z takimi bohaterami. Dosyæ ju¿ mia³a tego skakania pilotem z kana³u na kana³. Gdzie bana³ goni bana³.
M - Rzeczywi¶cie, tê ksi±¿kê czyta siê tak, jakby ogl±daj±c telewizjê. Nie mo¿na siê skupiæ. Brakuje tylko reklam.
AS – Nie brakuje. By³a taka koncepcja by ksi±¿kê wydaæ w formacie Panoramy Firm poprzeplatan± reklamami. Lecz wtedy nie by³aby ksi±¿k± porêczn± i wygodn± w obs³udze. Ja lubiê czytaæ w podró¿y, w autobusie, w tramwaju. Wyobra¿asz sobie ludzi w metrze z ksi±¿kami telefonicznymi pod pach±? Zaczytanych? Surrealistyczne to by³yby chwile. Zlitowa³em siê nad krêgos³upami czytelników i czytelniczek, no i ksi±¿ka jest taka malutka. Nie musz± d¼wigaæ. (¶miech).
M - Ksi±¿ka ma jednak swoj± wagê gatunkow±. Jest gêsta.
AS – Tak, rzeczywi¶cie jest gêsta. Ale tak mia³o byæ i takie opinie mnie nie dziwi±. Wielu czytelników i z takimi opiniami siê spotka³em, uwa¿a, ¿e jest za szybka. Ale tak naprawdê to nasza rzeczywisto¶æ jest za szybka. Nat³ok informacji zbêdnych, nie potrzebnych a i tak powoduj±cy prace mózgu lub zupe³ne, ale zarazem pozorne jego wy³±czenie, powoduje, ¿e w tym szumie informacje gin±, a i tak budujemy sobie w³asn± interpretacje. Zatem opinii na temat ksi±¿ki, jej bohaterów, opisywanych w niej historii, bêdzie tak wiele jak czytelników. Tak jest ze wszystkim. Mo¿na czytaæ wolno. Mo¿na czytaæ szybko. Mo¿na delektowaæ siê. Mo¿na siê obrzydzaæ. Mo¿na rzucaæ ksi±¿k± o ¶cianê. Nawet mo¿na j± spaliæ. Ja naprawdê nie mam z tym problemu, czy kto¶ bêdzie wyrywa³ z niej kartki i nie bêdê zastanawia³ siê czy w g³owie, w zwi±zku z tym, ¿e ksi±zki niszczy, ma po kolei.
M - Sama czyta³am wyrywkowo i nie po kolei. Moja redakcyjna kole¿anka zaczê³a od koñca.
AS - Ta ksi±¿ka nie ma koñca. Mo¿na j± czytaæ w dowolnej kolejno¶ci. Przez ca³e ¿ycie ogl±daæ w zwolnionym tempie. Ca³y czas zmieniamy siê i widzimy wszystko inaczej.
M - Dlaczego próbujesz odej¶æ od jednoznacznej interpretacji?
AS - Bo nic, uwa¿am, nie da siê jednoznacznie zinterpretowaæ. Interpretacje mo¿na tylko narzuciæ. A to jest rozwi±zanie si³owe, czyli tak naprawdê s³abo¶æ. Nawet to czy ksi±¿ka jest dobra czy z³a to kwestia dyskusyjna. To, ¿e powsta³a ma takie nastêpstwa, ¿e u niektórych wyzwoli co¶ dobrego, a u innych co¶ z³ego. Tak to ju¿ jest w ¿yciu. Akcja – Reakcja.
M - Kim zatem jest Pola Laska?
AS - Ona sama nie wie, bo ju¿ jej nie ma. Sama nie mo¿e siebie uchwyciæ. Po ka¿dym mrugniêciu powiek± jej odbicie w lustrze ulega zmianie. Z ka¿dym mrugniêciem umiera w niej jaka¶ komórka, jaka¶ siê rodzi. Tak samo z my¶lami. T³uk± siê jej po g³owie. Istnieje realnie, ale tak naprawdê jej nie mo¿na uchwyciæ. Jest w danej chwili, ale nie ma ju¿ jej przesz³o¶ci bo nie istnieje. A co dopiero mówiæ o jej przysz³o¶ci.
M - Czym zatem jest ksi±¿ka?
AS - Pola Laska to odlot lingwistyczny. Koktajl s³ów, zdañ, liter. W tym upajaj±cym i zwalaj±cym z nóg lingwistycznym odlocie utopiona jest fabu³a, po trosze obyczajowa, ale bardziej alegoryczna i groteskowa. Miejscem akcji jest Chamowo Podburaczane, prowincjonalne polskie miasteczko rz±dzone przez „elicinê”, ma³omiasteczkowych oligarchów, którym „chodzi o sto³ki”. Tworz± oni Grupê U W³adzi Wisz±c± Na Amen - o strukturze mafijnej, takich¿ metodach i o wspólnej „rzezimiejskiej kieszeni”. Na wskro¶ skorumpowana, je¶li trzeba zbrodnicza, w³adza jest bezkarna i w miasteczku mo¿e wszystko. Cz³onkiem Grupy jest m.in. Piotr Perel, dawniej ¿yj±cy z partyjnych synekur, potem z handlu, obecnie z przedsiêbiorstwa narkotykowego i bimbrowniczego. W jego córce, Poli Lasce (urodzonej w 1989 roku) zakochuje siê m³ody idealista, jedyny naiwniak w ¶wiecie kasy i przemocy, nonkonformista, który chcia³ „kszta³towaæ ¶wiat”. M³odzi pobieraj± siê, odbywa siê huczne wesele, ale szczê¶cie trwa krótko.
M - Chcesz powiedzieæ , ¿e to ksi±¿ka o mi³o¶ci?
AS - Z ksi±¿ki wydziera mi³o¶æ. Silna potrzeba mi³o¶ci. A w³a¶ciwie trzy wielkie namiêtno¶ci. Mi³o¶æ do tanga, kobiet, i literatury. Koniec z TKM! Teraz chcia³oby siê wykrzyczeæ na ca³y g³os TKL!!! Tanga! Kobiet! Literatury!