Choose fontsize:
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.
 
Strony: 1   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Niezbadane tajemnice wody  (Przeczytany 3650 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
Micha³-Anio³
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomo¶ci: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« : Czerwiec 19, 2010, 16:27:49 »


Woda to jeden z najprostszych, ale zarazem najdziwniejszych zwi±zków chemicznych. W szkole ucz± nas, ¿e wystêpuj± trzy stany skupienia wody: lód, ciecz i gaz, czyli para wodna. Kto uwa¿niej s³ucha³ na lekcjach pamiêta jeszcze, woda ró¿ni siê od innych substancji: w fazie sta³ej jest l¿ejsza ni¿ w ciek³ej - cz±steczki wody tworz± bowiem puste w ¶rodku klatki, zamarzaj±c woda powiêksza swoj± objêto¶æ - z tego samego powodu. Jeszcze bardziej uwa¿ni mog± pamiêtaæ, ¿e po roztopieniu zachowuje jeszcze czê¶æ struktury lodu, oraz ¿e zwiêksza swoj± objêto¶æ ju¿ od temperatury 4º Celsjusza. Rzeczywisto¶æ jest bardziej skomplikowana, naukowcy zamiast trzech, wyró¿niaj± a¿ piêtna¶cie faz skupienia wody. Ostatnio odkryto jeszcze jedn±, bêd±c± mieszanin± fazy ciek³ej i sta³ej.

Odkryta przez naukowców z Uniwersytetu Utah faza bêd±ca wspó³istnieniem cieczy i lodu nie jest raczej spotykana na co dzieñ, ale mimo to jej zrozumienie bêdzie mieæ znaczenie praktyczne. Stan skupienia nazwany dowcipnie „ziemi± niczyj±" pojawia siê, kiedy woda krystalizuje w bardzo niskiej temperaturze, poni¿ej 180 kelwinów.

W³a¶nie ten stan rozmycia pomiêdzy wyra¼nymi fazami zainteresowa³ Valeriê Molinero, a to dlatego, ¿e pojawia siê on w górnych warstwach atmosfery. Odkryte dziwne zachowanie wody mo¿e mieæ istotny wp³yw na formowanie siê i zachowanie chmur.

Valeria Molinero i Emily Moore natknê³y siê na to zjawisko badaj±c proces zamarzania przech³odzonej wody. Niestety, ruch cz±steczek okaza³ siê zbyt szybki do bezpo¶redniej obserwacji. Pos³u¿ono siê wiêc symulacj± komputerow± dla okre¶lenia w³a¶ciwo¶ci takiego stanu.

Badania nad zachowaniem siê wody w ró¿nych warunkach, jakie prowadzi Valeria Molinero, mimo pozornej hermetyczno¶ci, mog± okazaæ siê wa¿ne w wielu dziedzinach nauki. Wiele z cech wody jest istotnych dla istnienia i zachowania ¿ycia na naszej planecie. A zrozumienie w³a¶ciwo¶ci, jakie woda zyskuje w warunkach niskich temperatur bêdzie na pewno istotne dla przysz³ych, ulepszonych modeli przewidywania pogody.


Autor: Artur Jurgawka

¬ród³o: PhysOrg.com
http://kopalniawiedzy.pl/woda-stan-skupienia-zamarzanie-lod-stan-ciekly-ziemia-niczyja-Valeria-Molinero-Emily-Moore-University-of-Utah-10658.html

Wiêcej na ten temat znajdziesz :
http://www.swietageometria.darmowefora.pl/index.php?topic=879.0
http://www.swietageometria.darmowefora.pl/index.php?topic=876.0
http://www.swietageometria.darmowefora.pl/index.php?topic=61.0
Zapisane

Wierzê w sens eksploracji i poznawania ¿ycia, kolekcjonowania wra¿eñ, wiedzy i do¶wiadczeñ. Tylko otwarty i swobodny umys³ jest w stanie odnowiæ ¶wiat
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

yourlifetoday classicdayz julandia cinemak apelkaoubkonrad692